Бісер - чудовий і дуже древній матеріал для творчості. У давнину маленькі намистинки вирізалися з кістки, відливалися із золота і срібла, бісеринки робили навіть з порцеляни. Першу скляну намистинку діаметром 9 мм знайшли в Єгипті на розкопках стародавнього міста Фіви.
Єгипетський бісер і бусинки були популярні і відомі практично в усьому стародавньому світі, потім центр виробництва скла перейшов в Рим. Саме римські майстрові почали видувати скло. Поступово воно стало не предметом розкоші, а матеріалом для побуту, з нього стали робити домашнє начиння і склити вікна. Поступово секрети скла перейшли до Візантії, а після в Італію, де Венеція на довгий час стала постачальником прекрасних бісеринок в усі країни світу. Потім конкуренцію венеціанському склав богемский бісер. Згодом стеклоделие і виготовлення бісеру стали доступними для широкого загалу.
У сучасному світі крім скла намистинки роблять так само з пластика. При цьому головне в бісер з будь-якого матеріалу це якість - хороша калібрування і не тьмяніючі кольору.
Як відтінків і форматів бісеру існує безліч варіантів виробів з нього. У цій статті будуть розглянуті картини з бісеру.
Перший, і в чомусь найпростіший, варіант створення картин бісером - приклеїти його. В першу чергу він привабливий відсутністю годин трудомісткої роботи з вишивання або плетіння. При цьому правильно підібравши матеріали і ознайомившись з рекомендаціями нашого Клубу можна створити чудові і незвичайні картини.
Перший етап створення такої картинки - вибір малюнка. Це повинен бути не складний мотив з плавними лініями і замкнутими контуром. Можна вибрати малюнок, відповідний для вітражів або мозаїки. Так само будуть добре виглядати силуетні малюнки.
Після того як малюнок обраний його потрібно роздрукувати в тому масштабі і кольорі, в якому буде створюватися картина.
Роздруковану заготовку можна приклеїти на картон, а потім вставити в рамочку або скористатися вже готовими рамками. З них необхідно буде витягнути скло, воно не знадобиться, так як робота з бісеру об'ємна і склу не вистачатиме місця в рамці.
Наступний крок - позначення контурів. Для цього можна взяти тонку зволікання або нитку. Це зробить картинку більш чіткої і наклеювати бісер буде набагато легше. Використовувати для контурів все ж краще нитки або тонкі шнурочки (все залежить від обраного бісеру), вони краще повторять контури, і приклеїти з набагато легше.
Важливий момент - це вибір клею. Для приклеювання і контурів, і бісеру потрібен якісний прозорий клей. Не варто використовувати ПВА, він не зможе надійно закріпити бісер, суперклей занадто швидко застигає і у Вас не буде можливості виправити будь-які похибки, і до того ж намистинки можуть потьмяніти під його впливом. Для картин відмінно підійде поліуретановий клей Момент Кристал. Він прозорий, не надає непотрібних колірних рішень зображенні і застигає рівно стільки, щоб встигнути виправити недоліки і не очікувати повного висихання цілий день. Є один нюанс - відчутний запах, тому робоче приміщення потрібно частіше провітрювати або просто робити перерву на чашечку кави.
Останній етап - приклеювання. Необхідно почекати поки висохне контур. Потім нанести на невеликий фрагмент картини шар клею і почати прикріплювати бісер. Намисто укладати дуже щільно, рівняти недоліки можна за допомогою пальців або зубочистки. Якщо все ж виникли невеликі дірки в бісерному покритті, не варто засмучуватися, оскільки кольорова основа повністю приховає цей недолік.
Почекати повного висихання і встановити картину вертикально. Це перевірка, адже в деяких місцях шар клею міг бути недостатнім і яке де бісеринки відпадуть. Просто приклейте їх назад.
Після повторного висихання картина готова, залишилося вставити її в рамку.
Наступний метод створення картин з бісеру - вишивка.
Вишивання - саме по собі досить трудомісткий вид рукоділля, а вишивка бісером вимагає ще більш пильної уваги, зусиль і зосередження. При цьому результат - прекрасна яскрава і жива картина - того варто.
Перше що знадобиться - це, зрозуміло, інструменти та матеріали.
- Бісер різних кольорів і відтінків;
- Вощені нитки;
- канва;
- голки;
- П'яльці (для великих картин);
- Нітковдеватель;
- Спеціальні контейнери для бісеру.
Бісер. Для того щоб картина вийшла красивою варто придбати бісер одного відтінку і при цьому, різних фактур, прозорого, тертого і з металізованим ефектом. Надати виразність можна просто, поклавши поряд з дві різнофактурні бісеринки поруч. Прозорий бісер може додати малюнку додатковий відтінок, якщо взяти нитку більш темного, світлого або іншого кольору. Важливим моментом є калібрування бісеру. Всі намистинки повинні бути одного розміру, інакше виріб буде перекошувати і бугром в тих місцях, де бісеринки будуть «виштовхувати» один одного.
Канва. Для того що б картина виглядала акуратно бісеринки повинні збігатися за розміром з клітинами канви, за умови, що Ви будете вишивати картину по готовому візерунку. Для того щоб перевірити відповідність бісеру та канви, досить просто прикласти бісеринки до клітин.
Ще одним важливим аспектом у вишиванні картин бісером є робоче місце. Що б покотився бісер було легше відшукати, стіл краще покрити світлим матеріалом. Так само бісер заздалегідь варто розсортувати в кілька ємностей і подбати про хороше освітлення.
Коли все буде готово, можна приступати до вишивання. Вшивати можна використовуючи різні види швів.
Шов «голка вперед».
Шов «голка назад».
Шов «голка назад» арочного варіанту.
В останніх двох варіантах намистинки прилягають один до одного більш щільно.
Ще одним варіантом для щільного прилягання є «малої» шов.
Якщо необхідно заповнити великий простір підійде шов «гладьевой»
Популярним і часто використовуваним швом є «монастирський». Саме його використовують для вишивки картин по канві.
Кілька схем для вишивки.
Закріплювати нитку на початку роботи слід за допомогою декількох стібків. Намагайтеся уникати вузликів. В кінці роботи виконати кілька стібків і протягнути нитку через останній ряд на вивороті вироби.
Після того як вишивка закінчена, готову роботу необхідно замочити в теплій і мильній воді, ретельно прополоскати і висушити на рушнику. Пропрасувати лицьовою стороною вниз, розправляючи краю і вирівнюючи по ширині і по довжині.
Ще одні методом створення картин з бісеру є плетіння. Використовуються в основному «мозаїчний» і «цегляний» методи, тчуть картини. Можна так само лестощів в техніці «хрестик».
Важливим аспектом буде довжина волосіні. Якщо вона буде занадто довгою, то в кінці роботи її хвостик буде зовсім неміцним і може привести до розриву вироби. Якщо відрізок волосіні буде коротким, то вузлики будуть теж загрозою розриву полотна. Це можна виправити, капнув на кожен такий вузлик трохи універсального клею.
У мозаїчної і цегляної техніці є один нюанс - бісеринки в парних і непарних рядах йдуть в шаховому порядку один над одним. Це трохи ускладнює плетіння, але останнім часом з'явилося дуже багато схем, адаптованих під ці методи плетіння.
Для техніки плетіння «хрестик», яка є однією з найбільш простих і давніх розроблені спеціальні програми, так що плетіння не викличе особливих проблем.
Кілька схем для плетіння.