В середині грудня, на підприємстві "Гатчинський промкомбінат" відбулося представлення нової колекції валянок. Тут вже не перший рік проводять презентації своїх проектів за участю гатчинского театру моди «Катюша», який демонстрував фольклорні колекції не тільки в Гатчині і Москві, а й також у Німеччині. У цьому році на комбінаті планували показати хокей в валянках, але погода підвела (сніг розтанув). Колекція валяного взуття була представлена в демонстраційному залі комбінату, і треба сказати, окремі моделі стали просто одкровенням. Враження доповнила цікава екскурсія на виробництво. За сьогоднішніми мірками це унікальне підприємство, яке можна назвати «раритетним». На комбінаті працює 40 чоловік. На виробництві поряд з ручними операціями використовуються сучасні технології, які дозволили підвищити продуктивність праці і за останні 7 років збільшити обсяг виробництва в п'ять разів.
Близько десяти років тому на комбінаті вдосконалили процес валки повсті, що значно полегшило працю людей. Раніше на ділянці звалювання на відстані 3-4 метрів працівники один одного не бачили через пара, тому що процес валки відбувався за допомогою вологи, пара, тепла і технічного тертя. За новою технологією процес валки повсті відбувається за допомогою тепла, технічного тертя і невеликої кількості вологи.
На підприємстві вже близько 10 років використовуються іглопробівниє машини для отримання повсті, оснащені 6 тисячами голок, що значно підвищує продуктивність праці. Розкрій валянків також проводиться автоматично за допомогою електронного ножа. Процес виготовлення наступний: половинки спочатку зшивають, потім зрощують шляхом тертя повсті за допомогою води, тепла і вологи. Потім на молотових машинах за допомогою води і молотів відбувається усадка напівфабрикату в два-три рази. Потім його розправляють, вичавлюють і передають на насадку на колодку, де йому надає форму. Щоб картина виготовлення валянка була повною, треба додати, що первинний етап полягає в підготовці шерсті до валяння. Вона розпушується, очищається, розчісується на чесальній машині і перетворюється в тонке прозоре волокно, схоже на павутину, яке скачують в повсть.
Якщо говорити про дизайн валянок, його конструкція протягом століть залишається незмінною в силу класичною технологією. Валяне взуття насаджують на металеві (раніше дерев'яні) колодки - це єдиний спосіб у виробництві валянок. Форма колодок не змінюється, валянки можна лише декорувати. З зшивна моделями можливі експерименти. На комбінаті валянки теж шиють, але процес валки продукції виробляється традиційним методом. Як підошви використовується переважно ТЕП (термоеластопласт). Вся валяне продукція випускається з натуральної вовни без добавок. Процес усадки - звалювання неможливий при наявності штучних волокон, що не сідають взагалі, втім, як і лавсан, і бавовна, і льон.
Сьогодні класичні (сірі) валянки у росіян використовуються, в основному, в якості робочого взуття, хоча іноземні туристи набувають саме класичні, які вони називають «справжніми російськими валянками». Продукцію Гатчинського комбінату закуповують компанії з Фінляндії і Швеції. У минулому голу одна французька компанія закупила тут 1000 пар взуття і відвезла в Куршавель. І при цьому вони вибрали не красиві моделі з обробкою, а «чисто росіяни», сірі валянки, які користуються там популярністю.
Всього на комбінаті випускають понад 20 моделей валяного взуття (жіночого, чоловічого, дитячого) різного призначення - валянки високі і довгі, валянки сірі, білі, з російською символікою, кольорові (флокированниє), дубльовані гобеленом, чуни, тапки домашні і т.д. . У минулому році почали випускати моделі самобутніх валянок з шкіряним верхом (всередині повсть), які досить дорогі (майже в 2 рази дорожче традиційних), але попит на них збільшується. Є в колекції і «генеральські» валянки білого кольору з лампасами, декоровані хутром. Розробили валяні черевики зі шнурками. У наступному році планують випустити валянки на підборах.
За словами керівника підприємства Оганеса гадя, зараз на комбінаті більше орієнтовані на роздрібну торгівлю, тому стали випускати товари народного споживання: комбіновані повстяні жилети, головні убори, рукавиці, гетри, ковдри та ін. Виконуються також корпоративні замовлення, зокрема, Газпром Міжрегіонгаз СПБ замовляв валянки в якості подарунків своїм співробітникам до Нового року. Виготовляють валянки з ексклюзивною символікою (наприклад, з логотипом «Зеніту»), а також зі стразами, вишивкою і т д. В минулому році на Гатчинському комбінаті освоїли випуск технічного повсті листового.
Л. Трофімова