- Які паразити викликають педикульоз у людей
- площіци
- головні воші
- платтяні воші
- Методи боротьби з педикульозом в домашніх умовах
- Як усунути лобкові воші
- Боротьба з платтяною вошами
- Аптечні і механічні засоби для лікування головного педикульозу
- аптечні препарати
- механічні засоби
- Народні засоби для лікування педикульозу
- Рослини для лікування
- Додаткові методи боротьби з головними вошами
- Як не допустити повторного зараження вошами
З проблемою, як раз і назавжди позбутися вошей, може зіткнутися будь-який сучасний чоловік. Незважаючи на поширену думку, що педикульоз є супутником людей, які ведуть асоціальний спосіб життя і нехтують правилами особистої гігієни, це не так. Найчастіше жертвами захворювання стають діти і дорослі, які через навчання або роботи постійно тісно контактують з великою кількістю людей.
Однак навіть якщо людина не входить в групу ризику, це не означає, що він не може заразитися цими паразитами. Нерідкі випадки передачі комах при тісному контакті в громадському транспорті, при купівлі речей, які раніше примірялися людьми, страждаючими від педикульозу або при відвідуванні громадських басейнів і пляжів. Укуси паразитів провокують висипання, свербіж та інші симптоми, але лікування педикульозу дозволяє позбутися від неприємних відчуттів.
Які паразити викликають педикульоз у людей
Вошивість - це досить розпливчастий термін. Незважаючи на поширену думку, що педикульоз відноситься виключно до поразки паразитами волосистої частини голови, це не зовсім так. Так називається і наявність у людини платтяних і лобкових вошей.
На тілі людини можуть постійно жити і розмножуватися всього 3 види комах.
Вчені вважають, що вони розвинулися за все від одного різновиду паразитів, які протягом мільйонів років жили з людьми, харчуючись їхньою кров'ю. В даний час кожен вид має свої особливості будови тіла і стратегію виживання.
площіци
Площица має характерне приплюснуті тіло і спеціальні гачки на кінчиках лапок, які допомагають їй чіплятися до волосків, що ростуть в паховій області людини. Ці істоти відрізняються вкрай малими розмірами. Довжина їх тіла не перевищує 1 - 3 мм. Крім цього, дана різновид може поселятися на віях і бороді, спині, грудях і ногах чоловіків, що мають підвищений волосяний покрив на цих частинах тіла. Зазвичай комахи мають чорну або темно-коричневе забарвлення, що робить їх практично непомітними. Гниди відкладаються на волосках.
Лобкові воші є вкрай чутливими до умов навколишнього середовища. Вони харчуються виключно кров'ю людини.
Без їжі створення гинуть протягом 24 годин. Крім того, зниження або значне підвищення температури навколишнього середовища, якщо комахи випадково опиняються позбавленим доступу до тіла господаря, призводить до того, що вони швидко вмирають. Лобкові воші зазвичай передаються при статевих контактах. З огляду на, що площіци є вкрай чутливими до умов зовнішнього середовища, інші шляхи поширення паразитів вкрай малоймовірні.
Детальніше про симптоми педикульозу дивіться в цьому відео:
головні воші
На порядок частіше зустрічаються головні воші і їх гниди, позбутися від них буває нелегко. Вони селяться на волосистій частині голови, де харчуються кров'ю. З огляду на значну стійкість цих комах до мінливих умов навколишнього середовища і здатність тривалий час виживати без господаря, прибрати цих паразитів буває вкрай складно. Зазвичай вони мають прозоре або сірувато-жовте тіло, довжина якого не перевищує 4 мм. Випили крові комахи можуть набувати коричневе забарвлення. В основному вони селяться на потиличній і скроневої частини голови.
Доросла воша відкладає до 10 гнид в день. Тривалість життя особин становить 38 днів.
З яєць через 8 - 10 днів з'являються німфи. Приблизно через 2 тижні ці створення стають дорослими і переходять до виробництва потомства. Швидко позбутися вошей і гнид цього типу вкрай важко саме через те, що вони стрімко розмножуються. В даному випадку проблема полягає в тому, що відкладені дорослими особинами яйця практично не схильні до впливу агресивних речовин, що діють, які застосовуються при лікуванні педикульозу.
Воші харчуються виключно кров'ю людини
платтяні воші
Платтяні воші в даний час зустрічаються досить рідко. Регулярна прання речей є найкращою профілактикою появи цих паразитів. Платтяні воші живуть і відкладають яйця в складках одягу. Для харчування комахи переходять з одягу на шкіру. Багато вчених вважають, що цей вид є еволюційно найбільш молодим видом. Вага комахи становить близько 1 мг. У процесі харчування вони впорскують під шкіру слину, що містить речовини, що перешкоджають згортанню крові, через що ранки тривалий час не загоюються.
Методи боротьби з педикульозом в домашніх умовах
З огляду на, що варіантів передачі паразитів досить багато, будь-яка людина може при певних обставинах стати носієм педикульозу. Так як сам факт того, що дрібні комахи живуть у волоссі, на голові, тілі і білизна, є для багатьох стресом, при появі перших ознак педикульозу слід знати, як швидко позбутися вошей.
Мало кому хочеться поширюватися про наявність подібної проблеми і консультуватися у лікаря, тому важливо розібратися, як позбутися вошей і гнид назавжди самостійно, причому максимально швидко. Питання стоїть дуже гостро, так як ці паразити є переносником ряду небезпечних захворювань, в тому числі тифу. Для усунення паразитів ефективно можна використовувати:
- механічні способи впливу;
- аптечні інсектициди;
- народні методи.
Слід також враховувати, що важливо правильно проводити боротьбу з цими створіннями. Незалежно від виду вошей, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни і санобробки житлового приміщення в цей період. Знищенням тільки дорослих особин не вирішити проблеми, так як з яєць в подальшому з'являється нове покоління, яке відроджує швидко всю популяцію.
Детальніше про боротьбу з вошами дивіться в цьому відео:
Етапи лікування багато в чому залежать від виду наявних паразитів. Як правило, дуже важко виводити головних вошей, що селяться в волоссі, з якими людина не хоче розлучитися.
Нерідко для усунення цього різновиду паразитів доводиться застосовувати поєднання різних засобів впливу.
З лобковими і платтяною паразитами боротися легше, так як в цьому випадку можна використовувати найрадикальніші методи.
Як усунути лобкові воші
Боротьбу з педикульозом цього типу проводять за двома основними напрямками. В першу чергу, людині необхідно збрити все волосся в паховій області і під пахвами. Чоловікам, як правило, доводиться видаляти волосяний покрив з ніг, грудей і спини. Щоб видалити волоски під корінь, можна використовувати спеціальні креми для депіляції.
Гоління - кращий спосіб покінчити з вошами раз і назавжди
Також необхідно ретельно оглянути брови. З волосків, що знаходяться в цій області, можна з легкістю зняти нігтями як дорослих особин, так і гнид. Значно знижує ризик розвитку рецидиву цієї форми педикульозу використання аерозолю Спрей-пакс.
Місця укусів слід ретельно обробити 5% борної маззю, щоб уникнути їх інфікування.
Це засіб включає натуральні піретрини, які знищують як дорослих особин, так і молодняк лобкові воші. Додатково потрібно провести ретельне прибирання в житловому приміщенні і перепрати не тільки весь одяг, а й постільну білизну, рушники і чохли для меблів.
Боротьба з платтяною вошами
Тривалий час людина, що страждає від цієї форми педикульозу, може навіть не здогадуватися про це. Дрібну висип, яка є результатом укусів, люди списують на роздратування або легку алергічну реакцію. Коли виявляються платтяні воші, лікування, в першу чергу, передбачає правильну обробку всіх наявних предметів одягу, постільної білизни і т.д.
В першу чергу виперіть і отгладьте всю білизну, одяг і домашній текстиль
Найкраще відразу придбати спеціальні засоби для обробки тканини. До ефективних інсектицидних препаратів, що використовуються для попередньої обробки зараженого одягу, відносяться:
- медіфокс
- бутил
- НОК
- параніт Аурум
- карбофос
- Педілін
На відміну від народних засобів, що використовуються для усунення шкідників, обробка цими інсектицидами не призводить до псування тканин і не стає причиною появи стійкого запаху. Щоб позбутися від паразитів назавжди, слід замочити одяг і білизна приблизно на 20 - 60 хвилин, в залежності від обраного засобу. Після цього випрати звичайним порошком.
Інструкції щодо позбавлення від всіх видів вошей дивіться в цьому відео:
У деяких випадках виникає питання, чи можна вивести вошей без використання різних інсектицидів. Такий варіант цілком можливий. У домашніх умовах можна прокип'ятити білизну протягом 15 - 20 хвилин. Подібна термічна обробка знищить всіх паразитів.
Незважаючи на те що платтяні воші зазвичай відкладають яйця в складках одягу, в рідкісних випадках гниди можуть бути прикріплені і до волосків на тілі.
Так як позбутися від них досить просто, дезінсекційних заходи можна провести в домашніх умовах. Бажано збрити все волосся на тілі і прийняти душ з використанням спеціальних інсектицидних шампунів. У випадках важкого педикульозу, лікування доцільно проводити комплексно і кілька разів поспіль, що дозволить знизити ризик відродження популяції паразитів.
Аптечні і механічні засоби для лікування головного педикульозу
Знищення вошей, що мешкають в довгому волоссі на голові, вимагає комплексного підходу. Без аптечних препаратів впоратися з цією проблемою буде дуже складно. Сучасна фармакологія пропонує масу спреїв, аерозолів, лосьйонів, концентратів, шампунів і мазей, що дозволяють швидко вбити паразитів.
Сучасні ліки від паразитів містять такі активні речовини, як сумітрін, Фенотрін, есдепалетрину
Подібні засоби розрізняються діючою речовиною, швидкістю отримання ефекту, ціною, ступенем токсичності і багатьма іншими параметрами. Більшість аптечних засобів виготовляються на основі таких активних речовин:
- сумітрін;
- Фенотрін;
- метатіоном;
- силікон;
- натуральні ефірні масла;
- есдепалетрину;
- пиретрин.
Концентрація діючих речовин в різних засобах від педикульозу неоднорідна. Токсичність того чи іншого засобу багато в чому залежить від складу, а для лікування педикульозу у дітей і дорослих підбираються різні засоби.
аптечні препарати
Для усунення захворювання у дитини необхідно купувати тільки спеціальні аптечні засоби від педикульозу, призначені для цієї вікової групи. Лікування вошей може проводитися такими засобами:
- Пара-плюс
- медіфокс
- Нікс
- Ниттифор
- НОК
- Авіцін
- Педілін
- Веда
- Паразідоз
- итакс
- Анти-біт
- Фул-Маркс
- Нюда
Це далеко не повний список ефективних і безпечних фармакологічних засобів для знищення вошей. Також для лікування можуть бути використані мазі, що включають такі хімічні речовини, як борна кислота, сірка і скипидар.
Застосовувати подібні засоби слід обережно, так як неправильна концентрація може спалити епідерміс і привести до випадання волосся.
Випускається багато різних варіантів гребенів від вошей
механічні засоби
Якщо з'явилися паразити, то потрібно розібратися в найкоротші терміни, як від них позбутися. Слід обзавестися лупою і спеціальними частими гребенями, виготовленими з металу.
Зубці гребеня повинні розташовуватися близько і мати закруглені кінці, щоб ними не травмувати шкіра голови.
Також слід підготувати ємність з окропом і чистий рушник. Так як від вошей лікуватися легше, коли паразитів не надто багато, слід перед використанням аптечних засобів вичесати вошки і їх яйця.
Для цього необхідно ретельно вимити волосся і змастити спеціальним маслом. Це полегшить ковзання, а яйця комах швидше будуть відчіплюватися. Щоб вивести вошей з довгого волосся, слід попередньо кілька разів вичесати паразитів. Гребінь з паразитами необхідно занурити в окріп, а потім очистити рушником. Так як позбутися від гнид не завжди можна металевим гребенем, необхідно пройти курс лікування аптечними засобами, оскільки всього кілька пропущених яєць можуть стати причиною відродження популяції паразитів.
Народні засоби для лікування педикульозу
Лікування може ефективно проводитися за допомогою засобів на основі різних рослинних інсектицидів і ефірних масел. До засобів такого типу відноситься чемерічний вода. З її допомогою можна вилікувати педикульоз у дорослих людей, але дітям застосовувати її не варто, так як вона володіє підвищеною токсичністю.
Чемерічний вода - настоянка рослини, здавна використовується в народі
Настій чемериці Лобеля можна придбати в будь-якій аптеці. Ця рослина містить алкалоїд, який призводить до паралічу травної системи у паразитів, а також перешкоджає їх розмноженню. Крім того, воно має знеболюючими і антибактеріальними властивостями.
Щоб усунути шкідників, можна використовувати і інші народні засоби. Варто зазначити, що вони, як правило, більш травматичні для шкіри і відрізняються великим токсичним впливом на організм людини, тому не є хорошою альтернативою фармакологічним складам. Деякі люди лікують педикульоз за допомогою оцту і гасу.
Ці агресивні речовини слід нанести на шкіру голови. Далі її замотують поліетиленовим пакетом приблизно на 25 хвилин. Застосовувати подібні засоби можна тільки у дорослих.
При появі сильного печіння або свербежу необхідно промити волосся і шкіру голови великою кількістю води.
Рослини для лікування
Агресивна дія гасу і оцту може спровокувати розвиток важкої алергічної реакції. Щоб знищити комах, в народній медицині використовуються:
- сік цибулі або часнику;
- відвар м'яти і лимона;
- звіробій;
- реп'ях;
- шавлія;
- ромашка;
- петрушка;
- пижмо;
- настій багна;
- настойка живокосту і лимонної кислоти.
Деякі використовують дустовое мило. Це не кращий метод боротьби з паразитами, так як позбутися вошей назавжди з їх допомогою складно, адже активні речовини не вбивають гнид, а значить, для обробки волосся потрібно тривалий курс лікування. У той же час отруйні речовини, що містяться в дустовий милі, накопичуються в великих кількостях в організмі людини, що може спровокувати важке отруєння.
Врахуйте, що неприємний запах цибулі і часнику не змивати з волосся з першого разу
При бажанні можна знищити вошей за допомогою дігтярне мила. Незважаючи на те що цей засіб не робить негативного впливу на людину, воно допомагає усунути тільки дорослих особин, а яйця залишаються недоторканим.
Так як боротися з паразитами багато людей вважають за краще поєднанням народних і механічних засобів, то при бажанні можна використовувати журавлинний сік, який слід нанести на волосся і прикрити їх поліетиленом. Кислота, що міститься в журавлинному соку, сприяє розчиненню оболонки яєць. Це дозволяє значно спростити процес вичісування гнид.
Детальніше про народні засоби дивіться в цій корисній і цікавому відео:
>
Виводити вошей у дітей необхідно виключно спеціально розробленими для цього фармакологічними засобами.
Додаткові методи боротьби з головними вошами
Складним завданням є виведення паразитів з довгого волосся, адже для будь-якої дівчинки або жінки вони вкрай важливі, і остригати їх мало кому захочеться. Коли постає питання, як вивести вошей на довгому волоссі, нерідко не виходить вичесати всіх комах і їхні яйця, тому можна вдатися до маленької хитрості.
Після проведення дезінсекції спеціальними аптечними засобами потрібно випалити залишилися гниди.
Допомогти в цій справі може звичайний праску для вирівнювання волосся або плойка. За допомогою цих апаратів можна термічно обробити волосся по всій їх довжині. Це не призведе до їх сильного пошкодження. Подібний метод впливу дозволяє вилікуватися більш ефективно.
Справитися з паразитами можна з допомогою звичайного лаку для волосся. Знадобиться кілька флакончиків. Спреєм необхідно добре обробити все волосся - не потрібно побоюватися того, що вони сильно склеяться. Збризнуті лаком для волосся паразити, не зможуть нормально дихати, що призведе до їх загибелі. Тримати лак на волоссі слід не менше 5 годин.
Цей спосіб впливу на популяцію паразитів найкраще використовувати перед тим, як почати їх вичісувати.
Як не допустити повторного зараження вошами
Від людини, яка страждає від педикульозу, можна почути: «Не можу вивести паразитів». Це не випадково, так як є ще кілька моментів, які необхідно врахувати. Так як вивести вошей і гнид досить складно, потрібно розібратися, звідки беруться нові особини після лікування вже наявного зараження. В першу чергу варто враховувати, що лікувати потрібно всіх членів сім'ї. Навіть якщо у окремих її представників були виявлені живі комахи, в профілактичних цілях потрібно проводити спрямовану терапію всім.
Про те, як не допустити повторного зараження, дивіться в цьому відео:
Гниди є Вкрай стійкімі до різніх змін умов зовнішнього середовища. Смороду могут залішатіся на тканинах постільної білизни та одягу, и важліво знаті, як від них позбутіся. Найкраще перепрати все речі в воді підвищеної температури, а потім пропрасувати їх праскою. Така обробка дозволить усунути наявні живі яйця паразитів і не допустити рецидиву.
Щоб надалі не мучитися питанням, як швидко вивести вошей, слід звернути увагу на деякі запобіжні заходи.
Не варто відвідувати водойми і басейни, де можливе зараження паразитами.
Якщо все ж є бажання скупатися і поплавати, необхідно використовувати спеціальну шапочку, яка запобігатиме потраплянню шкідників на тіло людини. Якщо з'являються характерні симптоми, лікування від вошей потрібно починати якомога швидше. Вони швидко розмножуються, тому зволікання в цьому випадку призводить до поглиблення проблеми.