З недавніх пір в наш побут міцно увійшло слова «акне», яким часто замінюють набагато менш гучний і приємний для слуху термін - «прищі». Насправді акне - це запальний процес, що протікає в сальних залозах, а поява вугрової висипки є лише наслідком цього запалення. Для того щоб знайти адекватні заходи усунення прищів і перемогти акне, необхідно точно знати механізм появи даного захворювання, а також причину його виникнення.
Механізм розвитку запального процесу в сальних залозах
Вся шкіра людини покрита найтоншими і не завжди помітними погляду волосками, які ростуть з волосяних цибулин. Забезпечувати життєздатність фолікулів покликана сальна залоза, розташована всередині них. Але якщо з яких-небудь причин протоки залози закупорюються надлишками шкірного сала, загиблими клітинами шкіри і надійшли ззовні забрудненнями, починається запальний процес. Його результатом стає поява чорних комедонов в тому випадку, якщо фолікул відкритий, і білих вугрів або жировик в тому випадку, якщо він розташований під поверхнею шкіри.
Саме ці прояви найчастіше і називають акне, хоча це і не зовсім вірно.
Причини розвитку акне
Незважаючи на те, що механізм утворення на обличчі вугрів і прищів завжди однаковий, провокувати їх поява можуть різні причини, без знання яких неможливо правильне лікування акне і його наслідків.
Дерматологи і косметологи виділяють дві основні групи причин: гормональні і негормональні. До перших відносяться будь-які коливання гормонального фону, викликані як пубертатний період, так і порушеннями в роботі ендокринної системи в дорослому віці. Сальні і потові залози у відповідь на зміну кількості гормонів починають посилено виділяти продукти своєї життєдіяльності, що в кінцевому підсумку і призводить до закупорювання пор.
До негормональним причин розвитку акне відносять такі:
- неправильна гігієна. Якщо не очищати обличчя від косметики, поту та інших забруднень, а також ігнорувати більш ефективні очищаючі процедури (пілінги, скраби, механічне чищення особи), то ризик спровокувати закупорювання сальними пробками пір дуже великий.
- захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки чи нирок. Токсини і шлаки, які скупчуються в наших внутрішніх органах внаслідок їх неправильної роботи, можуть викликати повільне отруєння організму, однією з ознак якого стануть вугри.
- генетична схильність. Активність сальних залоз, як і робота багатьох інших систем організму, багато в чому визначається нашої спадковістю. У зв'язку з цим у ряді випадків схильність до запалення фолікулів і розташованих в них залоз може бути зумовлена саме генетикою.
- надмірна захопленість солярієм або засмагою. Ультрафіолет викликає посилену загибель клітин, в зв'язку з чим кількість ороговілих частинок різко збільшується, що може привести до виникнення сальних пробок.
Методи лікування акне
У тому випадку, якщо причиною появи прищів є гормональні порушення, починати лікування найкраще з відвідування лікаря-ендокринолога. Він допоможе підібрати відповідні препарати і порекомендує необхідні лікувальні косметичні засоби.
Що стосується негормональних причин, то при неадекватній гігієни або погану спадковість практично єдиними способами видалення з особи неприємних вугрів і прищів є процедури глибокого очищення пір. На початковому етапі найкраще спробувати домашні процедури: розпарювання, маски з глиною, а також використовувати косметику, яка звужує пори. Але в тому випадку, якщо процес надто запущене і подібні заходи не справили належного ефекту, варто звернути увагу на більш інтенсивні косметологічні методики.
У ряді випадків допомогти повернути шкірі гладкість і очистити пори допоможе ультразвукова чистка обличчя , В ході якої повністю видаляються всі сальні пробки. Але варто пам'ятати про те, що в разі генетичної схильності до утворення комедонов цей метод потрібно застосовувати регулярно.
Якщо причиною появи акне стала захопленість сонячними ваннами, то, перш за все, потрібно відмовитися від них і дати шкірі можливість відновитися. Потім, якщо в цьому буде необхідність, можна провести курс хімічного пілінгу , Який повністю видалить ороговілий шар клітин з поверхні шкіри і запустить процес їх регенерації. Цей метод хороший і в тому випадку, якщо після видалення прищів від них залишилися сліди і шкіра виглядає нерівною і горбистою. Серединні і глибокі пілінги дозволять повністю «відшліфувати» її поверхню і позбутися від постакне.
Лікування акне вимагає детального вивчення причин виникнення цього запального захворювання і застосування комплексного підходу, що поєднує в собі медикаментозний, косметичний і косметологічний методи.
← Повернутися назад