- Австралійський журавель
- японський журавель
- Індійський журавель
- американський журавель
- Серёжчатий журавель
- сірий журавель
- Стерх, або білий журавель
- даурский журавель
- Канадський журавель
- Чорношиїй журавель
- Журавель степовий
- райський журавель
- вінценосний журавель
- Східний вінценосний журавель
- Чорний журавель
Сімейство журавлині (Gruidae) включає 4 роди з 15 видами. Через загрозу зникнення 7 з них перебувають в Червону книгу Всесвітнього союзу охорони природи і природних ресурсів, а ще 2 також знаходяться в зоні ризику.
Всі види журавлів можна розділити на три групи в залежності від їх розмірів: зростання, ваги і розмаху крил. У першій складаються найбільші: японський, індійський, австралійський, американський і серёжчатий журавлі. Друга включає пернатих середніх розмірів: стерхов, сірих, канадських, чорношиїх і даурских представників сімейства. Третя складається з найдрібніших птахів: беладони, райського, чорного, вінценосного і східного вінценосного журавлів.
Австралійський журавель
фото
Серед всіх журавлів найвищим є австралійський журавель (Grus rubicunda). Йому належить рекорд найвищої птиці в світі, що може літати. Він мешкає в Австралії, Індонезії і Папуа, Нова Гвінея. Цей вид всеїдний, але в першу чергу вважають за краще бульби деяких культур. У їхньому раціоні також присутні комахи, молюски, земноводні і навіть миші.
японський журавель
фотоЩе один вид, що складається в першій групі - це японський журавель (Grus japonensis). Він може важити до 9 кг, розмах крил досягає 2,5 м, а зростання 1,5 м. Один з рідкісних видів журавлів, що є мігруючих і проводить літо на водноболотних угіддях Східної Азії. А зимує на солоних і прісноводних болотах Китаю, Японії і Корейського півострова. Японський журавель зазвичай живе протягом 30 років в дикій природі, а в неволі - понад 60 років.
Індійський журавель
фото
Індійський журавель (Grus antigone) - найбільший представник сімейства, враховуючи співвідношення зросту і ваги. Його висота сягає 1,8 м, а вага коливається від 5 до 12 кг, розмах крил до 2,5 м. Живе в північній Індії, Південно-Східної Азії, а також в північних районах Австралії.
американський журавель
фото
Найрідкісніший вид - це американський журавель (Grus americana), що займає кілька, в основному, охоронюваних територій в Північній Америці. Його місце існування складається з відкритих областей, близьких до великої кількості води і рослинності. Відкрита область особливо важлива для візуального виявлення можливих хижаків.
Серёжчатий журавель
фото
Серёжчатий журавель (Bugeranus carunculatus) отримав свою назву через унікальних серед журавлів «сережок» - двох довгих шкірястих відростків. Це моногамні птахи, що створюють пару на все життя. Після інкубаційного періоду в 33-36 днів у пари з'являється в основному одне пташеня. Приблизно за п'ять місяців, він буде мати можливість літати. Обоє батьків постійно піклуються про своє потомство.
сірий журавель
фото
Другий за кількістю особин вид в сімействі - сірий журавель (Grus grus, або Grus communis) живе на багатьох територіях Європи і Азії. Велика частина його тіла сірого кольору, хоча спина і крижі темніші, ніж груди і крила. Лоб і вуздечка - чорні, а дзьоб світлий.
Стерх, або білий журавель
фото
Стерх, або білий журавель (Grus leucogeranus) - ендемік північних територій Росії. Це стрункі, дуже красиві білі птахи середніх розмірів: зростання до 1,4 м, розмах крил від 2,1 до 2,3 м, вага від 4,9 до 8,6 кг. Важко відрізнити самців від самок, так як вони дуже схожі за зовнішнім виглядом. Унікальною характеристикою стерхов є їх зубчастий дзьоб, який допомагає їм ловити слизьку видобуток і харчуватися підземними корінням.
даурский журавель
фото
Рідкісного даурского журавля (Grus vipio) можна побачити в Східній Азії. Цю птицю легко дізнатися по великих колам голою, червоної шкіри навколо кожного ока. Він також виділяється сланцево-сірими пір'ям, які покривають більшу частину його тіла, крім білого горла і білої смужки, що проходить від верхівки до потилиці. Ноги довгі і рожевого кольору.
Канадський журавель
фото
Дуже численний вид - канадський журавель (Grus canadensis) поширений в Північній Америці і на Чукотці. Це птиці середніх розмірів з масивними тілами і довгими шиями і ногами. Їх зростання близько 1,2 м, розмах крил до 2 м, а середня вага 4 кг.
Чорношиїй журавель
фото
Чорношиїй журавель (Grus nigricollis) зустрічається в гірському альпійському поясі. Як підказує його назва, верхня частина шиї і голова чорна, крім невеликих білих плям біля очей і червоною лисини. Інша частина тіла сіра, але ноги, нижні частини крил і хвіст чорні.
Журавель степовий
фото
Найменший вид - журавель степовий (Anthropoidesvirgo) важить всього 2-3 кг, а його зріст близько 90 см. Це мігруюча птах, що долає великі дистанції між місцями зимівлі та гніздування.
райський журавель
фото
Райський журавель (Anthropoides paradiseus) також знаходиться в групі невеликих птахів сімейства. Це журавель з порівняно великою головою, товстою шиєю і красивими видовженими пір'ям крила, які часто помилково приймають за хвостові пір'їни.
вінценосний журавель
фото
Статус уразливого виду належить і вінценосному журавлю (Balearica pavonina), що осіло живе на заході і сході Африки. Перевага місця проживання вінценосного журавля прісноводні болота, вологі луки і краю озер, ставків та річок. Крім цих областей він також харчується на рисових полях і орних землях недалеко від водноболотних угідь.
Східний вінценосний журавель
фото
Східний вінценосний журавель (Balearica regulorum) - зображений на національному прапорі і гербі Уганди. І самець, і самка схожі між собою, за винятком того, що самець трохи більше. Вони важать від 3 до 4 кг, зріст від 1 до 1,1 м, а розмах крил від 1,8 до 2 м. Молоді журавлі цього виду, як правило, сірого кольору з коричневою короною і потилицею. Доросле оперення вони отримують після 12 місяців.
Чорний журавель
фото
Невеликий вид - чорний журавель (Grusmonacha), що гніздиться в основному на території Російської Федерації, довгий час був маловивченим видом. Його середнє зростання до 1 м, а вага до 3,7 кг. Найбільш помітною особливістю є лиса корона, яка має чорну щетину. Чисельність виду становить 9,500 особин. Основними загрозами для чорного журавля є втрата водноболотних угідь і деградація місць його зимівлі, особливо в Китаї та Південній Кореї через меліорації і розвитку будівництва гребель.
Історично склалося так, що всі види журавлів займають особливе місце в людському житті. Така увага вони отримали через деякого подібності з людьми, в тому числі їх розмірів, голоси, соціального характеру, а також багаторічної моногамії. Китай, Південна Африка, Уганда вважають журавля своєї національної птахом. У Східній Азії, ці елегантні птиці шануються як символ довгого життя, щастя, подружньої вірності і любові. Після багаторічних спостережень за різними видами журавлів вчені помітили, що 80% птахів створюють пари на все життя.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.