Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Як в Ризі в старовину відзначали зимові свята

  1. Як в Ризі з'явилася перша різдвяна ялинка
  2. Одне з найдавніших ялинкових прикрас
  3. На ковзанах і санках
  4. Вафельні трубочки на морозі

22. грудня, 2017

Є біля ризької Ратуші пам'ятний знак - там в 1510 році була встановлена ​​перша в світі новорічна ялинка.

Є біля ризької Ратуші пам'ятний знак - там в 1510 році була встановлена ​​перша в світі новорічна ялинка. А в Музеї історії Риги і мореплавства можна побачити одне з найстаріших ялинкових прикрас - його знайшли під час розкопок в Старому місті. І хоча таллінци у Риги це першість оспорюють, письмові свідчення, виявлені в статусах братства Чорноголових, підтверджують: рижани почали святкувати Різдво і Новий рік під ялинкою раніше всіх.

Як в Ризі з'явилася перша різдвяна ялинка

Братство чорноголових, яке об'єднувало молодих купців і капітанів суден, грало помітну роль не тільки в економічній, але і в суспільному житті Риги. Влаштовувало концерти, благодійні акції, з вигадкою і розмахом відзначало свята. Ось і в 1510 році на день зимового сонцестояння члени братства вирушили в ліс, щоб вибрати найбільшу ялина. Правда, не для того, щоб її встановити. В ту пору на березі Даугави прийнято було спалювати колоду, і Чорноголові вирішили доповнити традицію спалюванням їли. Ялина була велика, велична.

Поки члени братства вирішували у себе в приміщенні, де саме спалювати дерево, щоб вогонь не перекинувся на дерев'яні будинки, дітлахи помітили лежачу на землі лісову гостю і стали прикрашати. Принесли з дому вінки з сушених квітів і ягід, повісили на ялинові лапи кольорові нитки, витягнуті з власних рукавиць, дерев'яні вироби. Коли ввечері купці пішли з Будинку Чорноголових по домівках, то побачили ялинку всю в іграшках і гірляндах. Вкрита інеєм, в відблиску місячного світла, вона здавалася ніби прийшла з казки. Тоді й народилася ідея - не нищити дерево, а встановити в центрі міста, на головній площі - Ратушної. На радість дітям і дорослим. Так з'явилася в Ризі традиція, якої вже більше 500 років.

22

Фото: no I.Dimenšteina kolekcijas

Про першу ялинці свідчать не тільки документи братства Чорноголових - «Ливонская хроніка» XVI століття Бальтазара Русова, розповідає про неї і відомий німецький публіцист Гарліб Меркель. У будинках рижан ялинки з'явилися через сто років. Спочатку їх ставили прямо на стіл - поруч з частуваннями.

Одне з найдавніших ялинкових прикрас

Перші ялинки були невеликими, з часом «підростали». Їх почали встановлювати при вході в будинок - з обох сторін. Сьогодні ми знаємо і про те, як виглядав перший ялинкова прикраса. Цю сенсаційну знахідку ризькі археологи виявили під час розкопок в Старому місті. У побутовому шарі XVII століття на тому місці, де стояв будинок заможних городян, серед ялинкових голок знайшли кам'яний кульку з гачком для підвішування. Фахівці були єдині в думці - це старовинне ялинкова прикраса. Можливо, одне з найдавніших, збережених в Європі. Зараз його можна побачити на почесному місці Музею історії Риги і мореплавства - поруч з ключами від міста.

Зараз його можна побачити на почесному місці Музею історії Риги і мореплавства - поруч з ключами від міста

Фото: no I.Dimenšteina kolekcijas

На ковзанах і санках

Сто років тому на Різдво відпочивали стільки ж, скільки і сьогодні: три дні. Про те, як розважалися тоді рижани, свідчать старі листівки. Зимові листівки входять в моду на початку XX століття, не відправити знайомим на Різдво вітальну листівку - поганий тон. Серед популярних зимових сюжетів - каток. Влаштовували його прямо на Міському каналі, навпаки Бастіонній гірки. Поруч з кам'яним містком споруджували дерев'яний павільйон - там можна було взяти напрокат інвентар, з- грітися. Відпочивали, перевзувалися і на лавках, які встановлювали у каналу. Учні каталися безкоштовно, дорослі купували квитки. Ковзани в Ризі теж мають давні традиції. Кататися почали ще в Середньовіччі. У той час ковзанами служили свинячі кістки. У них робили дірки, крізь які пропускали мотузки. Їх і прив'язували до ноги. Для кращого ковзання користувалися палицями, схожими на нинішні лижні. Зразки старовинної спортивного інвентарю можна побачити в музеї історії міста.

Невідоме про Ризі: як і коли в Ризі з'явилися перші катки?

Є в колекції і листівки з дітлахами і дорослими, мопеді санках. Каталися з Бастіонній гірки, з гірок окраїнних парків. Особливо цікаві сюжети з санками прямо на льоду Даугави. Правда, це було не тільки розвага. Взимку на санках перебиралися з лівобережжя на правий берег. Були й спеціальні візника, які перевозили по льоду. Зими стояли тоді суворі, лід - грубезний, тому «санні таксистів» стає все більше. Перед Першою світовою війною їх налічувалося близько ста. Візниками підробляли рибалки з Закюсали. Влітку вони переправляли пасажирів на човнах, взимку переключалися на сани. Існував і тариф перевезень, який стверджувала міська дума. Наприклад, проїзд зі Старого міста до Великої Кліверсали обходився в 5 копійок, до Агенскалнской бухти - в 10.

Наприклад, проїзд зі Старого міста до Великої Кліверсали обходився в 5 копійок, до Агенскалнской бухти - в 10

Фото: no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja arhīviem

Вафельні трубочки на морозі

Як і сьогодні, в Ризі здавна влаштовувалися різдвяні базарчики. Спочатку на Ратушній площі, в 1920-і роки - на Еспланаді. Навколо Ратушній площі колись розташовувався головний ринок - Двинский. Дерев'яні кіоски тяглися вздовж набережної. Під час ярмарку частина з них міняла профіль. Там можна було купити особливу новорічну літературу - відривні і настільні кален- дарі, різного роду піснярі, сонники, вибрати вироби з дерева: іграшки, дерев'яний посуд, ложки, а також вироби з берести, які виготовляли російські кустарі.

Яка різдвяний ярмарок без солодощів? Старожили розповідали про пряники, знаменитому сухому київському варення, виробах з калузького тесту. Не забували звернути на Ратушну площу і модниці. Чого тільки не було в «мануфактурних крамницях»: хутра - від каракулевих до лисячих, тканини - на будь-який смак і колір, включаючи незамінну «московську сарпінку» (легку тканину типу ситцю). У довоєнній Ризі центр розваг перемещает- ся на Еспланада. Там відкривався каток, працювали каруселі, тир, з 7 грудня встановлювалися кіоски, в яких можна було купити особливо популярні серед рижан вафельні трубочки. Про них згадують все, чиє дитинство припало на той час. «Немає нічого смачнішого підсмажений, хрустких, що тануть у роті вафель на Різдвяному базарі! У Ризі суворо дотримуються пристойності і не прийнято є на вулиці - хіба тільки хлопчакам, але для вафель знімаються і рукавиці, і лайкові, замшеві рукавички, гарячі вафлі гріють змерзлі на морозі руки. На всіх обличчях трохи збентежена, весела усмішка. Нічого не поробиш - Різдвяний базар! »- пише літератор Ірина Сабурова в романі« Кораблі Старого міста ».

У 1930 році міська управа несподівано оголосила, що «різдвяний базар» скасовується - «пережиток минулого». Деякі торговці стали розбирати встановлені кіоски. Однак, зіткнувшись з протестами городян, влада скасувала поспішне рішення.

Фото з архіву Музею історії Риги і мореплавства і колекції І. Діменштейна

Автор: Ілля Діменштейн

Невідоме про Ризі: як і коли в Ризі з'явилися перші катки?
Яка різдвяний ярмарок без солодощів?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»