Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Молода кров не робить молодше

Одна з причин старіння полягає не в тому, що з крові з віком зникають якісь «молекули молодості», а в тому, що в ній накопичуються «молекули старості».

Історія з молодою кров'ю почалася ще в 2005 році, коли співробітники Стенфордського університету Ірина і Майкл Конбой (Irina Conboy і Michael Conboy) опублікували в Nature статтю, в якій стверджували, що якщо кров молодих щурів прокачати через організм старих, то останні в буквальному сенсі стануть молодше: з їх м'язів і печінки підуть молекулярні ознаки старіння, а м'язові стовбурові клітини почнуть активніше ділитися, відновлюючи вікові клітинні втрати; те ж саме відбувалося і з шкірою. Все виглядало так, як ніби старіння дійсно вдалося повернути назад, і що зробити це вдалося саме за рахунок молодої крові.

Але кров - субстанція дуже складна, з величезним числом клітин, білків та інших біомолекул. Логічно було припустити, що в молодої крові є якась речовина, яка перешкоджає старінню, і що в старій крові такого речовини немає. Його почали активно шукати.

Два роки тому дослідники з Гарварду повторили «кривавий» експеримент і виявили, що омолодженню піддаються не тільки звичайні, скелетні м'язи, а й серце; більш того, вони повідомили про те, що їм вдалося знайти молекулярне «молодильні яблуко» - їм нібито виявився білок під назвою GDF-11, фактор тканинного диференціювання 11. GDF-11 не тільки омолоджував серце і скелетні м'язи, але ще і стимулював нейрогенез і розвиток судин в мозку у старих мишей.

Однак трохи раніше як раз щодо GDF-11 вдалося також з'ясувати, що він не прискорює регенерацію тканин, а, навпаки, гальмує її, і з цього моменту все почало заплутується. Коли властивості «молодильного білка» стали перевіряти ще раз, то виявилося, що з віком його кількість не тільки не зменшується, а навіть зростає (хоча по ідеї повинно було бути навпаки), а коли його в чистому вигляді вводили старим тваринам, ніякої м'язової регенерації не відбувалося ; більш того, м'язи навіть повільніше відновлювалися після ушкоджень - що логічно, якщо прийняти, що GDF-11 пригнічує, а не стимулює регенерацію.

У минулому році ми писали про те, яка дискусіях виникла між прихильниками і противниками омолоджує білка . Однак справа, мабуть, взагалі не в ньому. Тільки що в Nature Communications вийшла стаття тих же Ірини і Майкла Конбой, які разом з колегами з Каліфорнійського університету в Берклі вирішили перевірити ще раз свої результати більш ніж десятирічної давності.

За їх власним визнанням, їм не давав спокою метод, який вони використовували для «кривавого омолодження» - коли кровоносна система тварини хірургічним шляхом зшиваються в одну. Метод називається гетерохронность Парабіоз (гетерохронний - тому що об'єднуються кровоносні системи різновікових індивідуумів), і винайшли його близько півтори сотні років тому. Як легко зрозуміти, кров при парабиозе не переливалася, а перемішується, і неможливо визначити, наприклад, скільки молодої крові потрібно для омолоджуючого ефекту.

Крім того, такий експеримент триває дуже довго, і не можна виключати, що органи тварин будуть пристосовуватися один до одного і впливати один на одного - адже можна уявити, що старий організм стає молодшою ​​завдяки молодим ниркам, печінці, легким та ін., З якими він , старий, тимчасово пов'язаний.

Дослідники модифікували метод парабиоза так, щоб обмін кров'ю можна було довільно включати і вимикати, так щоб це був саме обмін, а не змішування. За словами авторів роботи, новий спосіб дозволяв точно відстежувати обсяг обмінюваної крові і, крім того, у внутрішніх органів тепер не було часу на те, щоб якось вплинути або звикнути один до одного.

Старим і молодим мишам акуратно замінили половину всієї крові, після чого перевірили тих і інших на найрізноманітніші ознаки старіння: змінювалося якось самопочуття тканин печінки і м'язів, як працювали стовбурові клітини, як розвивалися нові нейрони в мозкових центрах навчання і пам'яті. Виявилося, що у старих мишей ефекту від молодої крові або взагалі немає, або він дуже слабкий - ознаки старіння зменшувалися, але незначно.

А ось молоді миші в той же час стрімко старіли - наприклад, у них в порівнянні з тими, кому ніякої старої крові не давали, більш ніж в два рази уповільнювався дозрівання нових нервових клітин; вікові ознаки проявлялися і в інших тканинах і органах.

У світлі нових даних виходить, що старіння починається не через того, що з крові - тобто з організму - зникають якісь «молекули молодості», а тому, що з часом в організмі накопичуються «молекули старості», які пригнічують ріст і розвиток стовбурових клітин, погано впливають на функціонування органів і т. д.

Омолодження в дослідах з Парабіоз Причиною цього було те, що такі «молекули старості» дуже сильно розбавляли (при парабиозе, як ми сказали, кров від двох тварин перемішується) і їх состарівают ефект слабшав - органи і тканини як би отримували другий шанс.

В цілому дуже характерний приклад того, як важливо в науці точно розуміти, що ми бачимо, використовуючи конкретний дослідний метод, а чого не бачимо, і як важливо перевіряти результати, особливо, коли вони потім починають викликати сумніви. Що ж до практичних результатів, то залишається сподіватися, що незабаром вдасться дізнатися, що ж це за з'єднання накопичуються в крові з віком і чи можна від них якось позбутися.

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»