- Теорія акордів або тризвуків
- Що таке sus акорди?
- Аплікатури sus акордів
- Sus акорди на практиці
- Sus акорди в світовій музиці
- Тональні характеристики sus акордів
- Поради
Акорди Sus2 і sus4, дуже часто можна зустріти в музиці. Їх використовують для того, щоб прикрасити музичну послідовність і надати їй певних фарб. Використовуючи їх, ви зможете урізноманітнити свій музичний багаж і звучати менш банально.
Теорія акордів або тризвуків
Для того, щоб зрозуміти, що таке sus акорди і як з ними працювати, ми повинні трохи зануритися в музичну теорію.
Звичайний мажорний акорд або тризвук складається з тоніки, третьої та п'ятої ступеня (1-3-5). Для прикладу будемо використовувати До-мажорну гаму: До Ре Мі Фа Соль Ля Сі До. Якщо ми візьмемо за тоніку ноту До і відлічимо від неї 3-ю і 5-ю ступені, то ми отримаємо такі ноти: До-Мі-Соль. Якщо ми візьмемо ці ноти разом і зіграємо, то ми отримай До-мажорний акорд або тризвук.
Для того, щоб побудувати мінорний акорд, ми беремо тоніку, 3-ю зменшену щабель і 5-у сходинку (1-b3-5). Для прикладу так само будемо використовувати гаму До-мажор. Якщо ми візьмемо за тоніку ноту Ре, і відлічимо від неї 3-ю і 5-ю ступені, то ми отримаємо такі ноти: Ре-Фа-Ля. Якщо ми візьмемо всі ці ноти на грифі і зіграємо, то ми отримаємо Ре-мінорний акорд або тризвук. Тепер давайте поговоримо про sus акордах на гітарі.
Що таке sus акорди?
«Sus» з англ. позначає «suspended» або акорд із затриманням. Як я вже сказав, існують 2 види sus акордів: sus2 і sus4.
Акорд sus4 складається з тоніки, 4-й і 5-й ступенів (1-4-5). Якщо ми візьмемо за тоніку ноту До, то отримаємо такі ноти: До-Фа-Соль. Ви могли помітити, що ми замінили 3-ю сходинку 4-й і отримали Csus4.
Акорд sus2 складається з тоніки, 2-го ступеня і 5-го ступеня (1-2-5). Якщо ми візьмемо за тоніку ноту До, то отримаємо такі ноти: До-Ре-Соль. Ви могли помітити, що ми замінили 3-ю сходинку 2-й і отримали Csus2.
Виходить, якщо ми геть приберемо 3-ю сходинку в акорді, то акорд буде ні мажорним, ні мінорним, так як саме 3-й ступінь визначає, який настрій буде нести акорд. Тому, sus акорди ми можемо будувати як для мажору, так і для мінору.
Аплікатури sus акордів
Представляю вам аплікатури акордів sus2 і sus4 від 6, 5 і 4 струни. Ви можете переміщати дані аплікатури по всьому грифу і вони будуть звучати. Якщо ви хочете зіграти їх у відкритій позиції, то уявіть, що замість баре - відкриті струни. Просто намагайтеся дотримуватися аппликатуру.
Sus4 від 6 струни
Sus4 від 5 струни
Sus4 від 4 струни
Sus2 від 5 струни
Sus2 від 4 струни
Як ви могли помітити, в цій таблиці відсутня sus2 від 6 струни. Все тому, що апплікатура даного акорду варіюється від лада до ладу і тому я вирішив не показувати вам їх все, щоб не ускладнювати матеріал. Якщо ви захочете, то після освоєння всього матеріалу зможете зробити це самостійно.
Sus акорди на практиці
Sus акорди мають прагнення до «вирішення». Що? Ти про що? - запитаєте ви. Якщо говорити простими словами, то 4-я і 5-я щаблі в акорді sus4, створюють в його звучанні певна напруга, яке в музиці прийнято в щось «вирішувати». Теж саме і з тонікою і 2-м ступенем в акорді sus2. Тому в багатьох музичних послідовності можна помітити, що ці акорди граються в поєднанні з батьківським акордом.
Давайте розглянемо деякі комбінації для мажорних акордів:
І для мінорних акордів:
Фактичний ми обіграємо один і той же акорд, але наскільки жваво він став звучати.
Sus акорди в світовій музиці
Хочу з вами поділитися кількома вступами з популярних пісень, в яких використані саме акорди з затриманням (sus акорди).
Перша пісня «Summer of 69», написана виконавцем Bryan Adams:
Друга пісня легендарного Johna Lennona «So this is christmas»:
І нарешті пісня групи Queen під назвою «Crazy little thing called love»:
Акорди із затриманням можу так само бути обігравати нескінченно, без дозволу в тонічний акорд, що часто можна бачити як в джазі, так і в поп-музиці.
Тональні характеристики sus акордів
Акорди sus2 володіють відкритим, задумливим звучанням. Вони мають незначну схильність до вирішення в тоніку (на відміну від акордів sus4), тому можна вважати їх безумовно стійкими. Акорд sus2 може навіть взаимозаменять батьківський акорд. Наприклад ви можете грати Asus2 замість A.
З іншого боку акорд sus4, який має всі передумови на те, щоб завершувати акордову послідовність або скажімо вирішуватися в квінту (квінта - це музичний інтервал ). Наприклад, якщо ви перебуваєте в тональності G (Соль-мажор) і граєте щось типу Dsus4 - D (акорд D є квінтою для акорду G) і повертаєтеся в акорд G (Соль-мажор), то ви відчуєте характерне завершення.
Поради
- Практикуйтеся і запам'ятовуйте sus2 і sus4 акорди. Нижче ви знайдете табулатуру з популярними варіантами акордів і їх вирішенні.
- Спробуйте пограти вступу до популярних пісень (наприклад як ті, що я наводив вище).
- Використовуйте такі акорди, коли ви граєте свої улюблені пісні, щоб урізноманітнити їх звучання. Можете навіть придумати щось своє.
Що?
Ти про що?