Опубліковано: 5-07-2017
У деяких промислових процесах обов'язковою умовою є утворення пишної і стабільної піни. Проте набагато частіше піноутворення небажано і може негативно позначитися на подальших етапах виробничого процесу. Ця проблема зачіпає різні галузі харчової промисловості, такі як виробництво цукру з цукрової тростини, молочна галузь, переробка картоплі, процеси ферментації, виробництво фруктових напоїв або розчинної кави. Саме тому використання спеціальних хімічних речовин, що руйнують піну і пригнічують її освіту, набуло широкого поширення.
У харчовій промисловості інтенсивність піноутворення змінюється протягом того чи іншого технологічного процесу. Вона в основному визначається складом оброблюваних продуктів і виконуваними операціями, включаючи обсяг газів, що утворюються на різних етапах обробки. Фізико-хімічні властивості, такі як кислотність, в'язкість, щільність і поверхневий натяг, також відіграють важливу роль. Найбільш інтенсивне піноутворення характерно для рідин, що містять сік рослин (таких як буряк, картопля або фрукти). Такі рідини містять поверхнево-активні речовини, що поліпшують освіту значного обсягу стабільної піни.
Виробництво цукру з цукрового буряка - це одна з галузей харчової промисловості, для якої характерним є утворення великих обсягів піни. При виробництві цукру утворення піни відбувається на всіх етапах технологічного процесу: починаючи з транспортування в промивної воді і закінчуючи промиванням, екстрагуванням, сатурацією і скиданням стічних вод. Піна утворюється, коли поверхнево-активні речовини, такі як сапоніни, протеїни або пептиди, вимиваються з цукрових буряків або коли повітря потрапляє в буряковий сік в результаті перемішування і перекачування. Це явище ускладнює переробку і викликає ряд небажаних наслідків, включаючи зниження ефективності вилучення цукру, засмічення екстракторів і переповнення ємностей.
Іншим сектором, що страждають від надмірної піноутворення, є переробка картоплі. Картопля використовується, наприклад, для виробництва крохмалю, крохмальної патоки, глюкози і декстринів і чіпсів. Утворення піни при переробці картоплі зумовлено присутністю протеїнів і пектинів, що зменшують поверхневу напругу. Великі обсяги піни утворюються головним чином при транспортуванні, промиванні і різанні, викликаючи значні збитки в процесі виробництва дрібнозернистого крохмалю.
Ефективним способом придушення піноутворення є використання продуктів торгової марки ROKAmer , Пропонованих ГК PCC. Компоненти цих продуктів включають неіоногенні поверхнево-активні речовини, такі як блоксополімери етиленоксиду і пропіленоксіда, етоксильований і пропоксілірованний сорбіт, а також етоксильований і пропоксілірованний гліцерин. Характерною особливістю цих речовин є здатність ефективно видаляти піну завдяки дестабілізації повітряних бульбашок і руйнування структури піни. продукти ROKAmer також демонструють протипінні властивості завдяки здатності швидко розповсюджуватися по поверхні рідини, формуючи плівку, яка блокує піноутворення. Крім того, в залежності від структури ці добавки можуть забезпечувати хороші характеристики змочування, диспергування і емульгування. Це робить їх придатними не тільки для переробки картоплі та цукрових буряків, а й для інших сфер застосування, в яких потрібно зниження піноутворення, включаючи текстильну промисловість, водопідготовку, виробництво детергентів і миючих речовин, а також целюлозно-паперову промисловість.
Продукти ROKAmer безпечні для навколишнього середовища, не накопичуються в біосфері і швидко розкладаються мікроорганізмами, що особливо важливо для технологічних процесів харчової промисловості, в ході яких виробляються великі обсяги стічних вод. для сополімерів етиленоксиду і пропіленоксіда характерні низька токсичність і безпеку для людей в рамках стандартного промислового використання.
Хімічні добавки, які використовуються в харчовій галузі, повинні відповідати ряду законодавчих і нормативних вимог. Найважливішими з них вважаються перелік FDA 21 CFR, розроблений Управлінням з контролю за продуктами і ліками (США), і перелік дозволених хімічних речовин для харчової промисловості, що публікується Федеральним інститутом оцінки ризиків (BfR) (Німеччина). продукти ROKAmer , Призначені для використання в харчовій галузі, відповідають зазначеним вище вимогам. Ще одним важливим документом в харчовій галузі є сертифікат кошерності, який має на увазі приготування продуктів з відповідної сировини в суворо визначених і контрольованих умовах відповідно до релігійних вимогам. Блоксополімери, пропоновані ГК PCC, мають сертифікат кошерності, виданий головним рабином Польщі.