У рубриці «Адметния» ми розповідаємо про мінчани, які стали займатися своєю справою - і досягли успіху. Сьогоднішня героїня - Юлія Фарботка: більше 10 років вона живе в Польщі і шиє впізнавані сумки з національними орнаментами.
Маленькі крос-боді-сумки і чохли для ноутбуків, лляні, стьобані матерчаті і найпопулярніші в Білорусі моделі з повсті. Сьогодні в «палітрі» Farbotka є практично все, від сумочок для юних модниць до чоловічих, спортивних сумок-кишень і містких «торебок», неймовірно зручних для молодих матусь: в таку сумку не проблема заштовхати кілька підгузників, улюбленого плюшевого оленя, пару банок дитячого харчування, пляшечку з компотом - та що завгодно! А об'єднує моделі характерна для бренду вишивка: на тканинах розпускаються білоруські волошки і махають крилами різнокольорові півні. До слова, були моделі з тюльпанами, матрьошками, квіткою «Лович» - цей малюнок так само близький полякам, як російським близька хохлома. Взагалі, основна ідея бренду - згладжування будь-яких кордонів у мистецтві, з'єднання традицій та інновацій.
У кожної сумки Farbotka своє обличчя, але найбільш впізнавані - з орнаментами: чеськими, польськими, білоруськими. Вони дуже полюбилися фешн-блогерів і простим покупцям з усього світу. Сьогодні Юля шиє сумки для жителів Литви, Німеччини, України, Америки, кілька невеликих замовлень були з Японії і Тайваню. Загалом, півники та квіти розлітаються по всьому світу, а на світ з'являються в польському Любліні.
Сюди Юля приїхала більше 10 років тому: надійшла в Люблінський католицький університет на факультет педагогіки. Згодом зрозуміла: її покликання явно в чомусь іншому. Пізніше був досвід у вивченні міжнародних відносин: до того моменту мовний бар'єр стерся і Юля, можна сказати, пустила коріння в Польщі, немов один із волошок на її сумках.
- Коли шила свою першу сумку - тоді ще для себе, - навіть не думала, що «півні» і інші мої орнаменти стануть такими популярними і впізнаваними, особливо у мене на батьківщині - в Білорусі. Вишивку для сумки я замовляла у фірми, яка з технічних причин зробити її в одному екземплярі не змогла. Мені довелося пошити 12 сумок, які я благополучно прилаштувала по знайомих. Потім з'явилися ще прохання і ще ... Так потихеньку почала вигадувати нові малюнки, орнаменти, форми, експериментувати з матеріалом. Друзі говорили: «Фарботка, мені потрібна сумка, сшей!» А коли замовлення був готовий, я віддавала його зі словами: «Ось твоя" фарботка "». Тому, коли я наблизилася до створення власного бренду, навіть питань не виникло, яке ім'я йому дати. Назвала на прізвище.
Одного разу Юля відпочивала у бабусі в Білорусі. Їй довелося побувати на фабриці з виготовлення валянок в Сміловичах. Дівчині дуже сподобався матеріал, з якого робиться національна білоруська взуття, - теплий, м'який, прийнятому на дотик. З'явилася ідея замовити партію заготовок, вишити на них візерунки і продати валянки, які пройшли такий апгрейд, вже в Польщі. Але на фабриці готові були співпрацювати тільки з оптовими покупцями, а замовляти фуру взуття на той момент було безглуздо. Зате завдяки валянків народилися м'які і затишні сумки з фетру.
- Найпопулярніший орнамент сьогодні - ловічскіе квіти, - каже Юля. - Причому в різних формах, тканинах і колірних рішеннях. Чому? Не можу сказати. Може, просто у них така енергетика? А взагалі, мені здається, людям властиво повертатися до свого коріння, історії, спадщини. Зараз дуже важко винайти колесо, все нове - добре забуте старе, як це не банально. Просто все адаптовано до сучасних смаків. У Польщі є модні блогери, які замовляли сумки з певним малюнком і кольором, і ці сумки шилися тільки під замовлення і більше не тиражувалися.
Чи важко було відкрити виробництво в Польщі? Юля каже, що Farbotka - не бізнес, а скоріше захоплення, яке приносить не тільки творче задоволення, але і певний матеріальний бонус. Тоді, кілька років тому, гарною підмогою для неї став грант від Євросоюзу - 18 тисяч злотих (на той момент близько 5 тисяч євро). Щоб отримати ці гроші, дівчина розписала бізнес-план і подала необхідні документи в потрібні інстанції. Коли отримала матеріальну підтримку, орендувала гараж у дворі свого будинку і купила обладнання для пошиття «фарботок». Спочатку Юля працювала за спрощеною системою оподаткування: 18% від прибутку йшло на податки, ще 1 000 злотих (зараз близько 230 євро) на місяць - до страхового фонду. Якийсь час діяла знижка для підприємця-початківця, тому сума була меншою - 500 злотих.
- При великих замовленнях я сама не справляюся, і час від часу мені допомагають дві дівчини. Дизайном і продажами займаюся тільки я. Важко сказати, скільки сумок Farbotka з'являється в місяць. Все залежить від сезону і від замовлень. Сьогодні в інтернет-магазині Farbotka можна купити сумку в будь-яку точку світу. А з березня деякі моделі можна буде придбати в російському інтернет-магазині. З приводу відкриття магазину в Мінську я не думала і не буду. Формат інтернет-магазинів поки повністю влаштовує. А ось на мінські фешн-маркети Farbotka запрошують і чекають. І багато хто приходить за другий і третій сумками.
Останнім часом Юля стала експериментувати: з'явилося багато моделей з нейлону, з вишивкою і без. Крім сумок дизайнер шиє сукні, був також досить вдалий досвід роботи з взуттям - деякі моделі припали до душі модницям з Білорусі.
- До взуття я хотіла б повернутися, але поки, на жаль, фізично немає на це часу, - поділилася Юля творчими планами.
А на питання, чий він, бренд Farbotka, відповіла: «Швидше за польський, але з глибокими білоруським корінням. Дуже приємно, що він дійсно пізнаваний і любимо моїми покупцями. Маю велику надію, що через десять років він як мінімум не втратить своєї самобутності і актуальності ».
Передрук матеріалів CityDog.by можлива тільки з письмового дозволу редакції. подробиці тут.
Фото: з архіву героїні, CityDog.by.
ТОВ «Самсунг Електронікс Рус Компані», ІПН 7703608910
Чому?Може, просто у них така енергетика?
Чи важко було відкрити виробництво в Польщі?