- Причини виникнення страху
- Вікові особливості страху
- Поради психолога: як впоратися з дитячим страхом уколів
- Уколи в домашній обстановці
- Нагорода за укол
- На замітку
Батьки нерідко стикаються з тим, що дитина боїться уколів. Ситуація неприємна і вихід з неї потрібно шукати негайно. Відвідування до лікаря скасувати не вийде, а постійний стрес, який малюк відчуває біля медичного кабінету, завдасть непоправної шкоди його здоров'ю.
Причини виникнення страху
- Дитину часто лякали лікарем і уколами. Це улюблена «страшилка» наших бабусь, які при непослуху загрожують дитині лікарнею і доктором. В результаті, формується стійкий зв'язок між лікарями, уколами і чимось поганим і болючим. Звідки ж у малюка з'явиться любов до тітки або дядька лікаря?
- Батьки самі бояться уколів. Дорослі також нерідко відчувають страх перед лікарем. Перед кожним відвідуванням поліклініки вони нервують, демонструють своє негативне ставлення до того, що там відбувається. Дорослі - це приклад для дитини. Якщо ви так не любите лікарів і уколи, то чому їх повинен любити дитина?
- Невдалий похід до лікаря. Педіатри не завжди бувають ввічливими і добродушними. Іноді малюк вередує, і лікар може гримнути на нього. Цей момент може надовго запам'ятатися в пам'яті, і дитина буде відчувати страх перед медичними працівниками.
Як бачите, причин того, чому діти боятися уколів не так вже й багато. Якщо вам вдасться зрозуміти, чим викликаний страх саме у вашої дитини, то вам буде легше вирішити цю проблему.
Вікові особливості страху
Боязнь уколів з'являється в ранньому або дошкільному віці. Якщо вчасно не звернути увагу на цю проблему і не скорегувати її, то страх залишиться на все життя.
Чому боятися уколів малюк починає саме в цьому віці? У цей період активно розвивається уява і емоційна сфера (саме з цим пов'язаний страх темряви у дітей. Детальніше читайте в статті: Дитина боїться темряви >>>)
Дошкільнята і діти раннього віку дуже чутливі і вразливі. Дитина може почати боятися уколів навіть після того, як лікар випадково натиснув йому руку або підвищив голос.
Поради психолога: як впоратися з дитячим страхом уколів
- Перед кожним походом з дитиною в поліклініку готуйте його до цього заздалегідь. Неприємний сюрприз може викликати бурхливу реакцію і ніякі вмовляння не допоможуть «затягнути» малюка в кабінет. Попереджайте про візит до лікаря за кілька днів. Це дозволить йому емоційно налаштуватися. Крім цього, після прийому, він буде вам більше довіряти;
- Поясніть дитині, навіщо потрібні уколи. Чи не брешіть йому, що вони абсолютно безболісні. Не порівнюйте ін'єкцію з горезвісним комариком. Укол і укус комахи - це непорівнянні речі. Говоріть все як є - так ви збережете довіру між собою і дитиною;
- Не лякайте дитину поліклінікою та уколами. В цьому випадку ви не зможете нормально відвідувати медичний заклад і робити з сином або донькою будь-які процедури;
- Постарайтеся говорити зі своєю дитиною максимально спокійно. Підтримуйте малюка, хваліть за найменші прояви мужності;
- Під час проведення процедури, відволікайте дитини. Покажіть відео на телефоні, дайте в руки улюблену іграшку, наклейки, книжку і т.д. Цей прийом добре працює, якщо дитина боїться уколів в попу.
Ігри в допомогу
Що робити, якщо дитина боїться уколів? Звичайно, грати! І почати можна зі знаменитої гри «Лікарня». Для неї вам знадобиться набір «Маленький доктор» і іграшки. Запропонуйте дитині стати лікарем і полікувати всіх ляльок, ведмедиків і зайчиків, які прийшли до нього на прийом.
Намагайтеся, щоб гра була максимально реалістичною. Якщо вдома є медичні атрибути - сміливо задійте їх.
Поміняйтеся з малюком ролями. Тепер лікарем будете ви, а він прийде до вас на прийом. В кінці обов'язково обговоріть зі своїм чадом, що відбувалося, що йому сподобалося, що немає. Постарайтеся якомога більше говорити про почуття. Так дитині буде легше з ними впоратися, коли настане день походу в поліклініку.
Уколи в домашній обстановці
Якщо у вас є така можливість, обов'язково її використовуйте. Багато дітей боятися не самих уколів, а лікарняній обстановки: білих халатів, порожніх стін, холодного приміщення, специфічного запаху. Всі разом, це негативно позначається на дитячій психіці.
Якщо є можливість мінімізувати подібний страх, використовуйте її. У домашній обстановці дитина буде легше переносити уколи. Ви можете викликати додому медсестру або робити їх самостійно.
Нагорода за укол
Винагорода - це відмінна ідея для дітей. Заздалегідь домовтеся з дитиною, що після уколу в лікарні він отримає невеликий презент. Це може бути прогулянка, солодощі, відпочинок в парку атракціонів. Можна навіть влаштувати лотерею. Напишіть на листочках варіанти винагороди і дайте малюкові вибрати один з них. Більшість дітей погоджується на те, щоб трохи потерпіти заради обіцяного презенту.
Пам'ятайте, що страх уколів жевріє відразу. Дійте спокійно і впевнено. Не варто відмовлятися від обраного способу, якщо після першого разу він не сподобався малюкові. У цій справі важлива тактовність і наполегливість. Звичайно, не варто насильно грати з дитиною в «Лікарню», якщо він категорично відмовляється від неї. Поверніться до гри з часом. Якщо після декількох спроб спосіб не подіяв, пробуйте інший.
На замітку
Поцікавтеся у медсестри або лікаря про наявність знеболюючих кремів або мазей. Як правило, їх не пропонують, оскільки біль від уколу короткострокова. Однак для занадто чутливих малюків - це справжній порятунок. Скажіть дитині, що це чарівна мазь, яка зробить укол не таким неприємним.
Читайте також:
Звідки ж у малюка з'явиться любов до тітки або дядька лікаря?Якщо ви так не любите лікарів і уколи, то чому їх повинен любити дитина?
Чому боятися уколів малюк починає саме в цьому віці?