Виворітні петлі і способи їх вив'язування. Розрахунок для симетрії візерунка. Схрещені петлі і їх особливості. Як краще в'язати кромочні. Подвійна кромочная. Закріплення петель останнього ряду. Практичні поради. Візерунки з поєднання лицьових і виворітного петель
Виворітні петлі. Виворітні петлі, як і лицьові, можуть виконуватися декількома способами.
Спосіб 1. вив'язування виворітного петлі способом 1 (рис. 1)
Зніміть кромочную петлю і розташуйте робочу нитку перед лівої спицею. Праву спицю введіть в петлю справа наліво за робочою ниткою і оповте нею нитку проти годинникової стрілки, що утворився виток втягніть в петлю і переведіть нову петлю з лівої спиці на праву. Така виворітна відповідає лицьової петлі, виконаної способом 1.
Вправа 2.1.Платочное в'язання з виворітного петель (рис. 2)
Повернемося до навчального полотну. Всі ряди виконуйте виворітними петлями. Структура полотна повинна різко змінитися: воно стане більш пухким і широким, як би туго ні в'язали виворітні петлі.
Малюнок 2 наметове в'язання
Спосіб 2. вив'язування виворітного петлі способом 2 ( «бабусина» виворітна - рис.3)
Малюнок 3. "Бабушкіна" виворітна
Зніміть кромочную і розташуйте робочу нитку перед лівої спицею. Праву спицю введіть в петлю справа наліво за робочою ниткою, потім підведіть нитку під кінець правої спиці, втягніть її в петлю і переведіть нову петлю з лівої спиці на праву. Изнаночная, виконана цим способом, відповідає «бабусиної» лицьовій.
Вправа 2.2. Панчішне в'язання з «бабусиних» петель (рис. 4)
В'язання це старовинне, але ніколи не виходить з моди. Воно універсально, тому що придатне для жіночих, чоловічих і дитячих речей, спортивної і ошатною одягу, шапочок, купальників, шкарпеток, панчіх, рукавиць і т. П. ( красиві візерунки для в'язання ).
Рівна поверхня в'язання дозволяє використовувати його як фон дли опуклих і ажурних візерунків, а також для орнаментів і вишивки. Є в ньому недолік: полотно панчішної в'язки закручується (до речі, цю особливість використовують, виконуючи рулик), тому. нижній край рекомендується починати з будь-якого двостороннього візерунка.
Панчішне в'язання відноситься до розряду односторонніх. Його лицьова сторона називається лицьовій гладдю, виворітна - виворітного гладдю. Остання нагадує наметове в'язання з лицьових петель, але виглядає дещо рівніше через відсутність «грядок», властивих наметове в'язанням. На перший погляд може здатися, що виконати панчішне в'язання досить просто. Але по-справжньому красивим воно буває тільки у досвідчених майстринь. Один з «секретів» виконання - це в'язання «бабусиними» петлями.
1-й ряд - лицьові «бабусині» петлі.
2-й ряд - виворітні «бабусині» петлі.
3-й ряд - візерунок повторювати з 1-го ряду.
Вправа 2.3.Резінка Зх3 з «бабусиних» петель (рис. 5)
Число петель для цього зразка має ділитися на 6 плюс 3 додаткові петлі для симетрії візерунка плюс 2 кромочні.
Надалі при описі здебільшого візерунків ( як провязивать петлі ) Дані докладні розрахунки, що пояснюють, як визначається число петель, необхідне для набору. Перша цифра розрахунку показує, скільки петель входить в мотив візерунка (мотив - це певна комбінація петель, ритмічно повторюваних в в'язаному візерунку). Друга цифра пояснює, скільки петель потрібно додати до першого числа, щоб візерунок вийшов симетричним з обох сторін. Для в'язання типу хусткового і панчішного другий цифрою нехтують. Третя цифра вказує число кромок.
Отже, для гумки Зх3 на спицях повинно бути 29 петель.
1-й ряд - 3 лицьові «бабусині», 3 і виворітні «бабусині» і т. Д. (Т. Е. Чергувати 3 лицьові з 3 виворітними до кінця ряду).
2-й ряд - по малюнку, т. Е. Над лицьовими петлями в'язати лицьові, над виворітними - виворітні.
3-й ряд - візерунок повторювати з 1-го ряду.
Вправа 2.4. Шахматка (рис. 6)
Число петель має ділитися на 6 плюс 3 додаткові петлі для симетрії візерунка плюс 2 кромочні. На спицях 29 петель (і лицьові, і виворітні в'язати способом 1).
1-й ряд - 3 виворітні, 3 лицьові і т. Д.
2, 3 і 4-й ряди - за малюнком.
5-й ряд - 3 лицьові, 3 виворітні і т. Д.
6, 7 і 8-й ряди - за малюнком.
9-й ряд - візерунок повторювати з 1-го ряду.
схрещені петлі
Петля, стінки якої розташовані хрест-навхрест, називається схрещеною (старовинна її назву петля-хрест.). Вив'язуються такі петлі особливим чином зі звичайних лицьових і виворітних або виходять при з'єднанні лицьової та зворотньої петель різних типів. Наприклад, якщо провязать ряд виворітних петель способом 1, а наступний - «бабусиними» лицьовими, то петлі попереднього ряду стануть схрещеними.
Перевага схрещених петель полягає в тому, що в'язання з них буває більш щільним і розтягується менше, ніж зі звичайних петель. Тому ними рекомендується в'язати шкарпетки, рукавиці та інші речі, що вимагають підвищеної міцності. У той же час схрещені петлі мають істотний недолік: вони повернені під деяким кутом до поверхні полотна, і від цього воно перекошується (особливо панчішне), що обмежує їх використання. Хотілося б попередити ще про одне. Іноді з тих чи інших причин доводиться частково розпускати в'язання, а потім знову садити петлі на спицю і продовжувати роботу.
У цих випадках потрібно ретельно стежити за тим, щоб не з'явилися схрещені петлі: різко відрізняючись від звичайних, вони порушують поверхню полотна. Щоб уникнути цього радимо наступне: якщо після перерваної роботи ряд в'яжеться лицьовими петлями, то виконуйте їх способом 1 або 2 в залежності від того, як вони були посаджені на спицю: передній або задньою стінкою до виконавиці.
Пров'язуючи наступний ряд, уважно перевіряйте, чи не розташовані чи хрест-навхрест стінки деяких петель, і якщо зустрінеться така петля, то, що не пров'язуючи, зніміть її на праву спицю і, розгорнувши, поверніть на ліву.
кромочні петлі
Край в'язаного полотна може бути рівним або зубчастим - це залежить від того, як виконані кромочні петлі.
Рівний край (рис. 6) вийде, якщо на початку кожного ряду кромочную петлю знімати, чи не пров'язуючи, залишаючи робочу нитку за спицею, я останню петлю в'язати виворітного (краще «бабусиної»). Це найбільш поширений спосіб вив'язування кромок петель.
Зубчастий край (рис. 7) виконується так само, як рівний, але тільки останню петлю кожного ряду потрібно в'язати НЕ виворітного, а лицьовій петлею за передню стінку. Якщо потрібен більш щільний і міцний край, наприклад, в вертикальних петлях для гудзиків, поясах, то краще робити його зубчастим. На планках для застібки іноді вив'язують подвійну кромочную. Особливо ефектно вона виглядає на хусткової в'язки.
Кромочная складається з двох петель і виконується так: на початку кожного ряду кромочную знімають звичайним способом, а сусідню петлю провязивают лицьовій за передню стінку. В кінці кожного наступного ряду (з цього ж краю) передостанню петлю знімають, чи не пров'язуючи, нитка при цьому розташовують перед петлею, а
Малюнок 8.
кромочную в'яжуть «бабусиної» виворітного. Для тренування наберіть 8-10 петель, пров'яжіть один ряд лицьовими петлями і відзначте кольоровою ниткою або шпилькою правий край в'язання (рис.8).
Далі продовжуйте в'язати всі ряди лицьовими петлями, виконуючи з правого (зазначеного) краю подвійну кромочную, а з протилежного - звичайну. Зв'язавши 3-4 см, пров'яжіть один ряд гумкою 1х1 (1 лицьова, 1 виворітна і т. Д.) І закріпіть (закрийте) петлі.
закріплення петель
Петлі закріплюють по-різному. Спочатку познайомтеся з найбільш зручним і поширеним способом. Для закріплення петель останнього ряду зніміть кромочную, наступну петлю пров'яжіть по малюнку (якщо вона лицьова, то лицьовій, якщо виворітна - виворітного); на правій спиці стало 2 петлі. Кінець лівої спиці введіть зліва направо в кромочную, відтягніть її на себе і правої спицею втягніть в неї Провязать петлю.
Таким чином, на правій спиці замість двох петель залишилася одна. Наступну петлю пров'яжіть по малюнку, на правій спиці знову 2 петлі. Кінцем лівої спиці відтягніть 1-ю петлю на себе і втягніть в неї 2-ю (рис. 9). Продовжуйте закріплення петель до тих пір, поки на правій спиці не залишиться одна петля, витягніть її вгору на 6-8 см, розріжте дугу і, потягнувши за кінець нитки, туго затягніть.
Існує й інший спосіб закріплення петель: на початку ряду пров'язують перші 2 петлі разом лицьовою за задні стінки і повертають нову петлю на ліву спицю. Так надходять з кожною наступною парою петель, поки не закінчиться ряд. Цим прийомом не зовсім зручно закріплювати петлі по малюнку, тому їм користуються рідше, ніж попереднім.
В окремих випадках можна закінчувати роботу гачком або голкою. Особливо хочеться виділити спосіб закінчення в'язання з використанням допоміжної нитки, так як в подальшому ми нерідко будемо вдаватися до нього.
Цей спосіб застосовується, коли необхідно, щоб край в'язання залишився незакріпленим - з відкритими петлями. Наприклад, виконуючи светр з товстої пряжі, плечі спинки і переду краще не закривати, тоді їх можна з'єднати спеціальним трикотажним швом, який не дає потовщення.
В якості допоміжної нитки вживають недорогу бавовняну штопання. Зв'язавши останній ряд основною ниткою, її обривають, вводять в роботу допоміжну і в'яжуть ще 4-5 рядів (можна лицьовими петлями). Не закриваючи петель, в'язання знімають зі спиці і прасують край. Потім розпускають всі ряди з допоміжної нитки - край деталі вийде з відпрасованими відкритими петлями (відпрасовані петлі не «тікають»). Нерідко допоміжну нитку використовують не тільки при закінченні роботи, а й на початку її.
Наприклад, так в'яжуть накладна кишеня: пров'язавши 4-5 рядів допоміжної ниткою, її обривають і в'яжуть далі основний. Готове в'язання прасують, потім відрізають ножицями полотно з допоміжної нитки, видаляють бавовняні залишки і пришивають кишеню за відкриті петлі спеціальним швом.
Читайте також