- Склад і корисні властивості плавленого сиру
- Шкода плавленого сиру і його небезпека для організму
- Рекомендації по вибору плавленого сиру
- Спосіб приготування плавленого сиру в домашніх умовах
Прихильники здорового харчування все частіше відмовляються від традиційних видів кисломолочних виробів на сніданок, віддаючи перевагу над ними простий бутерброд з топінгом з плавленого сиру. Це можна пояснити не тільки смаковими особливостями продукту, але і його корисними властивостями.
Якісна і свіжа маса може стати джерелом необхідних для організму речовин. Звичайно, якщо зловживати нею, наслідки будуть не найкращими. В ідеалі плавлений сир слід готувати самостійно, з натуральних продуктів, а не купувати магазинні товари з великою кількістю консервантів.
Склад і корисні властивості плавленого сиру
Відразу варто відзначити, що до дієтичних продуктів харчування плавлений сир не відноситься. Він володіє високою калорійністю - близько 300 одиниць на 100 г складу - і містить чимало жирів. Незважаючи на це, вироби є корисними і поживними. Ось тільки основні переваги маси в порівнянні з її традиційними аналогами:
- Високий вміст кальцію і фосфору позитивним чином позначається на стані кісток, нігтів, волосся і зубів.
- У плавленому сирі вміст холестерину набагато нижче, ніж в звичайних сортах продукту.
- Виріб повністю засвоюється організмом, тому негативні наслідки від його вживання при дотриманні дозувань мінімальні.
Порада: Через хімічних особливостей плавленого сиру його не рекомендується давати дітям до 12 років. Багато малят люблять цей продукт і навіть воліють його традиційним аналогу, але його вживання може стати причиною збоїв у формуванні систем і перебігу обмінних процесів.
- Форма жирів в складі плавленого сиру така, що стає джерелом жиророзчинних вітамінів і корисних жирних кислот.
- Якісний виріб містить багато казеїну. Він сприяє насиченню тканин незамінними амінокислотами. Лактози в складі такої продукції дуже мало, а вуглеводи практично відсутні.
Всі перераховані властивості характерні тільки для свіжої продукції, виготовленої з дотриманням всіх технічних вимог. Користь і шкода сиру, багатого різними харчовими добавками повністю залежать від його складу. Купівля таких виробів - великий ризик, який в будь-який момент може привести до проблем.
Шкода плавленого сиру і його небезпека для організму
На жаль, є у плавленого сиру і свої недоліки. Деяким людям вони навіть здаються занадто значущими, через що вони взагалі відмовляються від введення продукції в раціон. Ось кілька моментів, на які варто звернути увагу:
- У плавленой продукції міститься набагато більше натрію, ніж в її традиційних сортах. Тому вона протипоказана при гіпертонії і наявності проблем з серцево-судинною системою.
- Велика кількість хімічних добавок і солі призводить до частої появи алергічних реакцій на склад. Додавання в живильну масу фосфатів негативним чином позначається на стані кісток і нирок. Ці ризики не виникають при вживанні повністю натуральних виробів.
- У промислових умовах для прискорення процесу дозрівання сиру застосовують лимонну кислоту. Її велика кількість нерідко викликає дискомфорт у людей, які страждають від підвищеної кислотності шлунка.
- На прилавках сучасних магазинів все частіше зустрічається сурогат, який не має ніякого відношення до плавленого сиру. При виборі продукту потрібно дотримуватися підвищеної обережності.
- Іноді в плавлений сир додають рослинне масло для зниження собівартості товару. Такі вироби практично не мають корисних властивостей і навіть небезпечні для організму. Вони підвищують рівень холестерину в крові, викликають звикання і навіть можуть стати причиною розвитку онкології.
- Не варто включати в раціон плавлені сири людям з ожирінням і схильністю до набору зайвої ваги.
Є ще один момент - сьогодні все частіше виробники пускають на приготування плавленого сиру кисломолочні вироби, які не дійшли до потрібної кондиції, або їх термін придатності не закінчився. При дотриманні всіх правил технічного регламенту це не страшно, але порушення на будь-якому з етапів можуть перетворити такий товар на отруту для організму.
Рекомендації по вибору плавленого сиру
Вибираючи з усього різноманіття плавлених сирів в магазині, потрібно звертати увагу на такі моменти, що говорять про користь і безпеки продукції:
- На упаковці має бути написано саме «плавлений сир», а не «сирний плавлений продукт» або інші схожі на це варіанти.
- Не варто купувати вироби, упаковані в поліестірола (PS на тарі). Краще, якщо це буде поліпропілен (маркування РР).
- Категорично заборонено вживати вироби, якщо упаковка втратила герметичність.
- Якісна продукція має рівномірний кремово-вершковий відтінок без плям, тріщин, бульбашок.
- Нарізаючи інгредієнт, потрібно звернути увагу на його зріз. Маса повинна липнути до лезу ножа. Не можна, щоб на її поверхні виявлялися порожнечі.
- Наявність занадто різкого запаху є ознакою зіпсованого продукту або присутності підсилювачів смаку. Ще й якісного плавленого сиру не повинно бути післясмаку.
- Цвіль на поверхні - явна ознака того, що харчовий компонент зіпсований. Категорично заборонено видаляти колонії грибка і вживати таку продукцію в їжу.
Якщо дотримати всі перераховані умови, можна розраховувати на придбання смачного і корисного кисломолочного складу. Звичайно, краще все ж від початку і до кінця готувати його самостійно, в домашніх умовах.
Спосіб приготування плавленого сиру в домашніх умовах
Виготовлення живильним і смачної продукції з натуральних інгредієнтів - не таке складно справу. Смак домашнього плавленого сиру неможливо порівняти з характеристиками магазинних пропозицій.
Для здійснення поставленого завдання потрібно зробити наступне:
- Беремо 1 л молока, 2 курячих яйця, 1 кг нежирного сиру, 100 г вершкового масла, столову ложку солі і чайну ложку без гірки харчової соди .
- Молоко виливаємо в підходящу ємність і нагріваємо, поки на ньому не підуть бульбашки. Додаємо туди сир і добре розмішуємо. Не знімаючи масу з вогню, вимішуємо заготовку, поки вона не почне згортатися. Зазвичай це відбувається через 3-5 хвилин.
- Тоді перекладаємо масу в марлю і підвішуємо, щоб позбутися від сироватки.
- На сковороді або в каструлі розтоплюємо вершкове масло, додаємо в нього яйця, сіль і соду. Якщо хочеться надати виробу більш насичений смак, на цьому етапі слід ввести спеції, приправи, ароматні трави.
- Відразу на сковороду викладаємо сир і тушкуємо всю цю суміш на слабкому вогні протягом 10-15 хвилин. Весь цей час склад слід помішувати, щоб він не пристав до дна.
- Через якийсь час заготівля почне перетворюватися з сиру в тягучу масу. Як тільки вона стане відшаровуватися від стінок, знімаємо її з плити.
- Отриманий сир залишається тільки викласти у форму, накрити кришкою і остудити. Потім прибираємо його в холодильник мінімум на 4-6 годин.
Готовий виріб можна вживати в чистому вигляді, подавати на бутербродах і в тарталетках. Застосовуючи склад для посилення смаку якихось складних страв, не можна забувати про його значною калорійності. Людям із зайвою вагою і підліткам краще спочатку порадитися з лікарем з приводу добових норм споживання такого сиру.