Народи Азії широко відомі наявністю в своєму суспільстві поділу на касти. Індуси, непальці, пакистанці і навіть японці мали, а все, крім японців, і зараз виділяють касту недоторканних . Ця спільність вважається нижчою і позбавленою багатьох прав звичайних громадян.
В Європі, здавалося б, до приходу комунізму з його поділом людей на класи, нічого подібного не було. Однак історія твердить про зворотне. На території західної Франції і в Піренеях існувало плем'я каготов, яке було нічим не краще індійських недоторканних.
Перші згадки про дивних людей знаходять в середньовічних писемних XI століття. Уже тоді каготи жили окремо від звичайних людей і всіляко засуджується.
Більшість джерел пише про них як про кремезних, темноволосих людей. Втім знаходяться і автори, називають каготамі блакитнооких і світловолосих людей. Все ж опису сходяться в тому, що дивний народець був низькорослим і круглоухім (у таких людей були відсутні мочки вух).
Каготов змушували селитися далеко від людей: на болотах, віддалених берегах річок і в передмістях. Таким чином вони організовували щось на зразок гетто.
Життя у вигнанні супроводжувалася всілякими прітесненіямісо боку «звичайних» людей. Каготам забороняли вступати в шлюб з кимось, крім представників своєї громади, а також є, митися і проводити час з ними.
Навіть ховали каготов на окремому цвинтарі, постійно придумуючи про них нові гидоти: то вони ставали прокаженими, то чаклунами, то навіть канібалами.
вчені досліджували останки цих людей і переконалися, що вони були абсолютно здорові. Кістки не пошкоджені, як це буває з тими, хто хворів на проказу.
Злісні люди навіть придумали спосіб виділяти каготов серед основних людей. Так, кожен представник цього племені був зобов'язаний носити на одязі червону качину або гусячу лапку. А все через заборону ходити босоніж, що породило чутки про те, що у них перетинчасті ноги.
Каготам також забороняли більшість професій, залишивши їм ремесла, пов'язані з потойбічним світом. Вони ставали могильниками, катами, дроворубами, трунар, теслями, а також плели мотузки. В ті часи багато деревини і мотузок йшло на шибениці.
Через деякий час каготи утворили гільдію платників. Вони займалися усіма виробами з дерева, аж до будівництва церков, в які їм доступ був обмежений.
Для бідолах в храмах навіть був спеціальний бічний вхід. Він був вкрай низьким, щоб ізгої при кожному вході усвідомлювали свою безправність. Їх відгороджували від інших прихожан дерев'яною перегородкою, а священик подавав причастя на довгій палиці.
Вільно видихнути каготи змогли тільки після Великої французької революції. Тоді їх зрівняли в правах з іншими громадянами, проте забобони у простого люду залишалися. До того ж деякі церковники і раніше виділяли каготов серед своїх прихожан.
Сучасні історики досі сперечаються, що стосуються походження каготов. Хтось стверджує, що вони стали ізгоями, оскільки були прокаженими або недоумкуватими. Інші кажуть, що вони нащадки племен готовий, яких у Франції вважали загарбниками, тому і селили окремо.
Цікаву теорію висунув британець Грем Робб. Відповідно до неї, каготи були процвітаючою гільдією платників. Люди страшенно заздрили їм, тому вирішили нашкодити, пустивши чутки про проказу і чаклунстві. Середньовічні забобони порушили хвору фантазію церковників, які тільки підливали масла у вогонь. Так каготи стали ізгоями.
Згодом плем'я все ж асимілювалося з населенням Франції та Іспанії, про них поступово стали забувати. Залишився всього один чоловік, який з упевненістю заявляє, що він нащадок каготов. Це француженка Марі-П'єр Мане-Боузак.
Хто ж такі насправді каготи? Історики так і не можуть дати однозначної відповіді. Пошуки істини ускладнюються тим, що про них вкрай мало даних, та й рідкісні спогади про цей народ частенько суперечать один одному.
Найбільше вражає людська дурість і жорстокість, яка протягом багатьох століть змусила звичайних людей жити ізгоями, боятися суспільства і постійно відчувати себе ущемленими.
Хто ж такі насправді каготи?