open wikipedia design.
Водяний знак (також філігрань) - видиме зображення або малюнок на папері , Який виглядає світліше при перегляді на просвіт (або темніше при перегляді у відбитому світлі на темному фоні). Водяний знак одержують вдавленням металевого сітчастого валика або егутёра (дендіролі, ровнителя) в папір в процесі її виготовлення або на спеціальних формувальних рельєфних сітках, іноді з використанням філіграней . Малюнок водяного знака - лінії різної форми, букви або монограми , Фігурні зображення.
Вперше водяні знаки з'явилися в Болоньї ( Італія ) в одна тисяча двісті вісімдесят-два або 1283 році [1] . Виробники паперу застосовували їх тоді і пізніше для ідентифікації своєї продукції, а також на поштових марках , банкнотах та інших державних документах для захисту від підробки .
Основну роботу про водяні знаки на поштових марках написав в 1866 році французький філателіст Жак Амабль Легран .
Егутёр (дендіроль або ровнітель) - легкий валик, покритий матеріалом, схожим на віконну сітку , На якій завдано рельєфний малюнок.
Слабкі лінії дають вплетені зволікання, які йдуть паралельно осі егутёра (дендіроля), а товсті лінії створюються ланцюговими дротиками, що проходять по колу для кріплення уплетених зволікань до егутёру зовні. Оскільки ланцюгові зволікання розміщені із зовнішнього боку вплетених зволікань, вони сильніше вдавлюються в відливати паперову масу, в силу чого їх відбиток виходить більш товстим в порівнянні з лініями, що залишають вплетеними тяганиною.
Таке рельєфне тиснення переноситься на відливати паперову масу, стискаючи і зменшуючи її товщину на даній ділянці. Оскільки ця частина листа з малюнком стає тоншою, вона пропускає більше світла і тому здається світліше навколишнього паперу. Якщо ці лінії виразні і паралельні, і (або) при наявності водяного знака, то такий папір називається папером верже. Якщо лінії виглядають як сітка або малоразлічіми, і (або) при відсутності водяного знака, то вона називається веленевому папером. Даний метод називається методом філіграні.
Інший метод виробництва водяного знака називається методом тиснення сітки. Тисненими водяний знак, вперше використаний в 1848 році, дає глибину тонів і зображення у відтінках сірого. Замість застосування дротяної сітки, що покриває егутер, такий водяний знак створюється рельєфними ділянками на своїй поверхні егутер.
Водяний знак дуже корисний при дослідженні паперу, оскільки його можна застосовувати для датування, встановлення розмірів, товарних знаків і місця знаходження виробника паперу, а також її якості.
Помітність водяних знаків значно варіюється: деякі легко помітити неозброєним оком, щоб виявити інші - потрібен певний дослідження. Можна покласти марку малюнком вниз в ванночку з чорним дном і нанести кілька крапель очищеного бензину. Також розроблені різні засоби для виявлення водяних знаків, наприклад, рідина для водяних знаків, яка змочує папір, не пошкоджуючи її.
Включення ідентифікаційного коду в цифровий музичний , відеофайл , Зображення або інший файл називається цифровим водяним знаком .
В філателії водяний знак є ключовим елементом марки і часто є характеристикою, що відрізняє просту марку від раритету. «Класичним» водяним знаком на марках є маленька корона, зірка, півмісяць , Лебідь, бичача голова або інший національний символ, які ставилися або одноразово на кожній марці (прості водяні знаки), або зроблені суцільним малюнком по всьому листу марок (багаторазові водяні знаки). Водяні знаки застосовувалися практично повсюдно на марках XIX століття і початку XX століття, але вийшли з ужитку і на сучасних марках зустрічаються нечасто.
деякі типи тиснення , Наприклад «хрест в овалі» на ранніх марках Швейцарії , Нагадують водяний знак, оскільки папір в цих місцях тонше, але легко розрізняються за наявністю більш гострих кромок в порівнянні зі звичайним водяним знаком.
Багато країн продовжують наносити водяні знаки на свої марки в силу традиції, хоча необхідності в цьому немає через сучасної високої технології виготовлення марок.
Російська імперія [ правити | правити код ]
СРСР [ правити | правити код ]
Залежно від місця нанесення водяний знак на банкнотах може бути [2] :
- загальним і займати все поле банкноти;
- смуговим, тобто являти собою смугу з багаторазово повторюваним зображенням;
- локальним і розташовуватися в певній ділянці грошового знака.
За характером зображення щодо загального фону їх ділять на [2] :
- однотонового - світліше або темніше;
- двухтоновий - з ділянками обох типів, як світліше, так і темніше загального фону;
- Багатотоновий - непомітний перехід від ділянок темніше, до ділянок світліше загального фону, що створює «напівтоновий» малюнок.
Виділяють також такі різновиди водяних знаків як філігрань, однотонового типу Cornerstone® / Edgestone®, піксельні, а також з'єднані з QR-кодом, або у вигляді штрих-коду, а також комбіновані [3] .
Водяний знак «філігрань» - світлий, виходить при створенні паперу на сітці з впаяним шаблоном. Найчастіше його використовують для позначення номіналу в поєднанні зі стандартним Багатотоновий [2] .
Водяні знаки типу Cornerstone® / Edgestone® є паралельні смуги по кутах, або широкої частини купюри. Вони призначені не тільки для підвищення захисту від фальшивомонетництва, а й збільшують зносостійкість завдяки зміцненню краю або кута банкноти, що підвищує тривалість її знаходження в обороті [2] .
Водяний знак у вигляді штрих-коду , Або об'єднаний з QR-кодом , Дозволяє не тільки захистити банкноту, але і закодувати інформацію, використовувати для зчитування на швидкісних лічильно-сортувальних машинах. Піксельний водяний знак (Pixel Watermark ™) утворений точками на світлому фоні і дає можливість отримати 3D-ефект [4] .
Імітація поширеного засоби захисту при спробі створення фальшивої банкноти може бути виконана кількома методами. При нанесенні, який повторює водяний знак малюнка білими фарбами на одній стороні, практично ніхто не бачить в світлі, а при розгляданні під кутом визначається глянець від барвистою плівки. Також під ультрафіолетовими променями, нанесений таким чином, знак стає темним [5] . Якщо фальшивка склеєна з двох частин, то надпечатка на внутрішній стороні однієї з них дозволяє створити невидиме в ультрафіолетових променях зображення. Такий знак буде виглядати плоским і не передавати півтонів. Надпечатка з використанням растрової графіки дозволяє створити півтонування. Затінення фарбою внутрішньої сторони підробленої банкноти, за винятком місця, де повинен знаходитися водяний знак, дає можливість створити видиму в ультрафіолетових променях імітацію. В даному випадку він виглядає більш світлим в порівнянні із загальним тоном банкноти [6] .
Просочення олійними фарбами дозволяє отримати прозорі при просвічуванні ділянки. При ковзному світі такі зображення виглядають темним масляним плямою. Ці імітації не помітні в ультрафіолетовому світлі [7] . При тисненні, за рахунок прикладеного тиску, отримують світле зображення, яке імітує водяний знак. Його кордону різкі, при розгляданні видно вдавлені і опуклі деформації паперу. При гравірування знімається невеликий шар паперу, завдяки чому формується ділянку імітує водяний знак. При багаторазовому збільшенні на цих місцях видно механічно пошкоджені паперові волокна. В деяких випадках фальшивомонетники можуть використовувати папір з водяними знаками, призначену для офіційних бланків, або сувенірного призначення [8] .
- ↑ Вказівка на Болонью як батьківщину водяних знаків можна зустріти в численних джерелах, наприклад, в енциклопедії «Encyclopedia of Library and Information Science»: Thompson LS Paper // Encyclopedia of Library and Information Science / Ed. by MJ Bates, MN Maack and MA Drake. - 2nd edn. - Marcel Dekker, 2003. - P. 2274-2292. - ISBN 0-8247-2079-2 . (Англ.) (Перевірено 31 березня 2011) За іншою версією, це сталося в Фабріано (Італія); см., наприклад, статтю на сайті видавництва «Чароід»: Рудих Н. італійські канікули // Місто друкарів. - 2006. - № 56-57. - Серпень вересень. (Перевірено 31 березня 2011) Читальний зал 17 листопада 2007 року.
- ↑ 1 2 3 4 Авдошин 2017 , Різновиди водяних знаків, с. 16.
- ↑ Авдошин 2017 , Різновиди водяних знаків, с. 16-17.
- ↑ Авдошин 2017 , Різновиди водяних знаків, с. 17.
- ↑ Авдошин 2017 , Способи імітації водяних знаків, с. 18.
- ↑ Авдошин 2017 , Способи імітації водяних знаків, с. 18-19.
- ↑ Авдошин 2017 , Способи імітації водяних знаків, с. 19.
- ↑ Авдошин 2017 , Способи імітації водяних знаків, с. 20.
- Авдошин В. В. Водяні знаки: виготовлення, різновиди, способи імітації // Визначення дійсності і платоспроможності грошових знаків / В. В. Авдошин. - 4-е изд., Испр. і доп .. - М.: ІнтерКрім-прес, 2017. - С. 16-20. - 216 с. - ISBN 978-5-9286-0168-3 .
- Водяний знак / Н. М. Бокарева // Вешін - Газлі. - М.: Радянська енциклопедія, 1971. - ( Велика Радянська Енциклопедія : [В 30 т.] / Гл. ред. А. М. Прохоров ; 1969-1978, т. 5). (Перевірено 6 жовтня 2017) Читальний зал 6 жовтня 2017 року.
- Водяний знак // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак вертикальний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак горизонтальний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак подвійний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак декоративний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак штучний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак крайової // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак листового поля // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак листової // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак багаторазовий // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак одиночний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак помилковий // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак пам'ятний // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак перевернутий // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяний знак фірмовий // Великий філателістичний словник / Н. І. Владінец, Л. І. Іллічов, І. Я. Левітас ... []; під заг. ред. Н. І. Владінца і В. А. Якобса. - М.: Радио и связь, 1988. - 320 с. - 40 000 прим. - ISBN 5-256-00175-2 .
- Водяні знаки // Малий енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона : В 4 т. - СПб. , 1907-1909.
- Водяні знаки // філателістичний словник / Упоряд. О. Я. Басін. - М.: Зв'язок, 1968. - 164 с.
- Календар філателіста на 1973 рік. - М.: Зв'язок, 1972. - 15-21 жовтня.
- Клепіков С. А. Філіграні на папері російського виробництва XVIII - початку XIX століття. - М.: Наука, 1978.