Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Історія жорстких дисків - від першого HDD до SSD


Перший жорсткий диск це продукт, який розробила компанія IBM в 1956 році, і увійшов він в історію як початок комп'ютерної індустрії. Перший жорсткий диск це продукт, який розробила компанія IBM в 1956 році, і увійшов він в історію як початок комп'ютерної індустрії

Дисковод IBM 350 складався з 50 пластин діаметром 24 дюйми - все мало неймовірну ємність 5 МБ

Ви знали, що перший жорсткий диск був повільний, важив тонну і мав 5 МБ? Сьогодні в його величезному корпусі, можна було б умістити тисячі сучасних накопичувачів HDD або SSD. У даній статті підбито підсумки майже шести десятиліть історії жорстких дисків. Так що зручно влаштовуйтеся в кріслах і переглянете яка була історія розвитку жорсткого диска.

На самому початку варто згадати, що жорсткий диск, історія створення якого починається з XIX століття, коли були запатентовані перші перфокарти. Однак це рішення не було досконалим, і до початку Другої світової війни було замінено на барабан пам'яті.

IBM 350 1956

IBM 350 виявився справжнім проривом в області зберігання даних з якого і почалася історія hdd. Завдяки використанню 50 магнітних пластин діаметром 24 дюйми, що обертаються зі швидкістю 1200 обертів на хвилину, він практично в усіх відношеннях йшов попереду популярних тоді рішень.

У 1956-61 роки компанія IBM випустила понад 1000 комп'ютерів IBM 305 RAMAC, обладнаних дисковими накопичувачами. Незважаючи на те, що пройшло вже 60 років, сучасні жорсткі диски все ще працюють за тим же принципом що і IBM 350.

Незважаючи на те, що пройшло вже 60 років, сучасні жорсткі диски все ще працюють за тим же принципом що і IBM 350

1965 IBM 2310,

Незабаром, грунтуючись на досвіді з моделі 350, компанія IBM почала створювати все більш і більш потужні конструкції. Жорсткий диск IBM 1301 з 1961 року міг зберігати 28 МБ даних на 25 дисках. Кожен з них мав спеціальну головку, що дозволило скоротити час доступу до даних від 600 до 180 мс. У 1965 році був створений модуль сховища IBM 2310, що використовує змінні картриджі об'ємом 1 МБ.

1970 рік IBM 3300

У 1970 році дебютувала на ринку модель IBM 3300 з поворотним механізмом корекції помилок. Система складалася з двох модулів зі змінними носіями, і коштувала в сьогоднішньому еквіваленті близько 400 тис. Доларів. Один носій даних (так званий Disk Pack) містить в собі 11 дисків діаметром 14-дюймів і мав ємність 100 МБ, а починаючи з 1974 року - 200 МБ. Модулі можна було комбінувати один з одним, так що жорсткі диски перший раз стали в змозі запропонувати гігабайтовий ємності. Як і раніше серйозною перешкодою були великі розміри приводу.

Магнітні диски HDD в перший раз зустрілися з реальною конкуренцією в 1976 році. Компанія Dataram представила тоді привід Bulk Core, який сьогодні вважається родоначальником дисків SSD (Solid State Drive). У них використовувалася так звана ферритовая пам'ять, характерною рисою якої була відсутність механічних елементів. Час доступу до даних, було якихось 2 мс. Рішення було цікавим, але також дуже дорогим і непрактичним. Якщо перевести ціну пам'яті Bulk Core на нинішні умови, то 1 ТБ дискового простору обійдеться близько 1,6 млрд доларів. Білл Гейтс на весь свій статок зможе купити близько 49 ТБ простору для зберігання даних. Трохи, як для найбагатшої людини в світі.

Трохи, як для найбагатшої людини в світі

1980 рік диск ST-506

Справжня революція в індустрії жорстких дисків відбулася тільки в 1980 році, коли компанія Shugart Technology представила диск ST-506. Він забезпечував обсяг такої ж, як IBM 350 в 1956 році, тобто 5 МБ. Однак мав "мініатюрний" формат в 5,25 дюйма і важив "всього" 3,2 кг. Його можна було вмістити в перших корпусах ПК. ST-506 отримав ринковий успіх, а компанія Shugart сьогодні відома як Seagate.

Ще одним важливим нововведенням на ринку була прем'єра диска Rodime RO352 в 1983 році. Ця, неіснуюча вже шотландська компанія примудрилася вмістити накопичувач HDD об'ємом 10 МБ в 3,5-дюймовому корпусі. Так народився стандарт, який до сьогоднішніх днів використовують всі моделі жорстких дисків.

80-і роки на ринку жорстких дисків стали періодом мініатюризації і стандартизації. З'явилися інтерфейси SCSI і IDE, а японський концерн Toshiba в другій половині десятиліття розробив технологію пам'яті напівпровідникових NAND flash.

У 1988 році на ринку дебютував перший жорсткий диск в форматі 2,5 дюйма - PrairieTek 220 ємністю 20 МБ. Так само, як Rodime RO352, він вважався важливим проривом в еволюції HDD. Десять років по тому диски 2,5 дюйма стали масово використовуватися в ноутбуках. У 2006 році формат 2,5 дюйма став стандартом на ринку жорстких дисків з інтерфейсом SATA.

1992 рік - Seagate представила диск ємністю 2,1 ГБ

На початку 90-х розвиток жорстких дисків прискорилося в результаті буму на ПК. IBM першу гігабайтну модель HDD вивів на ринок вже в 1991 році. Це була модель 0663 Corsair - 3,5-дюймова конструкція з 8 дисками. Рік по тому компанія Seagate представила диск ємністю 2,1 ГБ з дисками, що обертаються зі швидкістю 7200 обертів на хвилину.

Рік по тому компанія Seagate представила диск ємністю 2,1 ГБ з дисками, що обертаються зі швидкістю 7200 обертів на хвилину

1995 рік - перший диск FFD

У 1995 році ізраїльська компанія M-Systems розробила перший диск FFD (Fast Flash Disk), який своїм форматом 3,5 дюйма був схожий на класичні жорсткі диски, однак при цьому мав основу NAND. Він не мав ніяких рухомих елементів, пропонував дуже короткий час доступу і, що особливо важливо, вважався надзвичайно міцним і надійним. Рішення, народжені під абревіатурою FFD коштували купу грошей, але припали до смаку військовим. Також вони стали використовуватися для реєстраторів польоту, в народі звані чорними ящиками.

Кінець XX століття це часи пластин, що обертаються з величезними швидкостями. У 1996 році компанія Seagate створила жорсткі диски сімейства Cheetah. Перші моделі розганялися до 10000 оборотів в хвилину, а в моделях Cheetah X15 з 2000 року диски оберталися зі швидкістю 15000 об. Це були найшвидші жорсткі диски з інтерфейсом IDE. Оцінили їх за ефективність, але не схвалили через виробленого високого шуму.

Можна з упевненістю сказати, що XXI століття настав для жорстких дисків в кінці 2002 року, поряд з випуском універсального інтерфейсу SATA. Нове покоління накопичувачів HDD полюбили гравці. Особливо ті, які могли дозволити собі покупку двох дисків і з'єднання їх в масив RAID0. Роз'єм SATA швидко став стандартом, і так само швидко почав розвиватися. У 2004 році дебютувала друга генерація (SATA II 3 Gb / s), а через п'ять років - третя (SATA III 6 Gb / s). Коли в 2006 році почали дешевшати дорогі раніше флеш-пам'яті NAND, HDD здобув серйозного конкурента у вигляді перших SSD.

Коли в 2006 році почали дешевшати дорогі раніше флеш-пам'яті NAND, HDD здобув серйозного конкурента у вигляді перших SSD

Сучасний SSD диск

Піонерами нової технології стали два ринки провідних виробників - Samsung і SanDisk. У 2010 році до них приєдналася компанія Plextor, відома своїм виробництвом надійних оптичних приводів.

Ємність жорстких дисків в 1 ТБ була досягнута в 2007 році компанією Hitachi. Для досягнення тієї ж ємності за допомогою першого жорсткого диска, потрібно з'єднати один з одним 200 тисяч модулів IBM 350. Якщо припустити, що кожен з них важив тонну, то їх сумарна маса відповідає масі двох атомних авіаносців або одного супертанкера. Це було дев'ять років тому. Сьогоднішні жорсткі диски здатні помістити на 3,5-дюймовому носії більше 10 ТБ даних.

Сучасні флеш-накопичувачі все ще не пропонують таких ємностей, проте мають інший, більш важливий козир - недосяжну для жорстких дисків швидкість читання і запису даних. Поєднання високопродуктивних контролерів і все більш дешевих NAND flash, призвело до чергової революції. Сьогодні все частіше ssd розглядаються в якості сховища даних, як би повертаючись до свого коріння. У нових комп'ютерах жорсткий диск, історія створення якого почалася понад півстоліття тому, все частіше і частіше замінюється меншими, але багаторазово більш ефективними твердотільними накопичувачами.

Звідки ця зміна? Генерує її падіння цін на SSD, а також зростаючі потреби користувачів, особливо геймерів. Майже десять років тому перші доступні в магазинах диски SSD пропонували 32 ГБ простору для зберігання даних і коштували стільки ж, скільки новий ноутбук середнього класу (близько 700 доларів).

Сьогодні популярні моделі об'ємом 500 ГБ - 1 ТБ, можна купити за набагато нижчу ціну. Ємність такого носія цілком достатня для тих, у кого дані зберігаються поза комп'ютера - на зовнішньому диску або в інтернет-хмарі. У 2007 році про SSD можна було тільки мріяти. Сьогодні ж з його допомогою, можна за відносно невелику ціну модернізувати свій персональний комп'ютер.

Звідки ця зміна?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»