Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Т. Плотникова - Об'ємна вишивка

Т. Ф. Плотнікова

об'ємна вишивка

Колись кожна поважаюча себе жінка повинна була володіти мистецтвом вишивки. Молоді дівчата в різних країнах світу роками готували собі вишиті речі для приданого. Через якийсь час, правильніше сказати, в середині 1-ї половини XX ст., Це заняття поступово втратило свою популярність. Ті, хто отримав можливість будувати кар'єру жінки вважали за краще забути про рукоділля. Але до кінця століття вишивка знову стала популярним хобі, знову з'явилися, здавалося, вже давно забуті техніки, такі, як об'ємна вишивка, придумана англійськими рукодільниця. Об'ємна вишивка (stumpwork) - це широко поширена в Англії в 1650-1700 рр. техніка.

За своїм зовнішнім виглядом даний тип вишивки дещо нагадує барельєф або скульптуру. Можливо, тому їй було дано дивну назву, яке складено з 2 англійських слів, в перекладі означають «обрубок» і «робота».

Суть цієї техніки полягає в тому, що окремі частини вишивки, а саме: квіти, елементи одягу людей, птиці або комахи - спочатку вишивалися на шматку однієї тканини, а потім прикріплялися вже до іншої, основної. На цій основної тканини заздалегідь, а іноді пізніше вишивалися інші елементи зображення так, щоб в остаточному варіанті робота виглядала об'ємно. У техніці об'ємної вишивки майстрині часто виконували великі картини на релігійні теми, а також одяг для служителів церкви. Але зазвичай об'ємні вишивки використовували як прикраси скриньок для рукоділля, дамських сумочок, предметів одягу та інтер'єру.

Нині об'ємна вишивка стала вельми популярним рукоділлям. Техніка об'ємної вишивки цікава тим, що дозволяє поєднувати в собі безліч технік - від художньої гладі до плетіння голкою. Якщо рукодільниця володіє великою кількістю вишивальних технік, вона здатна виконати дуже цікаві і багаті роботи. Напевно, тому об'ємна вишивка знаходить колишню популярність. Техніка об'ємної вишивки дозволяє майстриням, які працюють в цій техніці, створювати справжні витвори мистецтва. Рослини, тварини і люди, об'ємно вишиті на тканині шляхом використання спеціальних швів, виглядають як живі.

Незвичайний спосіб вишивки

Об'ємна вишивка - це старовинне рукоділля, колись колишнє широко поширеним в Західній Європі. В якості окремого виду рукоділля вона з'явилася виключно завдяки копіткій праці англійських майстринь, які прагнули винайти гранично прості методи виготовлення об'ємних квітів. Так, шляхом практики та експериментування була створена вишивка, яка допомагає втілити живі квіти за допомогою голки і всіляких ниток. Працюючі в цій техніці майстрині створюють справжні витвори мистецтва - картини, які схожі на живописні полотна. Вишиті на тканини квіткові і рослинні композиції, тварини і люди виглядають як живі. Цей ефект впізнавання досягається завдяки застосуванню спеціальних швів, які виконують різними нитками та стрічками.

Квіти, листя та інші елементи об'ємної вишивки виконують окремо по деталях за допомогою дуже тонкого дроту, а потім з'єднують і прикріплюють до основної тканини. Власне кажучи, спеціальний дріт грає в цьому виді рукоділля дуже важливу роль. З неї вишивка може починатися або вона вставляється по контуру квіткової пелюстки, крила метелика або листочка. Потім її обшивають стежками гладі, що дозволяє деталі тримати форму і створює обсяг.

Деякі елементи об'ємної вишивки виконують прямо на тканини всілякими об'ємними стежками. В процесі вишивання під основну тканину підкладають тонку бавовняну, яка не допускає деформування виробів. Унікальний підхід цього незвичайного виду рукоділля, цього методу виконання вишивки полягає в неординарному поєднанні простий бавовняної нитки одночасно з вовняними і шовковими нитками при створенні одного виробу.

Завдяки тому, що в роботі над виробами в техніці об'ємної вишивки використовують досить товсті вовняні і шовкові нитки, а також стрічкоподібну пряжу, простір стрімко заповнюється стібками. Обсяг і структуру вишитим робіт надають також і різні інші матеріали. При бажанні об'ємну вишивку можна поєднувати з вишивкою стрічками та бісером. Вони застосовуються для додання вишитому зображенню природної структури, властивої рослинам.

Техніка об'ємної вишивки приваблює багатьох тим, що дає можливість швидко побачити блискучі результати своєї роботи. Вона вимагає набагато менше часу, ніж вишивка картин дрібним хрестом або художньою гладдю. Почасти саме це її якість залучає новачків у справі вишивання. Але мистецтво вільної об'ємної вишивки є початківцям рукодільниця і з багатьох інших причин, які надають їм повну свободу дій. У цій техніці не дотримуються будь-яких твердих правил, можна вишивати по заздалегідь надрукованому на тканини малюнку.

Фірми, які випускають всілякі набори для рукоділля, пропонують любителям вишивання різноманітні заготовки для об'ємної вишивки. Причому кожен рекомендований для виконання малюнка шов можна сміливо замінити будь-яким іншим, аби заміна дозволила отримати потрібний за задумом ефект.

Кожна майстриня має право застосувати в роботі над своїм твором доступні їй способи вишивання. У ручній об'ємної вишивки використовують різні види стібків, але головним чином - це короткі і довгі стежки гладі, різноманітні петельні і Краєобметочна стежки, французькі вузлики, зовсім простий шов «назад голку», різноманітні варіації тамбурних швів і ще багато інших видів. Хоча нікому не завадить вміння вишивати гладдю, при роботі в об'ємній вишивці знадобляться навіть найпростіші навички в цій техніці. Уміння вишивати гладдю, в загальному, становить всю складність в об'ємній техніці. Легкість роботи в цій техніці дає можливість повністю реалізувати свої творчий потенціал. Навіть не має великого досвіду вишивальниця здатна за вечір створити букет квітів.

В наші дні об'ємну вишивку за прикладом тривимірного простору іноді називають «SD-вишивкою». Всі напрямки цього виду рукоділля можна класифікувати наступним чином:

• класична вишивка stumpwork;

• вишивка стрічками;

• італійська техніка трапунто;

• бразильська вишивка;

• змішання всіх цих стилів в одному.

Людина почала займатися вишивкою дуже давно, за часів своїх перших кроків на шляху до сучасної цивілізації. Коріння цього заняття йдуть в настільки глибоке минуле, що курна завіса сотень тисяч століть приховує ці кроки на шляху до прекрасного.

Об'ємна вишивка в класичному стилі stumpwork іноді називається знімною аплікацією, так як деталі покладається обшивати різними видами петельного шва або гладдєвий валиком, вшиваючи в нього дріт для надання необхідної форми. Внутрішній простір деталі потрібно обов'язково заповнити двосторонньої гладдю. Після чого вишиту деталь треба вирізати по можливості ближче до контуру і зібрати в готову композицію (рис. 1).

Вишивка стрічками в нашій країні відома багатьом любителям рукоділля, однак займається нею невелике число майстринь. Більшість вважає цей вид вишивки досить складним, хоча приємне вишивання чудовими шовковими стрічками просувається дуже швидко і легко. Важливо тільки правильно підібрати тканину, через яку можна вільно протягнути стрічку. Далі її слід вставити в голку замість нитки і шити певними стежками, призначеними для цього виду рукоділля (рис. 2).

Цілком ймовірно, чоловік зайнявся мистецтвом вишивки в епоху становлення первісної культури, в ті часи, коли їм був зроблений перший стібок при спробі зшити собі одяг і захиститися від холоду.

Об'ємна вишивка в італійській техніці трапунто - це, скоріше, стібка об'ємного вироби, ніж вишивка. Дану техніку широко використовують при обробці багатошарових клаптевих виробів. Вона дозволяє прикрасити вишуканими і елегантними візерунками покривала, подушки, фіранки і предмети одягу. Шви в техніці трапунто виконують найпростішим стібком «вперед голку» (рис. 3).

Бразильська об'ємна вишивка, на превеликий жаль, практично невідома. Вона нескладна, але дуже цікава у виконанні. У цій вишивці можна використовувати різні види стібків нитками, такі як: гладь, всілякі ланцюжка, французькі вузлики, стебельчатие шви різних модифікацій, шви «піко», «плетінка», «розсип» і безліч інших. Всі ці шви нескладні, але їх поєднання виробляє вражаючий ефект.

Кожен з цих швів використовують для виконання конкретного елемента на невеликому фрагменті твору, що дає певний ефект. Зокрема, шов «розсип» можна використовувати для позначення землі або тіні; швом «ланцюжок» здебільшого позначають контури деталей для подальшої вишивки їх гладдю. Всім відомий французький вузлик і його варіації (шов «товкач» або французький вузлик на ніжці) застосовують для зображення серединок квітів, квіткових пестиков, дрібних листочків, землі в горщиках і ряду інших елементів. Поєднання всіх прийомів в бразильській вишивці дозволяє в результаті створити картину (рис. 4).

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?


Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»