Часто термін «ворожіння на кавовій гущі» вживається з іронічними інтонаціями для того, щоб дати зрозуміти співрозмовнику, що його прогнози ні на чому не ґрунтуються. Тим часом, в минулому люди вірили, що пророкування майбутнього за допомогою кавової гущі є одним з найвірніших способів дізнатися свою долю наперед. Ця кавова традиція є однією з найцікавіших, і до сих пір багато хто вірить в правдивість пророкувань, зроблених таким способом.
Суть ворожіння на кавовій гущі відома, напевно, кожному - воно полягає у вивченні форми патьоків кави і самої кавової гущі, що залишається після того, як кава випита. Тим часом, технологія цього ворожіння досить складна, так само, як і трактування його результатів. Однак, перш, ніж описувати її, варто звернутися до історії.
Звідки пішла ворожіння на кавовій гущі
Вважається, що ворожіння на кавовій гущі вперше з'явилося при дворі російських царів (в інших версіях - турецьких султанів). Пізніше цей спосіб поширився по всій Східній Європі, і був час, коли він був дуже модним. Доходило до того, що видавництва випускали посібники, довідники та енциклопедія для ворожіння на кавовій гущі - в подібних книгах описувалися можливі кавові візерунки, а також те, як саме їх можна інтерпретувати. Російською мовою було випущено чимало таких посібників, адже сам спосіб ворожіння був вельми популярний серед дам, що відносяться до вищих станів.
Інша версія походження даного способу передбачає, що він з'явився в Італії, де в кінці XVIII-го століття був розроблений як сам метод ворожіння, так і список тих символів, які використовувалися в процесі нього. Ворожіння на кавовій гущі вважалося одним з найвірніших способів для тих, хто хотів дізнатися майбутнє. У той же час, італійці вважали, що сам процес не обходився без втручання диявола, і тому ритуал вважався досить небезпечним. У деяких версіях ворожіння воно навіть супроводжувалося спеціальними заклинаннями, хоча, як видно, вони були лише елементом антуражу.
Як гадати на кавовій гущі
Технологія ворожіння на кавовій гущі проста, і за минулі з моменту її винаходи десятиліття і століття вона практично не змінилася. Ще до того, як Ви приступите до ворожіння, необхідно сформулювати те питання, відповідь на який Ви хочете отримати. Для того, щоб ворожіння було вірним, необхідно зварити міцний і якомога більше густа кава. Поки кава буде варитися, варто думати про заданому питанні. Кава потрібно заварювати в пропорції 6-7 г меленого порошку на 100 мл води (або міцніше). Вважається, що при ворожінні в кави ні в якому разі не можна додавати цукор.
В іншому напій готується так само, як і традиційний кава по турецьки : Необхідно зняти джезву з вогню до того, як він закипить. Далі кави наливається в чашку і випивається, але не до кінця. На дні потрібно залишити приблизно 1 чайну ложку напою. Залишок злегка збовтувати круговими рухами. Деякі джерела стверджують, що тримати чашку при цьому потрібно обов'язково лівою рукою, а напрямок рухів повинно бути різним для чоловіків і жінок (за і проти годинникової стрілки відповідно).
Після того, як гуща буде перемішана, чашка накривається блюдцем і різко перевертається. Треба трохи почекати, поки гуща НЕ стече на блюдце, і тільки після цього можна знімати чашку і вивчати результати ворожіння.
На стінках чашки залишаються патьоки гущі, що утворюють складний візерунок. Вважається, що, вивчаючи їх, можна дізнатися про своє майбутнє і отримати відповідь на питання, що цікавить. При цьому візерунки мають різне значення в залежності від того, де саме вони розташовані. Так, про майбутнє говорять візерунки всередині чашки (гуща на блюдце - це минуле). Найближче майбутнє - це ті візерунки, які розташовані близько до країв чашки, віддалене - ті, які знаходяться ближче до її дну. Результат ворожіння залежить від того, які саме символи Ви побачите на стінках чашки, а також на блюдце.
Тлумачення символів, як правило, є прямолінійним, тим більше, що в кожна людина бачить в кавових візерунках щось своє. Якщо ж пошук підходящої трактування здається Вам занадто складним, можна звернутися до численних довідників, які пропонують інтерпретації практично будь-яких можливих символів.