- Корисні якості оселедця
- Таблиця: склад і калорійність оселедця на 100 грам
- Як вибрати оселедець
- Фотогалерея: якісні пресерви
- Чи можна оселедець при грудному вигодовуванні
- Коли вводити оселедець в раціон
- В якому вигляді краще вживати оселедець при лактації
- Рецепт засолювання оселедця
- Рецепт салату «Оселедець під шубою»
- Відео: доктор Комарівка докладніше розповість про харчування годуючої мами
Не секрет, що часто маленькі діти страждають від збоїв в травленні, здуття, діатезів і інших неприємностей. Намагаючись захистити немовляти від негативних впливів з'їденої їжі, можна дійти до того, що пити одну воду. Звичайно, це не вихід, адже годує мама повинна харчуватися різноманітно і отримувати максимум необхідних речовин з їжі. Тому вибір правильних продуктів, не шкодять дитині, так складний для кожної мами. Наприклад, звична нам з дитинства оселедець може негативно впливати на малюка чи ні? Спробуємо розібратися, адже цей продукт - частий гість на нашому столі.
Корисні якості оселедця
На ринку в Росії зустрічається чимало видів оселедця:
- тихоокеанська,
- атлантична,
- біломорська,
- азово-чорноморська,
- каспійська.
Цінність цієї морської риби полягає в її жирності та складі м'яса, насиченому легкозасвоюваним білком. Насичені, мононенасичені і поліненасичені жирні кислоти омега-3 містяться в оселедцева жирі в такій кількості, що повністю задовольняють нашу потребу в цих речовинах.
Крім того, жир оселедця, як це не парадоксально, зменшує наші власні жирові клітини!
Чим ще примітна ця смачна риба:
- Підвищує рівень ліпопротеїнів високої щільності в крові - це «хороший» холестерин.
- Знижує ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань.
- Заповнює дефіцит вітаміну D, що особливо важливо взимку.
- Селен і Омега-3 кислоти сприяють зменшенню запальних процесів, сприяють психічному здоров'ю.
- Уповільнює процеси старіння організму.
- Знижує ризик розвитку онкологічних захворювань молочних залоз.
- Нормалізує гормональний фон.
- Містить оптимальне співвідношення жиру і білка, що робить цю рибу легкої для травлення.
Всього в двох-трьох шматочках оселедця міститься денна норма вітаміну D, це дуже багато! Для малюка і мами, рідко бувають на сонці, це просто необхідний продукт. Крім того, оселедець - промислова риба. Це означає, що її ловлять в природному середовищі, а не в штучному водоймищі. Відповідно, вміст важких металів і різних хімікатів в м'ясі оселедця дуже низька в порівнянні з багатьма іншими видами риб.
Таблиця: склад і калорійність оселедця на 100 грам
Протипоказання до вживання оселедця
Абсолютних протипоказань до м'яса цієї риби немає, крім алергії. Але це таке вже й рідкісне явище для дорослих людей, що зазвичай не приймається в розрахунок. Як правило, заборона до вживання оселедця заснований не на складі самої риби, а на способі її приготування.
Солона оселедець забороняється при захворюваннях нирок через великий вміст солі, адже вона затримує воду в організмі. З тієї ж причини її не рекомендують їсти вагітним в III триместрі.
Через жирності оселедець не варто вживати при загостренні панкреатиту, гастриту або інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Це відноситься до солоної, копченої та смаженої риби, а ось варену можна їсти.
Як вибрати оселедець
Оселедець продається в різних варіантах приготування:
- свіжа заморожена,
- солона в розсолі,
- солона в маслі,
- маринована з оцтом,
- копчена.
Годуючим мамам копчену і мариновану рибу їсти не рекомендують, в ній занадто багато спецій, канцерогенних сполук і солі. Краще віддати перевагу солоній оселедця або купити свіжу і засолити її самостійно.
Якщо ви купуєте свіжу рибу для засолювання, особливу увагу звертайте на зябра і очі. Очі повинні бути присутніми обов'язково, їх іноді вирізають, значить риба поганої якості. Зябра іржавого кольору, шкурка з жовтуватими плямами - ознака окислення жирів, це знижує цінність риби. Великий шар льоду говорить про те, що риба переморожено.
В ідеалі заморожена оселедець має сріблястий колір з блакитним відливом і невеликі вм'ятини на тілі, але без пошкоджень шкурки.
Так виглядає хороша риба
При виборі солоної в бочці риби, крім перерахованих вище правил, можете зробити невеликий тест. Натиснувши на рибу пальцем, потримайте секунду і відпустіть. Якщо тіло риби пружне, вм'ятини не буде, це добра ознака. Прозорі очі і червонуваті зябра також є показниками свіжості і якості продукту.
Запах солоної риби повинен бути приємним, саме рибним з невеликою домішкою прянощів. Ні в якому разі не купуйте рибу з душком, як би продавці не запевняли вас, що так і повинно бути!
Ну і розмір рибки теж має значення! Чим ширше і товщі спинка риби, тим вона жирніше і смачніше. Правда, в ній не буде ікри, адже риба з ікрою віддає весь жир на дозрівання потомства. Дрібну і коротку оселедець не купуйте: вона буде кістлявою і несмачною. І жиру в ній майже немає, а значить і користі вона вам принесе набагато менше.
Тепер трохи про вакуумній упаковці оселедця: є варіант пресервів або упаковки цілої тушки в поліетилен. Вживаючи в їжу таку рибу, ви повністю покладаєтеся на сумлінність виробника. Як правило, на упаковці вказано склад, в який крім риби і солі входять консерванти і барвники. І це в кращому випадку!
Оселедець найкраще зберігає свої властивості в маслі. Згідно з результатами дослідження Роскачества, безпечними та якісними продуктами були визнані всього 5 марок солоної оселедця з 29 досліджуваних! В інших зразках були виявлені цвіль і дріжджі в неприпустимих кількостях. Ось марки продуктів, визнаних якісними:
- Союз-Більйон,
- Великий улов,
- Globus,
- Балтійський берег,
- Меридіан.
Фотогалерея: якісні пресерви
І навіть якщо ви впевнені у виробнику оселедця, ви не можете проконтролювати умови її транспортування і зберігання. Є ознаки того, що товар може бути зіпсований:
- Порушена герметичність упаковки.
- Остаточний термін придатності менш 30%.
- Ціна на продукт сильно знижена.
- При натисканні на упаковку всередині утворюються бульбашки або піна.
- Краї риби пожовкли.
- Всередині упаковки є біла слиз.
- Риба виглядає рихлою.
Чи можна оселедець при грудному вигодовуванні
Багатий склад м'яса оселедця передбачає, що є цю рибу мамі, що годує можна і потрібно. Адже організм матері при лактації витрачає набагато більше поживних і мінеральних речовин. Звичайно, є солону оселедець щодня не варто, досить одного-двох разів на тиждень. Цієї кількості вистачить, щоб заповнити дефіцит необхідних вітамінів, але в той же час ви не отримаєте багато солі. Варену оселедець можна їсти частіше: три-чотири рази на тиждень. Щоденна порція цієї рибки для годуючої мами не повинна перевищувати 80-100 грамів, інакше ви можете спровокувати розлад шлунку у дитини або діатез.
Є ще один міф про оселедець: ніби як, дитина може відмовитися брати груди, якщо мама поїла оселедця. Потрапила сіль змінює смак молока і малюкові це може не сподобатися. Якщо це сталося, рекомендують зцідити молоко.
Це не правда.
Пишу це цілком свідомо, як консультант з грудного вигодовування, що працює з мамами більше 10-ти років.
Коли вводити оселедець в раціон
Незважаючи на користь організму, оселедець не варто вживати в перші місяці життя немовляти. Його імунна і травна системи ще не готові до цього продукту. М'ясо оселедця часто викликає алергію у таких маленьких дітей. Крім висипу на шкірі, у малюків буває діарея і здуття в кишечнику. Вживання оселедця в перші місяці може призвести до того, що і в подальшому дитина не зможе її переносити. З цієї причини перші три місяці мамі потрібно відмовитися від страв з оселедця.
Коли дитині виповнюється три місяці, його травний тракт вже досить зрілий, тому мама може харчуватися практично будь-якими продуктами. Лікарі, в тому числі Комаровський Є.О., рекомендують вводити оселедець в меню саме в цей час, коли дитина вже здатна засвоїти білок м'яса риби.
В якому вигляді краще вживати оселедець при лактації
Смакові переваги у всіх різні: хтось любить солоненьке, хтось копчене м'ясо риби. Здавалося б: яка різниця, як приготовлена оселедець? Але для немовляти дуже велике значення мають добавки, які входять до складу м'яса.
Варена риба - найбільш безпечний варіант, в ній немає ніяких додаткових інгредієнтів. Для початку мамі, що годує краще спробувати саме її. Якщо у малюка не з'явилося негативних наслідків, переходите на солону рибку.
Засолка оселедця - найпоширеніший спосіб приготування. Але через високий вміст солі її вживання потрібно обмежити одним шматочком. Слабосолона риба - найбільш підходяща їжа для мами. Такий рибки можна з'їсти три-чотири шматочки без шкоди для немовляти. Також слабосолону рибу використовують для салатів, при цьому сіллю їх можна вже не заправляти.
Маринована і копчена оселедець небажана для вживання при лактації. У ній міститься досить багато інгредієнтів, здатних викликати у дитини алергію і розлад:
- оцет,
- перець, гвоздика та інші спеції,
- рідкий дим - штучна приправа,
- харчові добавки, барвники, консерванти, позначені літерою Е.
Ікру від оселедця є теж можна, але спочатку пробуйте м'ясо риби. Якщо у малюка не було проблем, їжте потроху ікру. В ікрі більше білка, тому у великих кількостях вживати її не можна.
Рецепт засолювання оселедця
Існує безліч способів засолити оселедець. Можна солити сухим способом, але, на мій погляд, найсмачніша і ніжна рибка виходить в розсолі. У всякому разі, цей метод передбачає тривале зберігання готової риби і виключає пересаліванія. Я не любителька довго возитися з рибою, тому готую її цілком, не забираючи зябра або нутрощі. Ніяких сторонніх присмаків при цьому риба не набуває.
Отже, приступимо.
- Для початку приготуємо розсіл. Для цього розчинний в 1 л води 3-4 столових ложки солі і 1 ложку цукру. Зі спецій можете додати свіжий або сушений кріп. Доводимо до кипіння і залишаємо охолонути.
- Моєму рибу, готуємо скляний або емальований посуд з кришкою. Зручні ємності для холодцю: в них риба уміщається в довжину і повністю заливається розсолом. Якщо такого посуду немає, можете використовувати трилітрову банку, але розсолу потрібно більше: 2-2,5 літра.
- Викладаємо рибу в посуд і заливаємо холодним розсолом. Якщо вона все ще заморожена, нічого страшного.
- Ми залишаємо на 3-4 дні в холодильнику, і можна їсти.
Цей спосіб зручний тим, що рибу неможливо пересолити: вона візьме з розсолу стільки солі, скільки потрібно. І зберігати в цьому ж розсолі оселедець можна до двох-трьох тижнів в холодильнику. Тому зручно солити відразу кілька риб. За вашим бажанням ви можете до засолювання обробити тушку: прибрати голову і нутрощі, на смак риби це не вплине.
М'ясо риби виходить соковитим і не сильно солоним
Рецепт салату «Оселедець під шубою»
При лактації деякі інгредієнти класичного рецепту салату замінюються на аналоги. При відсутності реакції малюка на оселедець, буряк і куряче яйце, можна приготувати смачний салат. Заправляється «Оселедець під шубою» майонезом, але мамі, що годує його не можна. Тому для початку приготуємо домашній соус для заправки. Вам знадобиться:
- 1 куряче яйце,
- 1 чайна ложка лимонного соку,
- готова гірчиця на кінчику ложки,
- рослинне масло близько 250 мл,
- сіль,
- цукор.
Щоб отримати саме соус, а не рідку воду, вам знадобиться потужний блендер або міксер!
Приготування майонезу - процес нешвидкий:
- Збиваємо яйце до однорідного спіненого стану - близько 5 хвилин.
- Не припиняючи збивати, вливаємо тонкою цівкою масло. Потрібно почекати, поки суміш не побіліє і не загусне. При необхідності додайте ще масла. Збивати потрібно ще хвилин 7-8, щоб суміш придбала однорідну і стійку консистенцію.
- Після загустіння додайте інші інгредієнти і збивайте ще хвилини 2-3.
Для додання жовтого кольору соусу можна додати дрібку-другу куркуми - це дуже корисна спеція
Прибираємо наш майонез в холодильник і приступаємо до приготування салату. Втім, якщо у вас немає бажання готувати майонез, заправити салат можна і сметаною. Овочі та яйця краще зварити напередодні, щоб вони охололи, і почистити, тоді приготування «оселедець під шубою» займе від сили 10 хвилин. Інгредієнти для салату:
- буряк варена 1-2 середніх коренеплоду,
- морква варена - 1 штука,
- цибуля ріпчаста - половинка маленької цибулини,
- яйце куряче варене - 1 штука,
- картопля варений - 1-2 штуки,
- зелень для прикраси,
- оселедець - 1 рибка.
Всі овочі і яйце натираємо на крупній тертці. Оселедець чистимо і ріжемо на дрібні шматочки. Тепер викладаємо в глибокий салатник шарами всі компоненти і промазуємо кожен шар заправкою:
- картопля,
- цибуля,
- риба,
- яйце,
- морква,
- буряк,
- посипаємо зеленню.
Якщо ваша дитина не переносить цибулю або яйця, з салату їх можна прибрати. Але до трьох місяців дітки зазвичай добре сприймають все компоненти цього смачного і корисного салату.
Послідовність шарів в салаті можна змінювати за вашим бажанням
Відео: доктор Комарівка докладніше розповість про харчування годуючої мами
Оселедець як самостійну страву або в складі інших - дуже цінний і дієтичний продукт, улюблений нами з дитинства. І годування грудьми - не привід від нього відмовитися. Ніжний смак риби при невеликій кількості калорій робить оселедець бажаним стравою на нашому столі. А вміст мікроелементів і корисних органічних сполук в м'ясі цієї риби захищає наш організм від багатьох захворювань.
Оцініть статтю: Поділіться з друзями!
Наприклад, звична нам з дитинства оселедець може негативно впливати на малюка чи ні?Здавалося б: яка різниця, як приготовлена оселедець?