Плутанина з папірцями, в яку нового співробітника втягують з перших робочих днів, - не найкращий спосіб адаптації на робочому місці. В результаті деякі збігають, так і не дочекавшись бажаної записи в трудовій книжці.
У лютому Алена влаштувалася на роботу. Верстальницею з випробувальним терміном три місяці. Оформити на роботу обіцяли в перший робочий день. Олена принесла ІПН, пенсійне свідоцтво, трудову книжку. Навіть реєстрацію напередодні оформила і сфотографувалася. Але на прохання відділу кадрів її оформлення відклали. Спочатку на день. Потім ще на два.
На четвертий день Алена верстала буклет, краєм ока спостерігаючи, як шеф риється в купі паперів на столі співробітників, намагаючись знайти зразок заяви про прийом на роботу. А краєм вуха чув, як керівник відділу з'ясовує у кадровика по телефону, чи є в штатному розкладі посаду верстальника!
Заява про прийом на роботу довелося переписувати чотири рази: то написано не по формі, то дата не вказана, то зарплата відсутня. Зрештою, завізований заяву разом з усіма документами лягло на стіл кадровика, Олена заповнила анкету. А через тиждень шеф запропонував їй написати заяву ще раз. Тепер уже про прийом на посаду модератора.
Виявилося, що запис в трудову книжку Олени все ще не зроблена. Колишнім штатним розкладом верстальник не передбачений. Затвердити новий може тільки гендіра, а він у відпустці. «Тебе оформлять модератором, щоб ти змогла отримати зарплату в строк, - переконував шеф. - модераторському. Потім напишеш заяву про прийом на посаду верстальника, і тобі доплатять різницю ».
Начебто нічого страшного, але є і підводний камінь. Якщо в відділ кадрів несподівано нагряне перевірка, то бутафорія, необхідна для отримання зарплати, обернеться реальністю. У трудову верстальницею Олени в терміновому порядку доведеться вносити запис про модераторство. Але шеф обіцяв цього не допустити. «Ти мені віриш?» - запитував він.
Останньою краплею стала фраза про те, що запис в трудову робиться за фактом проходження випробувального рядок. Олена не витримала і забрала трудову книжку. Паперова тяганина обернулася для компанії втратою співробітника.
Документи, необхідні при прийомі на роботу
Обов'язкові (згідно зі статтею 65 ТК РФ) необов'язкові
1. Паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
2. Трудова книжка. Якщо ви раніше не працювали, трудову отримаєте на першому місці роботи. Якщо свій трудовий паспорт ви втратили, спалили, втопили, пишіть заяву (із зазначенням осудних причин), і роботодавець оформить вам нову книжку. Сумісникам трудова не потрібна. Вона залишається за місцем основної роботи. Але якщо співробітник хоче, можна внести в трудову запис про додаткову роботу. Для цього треба принести до відділу кадрів документ, що підтверджує сумісництво.
3. Документи військового обліку - для військовозобов'язаних і тих, хто підлягає призову на військову службу.
4. Документ про освіту або кваліфікацію (диплом, свідоцтво про закінчення курсів) - якщо робота вимагає спеціальних знань або підготовки.
5. Свідоцтво державного пенсійного страхування. Якщо ви укладаєте трудовий договір вперше, пенсійне страхове свідоцтво оформляє роботодавець.
1. Реєстрація. Шкода, але постанову, що забороняє вимагати при прийомі на роботу реєстрацію, і вимоги статті 64 ТК РФ в більшості компаній ігнорується. Будьте готові до того, що реєстрацією доведеться обзавестися.
2. Довідка про зарплату з попереднього місця роботи. У деяких організаціях можуть попросити принести. Не хочете - не приносьте: в список обов'язкових документів вона не входить.
3. Характеристика з колишнього місця роботи.
4. Медичний висновок. Якщо вам немає 18 років, згідно зі статтею 69 ТК, роботодавець може зажадати, щоб перед укладенням трудового договору ви пройшли медичний огляд. (Оплачувати його повинен роботодавець.) Також меддовідки необхідна транспортникам, харчовикам, працівникам дитячих установ і т. Д. (Стаття 213 ТК). З офісних працівників найчастіше нічого не візьмеш. Вимагають принести довідку - порушують ст. 3 Трудового кодексу про заборону дискримінації в сфері праці.
5. Ідентифікаційний номер платника податків (ІПН). Про нього в статті 65 - ні слова. Вимагати його від вас не мають права. Але будьте готові, що зажадають. Якщо свідоцтва про постановку на податкової облік у вас немає - доведеться оформляти самому (в податковій інспекції за місцем прописки або реєстрації).
Підроблений документ (п.11 ст.81 ТК РФ) - підстава для звільнення. А стаття 327 КК РФ за використання завідомо підробленого документа передбачає покарання.
П'ять кроків - і ви в штаті
Є компанії, в яких механізм оформлення в штат працює без збоїв. Співробітники не вирішують кадрові головоломки, насупившись в кутку, а впевнено освоюються на новому місці.
Нижче - стандартне покрокове описом процедури оформлення працівника в штат.
Крок перший. Пишете заяву про прийом на роботу. У ньому вказуєте назву організації, прізвище керівника, вашу посаду, структурний підрозділ, умови прийому та дату.
Генеральному директору
ТОВ «Квіткова галявина»
Колокольцева М. П.
Від Ромашкіна П. Н.
Заява
Прошу прийняти мене на посаду консультанта у відділ технічної підтримки з 25 травня 2007 року.
Дата
підпис
Керівник візує заяву, вказує в ньому оклад, підписує і датує. Потім заяву про прийом на роботу здається в відділ кадрів разом з усіма необхідними (див. Таблицю) документами.
Крок другий. Ви знайомитеся з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором і іншої канцелярією (стаття 68 ТК РФ).
Крок третій. Роботодавець укладає з вами трудовий договір. У ньому вказує час роботи і відпочинку, відпустка, оклад і все надбавки (стаття 57 ТК РФ). Договір підписується обома сторонами. Один примірник зберігається у відділі кадрів, інший у вас. Відмова роботодавця від оформлення трудового договору є порушенням закону.
До речі: якщо ви вже почали працювати, а договір ще не підписаний, вважається, що він укладений автоматично (ст. 67 ТК РФ). Закріпити трудові відносини на папері необхідно протягом трьох робочих днів з моменту вашого приходу. Тягнути час протизаконно.
Крок четвертий. Відділ кадрів видає наказ про прийом на роботу. Ви знайомитеся з ним, розписуєтесь.
Крок п'ятий. Запис у трудовій книжці. Згідно із законом вона повинна з'явитися протягом тижня з дня видання наказу про прийом на роботу.
Якщо роботодавець відмовляється робити запис в трудовій книжці - він порушує закон. І зовсім не важливо, що ви працюєте тимчасово або перебуваєте на випробувальному терміні. За ТК (стаття 66) запис в трудовій книжці покладається кожному працівнику (НЕ суміснику), який пропрацював в компанії більше п'яти днів.
Запис про випробувальний термін в трудову книжку не вноситься - тільки до наказу про прийом на роботу і в трудовий договір. Але якщо ви не пройшли перевірку на міцність, у трудовій напишуть: «Звільнений у зв'язку з незадовільним результатом випробування».
Пройшли? Тоді до трудового договору додасться документ, де зафіксована зміна окладу, якщо воно передбачалося. Продовжити випробувальний термін не можна (ст. 70 ТК). Зате, якщо ви успішно справляєтеся з роботою, він може закінчитися раніше.
Вимоги до оформлення співробітника на роботу, названі в ТК, можуть незначно варіюватися. Однак сумлінні компанії вважають за краще не затягувати цей процес. Швидко оформляють документи, роблять запис у трудовій книжці, і новий співробітник стає штатним.
Наталія Полєтаєва
Работа.ру
Пройшли?