Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Очевидне-неймовірне: зошит, ручка і помилки

  1. зошит
  2. ручка
  3. помилки

У шкільному устрої немає дрібниць. Здавалося б, такі малозначущі речі, як шкільний зошит і ручка, якою пише учень, яке вони можуть мати значення? Що від них залежить? Але, якщо копнути глибше - ми зробимо це нижче, - виявляється, що це дуже важливі компоненти шкільної системи.

Але, якщо копнути глибше - ми зробимо це нижче, - виявляється, що це дуже важливі компоненти шкільної системи

Знаєте, буває в зведенні або арці такий камінь - він називається «Замок», - тільки торкнешся його, і весь звід або арка розвалюються.

І помилки, які роблять учні. Як до них ставитися? Якщо домагатися «стовідсоткової» правильності робіт учнів, виправляти ВСЕ робляться ними помилки, як це позначиться на роботі цих людей в довготривалій перспективі? Уже після того, як вони закінчать школу і стануть самостійними фахівцями? Але про все по порядку.

зошит

Ви замислювалися коли-небудь, навіщо школяреві зошит? Багато зошитів? Яку функцію вона / вони виконують?

Є зошити з різних предметів, а є зошити з математики та російської мови. З останніх учень, можна сказати, «не вилазить».

Для кого вони придумані? Може бути, вони потрібні вчителю? Дитина виконує письмове завдання в зошиті, здає її, а вчитель перевіряє. Але навіщо саме зошит? Може бути, простіше виконати роботу на листочку? Звичайно! І в багатьох випадках перевірочні роботи виконуються саме на аркушах, які вириваються із зошита. Невже зошит це просто сховище листів, звідки їх можна в разі потреби виривати? Це схоже на правду. Але тоді виходить, що від зошитів можна відмовитися !?

Але якщо зошити потрібні вчителю, чому ж він так їх не любить? Адже їх доводиться перевіряти, і до того ж в позаурочний час, тягати в важких пакетах то додому, то в школу. Далеко не завжди ця робота оплачується, як годиться ... І все ж, навіщо-то вчитель змушує учня завести і, головне, вести зошити з предметів, а в зошитах з математики та російської писати постійно.

Є очевидний і неправильну відповідь: щоб чогось навчитися, краще зрозуміти математику і російську мову. Навчитися писати і вирішувати. Це помилка!

Нічому не можна навчитися і нічого не можна краще зрозуміти, якщо писати в зошитах.

Механічні навички письма слів і цифр, які були потрібні, наприклад, рахівникам і бухгалтерам років 40-50 назад, до появи комп'ютерів - це так. От і все. У реальному навчальному процесі зошит і записи в ній виступають в якості відволікаючого чинника, що заважає зрозуміти сутність досліджуваного об'єкта або явища. Замість того, щоб концентрувати свою увагу на досліджуваному об'єкті учні змушені думати, що і як про нього написати, як це ПРАВИЛЬНО оформити, як ніби може існувати якась об'єктивна правильність оформлення. Але ось надуманою, складною і заплутаною вона і є!

Найчастіше учні легко можуть вирішити задачу, основна складність для них знаходиться в оформленні та записи цього рішення - саме запис викликає основні зауваження і претензії вчителя. Я пам'ятаю, як за часів ще до ЄДІ я, «йдучи на медаль», боявся - як і мої шкільні вчителі, - що допущу якісь похибки саме в оформленні. Причому вони самі турбувалися про те, що не зможуть мені це підправити, так як до кінця самі не розуміли, як «треба» оформляти рішення задач, де треба ставити фігурні дужки, де знак равносильности, де знак проходження. А взяти ці «Дано, питання, формули, рішення» з фізики! Завжди вирішити задачу було простіше, ніж її записати «правильно». Підозрюю, що все це оформлення було придумано для вчителів, щоб полегшити їм розуміння, де помиляється учень і чому не може вирішити задачу.

Підозрюю, що все це оформлення було придумано для вчителів, щоб полегшити їм розуміння, де помиляється учень і чому не може вирішити задачу

А зараз, скаржаться школярі, існують жорсткі вимоги, скільки рядків пропустити між датою і написом «Класна робота» і «Домашня робота» і іншим в зошиті!

Коротше, зошит нічого не спрощує і не полегшує. В даний час представники поколінь, «прив'язаних» до шкільного зошита, відчувають справжні психологічні муки, коли треба працювати головою, щось придумати або вирішити.

Ми беремо блокноти або якісь листи і починаємо в них писати якісь непотрібні і зайві фрази, малювати лінії і візерунки тільки для того, щоб зосередитися і сконцентруватися. Без паперу і ручки не виходить.

А ще можлива відповідь на питання «навіщо зошит»: щоб учень навчився і звик вести зошити. Зараз справа доходить до анекдоту: завести зошити вимагають від учнів навіть «просунуті» вчителя фізкультури. Ти можеш не бігати і не стрибати, але завести зошит, де буде написано, як треба бігати і стрибати, - зобов'язаний! І це нічого, що навички ведення зошитів не знадобляться нікому в дорослому житті. Адже ми в своєму дорослому житті ніколи нічого не пишемо в зошитах - ну, за винятком куховарських і садівничих рецептів.

Школярі майже ніколи не відкривають зошити, щоб згадати, що там написано, ніколи не користуються записами в зошитах - крім випадків, коли з них починають вимагати усній здачі якихось правил і визначень.

Зошити - інструмент репродуктивної педагогіки. Ось, студенти теж постійно пишуть в зошитах конспекти лекцій. Тому що простіше записати лекцію, ніж перелопачувати гори книг, а потім просто вивчити текст і здати його на іспиті. Такий ось апофеоз репродуктивної педагогіки виходить. Зошит - як носій інформації від лекції до заліку і до іспиту. Замість голови студента.
Ну, а після іспиту, зошити можна викинути, здати в макулатуру, а ще краще - спалити! Урочистий і красивий ритуал виходить.

Може бути, зошит потрібна учневі? Ні! Тому що учень ненавидить зошит. Він її постійно забуває, «втрачає» при першій нагоді, отримує за зошити наганяй, він ненавидить вести зошити.

Може бути, зошит потрібна батькам? А ось тепер - в точку! Один з головних тетрадочних «бенефіціарів та вигодонабувачів» - батьки. По-перше, за нинішньої епідемії тотального контролю батьків за дітьми, що охопила всю нашу країну, як батьки дізнаються без зошитів, ніж діти займаються на уроках в школі? Одних підручників і щоденників для цього мало! А по-друге, ось візьметься батько контролювати або «допомагати» дитині з домашнім завданням, де він дізнається, як вирішувати або оформляти домашнє завдання, якщо це не написано в зошиті на класній роботі?

Зошит уможливлює «щільне» участь батьків навчанні своїх дітей.

А ще є така зацікавлена ​​в зошитах для учнів сторона процесу, як бізнес. Ні, не той бізнес, який випускає дешеві чисті зошити в клітку або лінійку. До речі, нам катастрофічно не вистачає різноманітності зошитів в сенсі розміру клітин і відстані між лінієчками. Наприклад, дуже потрібні зошити в клітку 1см Х 1см і навіть 2,5 см Х 2,5 см. Або зошити в лінійку з чергується вузької і двома широкими смугами. Дуже корисні були б зошити!

Бере участь в процесі бізнес видавничий. Коли цей бізнес вирішив, що мало прибутків від друку та продажу підручників (адже підручники закуповуються для шкіл на кілька років, не щороку), а ось якщо випустити в якості додатку до підручника робочі зошити, які батьки повинні будуть купувати своїм дітям щороку - ось це золоте дно! Це нічого, що робота з такими зошитами перетворює процес навчання в тестування в найгірших традиціях ЄДІ, причому з усіх предметів з 1-го і до останнього класу! Тепер учням потрібно в цих зошитах ставити галочки, обводити кружечками правильні варіанти відповіді, проводити стрілочки, що з'єднують поняття і т.д.

Якщо старшому поколінню, щоб зосередитися і поміркувати, потрібна чиста зошит і ручка, то як буде зосереджуватися нинішнє покоління, що зростає на квітчастих робочих зошитах і електронних посібниках в планшетах?

Ну, а взагалі-то існують шкільні системи, в яких зошити не передбачені (тобто ВЗАГАЛІ, АБСОЛЮТНО НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО!) Для ведення учнями записів, ні з математики, ні навіть з мови, не кажучи вже про інших предметах - географії, біології, історії! Учні пишуть роботи на аркушах, а вже потім збирають їх в книги, пишуть окремі слова і пропозиції - на паперових смужках - для аналізу і розбору. Постійно працюють з картками і буклетами. І все! Все у цих школярів - в голові. Ніякого заучування і здачі. Замість репродукції - творчий, креативний процес.

Лист в російській школі грає гіпертрофовану роль. Наші діти пишуть набагато більше, ніж їхні закордонні однолітки. Практично щодня вони виконують письмові завдання (а вчителі їх перевіряють!). Лист вважається загальнонавчальних навиком, необхідним для навчання взагалі, з усіх предметів. Однак причини цього покриті мороком історії.

Колись, відразу після громадянської війни була загальна бідності і злидні, були відсутні навчальні книги та інші навчальні матеріали. Бібліотеки були рідкісні, а інші сховища інформації не існували. В результаті урок в ті часи перетворився на лекцію, в ході якої вчитель «дає» всю необхідну навчальну інформацію, а дитині доводиться її конспектувати, щоб потім вивчити, практично напам'ять. Потім до традицій російської освіти додалося конспектування друкованих текстів чи навіть цілих книг «класиків». Ймовірно, тому що книг було мало, і робити позначки (виділяти головне) в бібліотечних книгах було не можна.

Але пройшли десятиліття, все змінилося, крім цих тимчасових ментальних звичок від часів, коли нічого не було!

В наші дні просто переписування доповнено витонченим формалізмом, який привноситься в шкільну систему масової російської бюрократією, і останнім часом тільки посилюється і посилюється. Бюрократія адже і сама весь час пише, а лист учнів в школі - це така річ, яку можна легко перевірити. Чим ви займалися весь минулий місяць? А подати сюди зошити учнів!

ручка

Реформи почалися в нашій школі не вчора, і навіть не в 1990-ті роки. Вони відбувалися з регулярністю в 10-15 років весь XX і XIX століття. Так, якби ми зараз перенеслися в 1960-70-і роки з нинішніми міфами про чудову радянській системі освіти, запущеними, до речі, американцями, нас би ніхто не зрозумів - і над нами б посміялися. Бо завжди освіту здавалося не задовольняє запитам сучасність і вимагає реформ.

Так в 1968 році почалася одна з найбільших реформ вітчизняної школи, яка зайняла всі 1970-ті роки. У шкільній практиці було ліквідовано століттями удосконалювати традиційне каліграфічне лист, засноване на ритмі пластичних зусиль і розслаблень спочатку простим олівцем, а потім пір'яний ручкою, яку потрібно було вмочати в чорнило, при цьому струшуючи і випрямляючи руку і розслабляючи пальці. На зміну йому прийшов лист «спрощене» - безнажимному і безвідривне - спочатку «вічної» чорнильною ручкою, а потім і кульковою. Почався новий наступ технічної революції в особі школи на психічне і фізичне здоров'я підростаючого покоління.
З

разу ж багато вчителів звернули увагу на різке погіршення почерку дітей.

Відомо, що якість почерку відображає глибинні стереотипи психомоторной конституції, і багато вчителів незабаром відчули, що зі зміною почерку і діти пішли вже не ті. Це, як правило, стали діти із збільшеною неуважністю, втомою, неврівноваженістю, нестійкістю психіки, агресією і т. Д.

Виниклі з боку школи установки по швидкості і техніці письма, з одного боку, а також специфіка пише інструменту - кулькової ручки, - з іншого, тільки погіршили ситуацію і з почерком, і зі здоров'ям дітей.

Нова система письма в цілому негативно позначилася на навчально-пізнавальних здібностях дітей. Багато вчителів навіть намагалися самостийно повертати стару систему каліграфічного письма, здійснюваного на базі пір'яний ручки. Однак вимоги нових шкільних програм з їх техніко-швидкісними установками (типу техніка письма, техніка читання, скоропис), нормативна програмна регламентація всього і вся по чвертях виключали будь-яку можливість корекції виниклих проблем. І єдиним виправданням виконавців злої волі залишається старий російський підхід: кулькова ручка - це прогрес, як сказали б зараз, «інновація».

Вкрай негативний вплив нова система письма справила і на поставу і зір дітей, привівши до масових сколіозу і інших порушень опорно-рухового апарату, а також короткозорості.

І це - зовсім не результати реформ, які проводили горезвісні «ліберали». Все знаходилося під ретельним контролем нашого «керманича» (партії).

А тим часом «прокляті» буржуї (тобто їхні діти) продовжують писати в школі простими олівцями. У початковій школі, або навіть всі 12 років навчання. Взагалі обходяться без ручок, і нічого!

помилки

І їх (цих дітей буржуїв в США та інших країнах, які пишуть олівцями) можна зрозуміти: записи, зроблені олівцем, легко виправити. Взяти ластик, стерти помилкову напис, написати правильно ... І все! Мовляв, не та помилка, яку ми допустили, а та - що її виправили.

Але у нас, звичайно, все інакше. Розумом Росію не зрозуміти. У нас учень пише не олівцем, а ручкою, написане якої, як відомо, не витягнеш і сокирою. І звичайно, будь-який учень припускається помилок. І тоді, якщо він її помітить, виникає складний моральний вибір: виправити цю помилку, і тоді це точно помітить вчитель і знизить позначку за виправлення. Або залишити все так, і вчитель може і не помітити помилку, і тоді оцінка буде вище. А якщо помітить і виправить, то теж знизить позначку. Але це вже не важливо.

Кожна помилка - хліб для педагога.

Він повинен її знайти, відзначити червоним кольором, виправити, винести на поля, відняти бали з позначки. Без виправлення помилок вчитель ніби як і не потрібний! Виловлювання та виправлення помилок вчителем стало важливим повсякденним ритуалом. Без якого вчитель як би і не працював. Коли в зошитах були промокашки, то вчителі виправляли помилки навіть в написах на промокашки!

Якщо наші школи, як я писав у попередній статті із серії «Очевидне-неймовірне» виробляють уроки як фабрики продукцію, то паливом, на якому вони працюють, є учнівські помилки.

Але до яких наслідків призводить така хвороблива пристрасть до вишукування помилок і їх розцвічування червоним?

Але до яких наслідків призводить така хвороблива пристрасть до вишукування помилок і їх розцвічування червоним

Дуже просто: учні намагаються уникнути помилок будь-яку ціну, навіть уникаючи слів і зворотів, які вони не знають, як точно написати, ціною відмови від вирішення завдань, в способі вирішення яких (або записи!) Сумніваються - і взагалі, в ухиленні від діяльності. Ідіому «не помиляється тільки той, хто нічого не робить», вони розуміють буквально: Нічого не роби, і ти не помилишся!

Тому характерне для педагогів прагнення до вишукування помилок веде зовсім не до того, що учні починають якось краще вчитися і більше знати, це веде до прямо протилежного наслідку: учні починають менше вирішувати творчих завдань, вважаючи за краще, щоб уникнути неминучих помилок, зводити зроблене до шаблонного і мінімального.

Адже завдання у них - не навчитися, а отримати позначку вище, а це можливо, якщо робити поменше ...

Словом, все як в чиновницькій, бюрократичному середовищі. Там теж дуже бояться помилок, оскільки прекрасно знають, що за помилку їх покарають за всією суворістю. А помилка, це така справа, що вона неминуча: як би ти не надійшов - завжди щось викличе зауваження і заперечення. Однак якщо чиновник нічого не робить, не робить якихось кроків і вчинків - то він гарантовано не помилиться. За бездіяльність у нас не карають!

Ось і працює наше чиновництво за принципом, що найкраще і безпомилкове - це бездіяльність. І я часто думаю, вже не наслідок це того, що всі вони пройшли через нашу шкільну систему і її практику непримиренної боротьби з помилками?

Хочете практичних рекомендацій? Це було б занадто просто, якби я їх тут привів. Залишаю читачам для самостійних вправ.

Здавалося б, такі малозначущі речі, як шкільний зошит і ручка, якою пише учень, яке вони можуть мати значення?
Що від них залежить?
Як до них ставитися?
Якщо домагатися «стовідсоткової» правильності робіт учнів, виправляти ВСЕ робляться ними помилки, як це позначиться на роботі цих людей в довготривалій перспективі?
Уже після того, як вони закінчать школу і стануть самостійними фахівцями?
Багато зошитів?
Яку функцію вона / вони виконують?
Для кого вони придумані?
Може бути, вони потрібні вчителю?
Але навіщо саме зошит?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»