»Виставки
»Інформація
»Інтерактив
»Каталоги
>> BEAUTYTIME - Новини в світі косметики Конкуренція починається з колиски
Сьогодні більшість молодих мам, виходячи з пологового будинку, отримують в подарунок набір рекламних буклетів і безкоштовних зразків підгузників, дитячого харчування і косметики для самих маленьких. Найчастіше саме так починається знайомство з марками дитячої косметики. Рекомендаціям лікарів і порадам мам зі стажем найбільше довіряють жінки, вибираючи засоби по догляду за шкірою для свого малюка. Саме такі способи просування в основному використовують фірми, що випускають цю продукцію. Звичайно, вони не обходяться і без прямої реклами. Але найбільший ефект дає не масштабна телевізійна реклама, а просування через педіатрів, в спеціалізованих виданнях для мам і адресна робота з потенційними клієнтами.
РИНОК дитячої косметики, мабуть, один з найскладніших. Крім того, що до цієї продукції пред'являються найжорсткіші вимоги, вона вимагає і особливого просування. Недостатньо розмістити рекламу в ЗМІ і поставити продукцію в магазини, потрібно провести серйозну просвітницьку роботу. Чим активно й роблять компанії. За рівнем інформаційної насиченості в питаннях догляду за шкірою малюків буклети багатьох косметичних фірм не поступаються енциклопедій для батьків. Ці проспекти іноді навіть складно назвати рекламними - стільки корисної інформації вони містять. Наприклад, брошурами Bubchen, Sanosan або «Світ дитинства» може користуватися будь-яка мама незалежно від того, купує вона продукцію цих марок чи ні. Але, незважаючи на велику кількість платних і безкоштовних видань для батьків і рекламну діяльність компаній, представники фірм, які торгують дитячою косметикою, в один голос говорять про відсутність культури догляду за шкірою малюків в нашій країні. Це виражається в тому, що дуже часто мами купують новонародженому повний набір якісної косметики, а потім, переконавшись, що у дитини немає проблем зі шкірою, обмежуються тільки милом, шампунем і простим дитячим кремом. Багато ж просто не знають про існування різноманітних засобів. Адже дитяча косметика призначена в першу чергу для захисту ніжної шкіри малюків, а не для лікування. Якщо у дитини проблеми, йому необхідні додаткові лікарські засоби, і тут вже не обійтися без консультації лікаря. Косметика здатна запобігти або зменшити багато проблем зі шкірою. І користуватися нею потрібно не тільки в перші роки життя дитини, як вважають деякі, а до підліткового віку, коли дитячі кошти доведеться замінити і підібрати догляд в залежності від типу шкіри.
Можливо, зі складнощами просування пов'язаний той факт, що на російському ринку дуже слабо представлені дитячі серії транснаціональних концернів. Наприклад, з усього асортименту Nivea Baby у Росії офіційно продається тільки кілька продуктів. Компанія Johnson & Johnson, яка після кризи перестала завозити в Росію свої марки Penaten і Bebe, так і не повернула їх на наш ринок. Концерн L'Oreal стане запускати тут дитячі шампуні. Ці компанії пропонують широкий спектр товарів, які є набагато більш перспективними, ніж дитяча косметика, і залишають цей сегмент ринку фірмам, що спеціалізуються виключно на випуску косметики для малюків, і національним проізводітелям.`
Крім того, дитяча косметика є вузький сегмент російського косметичного ринку. За деякими даними, обсяг ринку косметики для самих маленьких в нашій країні становить близько 5 млн. Дол. У Німеччині, наприклад, обсяг цього ринку - понад 200 млн. Дол. Звичайно, з ростом добробуту, а з ним і культури споживання обсяг ринку дитячої косметики зростатиме, але ще помітні зрушення спостерігаються тільки в столиці і великих містах. У регіонах на першому місці стоїть питання ціни, і регіональні дистриб'ютори часом не закуповують навіть продукцію марок середнього цінового рівня.
Ще кілька років тому ринок дитячої косметики розмаїттям не відрізнявся. Найвідомішою була лінія Johnson baby, яка широко рекламувалася по телебаченню і в журналах. Мами за традицією купували знайомі з радянських часів дитячі креми фабрик «Свобода», «Невська косметика», «Світанок» і «Уральські самоцвіти». З переходом до ринків рідкісні російські виробники бралися за виробництво дитячої косметики. У 1994 році її випустила «Лінда», в 1998-му - «Грін Мама». Лідерство швидко посіла німецька косметика Bubchen, пропонує найширший асортимент для немовлят і оптимальне на той момент поєднання ціни та якості. Мами з статком могли придбати дорогу косметику фірм Chicco і Avent, що спеціалізуються на дитячих товарах. Але для цих марок косметика була і залишається додатком до основного асортименту. Аптечні марки Klorane і Bioderma пропонували спеціальні косметичні засоби для дітей з різними шкірними захворюваннями.
За минулий рік ситуація різко змінилася. Лідером ринку як і раніше залишається Bubchen. Ця компанія спеціалізується виключно на дитячу косметику, вся її продукція випускається на одному заводі в Німеччині. «За асортиментом і якістю пропозиції серед дитячої косметики аналогів Bubchen немає», - говорить бренд-менеджер марки Олена Борисова.
У Росії марка Bubchen з'явилася в дуже вдалий момент, коли на ринку не було широкого асортименту якісної косметики середнього цінового сегмента. Компанія стала проводити дуже серйозну роботу з педіатрами і молодими мамами, результатом якої став дуже високий рівень довіри до марки. У фірмі існує спеціальний медичний відділ, який розробляє ці програми.
Саме завдяки масовій просвітницькій діяльності Bubchen молоді мами дізналися про багатьох засобах, які зараз вважаються основними доглядати за немовлям - гігієнічні серветки і крем під підгузки. Звичайно, їх пропагували і інші компанії, але Bubchen зуміла охопити максимально широку аудиторію.
Слідом за косметикою для немовлят компанія запропонувала лінію для дітей постарше - Bubchen Kids, серію Smild - для всієї родини, а зовсім недавно - дорожчу серію для особливо сухої і чутливої шкіри «Календула» і ароматичну олію для малят «Перед сповиванням», «Спокійної ночі »і« Хороше самопочуття ».
Два роки тому в Bubchen в Росії вперше з'явився серйозний конкурент - косметика Sanosan. Поки вона поступається за обсягом реклами й асортименту (в лінію входять продукти по догляду за дітьми від народження до 2 - 3 років), але виграє за цінами, пропонуючи споживачам «золоту середину» між російськими продуктами і більш дорогими західними марками. Косметика Sanosan коштує всього на 10 - 15 руб. дорожче продукції російських марок «Світ дитинства» та «Наша мама» і на 20 - 25% дешевше Bubchen. «Формули Sanosan настільки сучасні, що, поза сумнівом, це продукт майбутнього. У цій косметиці відсутні мінеральні масла, синтетичні тензіди, у неї високий поріг алергенність, - каже Тетяна Кудюкова, генеральний директор компанії, що представляє в Росії марку Sanosan. - Наша гордість - витяжка з авокадо, що володіє регенеруючі властивості, яка міститься у всіх продуктах марки. Вона забезпечує відмінну переносимість косметики навіть дуже чутливою шкірою ».
«Ожили» та інші компанії. Нову лінію Prime tenerezze ( «Перші ніжності») запустила марка Cliven. На російському ринку з'явилися і елітні марки дитячої косметики, - наприклад, швейцарська Soin de Fee ( «Лагідна фея»), - які користуються успіхом у дорогих дитячих магазинах.
Але основною тенденцією стало різке збільшення продуктів для дітей від російських виробників. У 2000 - 2001 рр. багато компаній, у яких не було косметики для дітей, запропонували свої розробки, інші розширили асортимент. Концерн «Калина» на додаток до існуючих серій «Маленька фея», «Дракоша», «Лімпопо» і «Карапуз» випустив лінію «Я сам» для дітей 2 - 6 років. У неї входять шампунь, піна для купання і зубна паста. «Гармонія Плюс» розширила серію шампунів «Царівна Рибка» четвертим шампунем з ароматом банана. «Лінда» випустила серію для малюків від народження до 7 років «Непоседа», в рекламному ролику якої знялася сім'я телеведучих Стриженова. У серію увійшли шампунь «без сліз», косметичне масло, рідке туалетне мило, піна для ванн, косметичне молочко, крем, сонцезахисний молочко, зубна паста і бальзам для губ. Відразу після випуску ця продукція отримала золоту медаль Національного конкурсу на кращу парфюмерно-косметичну продукцію року.
Компанія «Світ дитинства», вже утвердилась на ринку дитячих товарів, представила широку косметичну серію під своєю маркою. Вона була розроблена спільно з педіатрами, дерматологи і косметологами в рамках програми «Здоровий малюк». В асортимент увійшли кошти, необхідні для догляду за шкірою дітей від народження до 6 місяців, від 6 місяців до 2 років і від 2 років і старше.
У 2001 році була створена компанія «Наша мама» як фірма, що спеціалізується на виробництві косметичних засобів для догляду за шкірою новонароджених і майбутніх мам. Поки це єдина вітчизняна фірма, що пропонує цілу лінію по догляду за шкірою для вагітних. Асортимент засобів для новонароджених складається з 15 найменувань і включає в себе дві серії: для нормальної та для чутливої і проблемної шкіри.
У серпні минулого року з'явилася серія «Срібна росинка» від компанії «Низар». У неї входять шампунь «без сліз», піна для ванн, молочко, масло і захисний крем. Серія розрахована на дітей у віці від 2 до 10 років.
В цьому році випустити дитячу косметику планує російська компанія Faberlic. В лінію увійдуть молочко для чутливої шкіри, дитячий крем для сухої шкіри і шампунь-гель-пінна ванна «3 в 1».
«Все вирішили розширити свої ринки за допомогою дитячої ніші, оскільки до 2001 року не було значимого пропозиції в даному секторі від російських виробників, - вважає Павло Кариков, бренд-менеджер марки« Срібна роса ». - Дитяча тема, з одного боку, дуже благодатна, але з іншого - і дуже небезпечна. Досить хоча б одного проколу як, і на асортименті можна ставити хрест ».
Катерина Сидорова, керівник відділу реклами компанії «Світ дитинства», зазначає, що «останнім часом значно зросла потреба у використанні дитячої косметики, причому не просто окремих продуктів, а цілих серій косметичних засобів. І російські фірми намагаються задовольнити що виникла потреба шляхом створення серій, аналогічних імпортним торговим маркам ».
Представники іноземних марок вважають, що російські виробники пішли второваною стежкою. «Дитяча косметика забезпечує гарантований збут, - зазначає Олена Борисова, - Великі компанії вже провели просвітницьку роботу і переконали батьків в необхідності використання дитячої косметики з перших днів життя. І російські фірми, проаналізувавши ринок, вибрали найбільш продавані продукти для дітей - шампунь «без сліз», мило, крем і засіб для купання. У продажах використовується принцип «паровозика». Не всі мають можливість купити косметику середнього цінового рівня, і російські фірми пропонують дешевшу продукцію ».
Варто відзначити той факт, що при всій різноманітності пропозиції російської косметики лише окремі представили продукти для найменших. Більшість компаній випускають засоби для дітей від 2 років. Головний косметолог Faberlic Римма Корнєєва вважає, що «компанії бояться брати на себе відповідальність, оскільки косметика для немовлят вимагає більш ретельного клінічного аналізу. А кошти для дітей від 2 років вже більше схожі на дорослі ».
На жаль, зараз зростає кількість дітей, які страждають різними алергічними захворюваннями. І ця проблема виходить на перший план для виробників косметики. Тому провідні косметичні фірми звертаються за тестуванням своєї продукції до лікарів-алергологів. Такі тести пройшли Bubchen, Sanosan, «Наша мама», «Світ дитинства» та ін.
За асортиментом російські компанії, за рідкісним винятком, поки не можуть скласти конкуренцію західним фірмам. Як правило, вони випускають в основному шампуні, піни для купання і креми. А сучасний арсенал косметики для немовлят повинен включати повну лінію, в якій на першому місці стоять крем під підгузки, очищають олія, вологі серветки. Серед найпопулярніших новинок, запропонувавши минулої зими і західні і російські фірми, - дитячий крем, що захищає шкіру від негоди. Ці продукти є в серіях «Наша мама» і «Світ дитинства». Саме «Наша мама» зараз може конкурувати з іноземних виробників. Існує думка, що малюкам потрібен мінімум косметики. Але цей мінімум для кожного свій. Комусь подобається масло для купання, а кому-то - гель. «Багато речей себе дублюють, але цього вимагає ринок», - вважає Тетяна Кудюкова.
Дистриб'ютори відзначають, що вітчизняна дитяча косметика превалює в кількісних показниках за рахунок більш низької ціни. У різних компаній дані про співвідношення російської та імпортної косметики для дітей різні. У концерні «Калина» вважають, що закордонні виробники займають близько 30%. А в компанії «Світ дитинства» вважають, що сьогодні співвідношення імпортної та вітчизняної продукції на ринку приблизно однаково і становить відповідно 45% і 55%.
Але ситуацію не можна назвати стабільною. «В даний час вітчизняні виробники дитячої косметики в основному орієнтовані на сегмент дешевої косметики, але з поліпшенням добробуту суспільства ростуть і вимоги до продуктів, тому виникає необхідність випуску оригінальної косметики в незвичайної, яскравою, привабливою упаковці і, відповідно, за вищою ціною», - вважають в концерні «Калина».
Дитяча косметика має на увазі не тільки продукцію для немовлят. До неї відносяться косметичні засоби по догляду за шкірою дітей до 12 - 14 років. Вважається, що водно-жировий баланс шкіри, що визначає її тип, формується саме до цього віку. Деякі компанії випускають окремі лінії для діточок старше двох років. На цей вік орієнтовані в основному і російські компанії. Багато фірм сприймають як цільову аудиторію мам, а самих дітей. «Ми вирішили, що наша реклама буде спрямована на дітей, - розповідає Павло Кариков, - хоча вони й не роблять покупку самостійно, але дуже сильно впливають на батьків».
Рівень довіри російських мам до вітчизняної косметиці дуже високий. Опитування в московських пологових будинках показують, що близько 50% жінок готові купити дитині імпортну косметику. Це означає, що інша половина воліє російську продукцію, а в регіонах ця цифра набагато вище. І для наших компаній зараз головне - не обдурити очікувань. Так що найближчим часом ринок дитячої косметики, який фахівці вважають не до кінця сформованим, очікує жорстка конкуренція. І, напевно, малюкам від цього буде тільки краще.
Автор: Анна Дебабова
»Голосування
Вибачте, голосувань немає!