Посмійся і зміркуй!
Перед тобою цікаві завдання з фізики Григорія Остера!
129. Чому сталевим ножем Вовочка зумів нагострити тупий олівець, а сталевим кулькою з підшипника не зміг?
Відповідь. Вовочка не зміг нагострити олівець сталевим кулькою з причини їх загальної тупості. Площа дотикання вістря ножа з олівцем досить мала, щоб забезпечити тиск, проти якого олівець не може встояти, а круглий кульку, яким Вовочка від великого розуму намагався нагострити олівець, такого тиску забезпечити не в силах .
130. Діючи з однаковою силою, вчений зі світовим ім'ям Інокентій в наукових цілях спочатку затиснув свого носа плоскогубцями, а потім кліщами. В якому випадку тиск на ніс відомого вченого було сильніше?
Відповідь. Плоскогубці заради науки ніс ще може терпіти, а кліщі вже немає.
131. Що відповіла давить сила, що дорівнює одному Ньютону і діє перпендикулярно поверхні, коли один напіврозчавлений квадратний метр цієї поверхні зніяковіло запитав її: «Дорога, як ти до мене ставишся?»
Відповідь. Сила почервоніла і, опустивши вії, шепнула: «Милий, моє ставлення до тебе дорівнює одному Паскаля". З тих пір один паскаль став одиницею виміру тиску. Розділи ньютони на квадратні метри - отримаєш Паскалі.
132. Одного разу Паскаль, діючи з силою в один ньютон, ненавмисно, але перпендикулярно, наступив на ногу Ньютону. «Один паскаль», - підрахував Ньютон тиск на свою ноту і образився. Чи правий був Ньютон?
Відповідь. Ньютон даремно образився. Якщо Паскаль з силою в один ньютон тисне величиною в один паскаль - це значить, що площа нош Ньютона, на яку настав Паскаль, повинна дорівнювати одному квадратному метру. Нісенітниця! Біографи Ньютона стверджують, що у великого вченого були величезні лапи, а красиві акуратні нош.
133. Що обіцяє більш гострі відчуття: катання по тонкому льоду на ковзанах або на лижах?
Відповідь. Ковзани обіцяють більше. Тиск ковзанів на лід сильніше лижного. Продавиш тонкий лід, булькнешься і отримаєш море гострих відчуттів.
134. Маса тендітної фігуристки Оленки 30 кг. Площа зіткнення леза її коника з льодом 2 см 2. Маса телиці Корівки 240 кг. Площа зіткнення з льодом її копита 16 см 2. Обчисли і порівняй, який тиск чинять корова на льоду і Леночка, яка мчить на лівій ніжці до перемоги?
Відповідь. Однакове: 1470 кілопаскалей. Тільки не кажіть Оленці, що вона телиця на льоду.
135. В шкільній їдальні близнюки-брати Митя і Вітя, відштовхуючи один одного, намагалися перпендикулярно встромити свої вилки в один і той же шматок м'яса. Митя орудував цілої виделкою з чотирма зубчиками, а Віті дісталася поламана, з двома зубчиками. Чому, незважаючи на те, що обидва давили з однаковою силою, Вітя домігся результату, а Митя немає?
Відповідь. Тому що результат дії сили, з якою вилка тисне на м'ясо, залежить від кількості зубчиків. Чим менше зубчиків, тим менше площа, на яку тисне вилка. Чим менше площа - тим сильніше тиск. Чим сильніше тиск - тим краще результат.
136. Маса сумного дядька Борі в пальто, шапці, рукавицях і босоніж 79 кг. Площа холодної підлоги в коридорі, яку займають змерзлі нош дядька Борі, поки він згадує куди вчора справ черевики, дорівнює 0,02 м 2. Визначте тиск, який сумний дядько Боря надасть на устілки у власних черевиках, коли він їх знайде і надіне.
Відповідь. 79 кг треба помножити на 9,8 і розділити на 0,02 квадратних метра. Що вийде - рахуйте самі. Мені лінь.
137. Коля горизонтально лежить на підлозі, а Толя, справедливо розподілити свою вагу між лівою і правою ногою, вертикально стоїть у Колі на животі. Розрахуйте тиск, вироблене Толею на Колін живіт, якщо відомо, що маса Толі 47 кг, а площа підошов його кросівок, щільно упираються в колін живіт, дорівнює 250 см 2. Дайте відповідь на наступні питання: 1. Як зміниться тиск, якщо Толя замість своїх кросівок 36 розміру одягне татові черевики 45 розміру?
2. Як зміниться тиск, якщо Толя замість кросівок натягне мамині туфельки (35 розмір) на високих тоненьких підборах?
3. Як зміниться тиск, якщо Толя задере ліву ногу?
Відповідь. Тиск на Колін живіт одно 18,8 кПа. Якщо Толя одягне татові черевики - тиск зменшиться, якщо мамині туфельки - збільшиться. Якщо задере ліву чи праву ногу - збільшиться вдвічі. Якщо ж Толя задере обидві ноги - він шльопнеться горизонтально, і тоді на животі у нього буде вертикально стояти Коля.
138. Дізнавшись, що вірні учні зібралися підкласти йому кнопку, учитель надів куленепробивні штани. Тепер кнопці, щоб подолати перешкоду між своїм вістрям і вчителем, потрібно чинити тиск величиною в 4000000 кПа. Чи зуміє кнопка дістатися до вчителя, якщо вага вчителя, що сідає на кнопку, 56 кг, а площа вістря самої кнопки 0,15 мм 2. Чим закінчиться ця історія, якщо учні наточат вістря своєї кнопки, і його площа зменшиться до 0,0000001 м 2?
Відповідь. З першої спроби кнопка до вчителя не добереться. А ось з другої ...!
129. Чому сталевим ножем Вовочка зумів нагострити тупий олівець, а сталевим кулькою з підшипника не зміг?
В якому випадку тиск на ніс відомого вченого було сильніше?
Чи правий був Ньютон?
133. Що обіцяє більш гострі відчуття: катання по тонкому льоду на ковзанах або на лижах?
2. Обчисли і порівняй, який тиск чинять корова на льоду і Леночка, яка мчить на лівій ніжці до перемоги?
Чому, незважаючи на те, що обидва давили з однаковою силою, Вітя домігся результату, а Митя немає?
1. Як зміниться тиск, якщо Толя замість своїх кросівок 36 розміру одягне татові черевики 45 розміру?
2. Як зміниться тиск, якщо Толя замість кросівок натягне мамині туфельки (35 розмір) на високих тоненьких підборах?
3. Як зміниться тиск, якщо Толя задере ліву ногу?