Майстер-класів, присвячених роботі з бісером, в інтернеті існує багато. Однак не всі вони дають поняття про те, як і з чого починати в цьому виді рукоділля. А витрачати години на перегляд всіх роликів поспіль не у всякого є можливість і бажання. Є ряд невеликих, але корисних професійних секретів, які дадуть можливість починаючим майстрам швидко освоїти основи вишивки бісером.
Починаючи навчання, краще вибрати невелику виріб. Робота над ним допоможе зрозуміти принципи вишивки, покаже багато підводні камені, а в разі розчарування результатом - буде не так образливо за витрачені сили і час.
Для виконання першого уроку знадобляться:
- бісер і намистини,
- голки для бісеру,
- нитки,
- шкіра,
- основа вироби,
- клей.
Наші рекомендації допоможуть вибрати необхідні матеріали для першої проби.
1. Намистини і бісер
На якість готового виробу, перш за все, впливає однорідність бісеру за формою і розміром. Вишивка виглядає максимально акуратно, якщо все намистинки в ній ідеально прилягають одна до однієї і лягають рівними рядами.
Зовнішній вигляд виробу залежить і від розміру використовуваних намистин. Дуже великі елементи будуть випирати над поверхнею основи. Щоб трохи згладити рельєф вироби використовуються плоскі намистини. Добре виглядають речі, де використано натуральний річкові перли, в якому можна підібрати злегка сплюснуті перлини, не дуже виступаючі над вишивкою. Також підійдуть ронделі, Ріволі і інші різновиди скляних намистин, що мають плоску форму.
Гарне враження залишають роботи, виконані з намистин розміром 3-6 мм. Така добірка може бути доповнена металевими намистинками і елементами.
У будь-якому випадку, для початківця майстра є важливе правило - починати з найбільш простих зразків. Вони дозволять зрозуміти принцип роботи з бісером. Тільки після успішного освоєння навику варто переходити до виробів більш складної форми. Інакше розчарування від перших невдач може назавжди позбавити бажання займатися вишивкою.
2. Голки
З цими інструментами все гранично просто. У кожному магазині для рукодільниць продаються набори недорогих спеціальних голок, призначених для роботи з бісером. Вони мають дуже маленьку товщину, тому пройдуть в дірочки будь-яких намистин.
3. Нитки
Щоб результат роботи не розчарував, вишивка не стирчала і лежала рівно, потрібно використовувати для шиття кручену нитку в кілька додавань. Підійдуть будь-які міцні нитки - лавсан, капрон і інші різновиди. Головна вимога - вони повинні бути максимально міцними. Використання волосіні або мононитки призведе до спотворення вишивки, вона буде стовбурчитися, і мати непрезентабельний вигляд.
Для спрощення роботи і щоб уникнути разлохмачіванію нитки від багаторазового просмикування її через намистинки, її треба навощити. Для цього нитка перед роботою потрібно кілька разів протягнути через шматочок твердого воску.
Придбати віск для обробки нитки зовсім не складно - на будь-якому базарі є продавці продукції бджільництва. У них завжди можна недорого купити натуральний бджолиний віск. Парафін, з якого виготовляються свічки, для цих цілей не підходить.
4. Основа
В якості основи під вишивку можна використовувати різноманітні щільні матеріали. Головні вимоги:
- достатня жорсткість, що дозволяє готової вишивки лежати рівно, без перекосів через розтягнулася основи;
- тканина не повинна обсипатися або розшаровуватися на волокна, не повинна деформуватися;
- матеріал краще брати безворсовий, інакше між намистинками почнуть вилазити ворсинки, що зробить виріб негарним;
- підбирати основу потрібно в колір вишивки, тоді в проміжках НЕ буде просвічувати контрастна підкладка, спотворюючи загальну колірну композицію.
Гарні результати виходять при використанні якісного клейового флізеліну. Склавши в кілька шарів, його пропрасовують праскою і отримують досить жорстку, міцну і надійну основу. Вона легко проколюється голкою, не розповзається по волокнам, і добре формується на будь-якому рельєфі.
Деякі майстри рекомендують шкіру в якості основи. Підійде будь-яка тонка натуральна шкіра, що має хорошу вичинку. Вишивати потрібно по лицьовій стороні.
Можна взяти для основи фетр, але щоб позбутися від ворсистості, його потрібно буде пофарбувати. Акрилові фарби не тільки зроблять матеріал більш гладким, але і додадуть йому потрібну жорсткість. Крім того, фарбами можна підкоригувати колір основи або зробити його ідеально підходить під конкретну вишивку. Добре виглядають роботи теплих тонів на золотистому поле, і холодних - на срібному. Фарби для тканини можна придбати в будь-якому магазині для рукодільниць або художників.
Працювати можна з п'яльцями, проте більшість майстринь вважають за краще обходитися без цього пристосування, благо тканину під вишивку досить щільна і з нею зручно працювати просто в руках.
5. Шкіра
Цей матеріал використовується для акуратного оформлення виворітного боку вишивки. Для роботи потрібно брати натуральну шкіру. Штучні аналоги мають волокнисту основу, яка буде розтріпується і робити край негарним, навіть якщо зріз попередньо обробити клеєм. Крім того, часто штучні матеріали з часом втрачають свої якості і починають тріскатися і кришитися.
Купити потрібний сорт шкіри можна в магазинах для взуттєвиків. Там її зазвичай продають під назвами «сумочной» і «курточна». І придбати її часто можна у вигляді дешевих обрізків, не переплачуючи за метраж. Гарною підмогою можуть стати магазини секонд-хенду, де за копійки можна придбати шкіру в виробах - у вигляді плащів, курток, піджаків. Якість вичинки такої шкіри, як правило, чудове, а ступінь зносу можна оцінити візуально при покупці.
Щоб зворотний бік вишивки мала ідеальний вигляд і крізь шкіру не проступали вузлики і шви, між основою і шкірою роблять прокладку. Для цього можна використовувати:
- звичайну або офісний папір - для невеликих виробів або для робіт з дрібного бісеру;
- щільний папір, тонкий нещільний пластик, рентгенівську плівку - для виробів великого формату;
- деталь, вирізану з пластикової пляшки або спеціальну металеву основу - для браслетів.
Порядок роботи наступний: на готову вишивку з вивороту наклеюється прокладки, а на нього - шкіра. Зріз вироби обробляється заделочного поруч.
6. Клей
Найбільш популярним у багатьох рукодільниць став клей Момент. Він досить міцний, простий в роботі і швидко висихає. Особливо часто використовуються прозорі види клею. Існує безліч аналогів, що володіють подібними властивостями, тому кожен майстер може підібрати для себе найбільш зручний варіант.
Перед складанням вироби всі поверхні, що підлягають склеюванню, потрібно обробити знежирюючим складом. Використовується спирт, рідина для зняття лаку або інше відповідне за дією речовина. Це забезпечить надійність кріплення і гарантує тривале застосування вишивки.
загальні рекомендації
На якість вишивки, її рівність і зовнішній вигляд впливають певні чинники:
- Однорідність бісеру за формою і розмірами.
- Вид нитки - волосінь і мононитка не дають потрібного результату.
- Щільність укладання бісеру у вишивці. Щоб вони не коробів, не піднімався куполом і не викривлялося в малюнку, між окремими намистинками потрібно залишати зазори. Їх розмір повинен бути зовсім невеликим - до 1 мм. Крізь них основа помітною не буде, особливо якщо підібрати її в тон вишивки. Потрібно також контролювати, щоб лав не стягувалися - треба навчитися виконувати роботу легко, але без розпущеності. Цей навик приходить з часом. Крім того, потрібно стежити, щоб стібки були коротше, ніж є розмір пришивати намистини. Крок стібка повинен дорівнювати діаметру бісеру або бути трохи більше.
Існує два варіанти виконання роботи. Можна спочатку вишити або прикріпити найбільш важливі елементи малюнка, а потім заповнити бісером все вільний простір між ними. Або робити вишивку поступово, починаючи від однієї точки на основі.
Вибір методу залежить від бажання майстра і від задуманого узору. У першому випадку потрібно мати певний навик і хороший окомір, щоб не помилитися з розрахунком рядів і заповнити поле вишивки рівномірно. Для молодої рукодільниці другий варіант шиття буде трохи простіше. Хоча з часом це перестане мати значення.
Поділитися: