Перейти в зміст розділу: Все про домашніх голубів
Читати: породи голубів
Кримські чубаті голуби.
Кримські чубаті. Серед місцевих (аборигенних) вітчизняних порід голубів чільне місце займають за своєю різноманітністю кримські чубаті голуби. Кримські чубаті повинні бути віднесені до льотно-декоративних порід. Летять в два крила, легко піддаються згону, тримаючись скупчено, гуртом. Мають хорошу пам'ять. На колах, піднявшись у висоту, ховаються з очей і, тільки вдосталь налітати протягом декількох годин, починають загальною масою опускатися вниз. Ці голуби майже не перекидаються. При утриманні кримських в досить м'яких кліматичних умовах голубівники зазвичай не відокремлюють самців від самок в зимовий період, і розмноження відбувається протягом усього року.
Поява кримських строкатих відноситься до середини XIX століття. У нотатках потомственого севастопольського голубівника з Корабельної сторони М. К. Котова згадано, що перші строкаті голуби були привезені двома голубівників - І. Г. Єгоровим і Одінцовим. Як, яким чином і де вони були придбані, не вказано. У роки Кримської війни між Росією і Туреччиною (1854-1855) ці два голубівника були солдатами (очевидно, обозників) і, щоб зберегти чубатих, возили їх із собою в ящиках. Керувала ними виняткова любов до голуба і бажання зберегти породу. Після війни Єгоров і Одинцов віддалися улюбленому заняттю - розведення та вдосконалення чубатих Частина голубів за життя Одинцова була продана Е. Ф. Пирогову і К. Г. Пархоменко, після смерті Одинцова майже всі його голуби перейшли до Михайлову. У 1915 р голуби Пирогова поповнили колекцію Михайлова. Час перебування чубатих у Пирогова відрізнялося яскравим облагороджуванням породи, багато було витрачено праці на вдосконалення складу і оперення. Робота із забарвленням пера почалася з моменту появи чубатих, і до 1885 р чубаті голуби вже мали гарну колерними забарвлення. Екстер'єр голуба був ще не досконалий, спостерігалася цибатость (високоногость), узкоголовость, узкочубость. Двучубих тоді зовсім ще не було. Подальшою селекційною роботою голубівники домоглися, що двучубие стали переважаючими, крім голоногих, з'явилися і голуби з оперенням ногами.
Але однаковості в забарвленні очей ще не було, зустрічалися срібні, чорні, жовті і половинчасті (наполовину срібні, наполовину чорні) очі. Ширина століття залишалася невизначеною, бажані були білі, але частіше зустрічалися червоні.
Протягом всього існування породи (з 1850 г.) відзначається мінливість типу, відсутність стандарту, одностороннє захоплення голубівників різновидами забарвлень. Ось перелік мастей кримських строкатих чубатих голубів: чорні (перо колерними), червоні (перо сургучною), жовті (перо кольору жовтки), білі, попелясті (перо аспидно-світле), кавові (перо кольору паленого кави), небесні (перо небесно блакитне), димчасті (перо темно-сіре), сизі (перо темно-сіро-блакитне), рябі (по білому тлу чорний крап або по чорному фону білий крап), веснянкуваті (змішане перо чорної, жовтої і червоної різновиди зразок бухарської забарвлення) , червоно-мармурові (по жовтому тлу червоні і чорні відливи).
Типовою ознакою є наявність білого кільця навколо шиї.
Крім Севастополя, кримські користувалися великою популярністю і в Сімферополі, де їх розводили Сенкевич, Якубович, Миронов, Фісенко і Петров.
Сучасний стан породи невідомо.
Джерело: Н.А. Васильєв, Н.С. Деркач. «Колос»; М- 1971; стр. 130-133 ..