- Проста ідея + складна організація = бренд-важковаговик
- «Все роблять ЗИГ? Робіть ЗАГ! »
- цикли конкуренції
- Метод 17 кроків
«Zag: маніфест іншого маркетингу» читається за час нетривалого подорожі. Марті Ньюмейер, СЕО компанії Neutron, стиснув 34 книги з маркетингу в 187 сторінок і щедро забезпечив ілюстраціями на кожному розвороті. «Zag» - не що інше, як короткий конспект.
Автор поділився власним досвідом і попросив поради у бізнес-консультантів про те, як же створити бренд мрії і змусити Гейтса посивіти на пару волосків. Хоча ні, нервувати нікому не потрібно. Тому що ми не робимо замах на город сусіда, ми ювелірно підгортаємо власну грядку.
Проста ідея + складна організація = бренд-важковаговик
«У майбутньому кожен зможе стати всесвітньо відомим на 15 хвилин», - так звучить закон Уорхола. В епоху нескінченних інновацій та збільшення можливостей вибору тривалість життя бренду буде зменшуватися. Тому компанії з красивими вивісками і порожнім змістом загнуться першими.
Нинішня конкуренція обумовлена продуктової та інформаційної перевантаженістю. Компанії стали боротися з нею і тим самим тільки посилили ефект. Мозок споживача знайшов вихід - просто блокує зайву інформацію. Таким чином, у фокусі залишаються тільки бренди з лаконічно сформульованої ідеєю і наявністю сенсу.
Ньюмейер згадує бейсбольне напуття батька: бий туди, де нікого немає. Подібний принцип застосуємо в бізнесі - в 2015 році недостатньо робити хороший продукт або послугу в зайнятої галузі, необхідно створити щось дійсно свіже у вільній ніші.
Метью на прикладі запуску освітнього винного бару Bibli в кожному розділі ілюструє, як створити новий кут зору для звичних речей, а також розробити і впровадити стратегію просування. Шкода, серед тисячу чотиреста сорок сім клієнтів Netpeak ще не було жодного сайту освітнього винного бару. Віскі-клуб не враховується.
«Все роблять ЗИГ? Робіть ЗАГ! »
Заг - це авторський неологізм від слова зигзаг (англ. Zigzag). Він має на увазі рух в іншому напрямку.
Коли 2000 року BMW вирішила запустити серію MINI Cooper, результати досліджень показували, що американцям нецікава ідея мініатюрної машини - все хочуть позашляховики. Незважаючи на це, Загмайстер BMW замість гальма натиснули на педаль газу і увірвалися в нове прибуткове ринковий простір .
Бренд - інтуїтивна річ, як і репутація. «Ви можете надавати тільки деякий вплив на неї. Важливо, що про вас говорять, а не що ви говорите », - вважає автор.
Традиційна реклама обіцяє більше, ніж може запропонувати. Через це люди вже давно перестали їй вірити. У 1998 році в рейтингу чесності і етичних стандартів, складеному Інститутом Геллапа, рекламщики виявилися на нижніх рядках, між адвокатами і торговцями автомобілями. Сьогодні 92% людей пропускають рекламу в перервах між телепередачами.
Мета брендингу: задовольняти потреби клієнта так, щоб більше людей купували більше товарів протягом якомога більш тривалого часу за вищими цінами.
Якщо знехтувати карміческім законом бренду (обіцяти більше, ніж робити), то він канув у Лету.
цикли конкуренції
Логічно виникає питання: а що ж робити після запуску? Марті Ньюмейер класифікує компанії по фокусу конкуренції. Виходячи з цього, у кожного типу свій алгоритм подальших дій.
«Компанії-ножиці» - це стартап або невеликий бізнес з дуже чітким фокусом. Вони ведуть конкурентну боротьбу, відрізаючи собі шматочок білого простору на ринку, де домінують набагато більші «компанії-паперу», які або занадто зайняті, щоб помічати подібне, або занадто повільні, щоб реагувати.
Коли «компанія-ножиці» стає успішною і починає рости, вона перетворюється в «компанію-камінь» - організацію середніх розмірів, в розпорядженні якої є більше число брендів і менший фокус. «Компанії-камені» процвітають, трощачи «компанії-ножиці», у яких недостатньо ресурсів, щоб боротися з ними віч-на-віч.
У міру зростання «компанії-каменю» її динаміка знижується, і в кінці кінців вона перетворюється в «компанію-папір». «Компанії-паперу» відрізняються своїми величезними розмірами, ще більшою кількістю брендів і меншим фокусом, їм вдається виживати за рахунок мереж і ресурсів для стримування «компаній каменів».
Метод 17 кроків
При навчанні клієнтів дизайн-методу ZAG співробітники Neutron використовують контрольні точки. Кожна звернена до одного з чотирьох ключових елементів: відміну, фокус, тренд і комунікації. Скільки слів потрібно вам, щоб сформулювати ключовий задум? Якщо більше 12, то поверніться до контрольної точці 1 або відкладіть ненадовго свої роздуми і поверніться до цього питання пізніше.
Автор аргументує свою категоричність: «Головний задум, за словами Джима Коллінза і Джеррі Порраса, авторів книги" Побудовані навічно "- це основний сенс існування вашої компанії крім ідеї заробітку грошей. Це те, що ніколи не зміниться у вашому бізнесі ».
Наприклад, головний задум Google полягав у тому, щоб структурувати світову інформацію , Зробивши її загальнодоступною. Disney хочуть зробити людей щасливими. Компанії відрізняються один від одного, але в обох є спільна риса: вони чітко розуміють, хто вони і навіщо роблять свою роботу.
Без чіткого розуміння свого головного задуму компанії задовольняються короткостроковими перемогами, але разом з тим несуть втрати в довгостроковій перспективі.
Експерти по позиціонуванню компаній Джек Траут і Ел Райс стверджують, що лідером стає не той бренд, який першим увійшов на ринок, а той, який першим увійшов у свідомість людей.
Марті Ньюмейер прийшов до висновку, що більше 50% покупців готові переплачувати до 20-25%, перш ніж поміняють звичний бренд на інший. У деяких категоріях приріст лояльних клієнтів на 5% може призвести до 95% -го зростання прибутковості. У деяких ексклюзивних категоріях 10% клієнтів приносять 50% доходів.
Бути чорної вороною в бізнесі вже моветон, білої в 2015 році - ординарно. А ось, наприклад, зеленої - саме воно. Тільки, цур, крутий зеленої вороною.
«Все роблять ЗИГ?Скільки слів потрібно вам, щоб сформулювати ключовий задум?