Протягом багатьох століть воїни використовували для захисту обладунки . Слідом за прогресом обладунки теж еволюціонували і з тканинах, дерев'яних, шкіряних та інших сьогодні перетворилися в саму надійну і навіть «абсолютну» броню - бронежилети. Отже, кращі з кращих! Від чого і яким чином вони можуть захистити?
1 ЗКС «Дублон» (захисний костюм сапера)
Розроблений в РФ ще в 2000 р, на сьогоднішній день «Дублон» є самим надійним бронекостюмов навіть у порівнянні з імпортними аналогами. Постійно удосконалюючи цю броню, виробник (ВАТ «НДІ Сталі») домігся в результаті прекрасних результатів. «Дублон» складається з більш ніж 50 титанових бронеелементов, забезпечуючи захист не тільки тіла, а й рук, ніг та обличчя. Крім куль АК і СВД він здатний захистити і від вибуху потужністю до 0,5 кг (в тротилі). Звичайно, такий високий рівень противопульной і осколкової захисту має і свій цілком зрозумілий мінус - вага. ЗКС важить більше 40 кг.
2 БКЗ-6 / 3-6а
Чи не має «красивого» імені, це вітчизняних фахівців цілком гідно і першого номера в нашому списку. Воно гарантовано захистить і від куль калібру 7,62 (АК) і від снайперів (СВД), про пістолетних і револьверних «Потугах» годі й казати. Бойовий багнет-ніж? Для бронежилета це не проблема - утримає удар з силою в 45 Дж. Захищає груди, спину і боки спеціальної композитної бронею. Крім цього, комплектується додатковими бронеелементов для шиї, передпліччя, стегон і паху. Тканина чохла БКЗ механічно міцна, водостійка і не схильна до горіння. Повна вага - 12 кг. Перераховувати всі його технічні особливості можна дуже довго, а якщо коротко - БКЗ один з кращих!
3 IBA «Перехоплювач»
Бронежилети даного типу широко використовує армія США. Відмітна особливість «Перехоплювача» - це покриття з унікального балістичного тканинного матеріалу «тверон». Чохол з цього матеріалу дозволив зменшити його вагу на 18-20% (залежно від комплектації) без шкоди для пулестойкости. Цей бронежилет здатний захистити від куль стандарту НАТО (9 * 19), а з додатковими Бронепластини - і від куль калібру 7,62 (АК). Маса «Перехоплювача» -11,4 кг. Згідно з американською класифікацією бронежилетів, це - одне з кращих завдяки своїй ергономіці і, власне, надійності. Але, як з'ясувалося, російські стандарти кілька більш вимогливим і суворіше, тому «американець» у нас 3-й.
4 Штурмовой «ФОРТ Росич»
Одна з новітніх розробок. Офіцери спецпідрозділів характеризують цей виріб як високоефективний захист з підвищеною пулеустойчівостью і, що важливо, комфортністю. Розроблено для спецпідрозділів, що вступають в безпосередній вогневої контакт. Модульна конструкція «Росича» не є сьогодні чимось новим - майже всі сучасні бронежилети мають можливість добору елементів для додаткового захисту, але при цьому «Росич» важить всього 6,5 кг, що дозволяє бійцеві рухатися набагато вільніше.
І знову - виріб родом з США. З 2009 почав надходити в ЗС країн НАТО. Основні особливості цього бронежилета: збільшена площа протівоосколочной захисту, система швидкого скидання (необхідна, наприклад, при пораненні або падінні солдата у водойму), а також установка бічних елементів захисту без додаткових модулів. Конструкція дозволяє рівномірно розподіляти вагу жилета між м'язами живота і спини, а не на плечі. Незважаючи на це, з 2011 року в армії США розглядається питання про доповнення або заміни даного виробу будь-яким іншим, через велику вагу бронежилета. У повному комплекті і великого розміру вага його досягає 16 кг, що вважається занадто великим і негативно діє на рухливість солдата.
6 Штурмовой бронежилет «6Б43»
Прийнято на озброєння ЗС РФ в 2010 р Клас захисту А, Б. Чи захистить солдата і на дальній, і на ближній дистанції, від звичайних куль і від бронебійних. Може застосовуватися у всіх кліматичних зонах при температурі від -50 до + 50оС включно! При цьому маса варіюється, як і у всіх подібних виробів - від 4,5 до 15 кг. Так само, як і імпортні зразки, оснащений системою швидкого скидання. Загалом, на рівні, якщо не вище! Чому ж 6-е місце? З практичних оцінками фахівців, є одна істотна недоробка: різна регулювання для стоячого і сидячого положень, що не тільки незручно, але і просто непрактично - доводиться бронежилет постійно «підтягувати» або, навпаки, «відпускати». Це упущення, мабуть, буде ще виправлятися.
7 MTV (Модульний тактичний бронежилет)
За фактом цей західний зразок (з настільки «музичним» назвою) є більш ранньою версією IOTV. Але на сьогоднішній день ще перебуває на озброєнні ЗС США і НАТО. Захищає від осколків і куль калібру 9 * 19 (клас 3а за західними стандартами), а при установці додаткових композитних бронеелементов, і від автоматних і гвинтівкових куль. Його маса становить 14 кг. Також конструкція забезпечує солдату деякий зручність, більш ефективно розподіляючи масу по верхній частині тулуба.
8 «Кіраса Універсал»
Наступний вітчизняний зразок призначений як для армії, так і для особового складу поліції. У різних комплектаціях «Кіраса» класифікується по захисту від 2-го по 6-й клас. Конструкція не обтяжена складними елементами або експериментальними розробками - все гранично просто. В цьому і полягає привабливість даного зразка. Бронепанелі у «Кіраси» створені зі спеціальної броньованої сталі і кераміки, забезпечують надійну круговий захист всього торсу. Форма бронепанелі і зручні застібки забезпечують просту підгонку бронежилета до тіла. Повна вага виробу - 14 кг.
9 «Шкура Дракона» ( «Dragon Skin»)
Таке цікаве ім'я отримала нова розробка американської фірми за незвичайний для бронежилетів підхід до захисту. Броня складається з керамічних дисків діаметром 5 см і товщиною 6 мм, розташованих по відношенню один до одного на зразок кольчуги. На випробуваннях «Шкура дракона» витримала кілька десятків влучень пістолетних, револьверних куль, і навіть постріли з М16 не пробився бронедіскі. Окреме питання по АК ... Деякі випробування пройшли успішно, і їх оприлюднили. Але є приклади з випробувань любителями, які не дали позитивних результатів, і навіть навпаки, АК буквально «розкришився» диски броні. В іншому сміливий підхід в конструкції дав позитивний результат. Маса - від 6 до 8 кг, що також є плюсом.
10 «Корсар МЗС»
Останнім з бронежилетів зовнішнього носіння ми ставимо цей зразок. Яскравий приклад підвищеної ергономічності і зручності в експлуатації з вбудованою системою «molli». «Корсар» складається з 4-х частин з системою швидкого знімання. Чохол бронежилета виготовлений з надміцного тканинного матеріалу (новітня вітчизняна розробка), завдяки чому має полегшений вага при гідної пулестойкости (2-4 клас). Сталеві пластини утримають ПМ і ТТ зі сталевим сердечником. Куля АК не пройде, якщо не має того ж сталевого сердечника. В цілому «Корсар» дуже надійний і простий в носінні. Загальна вага в комплектаціях варіюється, але не перевищує 8 кг.
З появою нових матеріалів бронежилети стають ще міцніше, надійніше і легше. Сподіваємося, скоро прочитаємо про ще більш досконалих моделях!
Бойовий багнет-ніж?
Чому ж 6-е місце?