Олена Чекалова
Багато моїх подружки, які тримають піст, кажуть, що в ці дні особливо не вистачає солодкого - мовляв, смачна випічка, вона завжди на яйцях і на маслі. А ось і ні. Я дуже люблю «Літо Господнє» Івана Шмельова. До речі, починається книжка прямо з Великого посту. Скільки, виявляється, їли в піст солодкого! І навіть головне пісне печиво «хрести» - у вигляді справжнього хрестика, а в ньому посередині обов'язково родзинка або малинка. Шмельов пояснює: це для втіхи. І всі інші фрукти теж, щоб їх солодкість прогнала гнів: шепотіла (так раніше називали сушені абрикоси з кісточкою), журавлина, чорнослив, яблука і груші - свіжі, сушені та в'ялені. Деякі зарозуміло думають, що в пост стіл повинен бути мізерним. Але раніше пісні столи були широкими і рясними - адже саме в ці дні до столу запрошували і сусідів і родичів бідніші, і навіть для перехожих жебраків влаштовувалися спеціальні благодійні обіди. Нагодувати голодного, а не просто відмовляти собі в їжі, вважалося набагато більше богоугодною справою.
У березні мій кумир - апельсин. Коли небо низьке і сіре, а на душі у всіх сенсах святенницько, його гострий цитрусовий запах підтримує і надихає. З ароматним апельсином я готую не якесь там простеньке пісне печиво, а справжній торт! Втім, він зовсім не складний, зате з ним, хоч ненадовго, відволікаєшся і знову бачиш життя в помаранчевому кольорі.
Ще з радянських часів у мене в зошиті з рецептами залишився мамин чайний кекс без масла, яєць і молока. В СРСР постів майже ніхто не дотримувався, але цей кекс все одно користувався популярністю. Ось його-то я і переробила в торт, який можна робити з різним набором фруктів і сухофруктів. Але я найбільше люблю з апельсинами і бананами і ще додаю трохи кураги - це дуже вдале колірне і, головне, смакове поєднання.
Нам буде потрібно. Для тіста: 1 банан; півсклянки цукру; 3 ст л меду .; 300 мл міцного чаю (краще Ерл Грей), 3 ст л рослинного масла .; 2, 5 склянки борошна; пол ч л солі, ¾ склянки волоських горіхів, 1 чл розпушувача, 1/3 чл соди. Для начинки: 2 банана, 3 апельсина, 10 штук кураги, 10 гр желатину. І ще близько склянки волоських горіхів для прикраси.
Духовку ставимо відразу на 180 (все робиться моментально). У блендер кладемо банан, цукор, мед, рослинне масло, половину борошна. Додаємо заздалегідь заварений трохи теплий чай з бергамотом. Решту борошна перемішуємо з содою, розпушувачем і сіллю. Додаємо в чашу блендера. Розтираємо все до гладкості. Втручаємося горіхи. Поділяємо навпіл і викладаємо в дві невеликих форми (20-23 см), на дно яких покладено змащений олією коло з пекарської папери. Ставимо в духовку хвилин на 40 (готовність перевіряємо зубочисткою).
Поки печеться, робимо начинку. Курагу заливаємо окропом, щоб розм'якшилася. З апельсинів знімаємо цедру дрібної теркою. Апельсини чистимо так, щоб не залишилося білих плівок. Блендером подрібнюємо розм'якла курагу з цедрою, апельсинами і бананом до стану пюре. Цукру не додаю.
Заздалегідь замочений в половині склянки води желатин нагріваю, не доводячи до кипіння. Поступово ввожу теплий желатин в апельсинову суміш. Коли обидва коржа охолонуть, їх треба промазати апельсиновим «кремом», скласти торт, прикрасить горіхами. І звати гостей до пісного столу! А я ще 2 апельсина Карамелізовані і зверху приліпила.
Нагодувати, розумієте, - справа богоугодна, а смачно нагодувати - сама душа радіє! Смачного!
Надрукувати цю запис