Синиці: лазоревка (1), чубата синиця (2), гаичка (3), велика синиця (4), синиця біла (5), московка (6). Малюнок М. Сергєєвої.
Будиночки з обрізків пластмасових або металевих труб.
<
>
Жирні насіння соняшнику, хлібні крихти, а особливо сало рятують в морозні дні багатьох птахів. Саме в цей час на одній годівниці можуть збиратися синиці багатьох видів, що мешкають в Підмосков'ї. Сварячись і роблячи войовничі випади, демонструють іншим своє верховенство великі синиці. Більш урівноважені синички-лазоревки, хоча і вони не проти полаялися з відвідувачами годівниці через сподобалися насіння. Московки і гаички блискавично, практично на льоту, схопивши свою порцію, мирно розсідаються по гілках. Дуже рідко прилітають до годівниці чубаті синиці. Ці птахи навіть в суворі зими не залишають хвойних хащ. Вважають за краще триматися по засніжених берегів річок і зустрічаються рідше інших синиць білі лазоревки.
Всього ж у світі налічується 45 видів справжніх синиць. Ареал великих синиць надзвичайно великий. Ці рухливі птиці радують своїм щебетанням жителів Великобританії, Франції, Німеччини та інших європейських держав. Знайома велика синиця в нетропічних Азії, Японії, Китаї, а також на північному заході Африки. Гніздяться великі синиці і на північному заході Європи, у самого полярного кола. Практично скрізь велику синицю супроводжують московка і буроголовая гаичка. Гаичка звичайна в Північній Америці. А ось лазоревка і чубата синиця - пташки європейські. Білу лазоревка не зустрінеш ні на півдні, ні далеко на півночі. Її ареал проходить смугою по Євразії та різко розширюється на південному сході.
Все синиці із задоволенням гніздяться в спеціально зроблених для них дуплянках і синичника. Якщо ви вирішите до весни змайструвати будиночок, зверніть особливу увагу на діаметр льотка. У занадто великий вічко легко проникають ворони і сороки. Чи не фарбуйте будиночок і не покривайте його лаком.
Орнітологи підрахували, що за один літній день сім'я синиць з'їдає понад 130 шкідливих гусениць.
Ілюстрація «Будиночки з обрізків пластмасових або металевих труб.»
Будиночки з обрізків пластмасових або металевих труб діаметром 8-12 см. На малюнку зліва - труба вкопана в землю. На дно насипаний шар щебеню і 5 см тирси. Усередині будиночка-труби закріплені необроблені рейки або прутики для лазіння. Справа - труба, щільно надіта на обрізаний сучок. Внизу - місце гніздування з пролітних лазами. Якщо навіть кішка і добереться до одного лазу, синиця може легко випурхнути в інший. Все гніздування для синиць розміщують під густою кроною чагарників або поблизу будівель, але з безлюдній боку.