З усіх живих істот людина особливо недолюблює саме комах, причому, чому - сам толком не знає. Швидше за все, зовсім не тому, що вони кусаються або переносять небезпечні захворювання ( "кусак" і "заразливий" вистачає і серед звірів і птахів). Швидше за все, причина неприязного ставлення криється в тому, що ці тварини дуже вже не схожі на нас, прямо інопланетяни якісь. Але ж властивість людської психіки такого, що всіх, хто сильно від нас відрізняються, ми автоматично заносимо в список "підозрілих осіб, спілкуватися з якими не рекомендується".
Але, тим не менше, в цьому списку ви не знайдете представників однієї широко поширеною групи комах. Я впевнений, що читачі вже здогадалися, про кого йде мова. Про метеликів. Ці повітряні і невагомі створення з давніх часів чарували людей своєю грацією і витонченістю.
Як показують результати різних психологічних тестів, для багатьох людей поняття "краса" чітко асоціюється зі словами "квітка" і "метелик" (цікаво, що стародавні римляни вважали метеликів ... квітами, яким раптом стало нудно сидіти на стеблинці, тому вони відірвалися від нього і вирушили в подорож). Крім того, що метелики завжди були таким собі "еталоном краси". Їм ще часто приписували і надприродні здібності.
Стародавні греки, наприклад, вірили, що ці повітряні створення є невтомними помічниками бога Морфея і розносять на своїх крилах сни. У міфології народів Південно-Східної Азії метелики виступають в ролі вісників богів - візерунки на їх крилах є не що інше, як послання небожителів смертним. Індіанці Центральної Америки уявляли собі Смерть у вигляді гігантської нічного метелика.
Проте, крім шанування люди з незапам'ятних часів робили спроби "одомашнити" цих комах, що б використовувати їх в різних галузях своєї діяльності. Китайці ще в I тисячолітті до нашої ери "змусили" гусениць тутового шовкопряда виготовляти шовкові нитки (до речі, цей метелик, мабуть, краще за всіх піддалася приручення, оскільки зараз в дикій природі її практично не залишилося, всі представники цього виду живуть виключно в "неволі" ). Деяких метеликів розводили для отримання барвників з тіл їх личинок, деяких - для того що б вживати їх гусениць в їжу.
Читайте також: Метелики - це не тільки красиво, але і прибутково
Однак до сих пір більшість людей вважає за краще просто милуватися вигадливим польотом цих чудових істот. Правда, з кожним роком це стає все складніше і складніше, оскільки разом зі зростанням кількості міст скорочується площа природного місця існування багатьох комах, в тому числі і метеликів. Та й колекціонери цих комах свого часу сильно скоротили чисельність багатьох видів.
Фото: AP
Наведу один приклад. Ще 15 років тому на сході Московської було не так складно зустрітися з Махаон (Papilio machaon) - однієї з найкрасивіших метеликів Підмосков'я. Нині цей вид комах став надзвичайно рідкісний, не щороку вдається побачити хоча б один екземпляр.
Проте, зараз тим москвичам, які хочуть поспостерігати за польотом метелика, зовсім не обов'язково їхати в ті місця, де ще збереглася первозданна природа. Для цього достатньо відвідати Московський будинок метеликів, який знаходиться на території ВВЦ (ВДНГ). Потрібно всього-то заплатити в касу 200 рублів за себе і 100 рублів за дитину старше 7 років, і пройти в приміщення, де вас чекають зелені зарості, маленькі фонтанчики, витончені містки і, звичайно ж, літаючі красуні-метелики. Вони тут всюди - літають, сидять на квітах, пурхають під навісною стелею - простіше кажучи, займаються своїми комахами справами і зовсім не звертають уваги на захоплених відвідувачів. Хоча іноді сідають відпочити на їхні плечі і голови, викликаючи тим самим справжній вибух позитивних емоцій.
Про те, наскільки складно розводити метеликів в неволі і про багато іншого читачам "Правди.Ру" розповів провідний науковий співробітник Московського будинку метеликів Василь Анатолійович Захарченко.
- Здрастуйте, Василь Анатолійович! Скажіть, будь ласка, для чого ваша організація займається розведенням метеликів?
- Здрастуйте, Антон, і шановні читачі "Правди.Ру"! В основному ми розводимо метеликів для того, що б люди змогли їх побачити в безпосередній близькості від себе. Адже така можливість не часто випадає навіть в дикій природі. А що стосується особисто мене, то мені це просто цікаво.
Хоча, звичайно, ми можемо надати так званий "салют з метеликів" на самі різні святкові заходи, або зробити "листівку з метеликом" - це такий лист, якщо його відкрити, то з нього вилетить метелик, це вважається дуже романтичним подарунком. Але, повторю ще раз, основний напрямок нашої діяльності - виставка живих тропічних метеликів.
- Тільки тропічних? А вітчизняних видів у вас немає?
- Ні. Вони просто не виживуть в тому мікрокліматі, який ми підтримуємо в приміщенні. Адже в тропіках досить жарко і волого - в таких умовах метелики, що живуть в помірному кліматі, швидко загинуть.
- Скажіть, будь ласка, звідки ви берете ваших підопічних? Самі розводите?
- Ні, в основному ми набуваємо лялечок метеликів, адже дана стадія життєвого циклу метелики вельми зручна для транспортування. Нам надсилають їх з тропіків, з спеціальних ферм по розведенню цих комах.
Фото: AP
Що б не говорили, зараз їх економічно вигідно розводити тільки в тропічних країнах. У нас це дуже дорого - перш за все, через чималу вартість кормових рослин, якими живиться гусінь. Але якщо такі є - тоді можна налагодити і власне відтворення. Без кормового рослини же нічого не вийде - метелику просто яйця нікуди буде відкладати.
Читайте також: Зелений домашній дракон
- Тобто якісь метелики у вас все-таки розмножуються - геть адже, скільки рослин на виставці присутня?
- Так, періодично таке трапляється. Але багато чого ми добитися не можемо - коли гусениці з'їдять всі кормові рослини і окуклятся, то в наступному поколінні вже не на що буде відкладати яйця. Та й не всі гусениці до окукливания доживають - їх, як правило, багато, а корми мало.
- Які тропічні метелики, з Вашої точки зору, найбільш привертають увагу відвідувачів?
- Найбільше відвідувачам подобаються блакитні морфіди, а конкретніше - Morpho peleides, великі метелики з тропічної Америки. Вони досить незвичайні тим, що лусочки на їх крилах по-особливому заломлюють промені сонячного світла, тому здається, що самі крила немов би зроблені з перламутру.
Ще часто привертає до себе увагу філіппінська метелик Idea leuconoe. Вони досить великих розмірів з білими крилами, покритими сіточкою з чорних плям. Їх англійська назва - "kite", тобто "повітряний змій". Напевно, їх так назвали за неквапливий і кілька "ставний" політ. Але, тим не менше, цей політ вельми вражаючий.
- Чи є можливість у відвідувачів сфотографувати вподобану метелика?
- Звичайно. І навіть зняти на відеокамеру.
- Як Ви думаєте, розведенням метеликів в домашніх умовах можуть займатися тільки фахівці, або у любителя теж може щось вийти в цій справі?
- Якщо людина дуже любить метеликів, то неважливо, фахівець він чи ні, - нехай спробує їх розводити . Адже, чесно кажучи, цим можна займатися навіть у себе на балконі. Головне - створити їм відповідний мікроклімат і своєчасно добувати гусеницях кормові рослини. Хоча витратити сил, часу і грошей доведеться чимало. Але, повірте мені, все це того варто - неможливо передати ті відчуття, які виникають, коли дивишся на те, як розправляє крила вийшла з лялечки метелик, яку ти виростив сам.
Не забудь підписатися на канал "Домашні тварини. Зоосфера" в Дзене
Скажіть, будь ласка, для чого ваша організація займається розведенням метеликів?Тільки тропічних?
А вітчизняних видів у вас немає?
Скажіть, будь ласка, звідки ви берете ваших підопічних?
Самі розводите?
Які тропічні метелики, з Вашої точки зору, найбільш привертають увагу відвідувачів?
Чи є можливість у відвідувачів сфотографувати вподобану метелика?
Як Ви думаєте, розведенням метеликів в домашніх умовах можуть займатися тільки фахівці, або у любителя теж може щось вийти в цій справі?