Фото: «Фотобанк Лорі»
Ще недавно мало хто чув про грибах глива. А зараз вони продаються в магазинах і супермаркетах, господині обмінюються рецептами і способами приготування. Для тих, хто мало знайомий з грибом глива, рецептами і властивостями його, ми пропонуємо прочитати цю статтю.
Корисні властивості
До складу гливи входять практично всі необхідні людському організму корисні речовини - вітаміни, жири, вуглеводи, білки, мінеральні солі. Ці гриби мають низьку калорійність і в той же час навіть в невеликій кількості здатні вгамувати голод. Смак готових грибів нагадує щось середнє між смаком сироїжок та білих грибів, а запах - аромат житнього хліба.
За вітамінним складом глива схожа з м'ясом - її м'якоть містить вітаміни C, D2, E, групи B, а також PP, за змістом якого вона вважається найбільш цінним грибом. При вживанні глив в їжу людський організм отримує ферменти, що сприяють розщепленню глікогену і жирів. М'якоть гливи на 7-8% складається з необхідних для людини мінеральних речовин - заліза, калію, кальцію йоду та інших. Вживання глив в їжу сприяє зниження рівня холестерину в крові , А їх сік перешкоджає поширенню кишкової палички.
Глива має бактерицидні властивості, зменшує шкідливі наслідки променевої терапії, підвищує стійкість до радіації і сприяє виведенню радіоактивних елементів з організму. У медицині глива у вигляді порошку використовується для зниження холестерину, тригліцеридів і продуктів перикисного окислення в крові, нирках і печінці.
Шкідливі властивості, запобіжні заходи
Приготування глив вимагає обов'язкової термічної обробки. У цих грибах містяться хітин, який не засвоюється людським організмом. Щоб його нейтралізувати, гриби дрібно ріжуть і готують при високій температурі. Спори гливи, потрапляючи в легені, можуть викликати алергічну реакцію, а самі гриби часто схильні до вірусних захворювань.
рецепти
1. Солоні гливи
- капелюшки глив - 1 кг
- сіль - 50-100 г
- прянощі (перець горошком, дубовий, вишневий лист - за смаком)
На дно посуду насипати сіль, поверх неї в кілька шарів укласти капелюшки грибів (пластинками вгору), пересипаючи сіллю кожен новий ряд. Щоб капелюшки зберегли щільність і пружність, додати по 1-2 дубових і вишневих листочка. Останній шар посипати більш товстим шаром солі, накрити чистою тканиною і гуртком; зверху встановити вантаж. У міру зменшення обсягу грибів у посуд можна додавати нові порції капелюшків з сіллю. Витримати при кімнатній температурі протягом 4-5 днів, після чого помістити в холодильник або льох. Через 30-40 днів гриби будуть готові до вживання.
2. Мариновані гливи
- гливи - 1 кг
- вода - 1-2 склянки
- 30% -ний оцет - 60 мл
- чорний перець - 10 горошин
- сіль - 1 ст. л.
- ріпчаста цибуля - 1-2 шт.
- лавровий лист - 2-3 шт.
- спеції (за смаком)
Капелюшки грибів (краще використовувати дрібні) промити холодною водою і відкинути на друшляк; дати воді стекти. Кип'ятити 5-10 хвилин, потім воду злити. Окремо приготувати маринад: воду прокип'ятити з цибулею і спеціями, в кінці варіння додати оцет. Варити гриби в уже готовому маринаді слід приблизно 2-3 хвилини. У банки (попередньо простерилізовані паром) помістити гарячі гриби в маринаді таким чином, щоб він їх покривав. Посуд герметично закрити, охолодити і помістити в льох.
3. Суп з глив з локшиною
- гливи - 200 г
- корінь петрушки - 1 шт.
- цибуля ріпчаста - 1 шт.
- морква - 1 шт.
- вода (або курячий бульйон) - 1 л
- вершкове масло - 1 ст. л.
- локшина - 70 г
- зелень петрушки, сіль (за смаком)
Корінь петрушки, цибулю і моркву нарізати кружечками і відварити у воді або бульйоні. За кілька хвилин до готовності в бульйон покласти нарізані шматочками гриби і варити їх на слабкому вогні ще хвилин 15. Потім додати попередньо відварену локшину і посолити. Перед подачею на стіл суп заправити зеленню петрушки.
4. Гливи, смажені з зеленою цибулею
- гливи - 200 г
- рослинне масло - 10 г
- зелена цибуля разом з цибулинами - 100 г
- часник - 1 зубчик
- сир фрішкезе з прованськими травами - 50 г
- зелена цибуля - полпучка
- булочка з цільного зерна - близько 60 г
- мелений білий перець, сіль (за смаком)
Гливи протерти або нарізати на дрібні шматочки. Зелена цибуля (разом з цибулинами) очистити, вимити і нарізати на колечка близько 1 см шириною, часник очистити і дрібно порубати. Розігріти на сковороді рослинне масло і підсмажити на ньому часник до прозорості. Потім додати гриби і смажити їх близько 5 хвилин (до появи золотисто-коричневого кольору). Злегка обсмажити цибулю разом з грибами, приправити їх сіллю і перцем. Фрішкезе рівномірно розподілити поверх грибів і розплавити під кришкою на повільному вогні. Зелену цибулю вимити, струсити з нього воду і нарізати кільцями; посипати їм гриби. Подавати разом з булочкою з цільного зерна.
5. Картопляний суп з гливи
- гливи - 200 г
- картопля - 0,5 кг
- ріпчаста цибуля - 1 шт.
- морква - 1 шт.
- рослинне масло - 2 ст. л.
- вода - 1 л
Гриби промити, нарізати скибочками, залити гарячою водою і варити 15-20 хвилин. Потім вийняти гливи шумівкою і обсмажити їх з цибулею і морквою в олії. У бульйон додати нарізану картоплю, посолити і варити до готовності. Після цього додати обсмажені з цибулею і морквою гриби, довести до кипіння, зняти з вогню і дати настоятися протягом 30 хвилин.
6. Салат з глив, помідорів і яблук
- гливи - 500 г
- яйця - 4 шт.
- помідори - 3 шт.
- яблука - 2 шт.
- цибуля - 1/2 цибулини
- сметана - 150 г
- майонез - 2 ст. л.
- сіль і цукор (за смаком)
Капелюшки глив варити протягом 15 хвилин, потім охолодити (холодною водою) і нарізати тонкими скибочками. Додати яйця, зварені круто, а також помідори і яблука, нарізані тонкими кружечками. Все помістити на блюдо, а зверху полити сметаною і майонезом.
7. Салат з глив і картоплі
- солоні, варені або мариновані гливи - 300 г
- картопля (відварна) - 200 г
- ріпчаста цибуля - 1 шт.
- солоний або маринований огірок - 1 шт.
- рослинне масло 3 ст. л.
- сіль, цукор, гірчиця (за смаком)
Всі компоненти красиво нарізати часточками, змішати, додати сіль, цукор і гірчицю. У цій статті ми розглянули гриб глива, рецепти і властивості. Смачного!