Останнім часом повсюдно спостерігається тенденція до повернення до давніх традицій, матеріалами, звичаїв, стилів, рецептами. Мабуть, людина втомлюється від регулярних нововведень, які, з одного боку, полегшують його життя, з іншого - роблять її більш штучним і все більше і більше віддаляють від витоків наших предків.
Кераміка, як один з найдавніших матеріалів, використовувався людиною споконвіку для виготовлення найрізноманітніших речей і предметів. Починаючи від утилітарних і закінчуючи декоративними, створеними для краси. Керамічні вироби - це посуд, сувеніри, прикраси, предмети інтер'єру, скульптура, кахлі ... Цей список можна продовжувати довго.
Коли ми бачимо керамічні вироби, нас огортає тепло і затишок. І дійсно, глина, або фаянс, або фарфор, з яких вони виготовлені, несуть в собі якісь позитивні заряди, сприятливо позначаються на нас. Це і тактильні відчуття (предмет керамічного посуду завжди приємно взяти в руки), і запах обпаленої глини, і естетичний зовнішній вигляд. Керамічний посуд, наповнена їжею, підігріває апетит, керамічні сувеніри, статуетки, скульптури впишуться знайдуть місце майже в будь-якому інтер'єрі, а керамічна черепиця для даху - найміцніша і красива!
Кераміку завжди можна купити. У кожного автора - різний підхід до своєї творчості. Можна завжди вибрати щось для себе.
Коли бачиш щось прекрасне, іноді хочеться спробувати і самому. В даному випадку з керамікою це реально і можливо кожному.
Найпростіший і доступний матеріал в кераміці - це, звичайно ж, глина. Вона продається для творчості невеликими брикетами. Щоб створити щось побільше, можна пошукати студію або школу, де майстри працюють на цьому терені і навчать вас чого завгодно в цій сфері.
Від того, що ви хочете створити, залежить кількість і консистенція глини. Існує кілька видів глиняного "виробництва":
1. Ліплення. За допомогою своїх рук і допоміжних матеріалів (дерев'яних або пластикових стеків) ви створюєте якийсь предмет. Це може бути як не велика свистулька, так і велика скульптура. 2. Гончарне справу. Це процес створення судин, тарілок, ваз і будь-яких інших предметів шляхом обертання на гончарному верстаті. Починаючи від чогось розміром з наперсток і не закінчуючи високою підлоги вазою. Це трохи більш складний вид кераміки, ніж просто ліплення, тому легше пройти спочатку гончарні курси, щоб навчитися азам цього прекрасного способу творіння з глини. 3. Отмінка. У вас є гіпсова форма (яка також виготовляється вручну), наприклад, квітки, в яку ви "вмінается" підготовлену глину, а в міру її підсихання просто легко витягуєте, і предмет потрібної вам форми готовий. 4. Лиття. Цей спосіб більше використовується у виробництві фаянсових і порцелянових виробів, однак і для глини він підходить. У знову ж гіпсову форму (дещо іншого плану) заливається підготовлена очищена рідка глина (шликер), через деякий час залишки не втягнені в гіпс глини зливаються, і через кілька годин виймається готове за формою продукт, який найкраще залишається тільки висушити.
У кожного з цих способів досить багато специфічних нюансів, які необхідно знати для досягнення мінімально позитивних результатів. Однак тут ми наведемо найпростіший і доступний всім варіант виготовлення справжнього керамічного виробу.
Що потрібно для створення керамічного виробу:
1. Глина. М'який, пластичний, що не липне до рук і не дуже сухою. Глина розм'якшується за допомогою води. Якщо грудка надто сухий і важко піддається пластиці, потрібно просто додати водички і ще раз добре перемять. Сиру глину потрібно покласти на суху поверхню (бажано гіпс) і дати їй трошки підсушитися.
2. Фантазія. Це може бути якась невелика скульптурка (черепаха, чоловічок, абстракція), чашка або вазочка. Надаємо потрібну форму і, якщо потрібно, фактуру, можна використовувати будь-які допоміжні предмети (ложки, зубні щітки, палички, олівці).
3. Час. Невелике виріб досить просто залишити на кілька годин (іноді на всю ніч) в теплому місці, але уникати протягів і дуже жарких батарей. Великі вироби краще спочатку накривати сухий х / б тканиною, а потім, через добу, вже відкривати повністю. Це дозволить висохнути виробу більш рівномірно, а значить, уникнути тріщин. Тріщини можуть утворитися при дуже швидкій сушці.
4. Випалювання. Абсолютно сухе виріб акуратно беремо і несемо в місце випалу. Спеціальні печі для випалення є в керамічних майстерень. Самостійно будинку в грубці до 300 С обпалити виріб не вдасться. Оскільки температура першого випалу становить від 900 до 1300 С.
5. Декорування. Найпростіше покрити вийшло обпечене виріб акриловими фарбами. Вони яскраві, не змиваються водою. Також існують спеціальні скловидні глазурі по кераміці, які наносяться після першого випалу і вимагають ще одного випалу. Вони набагато естетичніше, роблять більш міцним і ніколи не зітруться.
Існує ще один спосіб декорування, багатьма художниками-керамістами дуже улюблений - це молоченіе. Обпечене виріб ви покриваєте молоком (повністю або частково, в один або кілька шарів) і можете повторити випал навіть у себе вдома в духовці, тому що молоко при дуже високій температурі просто-напросто згорить, не залишивши на черепку сліду. Так, молоченіе надає дуже теплий і затишний відтінок теракотового кольору глини, роблячи його темніше і шляхетніше.
Звичайно ж, тут описаний найпростіший спосіб виготовлення глиняного вироби, щоб дати зрозуміти читачеві, наскільки реально це для кожного з нас. Однак "таїнств" створення керамічних предметів безліч, і завжди дуже корисно у кого-небудь повчитися.
За матеріалами: http://kakoblog.ru
Допоміжна інформація.