Головний біль часто виникає у людей, для яких звично «Високо тримати голову», «Не схиляти голови», що метафорично говорить про те, що гідна людина завжди гордо тримає голову. І, отже, виникає напруга шиї, плечового пояса. Перетискаються судини, кров не надходить до голови.
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ (при виключенні органічної патології) може бути:
- проявом замаскованій депресії. Діагностика замаскованої депресії утруднена, оскільки самі пацієнти не помічають або навіть заперечують у себе наявність психологічного дискомфорту. Серед скарг переважають болі: головні, серцеві, псевдорадікулітние, суглобові і ін. Цим обумовлені звернення пацієнтів до терапевта і тривалий безуспішне лікування «гіпертонічної хвороби», «вегето-судинної дистонії» і т.д.
- проявом негативної батьківської програми «Думай головою!», закладеної в нас з дитинства, коли батьки постійно повчали: «Головою треба думати!» (хоча, чому ж ще?), але дитина сприймає все буквально. І справа навіть не в тому, що з тих пір ми постійно зосереджені на своїх думках: ми думаємо, як правильно думати, якщо можна так висловитися. Але в тому, що з дитячих років ми звикаємо пригнічувати або не помічати свої почуття. Адже програму «Думай головою!» Формують батьки, для яких самим звично придушувати свої почуття. І вони завантажують дітям інсталяційний пакет, тобто заборона на почуття і емоції певного характеру, наприклад, не відчувати гнів або страх, печаль чи радість. І часто таким людям важко відповісти на питання: «Що ти зараз відчуваєш?» Їх відповідь буде або починатися зі слів: «Я думаю, що я відчуваю ...» або «Не знаю», «Нічого не відчуваю», «Я взагалі ніколи не злюся »і т.д.
- проявом стримування сильних емоцій (людина переживає сильні негативні емоції, але не усвідомлює їх). Наприклад, людина відчуває сильний гнів, але висловити його не може. Або в родині заборона на вираження гніву, і він знає, що якщо надмірно емоційно відреагує, то буде тільки гірше. Або ж офісний працівник, змушений стримувати піднімається гнів на начальника, тому що не може йому заперечити через страх втратити роботу. Він змушений утримувати гнів у собі. Ось і виходить замкнуте коло: «На роботі я не можу злитися на начальника, будинки - на членів сім'ї». Тоді невиражена злість, роздратування знаходять свій дозвіл як частий головний біль).
- проявом знецінення себе, страху оцінки оточуючих, низької самооцінки. Коли людина постійно порівнює себе з іншими не в свою користь, боячись виявитися в чомусь гірше інших (наприклад, в роботі).
У мене була клієнтка, яка довгий час мучилася сильним головним болем. Вона була початківець доктор. З бесіди з неї дізналася, що коли вона проходила практику в лікарні, її при всій групі і керівника цієї групи (їм був відомий лікар) інший інтерн звинуватив в некомпетентності: «Та як вас можна до хворих допускати!». Все це було висловлено в дуже образливій формі. Майбутня доктор тоді, за її словами, мало не згоріла від сорому. Кілька днів її мучили високий тиск і жахлива головний біль. Препарати від головного болю не допомагали.
Що сталося? Вона приховала свій гнів на цього інтерна, не відповіла йому при групі, що не поставила на місце, тобто придушила в собі. Але гнів при цьому нікуди не зник, чи не випарувався). Ось він і осів на м'язах і судинах голови, спазміруя їх, і, в результаті, став відчуватися як головний біль.
З тих пір пройшло вже кілька років. Вона стала хорошим лікарем, про неї завжди дуже хороші відгуки. Але до мене на прийом вона прийшла зі скаргами на сильні головні болі вечорами.
Щоб позбавити клієнтку від головного болю, нам було важливо зрозуміти які відчуття, емоції (неусвідомлювані) запускають у неї головний біль. Потім знайти ситуацію, в якій вперше ці емоції виникли, розібрати її). Що ми успішно і зробили. Головний біль була викликана ураженим тією початковою ситуацією, відчуттям себе некомпетентною, негідною. І ведучи прийом пацієнтів, вона неусвідомлено почувала себе некомпетентною, негідною, переживала, чи зможе допомогти хворому.
Природно, після такого перенапруги, прийом пацієнтів закінчується сильним головним болем, хоча вона прекрасний лікар.
Зрозуміло, що у кожного своя біль, за якою стоїть своя НЕ пережита, витіснена історія. Людина не бачить зв'язку між болем і запустити її емоціями. Коли він усвідомлює зв'язок болю і емоцій - вже відбувається 50% зцілення.
Адже наші почуття нікуди не діваються, бо людина - не машина. А почуття якраз і роблять нас тими, хто ми є. Щоб перемогти головний біль, ми повинні задіяти резерви правої півкулі, саме в ньому живуть емоції, креативність, гнучкість мислення.
Найпростіший спосіб «відкрити доступ» до резервів правої півкулі - скористатися арт-терапією, тобто терапією через творчість. В арт-терапії є безліч різновидів: ізотерапія (безпосередньо через малюнок), казкотерапія (вигадування різних історій і чарівних сюжетів), маскотерапія, мандалотерапія і багато інших. Сам процес творчості активізує праву півкулю і допомагає отримати доступ до витісненим і пригніченим переживань, адже найчастіше саме вони є причиною фізичних нездужань. Арт-терапія допомагає гармонізувати відносини між правою і лівою півкулями головного мозку, а результатом їх правильного взаємини є те, що організм почне сам виробляти необхідні «внутрішні ліки», успішно замінюють фармацевтичні препарати.
Отже, що ми можемо зробити для свого зцілення? Спробуйте мандалотерапію. Для цього вам доведеться провести деякий час в інтернеті, щоб знайти і вибрати кілька розмальовок мандал. Після чого відібрати серед них ту, яка сподобалася вам найменше і ту, яка сподобалася вам найбільше. Саме їх потрібно роздрукувати. Після цього розфарбуйте ту, яка спочатку сподобалася більше і дайте їй назву. Якщо відразу вийшло не так, як хотілося б, не турбуйтеся і не перемальовувати. Просто зафарбуйте те, що не до душі, білою фарбою, а після її висихання, домалюйте так, як хочеться.
Тепер візьміть ту розмальовку, яка сподобалася спочатку найменше. Розмалюйте її так, щоб вона стала вам по-справжньому подобатися, і теж дайте їй назву.
Після того як розфарбовані обидві мандали, візьміть аркуш паперу розміром А-3, надайте йому квадратну форму, а в центрі отриманого квадрата намалюйте коло. Саме це коло вам потрібно перетворити у власну мандалу, яка з'єднає в собі елементи двох перших. І назвіть її.
На закінчення візьміть чистий аркуш паперу і опишіть всі свої відчуття: чи болить голова досі, чи були думки про головного болю з вами в процесі малювання і які думки зараз у вашій голові.
Звичайно, це не єдиний шлях. Зараз існують різного роду розмальовки для дорослих, які дозволяють розфарбовувати на свій лад картини відомих художників. В набори входять різні матеріали і фарби: масляні, акрилові. На будь-який смак! Найголовніше, що процес малювання вводить вас в легкий транс, розслабляє і заспокоює.
Але все-таки не можна забувати, що Болить, а значить, з ним теж необхідно працювати. Тут вам на допомогу прийдуть фізичні навантаження: цигун, йога , Танці, пілатес, пробіжки в парку, басейн і т.д. Коли фізичні навантаження в задоволення, вони несуть тільки позитивні результати, допомагають розслабити нервову систему.
Коли ж ви почнете жити без головного болю?)? Тільки тоді, коли ви зрозумієте її причину, і коли ви усвідомлюєте, що ця біль більше не потрібна вам. Так, всередині вас є недозволений конфлікт і ви готові, нарешті, з ним розібратися.
Людиною керують два дуже сильних почуття - страх і любов. І якщо страх діє руйнівно, то любов, як нескладно здогадатися, - созідающе. Навіть ваша біль - це частинка вас, так що спробуйте трансформувати своє ставлення до неї, будьте їй вдячні за те, що вона звернула вашу увагу на причину, приховану глибоко всередині, полюбите її за це. Довіряйте собі і ви здивуєтеся, наскільки великий потенціал є всередині вас!
Оча, чому ж ще?І часто таким людям важко відповісти на питання: «Що ти зараз відчуваєш?
Що сталося?
Отже, що ми можемо зробити для свого зцілення?
Коли ж ви почнете жити без головного болю?