1 березня на кафедрі ветеринарно-санітарної експертизи та товарознавства споживчих товарів пройшов майстер-клас для школярів старших класів з оцінки якості газованих напоїв. Майстер-клас проводили Міжевікіна А.С., канд.вет.наук, доцент кафедри ветеринарно-санітарної експертизи та товарознавства споживчих товарів і студентки 42 групи ветеринарного факультету Навасардян Марета і Лакіенко Олександра.
Газована вода є одним з улюблених напоїв дорослих і дітей, у більшої частини населення на слуху такі назви як «Кока-Кола», «Спрайт», «Фанта», «Лимонад» і багато інших напої. Багато з наших батьків, бабусь і дідусів пам'ятають, що на вулицях раніше стояли автомати з дуже смачною недорогий газованою водою. Така газована була з натуральних компонентів, які несли людині користь і ніякої шкоди. Зберігалися такі напої не більше 7 днів, так як в них не додавали ніяких консервантів, всі компоненти такого напою були тільки натуральні.
У теперішній же час індустрія виробництва газованої води вийшла на новий рівень - тепер такий напій може зберігатися місяцями, часто зустрічається химерна забарвлення напоїв, що вже має насторожити споживача, також в сучасні газовані напої додаються різні кислоти і інші добавки. Що ж потрібно знати любителям газованої води? Про які показники повинні знати споживачі? Чи несе користь газована або все-таки більше шкоди? На ці та інші питання відповіли провідні даного майстер-класу Міжевікіна А.С. і студентки Навасардян Марета і Лакіенко Олександра.
Школярам розповіли, що наявність таких добавок як цикламат або Е 952, сахарин або Е 954, аспартат або Е 951 веде до порушення роботи печінки і нирок і навіть сприяє розвитку захворювань, аж до ракових, також деякі з цих речовин заборонені в Європі і Америці. Хлопці, дізнавшись таке, були дуже здивовані, адже до відвідування даного майстер-класу таку інформацію до них майже ніхто не доводив. Ніхто з хлопців і подумати не міг, що наявність підсолоджувачів в газованій воді викликає почуття голоду, тому наша улюблена газована нерідко стає винуватицею ожиріння. Цю інформацію хлопці також не очікували почути, адже вони навіть і подумати не могли, що улюблена газована може призводити до таких серйозних наслідків.
Школярем було наочно показано кілька експериментів. Експеримент з м'ясом: в ході даного експерименту хлопці побачили, що м'ясо стало м'яким на дотик, як зварене, але без запаху. Досвід показав, що випробуваний напій містить речовини, які розкладають і окислюють м'ясо, також воно знебарвила, що є ознакою змісту барвників. Експеримент з яйцем: в даному досвіді хлопцям було показано дію газованої води на яєчну шкаралупу, яка від одного напою забарвилася і стала м'якою, від інших напоїв також стала м'якою і покрилася слизом. Проведені досліди показали школярами негативну дію надмірного вживання газованої води на зуби, так як з зубів поступово вимивається кальцій, що веде до проблем зі здоров'ям у людини. Це дуже шокувало хлопців і тепер багато хто з них стануть акуратніше вживати газовані напої.
Також школярам було продемонстровано експеримент на наявність барвників, один з яких з додаванням соди і кип'ятінням, інший досвід зі склянкою води разом з газованою водою і серветкою, яка внаслідок досвіду повністю забарвилася, що хлопцям здалося навіть схожим на диво. Також був проведений експеримент з випаровуванням газованої води, результати даного експерименти повалили школярів в шок, адже на дні стаканчика після досвіду виявилася якась незрозуміла жижа, схожа на смолу. Також був проведений експеримент за наявністю найбільшого газоутворення в різних газованих напоях, результати досвіду також дуже здивували хлопців, адже мало хто до цього майстер-класу міг подумати, що улюблені бульбашки в газованій воді можуть призвести до таких серйозних наслідків як виразки і запалення слизової оболонки шлунка. Дуже був цікавий досвід на утримання в газованій воді кислот. У всіх присутніх хлопців було непередаване здивування від того що молоко доданий в газовану воду згорнулося. За допомогою лакмусових папірців школярам також був показаний метод знаходження кислот в напоях. Точно ніхто з хлопців не знав, що їхня улюблена кола рекомендована в садівництві для обробки рослин від попелиці, а також цей же напій рекомендований для очищення ванн, раковин, видалення іржі.
Проведений майстер-клас дуже сподобався школярам, після заходу діти задавали багато питань щодо газованої води, хтось цікавився й іншими продуктами харчування, і як можна провести оцінку їх якості в домашніх умовах.
Автори: Галітовская Н.В., студентка 44 гр. факультету ветеринарної медицини
Міжевікіна А.С., канд.вет.наук, доцент кафедри ветеринарно-санітарної експертизи та товарознавства споживчих товарів
Завідуюча кафедрою ветеринарно-санітарної експертизи та товарознавства споживчих товарів: - Ликасова І.А., професор, доктор вет. наук
Що ж потрібно знати любителям газованої води?Про які показники повинні знати споживачі?
Чи несе користь газована або все-таки більше шкоди?