- Як приготувати житній хліб в домашніх умовах?
- У хлібопічці
- В духовці
- В мультиварці
- Шкода і користь
- Для волосся
- Для обличчя
Житній хліб - це харчовий продукт, який виготовляється з розпушеного тіста, до складу якого входить житнє борошно, вода і сіль. З давніх-давен в Росії хлібом було прийнято називати саме житній продукт, а всі інші сорти хлібобулочного виробу отримували уточнення: білий, круглий хліб, батон, булка і т.д.
Сорти житнього хліба розрізняються по його складу. Так, продукт випікають з сіяного і шпалерного борошна, а також хліб може бути житній, заварний, простий, бородинський, московський і т.д.
На Русі житній хліб почали готувати в XI столітті за допомогою закваски. Секрет приготування випічки зберігався в суворій таємниці і передавався тільки з покоління в покоління. У 1626 року вже було відомо близько двадцяти шести сортів житнього хліба. Більшість рецептів його приготування дійшло і до наших днів.
Статус житнього хліба змінювався з плином часу. Спочатку вважалося, що ця випічка є їжею простих людей, в той час як багаті їли виключно білий хліб. В наш час чорний або житній хліб їдять незалежно від фінансового чи соціального становища.
Нерідко хліб з житнього борошна використовується не тільки для вживання в їжу. На ньому часто роблять закваски для квасу, а також використовують в косметичних цілях. Але про це ми розповімо вам пізніше. Зараз пропонуємо вам ознайомитися з різними способами готування житнього хліба в домашніх умовах.
Як приготувати житній хліб в домашніх умовах?
Житній хліб можна легко приготувати в домашніх умовах. При цьому ви можете використовувати будь-які кухонні гаджети, які є в наявності. Так, житній хліб готують не тільки в спеціальних печах, але ще і в духовці, хлібопічці і навіть в мультиварці. Марка гаджета не має значення. Це може бути «Редмонд», «Панасонік» або «Мулінекс», - рецептура готування від цього не зміниться. Інгредієнти майже завжди однакові: житнє борошно, закваска, іноді дріжджі або солод, а також кефір. Крім цього, нерідко в тісто додають родзинки, щоб надати житньому хлібу незвичайний смак.
У нашій статті ми детально розповімо про те, як готувати житній хліб в домашніх умовах кількома способами.
У хлібопічці
Приготувати житній хліб в хлібопічці найпростіше, оскільки цей гаджет не тільки спече випічку за вас, а ще й замісить тісто! Для того щоб зробити смачний житній хліб за допомогою хлібопічки, потрібно виконати наступні дії:
- Завантажте в чашу житнє борошно, дріжджі, оливкова олія, сироватку, а також сіль і цукор.
- Закрийте кришку мультиварки і виберіть режим «Житній хліб», якщо такий є на панелі з кнопками.
- Зачекайте близько трьох годин. Через необхідну кількість часу ароматний свіжий хлібець буде готовий.
Залиште випічку остигати на столі, а вже після цього можете прибирати її в хлібницю або в пакет. Зберігати житній хліб можна близько чотирьох днів, але ви напевно з'їсте його раніше.
В духовці
Випікати житній хліб в духовці не набагато складніше, ніж в хлібопічці. Вам тільки самостійно доведеться замішувати тісто, а далі духовка виконає решту роботи.
Готувати житній хліб в духовці обов'язково потрібно з додаванням пшеничного борошна, змішавши її з житнього в однакових пропорціях. Також в тісто потрібно додати сироватку, дріжджі і цукор, після чого залиште опару на пару годин в теплому місці. Потім додайте сіль, рослинне масло і маргарин і знову відправте тісто настоюватися на дві години. Після цього вимісити масу, скачайте кулю і випікайте в духовці близько сорока хвилин.
В мультиварці
Приготувати житній хліб в мультиварці можна точно так само, як і в духовці. Інгредієнти для приготування випічки однакові. Готове тісто потрібно опустити в чашу мультиварки і виставити режим «Випічка». Випікайте житній хліб протягом години.
Шкода і користь
Шкода і користь може принести будь-який продукт, що вживається людиною, і житній хліб не виняток. При недостатньому дотриманні протипоказань і рекомендацій ця випічка може негативно позначитися на вашому самопочутті. Особливо обережно до вживання житнього хліба варто ставитися людям із захворюваннями кишечника або шлунка, такими як виразка, гастрит або підвищена кислотність. Калорійність такого продукту хоч і нижче, ніж у білого хліба, але ця випічка як і раніше залишається калорійною. Якщо ви стежите за своєю фігурою, вам слід контролювати кількість вживання житнього хліба.
А тепер пропонуємо ознайомитися з корисними властивостями цього продукту:
- Житній хліб має меншу калорійність, ніж білий. Вона залежить від кольору випічки: чим чорніше продукт, тим менше в ньому калорій.
- У житньому хлібі міститься велика кількість вітамінів і амінокислот. Цікавим є той факт, що що жито не сильно відрізняється від пшениці за своїм складом, але процес приготування житнього хліба дозволяє зберегти більше корисних компонентів із сировини, ніж в білому хлібі.
- До складу житнього хліба входить клітковина, яка позитивно впливає на процес травлення, покращуючи засвоюваність їжі.
Користь житнього хліба полягає не тільки в позитивному впливі на організм. Так, багато жінок використовують цей продукт для приготування масок для волосся і обличчя. Ми пропонуємо вам взяти на озброєння кілька рецептів готування таких чудодійних засобів в домашніх умовах.
Для волосся
Маски з домашнього житнього хліба для волосся допоможуть позбутися від лупи, прискорити зростання волосся, зволожити і позбутися від жирності. Ефект залежить від інгредієнтів, які ви використовуєте для приготування маски. Ми пропонуємо вам кілька варіантів на вибір.
- Для зміцнення волосся потрібно приготувати маску з таких інгредієнтів, як житній хліб, кисле молоко, мед і касторове масло. Спосіб приготування наступний: буханець чорного хліба покришите в глибоку ємність і залийте кислим молоком, залишивши настоюватися на чотири години. Потім додайте до суміші ложку касторової олії і ложку меду, все це розмішайте і нанесіть отриману масу на сухе волосся. Змивати потрібно через годину за допомогою шампуню.
- Для прискорення росту волосся потрібно приготувати наступну маску: житній хліб залийте окропом і дайте настоятися пару годин. Потім масу потрібно віджати, прибравши всю воду, і накласти на вологі коріння волосся. Через півгодини маску слід змити шампунем.
- Сухе волосся вимагає постійного зволоження, яке можна зробити за допомогою наступної маски: буханець житнього хліба позбавте від окрайця, залишивши тільки м'якуш, і залийте його склянкою гарячого молока з медом. Мед обов'язково повинен бути рідким. Дайте суміші настоятися, потім додайте до неї по ложці реп'яхової і касторової олії, нанесіть на вологе волосся, ретельно опрацювавши коріння, і утеплите голову на сорок хвилин. Змийте маску з житнього хліба за допомогою шампуню.
Якщо пошукати, можна знайти неосяжне кількість всіляких рецептів приготування цілющих масок з житнього хліба, які діють ефективніше, ніж магазинні. Ви можете поекспериментувати і приготувати що-небудь своє. Основними інгредієнтами під час готування масок є мед, молоко, ефірні масла, а також іноді гірчиця і курячі яйця, сметана і кефір.
Для обличчя
З житнього хліба можна приготувати і маски для обличчя. Вони сприяють розгладженню зморшок, тонізують шкіру, живлять і зволожують її, а також знімають подразнення і запалення. Ось кілька рецептів приготування таких масок в домашніх умовах.
- Дана маска допоможе розгладити зморшки і відбілити пігментаційних плями. Для цього слід порізати житній хліб на шматочки, залити теплою сметаною і залишити настоюватися на кілька хвилин. Потім хліб слід розім'яти і ввести в суміш ефірне масло троянди. Наносити маску потрібно на чисте обличчя, уникаючи області під очима і вік. Змити теплою водою через тридцять хвилин.
- Для жирної шкіри підійде наступна маска: домашньої кисляком залийте м'якуш житнього хліба, потім додайте в суміш ефірне масло будь-якого дерева. Перед нанесенням маски на обличчя шкіру потрібно гарненько розпарити, щоб корисні мікроелементи проникли якомога глибше. Змивати потрібно через двадцять хвилин.
Це далеко не повний список рецептів приготування корисних масок для обличчя та волосся. Існує ще велика кількість рекомендацій в інтернеті. Якщо ви пошукайте, то обов'язково знайдете те, що підходить саме вам.
Як ви можете бачити, житній хліб - це не тільки смачна і корисна їжа, але ще і відмінний інгредієнт для приготування косметичних сумішей. Дотримуйтесь рекомендації і враховуйте протипоказання, щоб продукт приніс вам тільки користь.
Як приготувати житній хліб в домашніх умовах?
Як приготувати житній хліб в домашніх умовах?