Кішки - дивно охайні тварини: згадайте, скільки часу проводять вихованці, вмиваючись і вилизуючи свою шубку. Арсенал кішки обмежений мовою і лапами, зате в розпорядженні людини всілякі гребінці, пуходеркой, рукавиці, шампуні, спреї, здатні здорово полегшити життя вихованцеві.
Умовно породи можна розділити на 3 групи:
- Прості в догляді - сюди відносяться короткошерсті кішки (рекси, бірманські, британські, шотландські та інші);
- Середній «тяжкості» - представники порід з щільним підшерстям (російські блакитні, абиссинские, американські та інші)
- Складні в догляді - напівдовгошерсті і довгошерсті породи - ангорские, перські, Невські маскарадні та інші.
У короткошерстих довжина вовняного покриву становить 4-5 сантиметрів, у довгошерстих - більше 10 см. У довгошерстих є така малоприємна особливість як порятунок від скопилася в шлунку вовни або просто кажучи зригування. Такі «грудочки» небезпечні тим, що можуть потрапляти в кишечник і закупорити його. Та й за нижніми іклами можуть накопичуватися волосинки, які можуть стати причиною запальних процесів.
Розчісування вовни: сімейний ритуал
Насправді, догляд за шерстю кішки займає не так багато часу, якщо не нехтувати регулярністю процедур. Привчати вихованця до розчісування потрібно ще кошеням, в якості винагороди пропонувати ласощі і ласку в необмежених кількостях. Найкраще робити це перед годуванням, не лайте вихованця, якщо він не сидить сумирно - потроху він звикне до «наведення краси».
Не можна користуватися «людськими» гребінцями, вибирайте щітки з натуральних матеріалів, можна з домішками штучного ворсу. Чистий синтетика погана тим, що може електризуватися, а дерев'яні щітки мають малий термін придатності. Щітки з металевою щетиною в основному призначені для вовни собак, вони можуть пошкодити чутливу шкіру кішки.
- Котів з короткою шерстю розчісують 2 рази в тиждень за допомогою масажної щітки або рукавиці - з її допомогою погладжують ви легко зберете випали волосся.
- Довгошерстим кішкам потрібно розчесати і шерсть, і підшерсток, робити це треба раз в 1-2 дня. Ваш арсенал крім рукавиці поповнюється гребенем і щіткою з частими зубами. Спочатку проведіть по спині вихованця рукавицею, після гребенем розчешіть шерсть у напрямку росту. Щіткою з частими зубами потрібно розчесати проблемні місця: задні лапи, живіт, хвіст. Найкраще починати розчісування з голови, поступово перейти на спину і хвіст, після чого перевернути вихованця на спину і приділити увагу животу.
У період линьки представників котячого сімейства потрібно розчісувати частіше. Гребенем з гострими зубцями користуватися небажано, краще частіше збирайте випали шерстинки щіткою-рукавицею. Щоб додати глянець, шерсть протирають шматочком шовкової або замшевої тканини.
Миття і суха чистка
Полегшити линьку можна і за допомогою миття, для кожного виду кішок призначений особливий шампунь. Найкраще купати кішку удвох, вода повинна бути теплою - 38-39 градусів. Простіше проводити «лазневі процедури» в раковині або тазику, підклавши під лапи кішці силіконовий килимок. Не допускайте попадання води в вуха тварини, після купання загорніть вихованця в рушник, можна висушити шерсть феном, але не тримайте прилад занадто близько. До того, як шерстка повністю висохне, кішка повинна знаходитися в теплому приміщенні без протягів. Виставкових тварин купають приблизно за тиждень до виставки, можна припудрювати шерсть тальком або дитячою присипкою без запаху.
Суха чистка підходить для короткошерстих кішок, вона робиться за допомогою теплих висівок. Втирайте попередньо нагріті висівки в хутро, а потім ретельно вичешіть їх - шерстка придбає сяючий і доглянутий вигляд.
Що робити, якщо утворилися ковтуни?
Часті супутники довгошерстих кішок - ковтуни, вони утворюються під дією статичної електрики: випали волоски або сторонні предмети заплутуються в шерсті або підшерсті тварини. Найчастіше вони утворюються в області шиї, за вухами, на «штанцях», хвості, під пахвами. Пам'ятайте, що зваляти шерсть - прекрасні умови для розмноження хвороботворних організмів, нерідко шкіра під Колтунов червоніє, пріє, запалюється.
Краща профілактика колтунів - своєчасне купання і розчісування. Восени і взимку показано використання спреїв і шампунів проти колтунів - вони пом'якшують структуру вовни, знижують статичну електрику. Також обов'язково перегляньте раціон вихованця: нерідко структура вовни порушується через нестачу вітамінів і мінеральних речовин, та й перевірити здоров'я вихованця у ветеринарній клініці - зовсім не зайва процедура.
Видалити Колтун можна за допомогою колтунорезкі (втім, спочатку постарайтеся розділити його тупий спицею або розібрати пальцями). Намагайтеся не обстригати ковтуни під корінь: акуратно розріжте його і постарайтеся розплутати або розчесати. Великі зваляти зони просто вистригають машинкою, через 3-5 місяців відросте нова шерсть, проте вона може бути коротше і навіть змінити відтінок - це справжня трагедія для племінних котів.
Якщо боїтеся не впоратися з Колтун самостійно, зверніться до груммера, він порекомендує і оптимальну схему догляду за шерстю вихованця.
Що робити, якщо утворилися ковтуни?