- Різновиди і склад білого хліба
- Корисні властивості
- Використання в кулінарії
- Протипоказання і шкода
- варіанти Приготування
Хліб білий - це продукт харчової промисловості, який отримують шляхом випікання, обробки парою або смаження основи з тіста. Остання може складатися як з мінімальних продуктів (вода і борошно), так і додаткових інгредієнтів у вигляді солі, дріжджів, розпушувача і інших компонентів.
Як правило, хлібом називають деякі види сільськогосподарських культур, таких як жито, пшениця, ячмінь та інші, з яких в подальшому роблять борошно. Щоб приготувати смачний білий хліб, можна використовувати найрізноманітнішу борошно. Для випічки хлібобулочних виробів підходить борошно пшеничне, житнє, ячмінне, кукурудзяне і інші. Багато виробників вважають за краще додавати в різні види хлібобулочних виробів прянощі, наприклад кунжут, мак, кмин, сухофрукти (родзинки і курагу), горіхи або часник.
Хлібобулочні вироби з білої муки можна вживати в їжу самостійно, зробивши смачний бутерброд з вершковим маслом, шпротами, обсмаженою на сковороді з яйцем, а також намазав шоколадною пастою, медом, згущеним молоком, джемом або варенням. Хліб білий використовують як основу для виробництва бутербродів, сандвічів і тостів. Дана продукція доповнює практично будь-яку страву. Але, незважаючи на це, деякі особи відносяться до цього мучному виробу вельми неоднозначно. Думки людей про те, що білий хліб корисний або шкідливий, розділилися. Деякі його обожнюють і не уявляють жодного дня без цього продукту, а інші, навпаки, раз у раз твердять про те, що вживати в їжу білий хліб шкідливо. Останні радять виключити цей продукт зі свого меню.
Мало хто знає, що появою першого хліба в тому вигляді, в якому споживають його і зараз, люди зобов'язані стародавнім єгиптянам. Останні почали вживати в їжу борошняні вироби ще більше семи тисячоліть тому. Жителі Давнього Єгипту прийшли до висновку, що якщо змішати дріжджі і кисле молоко, то хліб вийде дуже смачним і ситним. З плином часу рецептом приготування виробів з білого борошна єгиптян скористалися жителі Стародавньої Греції. Далі секрети приготування дуже смачної продукції дійшли до римлян. На початку нашої ери останні придумали свою технологію випікання хлібобулочних виробів.
У ті далекі часи хліб білий коштував дуже дорого. З цієї причини дозволити собі дану продукцію могли лише особи, які перебувають на державній службі, і вельми впливові персони.
Цікавим фактом є те, що греки вживали в їжу білий хліб окремо від інших блюд і подавали його до столу гостям як самостійне частування. Чим власник будинку був заможніше, тим щедріше був його стіл з частуваннями, що складаються з різновидів білого хліба.
Йшли роки, і тепер хлібобулочні вироби з білої муки можуть дозволити собі практично все без винятку. Нас з дитинства вчили ставитися до даного продукту дуже дбайливо і з повагою. Про хліб складено чимало прислів'їв і приказок. Неповажне ставлення до даної продукції може прирівнюватися до величезного образи, нанесеному людині.
Описуваного продукту харчування навіть приписують лікувальні властивості. Наприклад, свіжоспечена булка білого хліба здатна вилікувати нежить, а черства - різні захворювання шлунково-кишкового тракту. Існувала така думка, що якщо людина з'їсть хліб без основного блюда, то він зробить гріх, за який понесе покарання від богів. Індуси в якості наказание для злочинців не давали їм хліб якийсь час, в залежності від тяжкості злочину. Чим воно було сильніше, тим обмеження мучного для покараних було довший.
Сьогоднішня життя італійців або французів просто неможлива без цієї смачної випічки з білої муки. Жодне ранок цих справжніх гурманів не можна уявити без багетів, смачною чіабатти і чашечки кави з круасанами. Незважаючи на це, жителі Франції і Італії залишаються худими і в хорошій фізичній формі, чого не скажеш про американців, з їх божевільною любов'ю до низьковуглецевої продукції і фастфуду. У останніх все частіше лікарі виявляють ожиріння.
Багато дієти складаються з безпосередньою участю білого хліба. Не секрет, що харчування прямим чином впливає на життя людини. Необхідно перш за все звертати увагу не на асортимент з'їдається продукції, а на її кількість. Їжа в раціоні харчування обов'язково повинна бути всілякої. Бажано зробити так, щоб якийсь один продукт не був домінантним в щоденному меню.
У Всесвітній мережі можна зустріти величезну кількість запитів, в яких люди хочуть знати, до чого сниться булка білого хліба. Справа в тому, що дана продукція є фундаментальною їжею, яка приносить позитивні емоції і достаток. Виходячи з сонників, можна припустити, що якщо ви уві сні їли білий хліб, то в недалекому майбутньому вам доведеться якийсь вигідне і прибуткове подія.
Більше інформації про те, які види білого хліба бувають і з чого він складається, можна отримати в наступному розділі.
Різновиди і склад білого хліба
Багатьох цікавить питання про те, які бувають різновиди білого хліба, а також склад хлібобулочної продукції. У даній статті охопити весь асортимент описуваної продукції ми не зможемо, але зупинитися на деяких видах хліба білого постараємося.
Виходячи з чинного ГОСТу, в складі хліба білого повинні бути присутні такі компоненти:
- Пшеничне борошно різних сортів (перший, другий або вищий).
- Вода.
- Цукровий пісок.
- Дріжджі.
- Сіль.
- Молоко.
- Жир.
Існує величезна кількість рецептів і способів випічки різної хлібобулочної продукції. Однак варіацій для приготування основних видів і сортів продукції з білої пшеничної муки не так вже й багато.
Які види білого хліба бувають:
Назва
складові
Обідня
Дана продукція готується з використанням дріжджів. Також необхідними інгредієнтами є борошно, вода і сіль. В окремих випадках в дріжджову основу кладуть деякі хімічні речовини, призначені для поліпшення структури готового виробу.
лаваш
Ця продукція є надбанням традиційної грузинської кухні. Для її виготовлення використовують лише борошно і воду. В результаті готовий продукт виходить дуже тонким і досить прісним.
коржик тандирна
Щоб її приготувати, необхідно використовувати борошно, воду і дріжджі. У середньоазіатських країнах додатково в дріжджову основу додають маргарин, трохи молока і кунжутне насіння.
чапати
Цей різновид білого хліба невеликого розміру дуже популярна в Індії. Складається продукція традиційно з води і борошна. Однак, щоб спекти такий хлібець, його необхідно прожарити на сковорідці до розбухання.
маца
Даний продукт за смаковими якостями і складовим нагадує лаваш. Основні компоненти описуваного хлібобулочного виробу дійсно такі ж, як у його побратима.
чіабатта
Цей різновид білого, пористого і дуже пухнастого збіжжя дуже популярна у італійців. Основними інгредієнтами даного хліба є дріжджі і спеціальна закваска.
НААН
Дану східну корж багато помилково називають лавашем.
Як відомо, хліб білий випікають з пшеничного борошна. Чим якісніше остання, тим смачніше вийде готовий продукт. Найкращою борошном вважається та, яку отримують в результаті шліфування цільних зерен пшениці. Ще одним важливим фактором хорошої якості білого хліба є борошно, в яку додають завчасно розділені залишки зерен (ендосперми), які багаті вітамінами і клітковиною. Різні види хлібної продукції включають ще висівки і різноманітні складові у вигляді насіння соняшнику або бобів какао.
Крохмаль, який також присутній в складі основи для хліба, є складним цукром і постачальником енергії в людський організм. Крім того, наявність в білому хлібі крохмалю позитивно позначається на стані кровоносних судин.
Як правило, змолоти в пил пшеничні зерна здатні зберігати всередині вітаміни і мінерали. Але їх число в борошні скорочується. Найбільша кількість корисних компонентів міститься в висівках. У готової хлібобулочної продукції вітамінний склад значно біднішими. Деякі елементи, а саме вітамін B, нездатні витримувати високі температури і може зовсім розпадатися.
Приготувати смачний заводський або домашній хліб без використання дріжджів неможливо, хоча існують і такі рецепти. Дріжджі сприяють утворенню пір. В результаті булка білого хліба стає пишною і об'ємною. Для надання особливого аромату і присмаку в дріжджову заготовку додають прянощі і різні насіння. Останні підсилюють оригінальні смакові якості готової продукції і покращують вітамінний склад.
Як виглядають ті чи інші різновиди хліба білого, про які ми розповідали в даному розділі, можна побачити на фото, представлених нижче.
Завдяки перерахованих елементів пшеничний хліб надає найрізноманітніше вплив на людину, про який ми поговоримо в наступному розділі.
Корисні властивості
Багатьох цікавить питання про те, чим корисний білий хліб і якими ще якостями він володіє. Продукція з білого пшеничного хліба є одночасно популярної і неоднозначною. В рамках даної статті спробуємо розібратися в даному питанні більш детально.
Кому корисно вживати в їжу дану продукцію:
- Спортсменам. Даній категорії людей життєво необхідно перед змаганням і тренуванням дотримуватися висококалорійну, Малооб'ємна і легкозасвоюваних дієту.
- Дітям. В силу постійного зростання і дорослішання маленьким діткам, постійно не сидить на одному місці, дуже важливо вживати в їжу дану хлібобулочну продукцію. У ній є необхідні вітаміни і елементи, в яких так потребує дитячий організм.
- Особам із захворюванням травної системи і виразками. В силу того, що дана продукція здатна прекрасно засвоюватися організмом, її можна сміливо включати в раціон особам, у яких були виявлені дані захворювання.
- Людям, що знаходяться на дієті. Так як даний продукт є відмінним доповненням до різних видів дієт, то його можна не скидати з рахунків, а вживати в їжу в тій кількості, яка передбачає той чи інший режим харчування.
Мало хто знає, що білий хліб корисно вживати в їжу не тільки дорослим, але й дітям. Цікавим фактом є те, що багатьом спортсменам дають шматочок хліба зі згущеним молоком до початку тренування і після неї. Для виробництва білого хліба використовують борошно вищого гатунку. У ній міститься крохмаль і клейковина. Будь-яке хлібобулочний виріб з якісного борошна відносять до числа швидкозасвоюваних вуглеводів, які дуже важливі для осіб, що займаються спортом і стежать за здоров'ям.
Користь хліба білого підвищується при знаходженні в ньому висівок. Ці компоненти допомагають налагодити роботу травної системи, вміщають набагато більший вітамінний склад, ніж звичайна рафінована борошно. Висівки з білим хлібом буквально творять чудеса. Саме вони допомагають зробити корочку такою смачною і хрусткою.
Залежно від добавок поділяють білий пшеничний хліб на такі різновиди, які ми привели в зведеній таблиці.
Калорійність в 100 грамах продукту:
Найменування продукції
Калорії (ккал)
Білки (гр)
Жири (гр)
Вуглеводи (гр)
нарізний батон
262,0
7,7
3,00
49,8
хліб пшеничний
270,0
10,3
3,4
49,5
Пшеничний хліб 1-го сорту
239,0
7,9
1,0
48,1
Пшеничний хліб вищого сорту
238,0
7,6
0,8
48,6
За змістом мінеральних речовин в 100 грамах хлібобулочних виробів міститься:
Найменування
Na (мг)
K (мг)
Ca (мг)
Mg (мг)
P (мг)
Fe (мг)
нарізний батон
429,0
131,0
22,0
33,0
85,0
2,0
хліб пшеничний
519,0
182,0
138,0
46,0
153,0
3,5
Пшеничний хліб 1-го сорту
378,0
133,0
23,0
33,0
87,0
2,0
Пшеничний хліб вищого сорту
499,0
102,0
20,0
14,0
65,0
1,1
Багато часто сперечаються з приводу того, який хліб корисніше: чорний або білий. Насправді до сих пір вчені разом з біологами не отримали чітких доказів користі чи шкоди цих двох різновидів хлібобулочних виробів. Світила науки можуть лише з упевненістю сказати про те, що виявлені істотні відмінності, на які організм реагує після вживання в їжу того чи іншого різновиду продукції з білою або житнього борошна.
Дане відкриття вчених зацікавило тим, що організм кожної людини може відповідати на один і той же продукт харчування абсолютно різним способом. А адже до проведення даних досліджень вважалося, що продукція з білої та чорної муки несе абсолютно однакову дієтичну цінність для всіх категорій осіб.
Вчені провели ряд експериментів і спостерігали за добровольцями, яких розділили на дві групи. Перша їла тільки білі булки і батони, а друга вживала в їжу чорний хліб. Результати досліджень приємно вразили. З'ясувалося, що регулярне споживання як чорного, так і білого хліба суттєво не змінює стан мікрофлори. З цієї причини був розвіяний міф про те, що вживання в їжу темного хліба позитивно впливає на стан здоров'я людини.
Якщо годуючим жінкам в розумній кількості вживати в їжу хліб з білих сортів пшениці, то це не позначиться негативним чином на здоров'я мами і дитини. Включаючи в раціон хлібобулочні вироби з білої муки, молода мама зможе в короткий термін скинути зайву вагу, що накопичився за час вагітності. Крім того, дана продукція наситить молоко потрібними компонентами, які необхідні малюкові (йод, селен, цинк і магній).
У білій булці, що не збагачена додатковими інгредієнтами у вигляді різних добавок, низький відсоток вмісту амінокислот. З цієї причини дану продукцію необхідно їсти в весняний період, а також в пост.
Про те, як можна використовувати хліб з білої муки в кулінарії, ми розповімо в наступному розділі.
Використання в кулінарії
Білий хліб дуже широко використовують в кулінарії у всьому світі. Мало хто знає, що перша хлібобулочна продукція з'явилася багато століть назад і суттєво відрізнялася від нинішньої.
Спочатку готували хліб у вигляді кашоподібною суміші, замішаної на борошні і воді. Отриману основу предки відправляли варити, а не випікати. Лише коли ненавмисно кашка потрапила у відкритий вогонь і перетворилася в смажену корж, люди прийшли до висновку, що на багатті хліб виходить набагато смачніше. З тих пір люди стали запікати тісто.
Раніше дану продукцію вживали не як додаток до основної їжі, а в якості окремого страви. З тих пір часи сильно змінилися, але ставлення до хліба залишилося незмінним. З давніх-давен на Русі шанували це головне частування, без якого неможливо було уявити жодну трапезу. Предки стверджували, що не можна викидати недоїдений або засохлий хліб. З цієї причини люди стали придумувати способи і всілякі рецепти, в яких можна використовувати черствий білий хліб.
Дуже шкода, що багато жителів планети за весь період життя викидають практично 30-35 кілограмів недоїденого хліба. Хоча, можливо, якби люди знали, що можна приготувати з черствого батона, то не стали б відправляти в сміттєпровід засохлий хліб. Перше, що можна зробити з недоїдених шматочків хліба, - це смачні маленькі сухарики, які можна присипати спеціями і підсушити в духовці. У підсумку вийде смачні ласощі, нітрохи не гірше промислового, яке так подобається дітворі.
У Всесвітній павутині можна знайти величезну кількість варіацій страв, які можна приготувати з черствого хліба. Серед безлічі рецептів є такі, в яких необхідний саме затверділий продукт. Наприклад, в хрустких бутербродах «кростини» якраз необхідно використовувати тоненькі шматочки твердого хліба, які обмазують маслом і запікають у духовці, а потім накладають на них начинку. Заповзятливі і економні господині можуть з білого хліба спекти смачний і оригінальний пиріг або піцу.
У будь-якому випадку не варто відправляти у відро для сміття недоїдений хліб. Якщо ви не знайшли йому застосування, то черствим хлібом можна нагодувати бездомних собак або птахів у парку.
Протипоказання і шкода
За результатами досліджень було встановлено, що існує як мінімум 5 факторів, через які не варто харчуватися білим хлібом в дуже великій кількості через низку протипоказань, які можуть завдати шкоди здоров'ю. Саме про них і піде мова в даному розділі.
З різних причин в даний час хлібобулочна продукція, в якій міститься біле борошно, стала піддаватися різного критиці. Справа в тому, що все частіше лікарі разом з дієтологами стверджують, що вживати в їжу хліб білий не зовсім корисно або взагалі небажано. В даному розділі спробуємо з'ясувати, наскільки люди в білих халатах праві, а можливо, і трохи помиляються.
Так як чіткого роз'яснення про шкоду білого хліба до сих пір немає, з цього приводу постійно ведуться суперечки. Справа в тому, що в даній продукції міститься необхідну кількість вітамінів і мінералів, які важливі для організму людини. Лікарі та вчені проводили різні експерименти та випробування, в яких брало участь величезна кількість жінок у віці від 35 років і вище. За підсумками досліджень було встановлено, що у жінок, що харчуються білим хлібом у великій кількості, втричі зростає ризик появи цукрового діабету, ніж у інших жінок.
До яких наслідків для організму обіцяє надмірне вживання білого хліба:
- Зайве вага. Зайва маса тіла накопичується через високий вміст в продукції швидких вуглеводів, які стрімкими темпами перетворюються в глюкозу. Насититися білим хлібом можна швидко, але лише на невеликий термін. Через якийсь час голод повернеться з новою силою. Дамам, які стежать за талією, слід обмежувати вживання здобної випічки, фастфуду та солодких булочок.
- Ризик серцевих захворювань. Надмірна любов жінок до здоби та іншої хлібобулочної продукції з білої муки може збільшити ризик утворення серцевого нападу в кілька разів. У чоловіків дані ускладнення зустрічаються дуже рідко, тому що їх організм не так сильно схильний до впливу швидких вуглеводів.
- Поява дисбактеріозу і розвиток шкідливих мікробів. Через використання в промисловому хлібі рафінованої або очищеної борошна, в якій відсутня клітковина, її проблематично повністю вивести з організму. В результаті цього в шлунково-кишковому тракті накопичується велика кількість слизу. Остання є відмінною середовищем для утворення шкідливих мікроорганізмів. З цієї причини у людини з'являється дисбактеріоз в різній формі, аж до найважчої.
- Надлишок хімічних речовин. Це відбувається насамперед через те, що багато виробників додають в випічку хімічні термофільні дріжджі. В результаті вчорашній або позавчорашній батон погано пахне. У даній хлібобулочної продукції у великій кількості накопичується фосфор, калій, хлор і магній. Надлишок в хлібі даних речовин настільки ж небезпечний, як і дефіцит.
- Наявність захворювання, при якому протипоказано вживати хліб. Якщо у людини виявлено спадкова хвороба, яка називається целіакію, то такому хворому категорично не можна харчуватися хлібом. Всьому виною зміст в борошні глютену. Дана категорія осіб повинна все життя перебувати на аглютеновой дієті №4 аг.
Безумовно, повністю виключати з раціону заводський або домашній білий хліб не варто. Оскільки даний продукт за структурою є більш пористим і не таким кислим, як бородинський, то перетравлюватися дане хлібобулочний виріб буде значно легше. Але все ж не варто занадто захоплюватися фастфудом і іншої випічкою.
варіанти Приготування
Існує величезна кількість варіантів приготування кулінарних страв, в яких присутні хлібобулочні вироби. Для цих цілей можна купити свіжий батон або спекти його самостійно в домашніх умовах в духовці, хлібопічці або мультиварці.
Жоден святковий стіл не обходиться без такого важливого продукту, як хліб. Він необхідний для приготування різних грінок або бутербродів. Молодим і починаючим господарочкам може здатися, що своїми руками спекти домашній хліб досить складно і клопітно. Альо насправді це не так. Перш за все варто запастися терпінням, а потім зайнятися приготуванням дріжджовий основи і дати їй як слід підійти. Зовсім необов'язково використовувати дріжджі. Існує чимало рецептів приготування бездріжджового тіста. В результаті готовий продукт виходить нітрохи не гірше того, в якому присутня дріжджова основа.
Щоб підготувати тісто традиційним способом, необхідно робити наступне:
- Потрібно змішати цукровий пісок, дріжджі і воду, а потім залишити закваску на 5-10 хвилин, щоб дріжджі почали свою роботу.
- Далі необхідно додати до дріжджовий основі трохи просіяного борошна і солі і замісити тісто до м'якого і нетягучим стану. Опара не повинна прилипати до рук.
- Після цього в дріжджову заготовку слід додати, що залишився кількість борошна, добре вимісити тісто і помістити в тепле місце на 60 хвилин. За цей час опара повинна збільшитися в 2-3 рази.
- Далі необхідно добре вимісити тісто, відбити його і ретельно розминати руками деякий час, щоб дріжджова основа рівномірно розподілилася. Дані маніпуляції також можна проводити в кухонному комбайні, користуючись насадкою-тістомішалки. Якщо опара вийшла занадто рідкою, необхідно додати борошно.
- Після того як тісто буде як слід підготовлено, можна приступати до випічки. Слід сформувати хлібець або булку на ваш розсуд і відправити заготовку в духовку, розігріту до температури 220 ° С, до готовності.
Необхідно регулярно стежити за процесом випікання смачного домашнього хліба. Якщо він став коричневим за короткий термін, то витягуйте іспекшійся хліб. Готовий продукт повинен мати ароматну і хрустку смажену корочку.
Щоб не викидати черствий хліб, досвідчені і економні господині знають, що з нього можна приготувати. Ми зібрали для вас кілька варіантів ідей, які втілити в життя здатний буквально кожен, включаючи підлітка.
Ідеї для приготування страв з черствого білого хліба:
Найменування страви
Інгредієнти і технологія приготування
піца
Необхідно нарізати булку на квадрати, а потім впритул розкласти на деку, змащеному олією. Далі на хлібну основу потрібно нанести томат-пасту або кетчуп, змішаний з майонезом. Потім слід викласти начинку і присипати невеликою кількістю тертого сиру. Основу для піци слід відправити в духовку на 15-20 хвилин, а потім вийняти готову страву.
Грінки з часником
Потрібно нарізати батон тонкими шматками. Потім слід розігріти сковороду і обсмажити на вершковому маслі булку з обох сторін, посолити, присипавши прянощами і подрібненими під пресом зубчиками часнику.
Яєчня з грінками
Необхідно нарізати хлібний м'якуш на невеликі бруски. Далі слід обсмажити продукт на сковороді з додаванням вершкового масла і овочів, наприклад томатів, цибулі, перцю і зелені. Продукти необхідно посолити і приправити спеціями. При бажанні можна також додати трохи нарізаних на шматки сосисок або ковбаси. Далі в сковороду необхідно відправити збиті яйця і смажити блюдо до готовності останнього інгредієнта. Готове ласощі забезпечить корисною енергією і подарує незабутній смак.
Як бачите, при бажанні з недоїденого або черствого білого хліба можна приготувати інші самостійні страви, які напевно сподобаються близьким. Ще більше рецептів можна знайти у Всесвітній павутині.
Пам'ятайте про те, що не слід відправляти дріжджову заготовку в нерозігріті духовку, так як опара може впасти. Повинно пройти хоча б 5-7 хвилин після включення духовки, перш ніж ви поставите туди тісто.
Готуйте і творіть кулінарні шедеври з білого хліба своїми руками на здоров'я!