Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Хлопчики з Марса, дівчатка з Венери. секрети виховання

  1. агресія
  2. ігри
  3. конфлікти
  4. Мовний розвиток
  5. батьківські очікування

Хлопчики і дівчатка дуже можуть бути різними. Але ми повинні навчити приймати себе як дівчинку майбутню жінку, як хлопчика - майбутнього чоловіка.

Існує популярна приказка - «чоловіки з Марса, а жінки з Венери». Дійсно, незважаючи на зустрічається схожість характерів, естетичних смаків, інтересів, чоловіки і жінки в поведінці, мисленні, реакціях значно відрізняються один від одного. Деякі важливі відмінності можна спостерігати з самого раннього віку, з періоду дитинства. Поговоримо про те, які типові відмінності зустрічаються у «середньостатистичних» хлопчиків і дівчаток.

Поговоримо про те, які типові відмінності зустрічаються у «середньостатистичних» хлопчиків і дівчаток

Катерина Бурмістрова

агресія

Перше, що потрібно сказати про дівчаток і хлопчиків, - у них різний рівень агресивності в поведінці. Агресивність, як вважають фізіологи і психологи, визначається кількістю тестостерону в крові.

Тестостерон відноситься до ряду чоловічих гормонів, і агресивність визначається швидше як хлоп'яча риса поведінки. Але ми будемо робити поправки на те, що в умовах неблагополучної сімейної ситуації у дівчаток можуть розвинутися риси агресивної поведінки.

Агресивність дівчаток привнесена ззовні. Агресивність хлопчиків закладена гормонально. Слід зазначити, що всередині хлоп'ячої популяції існує великий розкид за рівнем агресивності. З агресивністю хлопчиків батькам і вихователям треба вчитися справлятися без бурі в рамках сім'ї та дитячих установ.

У старшому віці слід навчити хлопчика самого справлятися з цими своїми тенденціями. Агресивності дівчаток швидше потрібно дивуватися, думати про те, звідки ж вона взялася.

Заборона на агресію у хлопчиків може призвести до порушень характеру. Заборона на агресію може виходити з життєвої концепції батьків. Наприклад, батьки-пацифісти, виходячи зі своїх переконань, можуть принципово не купувати хлопчикові іграшкову зброю, не дозволяють йому грати у війну, солдатиків. Вони впевнені, що все, що пов'язано з війною, неправильно.

У таких сім'ях хлопчик бере палицю, конструктор лего і робить з нього пістолет, бере пластилін і ліпить з нього шаблю. Тенденція до войовничості в дошкільному віці не пов'язана з агресивністю. Військові ігри як частина загальної тенденції розвитку в цей період є нормою для хлопчаків, і якщо чинити перешкоди в цьому напрямку, то згодом можуть виникнути труднощі в спілкуванні. Агресивність у хлопчиків є ознакою майбутньої мужності.

До ознак майбутньої жіночності можна віднести прагнення дівчаток до сюжетних ігор та орієнтованість на відносини з іншими людьми. У тому, як проявляються ці відносини, і як розвивається гра, закладаються основи майбутнього материнського інстинкту.

Наведемо відомий приклад, як один тато посперечався зі своїми іншому, що його дочка буде грати тільки з машинками .. Він її виховував відповідним чином. Дівчинка прийшла в Дитячий світ і справді, ігноруючи ляльок, вибрала машину-черпалками.

Папа з другом пішли додому святкувати перемогу тата в суперечці. І тут один почув, як дівчинка грає з цієї черпалками. А грала вона так: «принцеса Черпалочка вбралася на бал і їде в гості». Це історія про те, що татів вибір дійсно істотно вплинув на вибір дитини, але переважний материнський інстинкт придушив батьківські заборони крізь негнучкі очікування тата.

ігри

У хлопчиків спостерігається схильність до конструктивних ігор. Коли щось винаходиться, будується. Хлопчики в дошкільному дитинстві орієнтовані на продуктивність в грі. Результат гри, дії для них повинен бути відчутний на слух і візуально. Шум, стукіт, щоб щось їздило, елозят, рухалося, змінювалося, падало, летіло, розбивалося, - без цього неможлива хлоп'яча гра.

Складно винести в межах міської квартири стиль хлоп'ячої гри, але шум, тріск і розбиті машинки є абсолютно нормальними атрибутами чоловічих ігор. Батькам такі нюанси повинні бути відомі і зрозумілі, і не треба загальмовує процеси гри, забороняти хлопчикам шумно грати.

Хлопцям необхідно щось кидати, необхідний предмет для кидання. Потрібна гра з палицями, які в уяві можуть бути мечами та пістолетами. У хлопчиків виникає іноді потреба посувати великі предмети, шумно пограти і повозитися. Вся ця продуктивність може бути надихає стороною гри для хлопчиків. Сюжети в іграх хлопчиків присутні, але це битви або подорожі, вони збігаються з основними архетипами.

Дівчатка не так «продуктивні» в грі, вони грають набагато тихіше, але саме дівчаткам важливіше отримати емоційний відгук батьків на кожну їхню дію.

Можна сказати, що дівчатка в дошкільному віці більш екстравертність, більш налаштовані на реакцію оточуючих, спілкування з іншими людьми.

Дівчатка віддають перевагу, в основному, грати в ляльки. На іграх з ляльками програються різні життєві ситуації, починаючи від весілля і закінчуючи подорожами і іншими моментами. Цей досвід стане їм у нагоді для майбутнього материнського поведінки.

Чим більше розгорнутої буде сюжетна гра, тим краще розкриється материнський інстинкт і поведінку. Дуже рідко буває, що дівчинка ніколи не грає з ляльками. Трапляється, що вони не подобаються їй естетично. Вона може сказати - це трупики, я не буду з ними грати. Вони не гарні.

Але при цьому дівчинка все одно знайде спосіб відчути себе мамою. Імовірно це буває тоді, коли замість ляльок грають в м'яких звірів. Тут важлива гра в сім'ю, в турботу. Дитиною дівчинки може бути ведмежа. Він їй подобається набагато більше. Але зазвичай дівчинки воліють ляльок.

Але зазвичай дівчинки воліють ляльок

конфлікти

У конфліктах поведінку хлопчиків і дівчаток проявляється неоднаково. Коли грають два маленьких хлопчика, брати з невеликою різницею, основним ускладненням в грі швидше будуть бійки. Якщо в гостях зійдуться два хлопчика з невеликою різницею у віці, конфлікт буде вирішуватися через бійку і демонстрацію сили.

У разі, коли стикаються інтереси дівчаток з невеликою різницею у віці, результатом таких зіткнень будуть сварки, конфлікти, чвари, інтриги. У підсумку - все одно розбрат. Але процес конфлікту не так помітний, не так яскраво виступає, як у хлопчиків. Дівчата можуть користуватися набагато більш тонкими хитрощами для того, щоб підчепити противника.

Дивуватися бійок хлопчиків не потрібно, але якщо дівчинки дійшли до бійки, значить, конфлікт набув серйозну сторону. Коли в поведінці хлопчиків переважали не бійки, а бажання підчепити, вколоти, образити, побудувати інтригу, це може означати, що в його вихованні беруть участь, в основному, жінки.

Що стосується швидкості розвитку, вважається, що дівчатка в середньому розвиваються швидше. Буває і маса виключень з правил, кажучи про розвиток конкретної дитини, необхідно орієнтуватися на те, що було значущим і нормальним в сім'ї їх походження.

В середньому дівчинки обганяють хлопчиків у мовному розвитку, хлопчики обганяють дівчаток в ручний вмілості і в тому, що пов'язано з просторовими уявленнями. Дівчатка обганяють хлопчиків у побудові сюжетів, вони виходять у них більш фантазійні і розгорнуті.

Мовний розвиток

В освоєнні мови у хлопчиків і дівчаток є в наявності свої особливості.

Дівчата починають говорити раніше, і їх словник поповнюється поступово. Принцип такий: нове слово дізналися - нове слово додали. На наступний день дізналися два нових слова - додали. Словник дівчинки росте швидко і по шматочках.

Хлопчики взагалі можуть довго не говорити. Зате потім може статися стрибкоподібне розвиток мови, коли з'являться відразу за тиждень сто слів. Дитина заговорив одразу. Не по одному слову додавав, а відразу почав говорити фразами. Якщо вашій дитині два роки, і він ще не заговорив, у випадку з дівчинкою це може викликати тривогу.

У випадку з хлопчиком потрібно дивитися на те, як було в родині, як, скільки слів запам'ятовує, який пасивний словниковий запас (пасивний це те, що розуміє, а не те, що говорить). Дівчаткам набагато простіше висловлювати словами свої почуття.

Дівчаткам набагато простіше висловлювати словами свої почуття

батьківські очікування

Формування дівчаток і хлопчиків задається нашими культурними рамками і рамками сімейного очікування. Не завжди причиною поведінкової реакції стає гормональний фон. Більшість типових для конкретного статі рамок поведінки складається з очікувань батьків.

Дуже рано дівчинку починають одягати як дівчинку, вести себе як з дівчинкою, виховувати як дівчинку згідно батьківським уявленням. Хлопчику дуже рано кажуть - ти майбутній чоловік, захисник, відповідно його одягають, обирають ігрові предмети.

Рамки батьківського очікування задають лінію розвитку в певну сторону. Одягати дітей відповідно статевими ознаками і купувати їм іграшки, відповідні підлозі, - позиція правильна.

Багато батьків можуть пригадати досвід, коли народжена дитина не відповідав очікуванням. Мама хотіла дівчинку - народився хлопчик, тато чекав хлопчика - вийшло навпаки.

Часто таку дитину починають виховувати, чи не відстежуючи зв'язку поведінки з підлогою. Дівчинку можуть одягати в брючки, віддавати не на танці, а на спорт. Заохочувати специфічні хлоп'ячі активності.

Якщо батьки не розлучилися з очікуваннями, а намагалися вписати дівчинку в рамки своїх очікувань, і така ситуація може тривати кілька років, в характері дівчинки почнуть домінувати хлоп'ячі риси. А хлопчик, відповідно, може почати поводитися по-дівчачому.

А хлопчик, відповідно, може почати поводитися по-дівчачому

Ця «радість» частіше відвідує дівчаток, тому що в нашій культурі традиційно чекають первістка. У багатьох постпатріархальних культурах очікування, що першим повинен народитися хлопчик, сильно впливає на багатьох людей. Існує народна думка, що все тата хочуть хлопчиків. Це міф. Досвід моєї практики показує, що іноді саме тата хочуть дівчаток.

Зазвичай очікування збігаються з підлогою, і дорослі активно нав'язують дитині правильні, з їх точки зору, стереотипи поведінки для цього статі.

Наприклад, вважається, що хлопчики не плачуть. Це один з шкідливих міфів, які потім заважають чоловікам в дорослому житті. Якщо ми починаємо говорити хлопчикові з двох років, що хлопчики не плачуть, потім дивуємося, що дорослий чоловік не здатний до прояву емоційності. Йому з ранніх років пояснили, що свої емоції треба гальмувати. Ти не маєш право на прояв сильних емоцій.

Такі репресивні установки можуть вирости в автоматичну звичку, і чоловікові в дорослому віці буде складно проявити емоції.

В традиції виховання дівчаток існують два сильно конфліктуючих варіанти того, як повинна себе вести дівчинка: патріархальний і феміністичний.

З одного боку їй кажуть, що вона повинна бути ніжною і слабкою. У цих висловлюваннях представлена ​​патріархальна ідея. З іншого боку - посттрадіціонних ідея фемінізму, яка вже проникла дуже далеко і глибоко. Ідея про те, що жінка нічим не гірше чоловіка, вона повинна справлятися сама з усіма справами, що для жінки дуже важлива кар'єра.

І дівчинці з одного боку вселяють, що вона повинна бути слабкою і жіночною, з іншого, що вона повинна бути успішною і змогти побудувати свою кар'єру, для чого потрібні якості, абсолютно відмінні від слабкості і жіночності.

Сьогодні становлення дівчинки і хлопчика може бути по-різному проблемним. Становлення хлопчиків ускладнене тим, що їх виховують, в основному, жінки. Жінки намагаються прищепити хлопцям свої уявлення про те, як повинні поводитися чоловіки. Ці уявлення часто неправильні, спотворені і навіть дивні.

Навіть якщо жінки, які виховують хлопчиків, нічого не транслюють словами, вони можуть якісь моменти підтримувати в поведінці, а інші не підтримувати, гальмувати. І формується та луза, по якій рухається кулька розвитку.

Навіть в повній сім'ї щоденне присутність чоловіка може бути зникаюче малою. У нашому суспільстві маса чоловіків-трудоголіків. Один з дуже складних посилів, які отримує хлопчик: господарство - не чоловіча справа, і потім ці установки можуть відбитися через двадцять років на стосунки в подружжі.

Чоловік виявляється зовсім не готовий ділити зі своєю дружиною домашні обов'язки, йому заважає в дитинстві отримане переконання, що посуд або сміття - це не чоловіча справа.

При тій ситуації, що сім'я бікарьерная, обоє працюють, - неготовність чоловіки брати участь у домашніх справах може привести до сімейних конфліктів і зруйнувати відносини. Виховання дітей теж може позиціонуватися як не чоловіча справа.

Виховуючи хлопчика або дівчинку, корисно подивитися, який набір уявлень ми їм усвідомлено або неусвідомлено передаємо. Які ідеї ми їм вкладаємо в голову, якими вони повинні бути хлопчиками і дівчатками, якими повинні вирости чоловіками, стати жінками. Батькам і вихователям корисно подивитися, чи немає протиріч в цьому наборі, яким ми супроводжуємо життя дітей.

Вважається, що сильніше проявлені чоловічі або жіночі якості в тому випадку, коли сім'я повна і функціональна, присутні обоє батьків - і тато, і мама обидва беруть участь у вихованні і мають між собою стерпні відносини. Тоді у дитини є повноцінне бачення того, як поводяться чоловік і жінка в сім'ї, як будуються взаємини між чоловіками і жінками.

Якщо сім'я неповна, можуть виникати труднощі, і дівчатка починають вести себе більш жорстко по чоловічій моделі, тому що в неповній сім'ї мама часто бере на себе обов'язки і ролі чоловічі.

А хлопчики в неповній сім'ї схильні поводитися більш Феміна, ніжніше, їм не вистачає живих прикладів чоловічої поведінки.

Важливо розуміти, що деякі якості, які традиційно вважаються дівчачими, дуже властиві маленьким хлопчикам, і їх жорстке заборона веде до того, що у чоловіка будуть складності в контактах зі своїм емоційним світом.

Плачуть всі - і хлопчики, і дівчатка - і говорити про те, що хлопчики не плачуть, неправильно. У дошкільному віці можуть плакати все, тому що емоції сильні, а головний спосіб висловити їх - це сльози.

Грають в ляльки і хлопчики, і дівчатка. Дівчата грають в ляльки довше і з великим задоволенням, їх гри з ляльками переростають потім у весілля принцес, але хлопчики теж повинні грати з ляльками або з м'якими звірами, займаючись їх нянченьем. Якщо жорстко забороняти такого роду гри маленькому хлопчикові, ми потім можемо йому створити передумову для того, що йому може бути складно буде включитися в виховання власних дітей.

Не треба забувати, що самооцінку дівчинки формує тато. Самооцінку хлопчика формує мама. Дуже важливо дівчинці отримувати багато схвалення і знаків уваги, позитивних від тата і інших чоловіків в родині. А хлопчикові важливо отримувати всякі підтвердження від мами і інших жінок. Зазвичай у хлопчиків менше проблем, тому що жінки більш щедрі на похвалу.

Те, що сучасні чоловіки не вміють говорити про свої почуття, бере початок в тому, що «хлопчики не плачуть». Дитину - і хлопчика і дівчинку - має сенс навчити бути в контакті з самим собою з тим, що пов'язане з підлогою.

Батьки разом з дитиною досліджують особистість маленької людини, допомагають йому усвідомити себе як хлопчика чи дівчинку.

І тут можуть бути різні особливості. Є дівчата, які люблять мережива і рожеві сукні, а є дівчатка, які вибирають тільки джинси і сарафани тільки з джинси. Дівчата, які без розуму від пупсика і які люблять конструктивні гри.

Тут потрібно підкреслити ці особливості. Сказати - ти така дівчинка, яка любить то-то і те-то. Тобі це підходить, а це менше. Тій дівчинці, яка менше відповідає зразкам жіночності, потрібно більше допомагати. Така дівчинка не буде тим, що прийнято називати «блондинкою», але вона теж буде жіночною в іншому роді. Потрібно не прищепити їй комплекс, а навчити, що її жіночність - іншого роду, іншій тональності, іншого відтінку. Це завдання батьків.

З хлопчиками схожа ситуація. Якщо хлопчик боєць, забіяка, шибеник, - це збігається з очікуваннями, пов'язаними з підлогою. А якщо хлопчик з дитинства інтелігент, битися не любить, небезпека добре прогнозує і намагається її уникати, то він може до кінця дошкільного віку бути обклеєний ярликами про те, що він взагалі не хлопчисько.

А якщо хлопчик з дитинства інтелігент, битися не любить, небезпека добре прогнозує і намагається її уникати, то він може до кінця дошкільного віку бути обклеєний ярликами про те, що він взагалі не хлопчисько

Фото: kinderok.ru

Його поведінка може не збігатися з очікуваннями, і йому можуть дуже жорстко говорити - ти що, не мужик, здачі дати не можеш? Такого хлопчика потрібно навчитися самим розуміти і йому пояснювати - ти такий хлопчик, ти не любиш битися, зате можеш словами все добре пояснити.

Підкреслювати потрібно не недоліки, а достоїнства. Для цього потрібно для себе сформулювати - що є у дитини, який набір рис, і далі зрозуміти, як він збігається з вашими очікуваннями від дитини взагалі і від його статі. Такого чи поведінки ви очікували від дівчинки, чи збігається поведінку хлопчика з тим, що ви очікували. І як ви можете поєднати ці два списки, не травмуючи дитину і себе.

Хлопчики і дівчатка дуже можуть бути різними. Але ми повинні навчити приймати себе як дівчинку майбутню жінку, як хлопчика - майбутнього чоловіка.

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»