"ВІНЕГАРУН" (vinegaroon) - це чорний барвник для шкіри рослинного дублення.
Він робиться в домашніх умовах і його складові - звичайний оцет і залізо.
При змішуванні і витримці протягом місяця (або близько того) відбувається процес окислення заліза,
воно розчиняється в оцті і виходить рідина
яка при взаємодії з рослинними дубильними речовинами в шкірі дає реакцію
і набуває чорний колір. Чим більше дубильних речовин - тим темніше і насиченішим буде колір.
Тому можна перед фарбуванням витримати шкіру в міцному настої чаю або кави або волоських горіхів і колір буде глибокий чорний.
І саме з цієї причини цей "барвник" застосовується лише до шкіри рослинного дублення, на хромовую шкіру він не подіє - там немає рослинних дубильних речовин. Барвником в принципі це теж назвати не можна так як це по своїй природі не фарба а окис яка вступає в реакцію і змінює колір. Під час носки така пофарбована шкіра не залишає чорних слідів на одязі як часто буває зі звичайною фарбою.
Краса цього барвника в тому що він дуже дешевий (простий столовий оцет і найдешевші металеві мочалочка, або і того дешевше - якщо є пригорща старих іржавих цвяхів). Його можна зробити і літр і два і більше без особливих грошових витрат. А фарбує краще ніж звичайна фарба - наскрізь, і не треться об одяг.
Хочу зауважити, що цей рецепт не винайдено особисто мною. Я збирала інформацію по інтернету на форумах кожевников і майстрів по дереву (вінегарун використовують для тонування виробів з дерева - там ті ж дубильні речовини якими обробляють шкіру). Грунтуючись на зібраному матеріалі, на помилках і успіхах інших, я вирішила спробувати зробити вінегарун сама. По ходу справи вирішила зробити знімки і поділитися з вами своїм результатом.
На всі питання можу відповісти не як фахівець а як людина яка трохи "читав про це" і "спробував сам". Якщо ви дасте в пошук слово "vinegaroon" то знайдете багато інформації на цю тему (якщо вам цікаво).
Отже ..
Читати далі...