Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





ЗАХИСНИЙ ШОЛОМ - сучасні захисні шоломи і їх характеристики

  1. Шолом «Алтин»
  2. Шолом «Маска-1»
  3. Шолом СТШ-81 «Сфера»
  4. Шолом ЗШ-1
  5. Шолом ЗШ-1-2
  6. Шолом «Витязь-С»
  7. Шолом «Рись-Т»
  8. Захисний шолом «ТОР»

Головна

Від автора

книги

В роботі

Арсенал

уроки виживання

Лікнеп по ТСП

Це цікаво

Фотогалерея

Новини

картини

ілюстрації

Залишити відгук

Написати відгук

Написати відгук

як і кіраса , Армійський захисний шолом (або по-французьки каска) прийшов у війська з минулого. У нього трансформувався бойової обладунок, який захищав воїнів протягом декількох тисяч років. Правда у військовій історії існував період, коли голови солдат охороняли лише капелюхи з пір'ям, ківери та кашкети з лакованими козирками, але, як і всі інші дурниці і нісенітниці, ця мода в кінці кінців минула і металеві захисні шоломи знову повернулися на службу.

Правда у військовій історії існував період, коли голови солдат охороняли лише капелюхи з пір'ям, ківери та кашкети з лакованими козирками, але, як і всі інші дурниці і нісенітниці, ця мода в кінці кінців минула і металеві захисні шоломи знову повернулися на службу

Про захисних шоломах згадали в ході Першої світової війни 1914-1918 рр. Справа в тому, що це була окопна війна, і основною метою для ураження в ній були саме солдатські голови, регулярно з'являються над траншейним бруствером. За ним били з кулеметів, накривали шрапнеллю, глушили фугасами. Само собою, що втрати особового складу від влучень саме в голову жахливо зросли. Ось тоді-то генерали і забили на сполох.

Ось тоді-то генерали і забили на сполох

Першими свій шолом (каску) розробили французи. Він був названий «Адріана» і поставлений на потік вже на початку 1915 року. Французький шолом збирався з трьох частин: ковпака, спідниці і гребеня. Застосування захисного шолома значно знизило втрати французів. Кількість убитих знизилося приблизно на 12-13%, поранених майже на 30%. Такий чудовий результат не міг не залишитися непоміченим іншими учасниками конфлікту. Шолом «Адріана» тут же закупили країни-союзники: Великобританія, Росія, Румунія, Італія, Португалія і т. Д.

Однак британська військова керівництво не задовольнила якість захисту «Адріани», і тому було прийнято рішення про створення свого власного англійської шолома. Вибір військових упав на розробку Джона Леопольда Броди. У своїй моделі Броди прийняв за основу середньовічну залізну капелюх капелліні, в якій англійці билися на протязі XI-XVI століть. Однак британська військова керівництво не задовольнила якість захисту «Адріани», і тому було прийнято рішення про створення свого власного англійської шолома Шолом отримав нехитре назву «Helmet Steel Mk1», що в перекладі означає «Шолом сталевий першої модифікації». Він був цельноштампованний і мав широкі поля. В такому шоломі було добре відсиджуватися в окопі, відчуваючи, що ніби парасолькою прикритий зверху, але чертовски незатишно йти в атаку, адже Mk1 на голові сидів дуже високо, чому абсолютно не захищала віскі, вуха і потилицю. Проте англійську «тарілку» відразу ж взяли на озброєння США, Канада і Австралія.

На відміну від своїх супротивників Німеччина довго не могла визначитися з моделлю свого шолома, і німецькі солдати залишалися без захисту аж до 1916 року. Швидше за все, грунтовна, що не виносить халтури Німеччина просто не бажала витрачатися на виробництво другосортних зразків, вона чекала, коли зброярі сконструюють щось по-справжньому вартісне. І це сталося. На початку 1916 року в Ганновері був розроблений знаменитий M16 «Stahihelm». Надалі цей шолом став символом німецького солдата як Першої, так і Другої світової війни. Її зручність і відмінні захисні якості значно перевершували шоломи супротивників з країн Антанти.

Її зручність і відмінні захисні якості значно перевершували шоломи супротивників з країн Антанти

Однією з основних прикмет «Stahihelm» стали невеликі «ріжки», розташовані в скроневих областях шолома. Це був аж ніяк не дизайнерське вишукування і не данина пам'яті рогатою Тевтонським лицарям. «Ріжки» прикривали вентиляційні отвори і одночасно з цим були частиною кріплення додаткового броньового щитка, який навішувався на передній частині М16. Саме цей щиток повинен був допомогти шолому витримати пряме попадання гвинтівкової або кулеметної кулі. Ідея здавалася чудовою, якби не одне невелике «але»: броня - витримувала, людська шия - немає. Іншими словами енергія удару була настільки висока, що солдат отримував серйозну травму шийних хребців, яка в більшості випадків приводила до його смерті. З тією ж самою проблемою зіткнулися і інші розробники захисних шоломів, які намагалися чолом ловити мирно пролітали поруч кулі.

З тією ж самою проблемою зіткнулися і інші розробники захисних шоломів, які намагалися чолом ловити мирно пролітали поруч кулі

Якщо говорити про Радянської Росії (а в подальшому СРСР), то на перших порах її РККА використовувала дісталися від царської армії шоломи «Адріана», а також їх російські модифікації М17 «Sohlberg» (М17 проводилися на фінському заводі «Sohlberg-Oy», звідси і назва). Вони залишалися на службі аж до кінця 1930-х років. Правда слід зазначити, що цих раритетів в Червоній армії було зовсім небагато, і використовувалися вони в основному на парадах, а після створення в 1936 р сталевого шолома СШ-36, були передані в пожежну охорону, де і служили аж до 1950-х років .

Правда слід зазначити, що цих раритетів в Червоній армії було зовсім небагато, і використовувалися вони в основному на парадах, а після створення в 1936 р сталевого шолома СШ-36, були передані в пожежну охорону, де і служили аж до 1950-х років

СШ-36 був першим масово випускався радянським шоломом. Він пройшов через цілий ряд воєн і конфліктів, серед яких: громадянська війна в Іспанії, бої на озері Хасан, Халхін-Гол, Польський похід, Зимова війна з Фінляндією. СШ-36 створювався за подобою німецького M16 «Stahihelm», але результати бойового застосування показали, що він багато в чому поступається своєму прототипу. Шолом був громіздким, важким (до 1,3 кг) і при цьому легко пробивається (товщина стінок всього 1,1 мм). Великий козирок заважав огляду. Додатково до перерахованих вище недоліків СШ-36 мав широкими полями і при сильному вітрі або русі на автотранспорті здувається з голови солдат. Саме тому командуванням РСЧА було прийнято рішення про створення нового шолома. Так в 1938-39 рр. на світ з'явився знаменитий СШ-39, який назавжди залишиться частиною образу радянського солдата, який зламав хребет німецькому фашизму.

Новий радянський шолом на відміну від СШ-36 виготовлявся з набагато більш міцної легованої броньованої сталі. Вага його становив 1,25 кг, товщина стінок - 1,9 мм. СШ-39 витримував попадання з 10 метрів кулі від револьвера «Наган» (Випробування власноруч проводив легендарний маршал Семен Михайлович Будьонний) і дрібних осколків.

У 1940 році СШ-39 отримав нове подтулейное пристрій (система з ременів, сіток і підкладок, що утримує шолом на голові і гасить удари), і з цього моменту став іменуватися СШ-40. Сталевий шолом СШ-40 до сих пір офіційно не знято з озброєння Російської армії, тисячі одиниць цієї захисту так і припадають пилом на військових складах тривалого зберігання.

Подтулейное пристрій в післявоєнному радянському шоломі міняли ще два рази, в результаті чого на світ з'являлися моделі СШ-54 і СШ-60, відповідно зразка 1954 і 1960 років. І в першій і в другій розробці продовжував застосовуватися все той же сталевий купол, сконструйований ще далекого 1939.

Піддати змінам легендарний СШ-39 зважилися лише в 1968 році. Саме тоді для нового шолома був застосований більш міцний броньовий сплав, збільшений нахил лобової стінки купола (що теоретично збільшувало стійкість шолома при попаданні осколків), були вкорочені відігнуті назовні бортики. СШ-68 і зараз є основним захисним шоломом ВС Росії, країн СНД, Китаю, Північної Кореї, В'єтнаму, Індії та т. Д.

Звичайно ж, шолом зразка 1968 далеко не в повній мірі відповідає сучасним вимогам захисту військовослужбовця, але виріб уже виготовлено, їм завалені всі армійські склади, а значить єдиний вихід - зробити його модернізацію. Саме так і з'явилися моделі СШ-68м (розроблений для Внутрішніх військ МВС) і СШ-68Н «Заготівля» (розроблений для Збройних сил РФ). Обидва шолома зсередини посилені балістичної тканиною арамід, на них встановлені сучасні подтулейние пристрою. Хоча маса шоломів і збільшилася майже до 2 кг, зате істотно зросла їх міцність. Тепер захист голови стала відповідати 1-го класу стійкості, а значить, в стані витримати пряме попадання куль пістолета ПМ і сталевих осколків масою близько 1 грам (так званий стандарт V50), що летять зі швидкістю 400 м / с.

На даний момент виробництво сталевих загальновійськових шоломів (в тому числі і СШ-68) практично припинено. На зміну їм прийшли моделі, виконані по тканинної-полімерної технології, які набагато легше, зручніше, а головне краще захищають від осколків - основного вражаючого фактора сучасної війни. (За статистикою 70-80% всіх поранень, отриманих особовим складом, припадає на осколкові і тільки залишилися 20-30% на кульові). Саме такі шоломи зараз масово надходять на оснащення всіх армій світу, включаючи і Російську.

Саме такі шоломи зараз масово надходять на оснащення всіх армій світу, включаючи і Російську

Першим російським серійним загальновійськовим шоломом, виготовленим по тканинної-полімерної технології, став 6Б7. Шолом розроблений і до недавнього часу проводився «НДІ Сталі» в рамках програм ОКР «борити» і «борити-М». Модифікація 6Б7-1М продовжує випускатися Центром високоміцних матеріалів «Армок». Шолом 6Б7 був прийнятий на постачання армії РФ в 2000 році і став заміною сталевому СШ-68. В першу чергу ці шоломи надходили в частині підвищеної боєготовності - ВДВ, морська піхота і т. Д.

Шолом 6Б7-1М:
Маса - 1,2 кг
V50 - 630 м / с
Площа захисту - 11,5 кв.дм.
Пулестойкость: ПМ з 5 м, ТТ з 50 м (1-й клас захисту)
Матеріал: органокомпозіт на основі волокон Русар

У 2006 році, не знімаючи з виробництва 6Б7, «НДІ Сталі» створює новий, можна сказати, революційний захисний шолом 6Б27 (модифікації: 6Б26 і 6Б28), за своїми характеристиками випереджає переважна більшість іноземних зразків. Володіючи практично тією ж масою що і 6Б7, новий шолом помітно додав у стійкості від осколків. На даний момент обидва ці шолома закуповуються армією РФ практично в рівних кількостях.

Шолом 6Б27, штурмової:
Маса - 1,25 кг
V50 - 700 м / с
Пулестойкость: ПМ з 5 м, ТТ з 40 м (1-й клас захисту)

Шолом 6Б26, загальновійськовий:
Маса - 0,9 кг
V50 - 600 м / с
Пулестойкость: ПМ з 5 м (1-й клас захисту)

Шолом 6Б28, десантний:
Маса - 1 кг
V50 - 600 м / с
Пулестойкость: ПМ з 5 м (1-й клас захисту)

Унікальні захисні якості шолома 6Б27 (6Б26 і 6Б28) обумовлюються оригінальної технологією виробництва, розробленої фахівцями «НДІ Сталі». Найпоширеніший метод виробництва тканинної-полімерних шоломів - це коли шари кевлара (або інший балістичної тканини) просочуються смолою (наприклад, епоксидної), а потім склеюються під гарячим пресом. Такий спосіб простий, швидкий і технологічний, однак має серйозні недоліки. Просочення кевлара помітно знижує його захисні властивості. Для виробництва 6Б27 використана інша технологія: між шарами захисної тканини прокладаються сполучні плівки на основі поліетилену. Шолом складається з 34 шарів (див. Фото), укладених в наступному порядку: русар - 5 шарів, полотно 8601-90 - 16 шарів, русар - 10 шарів, армос - 3 шари. Весь цей «пиріг» при нагріванні спікається в єдине ціле. Єдиним мінусом такого виробництва є зростаюча майже в півтора рази ціна виробу.

Слід також зазначити, що в даний час «НДІ Сталі» працює над створенням нового шолома «Ратник-БШ».

Після того, як я ознайомив вас з еволюцією армійського шолома, хочеться зупинитися на малосерійних моделях, створених для захисту бійців різних спецпідрозділів. Як в Росії, так і за кордоном, таких шоломів створено безліч, тому говорити про них можна дуже довго. Обмежений рамками невеликої статті, я хочу привести лише основні дані по найвідомішим вітчизняним розробкам.

Шолом «Алтин»

Експлуатація: 1984 - даний час
Виробництво: припинено
Корпус: титан 4 мм
пізні моделі - титан 3 мм з арамідних підприєм
Конструкція: купол цілісний, без швів, радіогарнітура
Маса: 3,5 - 4 кг
Клас захисту: купол - 2-й
забрало - 1-й
Використання: ФСБ, раніше КДБ СРСР
Примітка: «Алтин» - легендарний російський (радянський) шолом. Його купол і забрало виготовлялися в НДІ Сталі, складання здійснювали тільки фахівці КДБ СРСР. «Алтин» входив в екіпіровку груп «А», «В» і «С». Застосовувався при спецопераціях в Афганістані та Чечні.

Практично точною копією «Алтин» є захисний шолом К6-3, який НДІ Сталі випускав з початку 1990-х і аж до 2014 року. Змінивши назву шолома, виробник позбувся контролю КДБ (ФСБ) і тим самим отримав можливість здійснювати кінцеву збірку шоломів, а потім продавати їх іншим силовим структурам і охоронним організаціям.
Відміну К6-3 від «Алтин» дуже невеликі:
- відсутність радіогарнітуру
- кріплення візору посилено і виконано у вигляді титанового кожуха (як у «Рисі»)
- обмежувачі забрала приклепані, а не закріплені гвинтами.

Шолом «Маска-1»

Експлуатація: 1991 - даний час
Виробництво: припинено
Корпус: броньовий сталь
Забрало: 1. незбиране з прозорого полікарбонату
2. сталеве з шестикутним полікарбонатною Візор
Конструкція: купол цілісний
Маса: 2,6 кг - без забрала
3,6 кг - з цільним забралом з полікарбонату
4, 12 кг - з забралом зі сталі з полікарбонатною Візор
Клас захисту: купол - 2-й
забрало - 1-й
Площа захисту: 13 кв. дм по 2 класу
Модифікації: 1. «Маска-1Щ» - забрало з щілиною, без скла
2. «Маска-1Р» - обладнаний радіогарнітуру
Використання: МВС, ФСБ, Міністерство оборони РФ
Примітка: Шолом «Маска-1» набув найширшого поширення.

Шолом СТШ-81 «Сфера»

Експлуатація: 1981 - даний час
Виробництво: припинено, проводиться лише ССШ-94 «Сфера-С»
Корпус: титан 3 мм
Конструкція: купол утворюють три окремих бронеелементов, розміщених в кишенях спецчехла. Забрало не передбачено.
Маса: 2,3 кг
Клас захисту: 2-й
Площа захисту: 10 кв. дм по 2 класу
Модифікації: 1. ССШ-94 «Сфера-С» - титанові бронеелементов замінені на сталеві. Маса збільшилася до 3,5 кг
2. "Сфера-П» - титанові бронеелементов замінені на тонкі сталеві (0,7 мм). Маса зменшилася до 1,6 кг. Від вогнепальної зброї не захищає, тільки від механічних ударів.
Використання: МВС, Внутрішніх військ.
Примітка: Відсутність у «Сфери» цілісного купола часто призводить до серйозних черепно-мозкових травм навіть в тому випадку якщо шолом залишається пробитим. Швидкий знос спецчехла сприяє зсуву бронеелементов, а, отже, зниження якості захисту.

Шолом ЗШ-1

Експлуатація: середина 1990-х - Нині
Виробництво: проводиться НПП класу
Корпус: композит, арамід
Забрало: незбиране з прозорого полікарбонату
Конструкція: купол цілісний
Маса: 1,3 / 1,5 кг - без забрала (наведені значення для 2-х розмірів)
1,6 / 1,8 кг - з забралом (наведені значення для 2-х розмірів)
Клас захисту: купол -1-й
забрало - протиударне
Площа захисту: 13,8 / 14,5 кв. дм (наведені значення для 2-х розмірів)
Модифікації: радіофікованих модель
Використання: МВС, Внутрішніх військ
Примітка: шолом ЗШ-1 випускається в трьох розфарбовуваннях: чорна, зелена, камуфляж. Для екіпіровки підрозділів Внутрішніх військ найчастіше використовується ЗШ-1 без забрала.

Шолом ЗШ-1-2

Експлуатація: 2007 - теперішній час
Виробництво: проводиться НПП класу
Корпус: бронеалюміній з арамідних підприєм
Забрало: бронестекло на сталевих кріпленнях
Конструкція: купол цілісний
Маса: 3,5 / 3,8 кг (наведені значення для 2-х розмірів)
Клас захисту: купол - 2-й
забрало - 1-й
Площа захисту: 13,6 / 15,0 кв. дм (наведені значення для 2-х розмірів)
светопропускающая частина забрала - 3,5 кв. дм
Модифікації: радіофікованих модель
Використання: МВС, Внутрішніх військ
Примітка: Шолом ЗШ-1-2 створювався для заміни «Маски-1». Обидва цих шолома є продукцією НПП класу, які в своїй останній розробці повністю зберегло форму ранньої моделі. Однак за рахунок застосування нових матеріалів шолом ЗШ-1-2 володіє набагато більшим запасом міцності.

Шолом «Витязь-С»

Експлуатація: кінець 1980-х - Нині
Виробництво: припинено
Корпус: броньовий сталь
Забрало: броньовий сталь, визор - пакет з полікарбонату і бронестекла
Конструкція: купол цілісний, без швів.
Маса: 4,5 кг
Клас захисту: купол - 2-й
забрало - 2-й
Модифікації: «Витязь-С» без забрала, при цьому маса - 3,2 кг
Використання: МВС, ФСБ (КДБ СРСР)
Примітка: Шолом «Витязь-С» випускався в дуже обмеженій кількості. Це один з небагатьох шоломів, що забезпечують захист забрала по 2 класу. Завдяки цій якості шолом «Витязь-С» до сих пір вибирають «перші номери», іншими словами бійці, що йдуть на штурм попереду. Застосовувався в Чечні.

Шолом «Рись-Т»

Експлуатація: 2007 - теперішній час
Виробництво: проводиться НДІ Сталі
Корпус: титан (індекс «Т» в назві), арамідна підпір
Забрало: титан з кварцовим бронестеклом
Конструкція: цельноштампованний купол, забрало, радіогарнітура
Маса: 2,5 кг - без забрала
3,7 кг - з забралом і радіогарнітуру
Клас захисту: купол - 2-й
забрало - 1-й (за спецзамовленням 2-й клас)
Площа захисту: 18 кв. дм з забралом
Модифікації: «Рись-А» - оболонка з бронеалюмінія (індекс «А» в назві) і арамідна підпір
Використання: МВС, ФСБ
Примітка: Шолом «Рись» є подальшим розвитком шолома «Алтин». Передбачається, що титанові шоломи повинні використовуватися в підрозділах виконують бойові завдання, алюмінієві - поліцейські. Однак з неофіційних джерел відомо, що спецназ МВС «Рись» екіпірувався шоломами в титановому виконанні.

Олег Шовкуненко

Інші статті про індивідуальну бронезащите:

  • штурмової щит
  • Броньовані кіраси ХХ століття
  • армійські бронежилети
  • Класи захисту бронежилетів, шоломів та інших спецзасобів
  • Відгуки та коментарі:

    Владислав 18.08.15
    Добридень! На фото з підписом «Попадання осколка в 6Б7 ...» український шолом «Каска 1М» виробництва НВО ТЕМП-3000. Легкий і міцний купол з СВМПЕ - колір нутроби видає поліетилен.

    Олег Шовкуненко
    Олег Шовкуненко   Владислав, що не впевнений, что на фото самє «Каска 1М» Владислав, що не впевнений, что на фото самє «Каска 1М». Як видно на фото, взятого з офіційної сторінки «Укрспецекспорту», ​​у «Каски 1М» є досить яскраво виражений козирок, та й форма самого купола більш округла. Правда, як ви правильно помітили, на «Каску 1М» вказує наявність товстого внутрішнього шару формованого балістичного високомолекулярного поліетилену. Цілком ймовірно, що за роки виробництва українське НВП ТЕМП-3000 неодноразово змінювало дизайн «Каски 1М» (на це вказує безліч зовсім не схожих один на одного фото цього шолома, розміщених в мережі), ось звідси і виникла плутанина. Мабуть, з підпису фотографії в своїй статті взагалі приберу назву шолома.

    Алекс 28.09.15
    Скажіть, а які з військових касок забезпечують захист голови по 3 класу? Щось з цього питання я не можу відшукати зрозумілої відповіді. Може, ви знаєте?

    Олег Шовкуненко
    Олег Шовкуненко   Алекс, чесно кажучи, не чув про серійних шоломах 3 класу Алекс, чесно кажучи, не чув про серійних шоломах 3 класу. Є інформація про експериментальне сталевому шоломі 3 класу БШ-1 розробки НДІ Сталі, а також про штурмовому шоломі аж цілого 5 класу БШК-5 ( «Вулкан-5»), який сконструювали в ЦВМ «Армок». Але мені здається, що це типові рекламні трюки фірм-виробників. Прототипи виготовлені спеціально для виставок. Мовляв, дивіться які ми круті! Ми вже робимо захист, про яку інші навіть і подумати не сміють. Насправді ж існування шолома 3 класу має означати, що він захищає від кулі з АКМ з 10 м, а шолом 5 класу - від кулі з СВД з тієї ж дистанції. Все це, м'яко кажучи, не реально. Вірніше, звичайно ж, можна створити шолом, який не візьме навіть бронебійний боєприпас, але тільки що за супермен стане його носити? По-перше, шолом буде чертовски важкий (наприклад, оголошена маса «Вулкана-5» - 4,5 кг). Ви уявляєте, як тягати на голові таку «шапочку», і як «зручно» в ній крутити головою? По-друге, куля калібру 7,62 мм навіть при не пробитті бронежилета валить його власника з ніг, а що буде при її попаданні ось в такий супершлем 3-5 класу? Правильно, бійцеві гарантовано зверне шию. Якщо ви уважно читали мою статтю, то повинні пам'ятати про подібні експерименти, які, на жаль, безрезультатно проводилися під час Першої світової війни. Так, і ще один момент ... Можливо, ви чули про іноземні шоломах американського стандарту IIIA (3А). Цей стандарт відповідає російському 2а, іншими словами, забезпечує захист від мисливської рушниці 12-го калібру, але ніяк не від куль автомата Калашникова.

    Андрій-бармалей 11.11.15
    Дуже цікава інформація по шоломах, зібрана в одному місці. Прошу вибачення, мене більше все таки цікавлять сучасні моделі і в зв'язку з цим питання: який з шоломів, виробництва СРСР / РФ можна носити з окулярами для корекції зору? Чи є досвід такого роду? Справа в тому, що сильне притиснення вух до дужок окулярів викликає хворобливі відчуття, не відразу, але обов'язково.

    Олег Шовкуненко
    Андрій, я не рідко бачив солдатів і офіцерів з поганим зором, яким доводилося носити окуляри під радянські шоломи СШ-68. Особливих незручностей у них це не викликало, так як краю цього шолома досить широкі і не прилягають до голови. Звичайно ж, СШ-68 досить застаріла конструкція, яка не забезпечує захист навіть по 1 класу. Тому бійцям, у яких виникає проблема з носінням окулярів під шолом, можна порадити моделі з відкритими вухами. Наприклад, НВП «Клас» (м.Москва) випускає захисний шолом «ТОР», одна з модифікацій якого, як раз з відкритими вухами.

    Захисний шолом «ТОР»

    Корпус: арамідні матеріали
    Рівень захисту: клас Бр1 або Бр2 по ГОСТ Р 50744-95 від 2014 р; V50 - 500 м / с
    Площа захисту: 11,8 / 12,5 кв.дм. (Дані для 2-х розмірів)
    Маса: 1,1 / 1,2 кг. - дані для 2-х розмірів при рівні захисту Бр1;
    2,2 / 2,3 кг. - дані для 2-х розмірів при рівні захисту Бр2
    Примітки: захисний шолом «ТОР» адаптований для застосування різного навісного устаткування: має кріплення для приладу нічного бачення і бічні універсальні планки.

    Станіслав 23.04.16
    Добрий день. Прочитати було цікаво, хотілося б побільше інформації, і фотографій. Зокрема Ви розповідаєте про модифікаціях і даєте короткий ТТХ, а хотілося б і зовнішні відмінності побачити. І ще, про шолом СКІФ нічого не знайшов. З повагою, Станіслав

    Олег Шовкуненко
    Станіслав, тема бронезахисту та, зокрема, захисних шоломів досить широка. Тут можна написати цілу книгу. Природно, в короткій оглядовій статті я не можу висвітлити всіх нюансів і розповісти про всі моделі. Тому спробував зупинитися на найбільш цікавих, оригінальних і поширених. Однак обіцяю, що потроху буду доповнювати інформацію.

    Сергій 07.08.17
    На першому фото, шолом витримав осколок, схожий на бундесверовскій Шуберт. Списані б / у Шуберта 80-х рр, як військовий секонд, з 2014-го масово ввозилися на Україну через Одесу контрабандою. Бійці ЗСУ і террбатов закуповували і закуповують Шуберта за свої гроші

    Борис 20.10.17
    Добрий день. Дуже цікава стаття. Я б вважав за ще про Бронешоломи і бронежилети. Досить цікава для мене тема. До речі кажучи, трохи прочитав про "Вулкан-5". Але скільки не дивився, не знайшов про експериментальний шолом від НДІ Сталі, який по 3 класу захисту. Може ви про нього розповісте або поділіться посиланнями, з невеликим об'ємом інформації.

    Діма 11.02.18
    Ідея захисту голови від автоматного патрона методом приєднання шолома на шарнірах до бронежилету і гасіння з розподілом віддачі по тілу, а не лише по шолому. А питання неможливості повернути голову можна вирішити збільшеним триплексом з багатошарового бронестекла. Все-таки потрапляння в голову смертельно. А в реальному бою пістолети йдуть в хід в останню чергу.

    Станіслав 10.03.18
    І все таки чекаємо продовження статті, може що то напишіть про кустарні удосконалення (колгосп) стандартних армійських шоломів.

    Олег Шовкуненко
    Станіслав, щось я не чув про кустарні удосконалення армійських шоломів, зрозуміло, окрім різних камуфляжних чохлів і сіток. Але про всяк випадок позапитую у друзів, які пройшли «гарячі точки», може їм що і траплялося.

    Ян 08.05.18
    Привіт, Олеже! Хотів уточнити, а захисні шоломи хіба не мають свою класифікацію (класи: спеціальний, перший, другий)

    Олег Шовкуненко
    Ян, існує єдина класифікація для всіх СІБ (Коштів індивідуального бронезахисту). Вона в рівній мірі поширюється абсолютно на всі спорядження. Не існує окремих класів для, наприклад, бронежилетів або шоломів.

    Ілля 09.08.18
    У мережі миготіло фото бронекостюмов БСІКПЕ, 15-кілограмовий пасивний екзоскелет поверх броні вагою за 30 кг, повна вага близько 50 кілограм, захист в основних елементах 5-6 класи по ГОСТ 2014 р в зчленуваннях 2-й клас. Про БСІКПЕ писалося, що до нього додається шолом 6-го класу, але на фото явно не він, а якийсь армійський шолом класу від сили 2-го. Фото зараз знайти не зміг, але там дозвіл огидне, побачити щось нереально, толку шукати майже немає. Я не уявляю, що це повинен бути за шолом такий, щоб відповідно до Держстандарту витримати 12,7х108 з 50 метрів. Моя уява малює не інакше як шолом від водолазної трёхболтовкі в броньовий виконанні.
    У нас в ПМВ експериментували з бронею, були якісь "панцири головні" підполковника Чемерзіна. Він ще до війни броники робив, з надміцного сплаву вольфраму, міді, срібла та ін. Металів, кажуть що пластина товщиною 0,5 мм витримувала пістолет Маузер К96 в упор, тобто з 10-ти кроків. 4-х кілограмовий панцир із захистом грудей, спини, боків і плечей в упор витримував трёхлінейку, обстріли проводилися в 1907 році, тоді до трёхе гостроголові кулі були тільки експерментальние, як і бронебійні, стріляли звичайними кулями обр. +1891, вагою 13,6 г зі швидкістю ю 660 мс. Тільки ось бронежилет такий коштував 9 тисяч золотих рублів, для порівняння стільки ж коштувала одна з найдорожчих машин свого часу, Пузирьов А28-40, на сучасні гроші це понад 10 млн рублів. З бронежилетом зрозуміло, а з шоломом не зрозуміло нічого. Є малюнки з досвідченим російським шоломом, але незрозуміло, чи має Чемерзін до них якесь відношення; схоже на арме століття XVI-го. У нас до речі тоді ж і з бронестеклом експериментували, штабс-капітан Мгебров в 1915-м напередодні своєї загибелі відчував противопульное скло для бронеавтомобілів, вро де як навіть успішно, тільки його навряд чи стали б застосовувати в Бронешоломи.

    Олег Шовкуненко
    Ілля, звичайно ж, бойовий екзоскелет - це цілком реальне, можна сказати, прогнозоване майбутнє піхоти. Тож не дивно, що цю тему потроху стали розробляти як в Росії, так і в усьому світі. Але я бачу тут пару серйозних складнощів. По-перше, в даний час не існує компактних і досить потужних джерел живлення. По-друге, кожен екзоскелет обійдеться в кругленьку суму. І перше, і друге може відкинути проект на кілька десятиліть. Однак коли проблеми будуть вирішені, на світ можуть з'явитися дуже цікаві механізми, справжні крокуючі танки типу Т-500 з мого роману «Мародери». Окреме спасибі за екскурс в дореволюційну Росію і розповідь про перше СІБ. Я читав про них, але в своїх статтях згадав лише мимохідь.

    Написати коментар

Скажіть, а які з військових касок забезпечують захист голови по 3 класу?
Може, ви знаєте?
Вірніше, звичайно ж, можна створити шолом, який не візьме навіть бронебійний боєприпас, але тільки що за супермен стане його носити?
Ви уявляєте, як тягати на голові таку «шапочку», і як «зручно» в ній крутити головою?
По-друге, куля калібру 7,62 мм навіть при не пробитті бронежилета валить його власника з ніг, а що буде при її попаданні ось в такий супершлем 3-5 класу?
Прошу вибачення, мене більше все таки цікавлять сучасні моделі і в зв'язку з цим питання: який з шоломів, виробництва СРСР / РФ можна носити з окулярами для корекції зору?
Чи є досвід такого роду?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»