- Система оцінки діамантів: 4 «С»
- розшифруємо характеристики
- якість огранювання
- колір діаманта
- Шкала кольору діамантів різних розмірів
- Чистота діаманта
- Чистота діамантів
- чорні діаманти
«Він залишається неушкодженим в самому сильному вогні, це світло сонця, згусле в землі і охолоджений часом, він грає всіма кольорами, але сам залишається прозорим, точно крапля води ...» Ці слова були написані задовго до відомої всім фрази Мерлін Монро, але не втрачають актуальності і в наші дні.
Чи варто говорити про те, що кожна жінка хотіла б мати діамантове прикраса . Ціна виробів з дорогоцінними мінералами, і в першу чергу з огранованих алмазами, багато в чому залежить від якості каменю. Тому дуже важливо вміти правильно розшифровувати зазначені на бирці вироби характеристики.
Система оцінки діамантів: 4 «С»
Проводячи експертну оцінку каменю, фахівець-геммолог враховує 4 обов'язкових критерію, що одержали назви 4 «С».
Перший параметр - carat weight (вага каменю). Як відомо, загальноприйнятою мірою маси ювелірних каменів є карат, рівний 0,2 грама. Саме слово «карат» походить від назви стручкового дерева, насінням якого спочатку вимірювалися мінерали.
Другий - color (колір). Неспеціалісту діаманти здаються абсолютно прозорими, але насправді їх відтінки розрізняються.
Третій параметр - clarity (чистота). Чистота мінералу визначається наявністю в його складі включень, а також їх особливостями.
Четвертий параметр - cut - ограновування діаманта.
Саме ці показники є основою для визначення якості діаманта і, відповідно, вартості всього виробу. А тепер про все по порядку.
розшифруємо характеристики
Сертифікатом на закріплені ювелірні камені є бирка. Саме на ній вказуються основні характеристики діамантів, зашифровані в спеціальний код. Кожен шифр відповідає або одному, або кількох закріпленим в виріб однаковим камінню.
Перша цифра вказує на кількість діамантів з ідентичними характеристиками.
Далі слід шифр виду ограновування каменя, який включає буквене позначення форми діаманта і кількість граней. Потім пишеться загальний каратний вага закріплених в виріб каменів з такими характеристиками. Дві наступні, зазначені через дріб цифри, позначають клас кольору і чистоти відповідно (по Російським технічним умовам). Далі зазначається якість ограновування діаманта відповідно до еталонної.
якість огранювання
На початку XX століття математик російського походження Марсель Толковський опублікував дослідження «Diamond Design», в якому представив пропорції ідеальної з точки зору заломлення променів огранки алмаза, яка забезпечує максимальні переливи світла. Так, круглі діаманти з 57 гранями стали відомі як «діаманти Толковського» і отримали позначення Кр-57. Саме цей вид ограновування в усьому світі називають російською і вважають світовим еталоном.
Для невеликих діамантів ідеальною вважається кругла форма з 17 гранями (Кр-17). Це ограновування дозволяє зберегти найбільш оптимальне співвідношення якісних характеристик каменю з його ціною.
У Росії параметри ограновування діамантів регламентуються ТУ 117-4.2099-2002. У документі вказані деякі геометричні параметри діамантів, відповідно до яких камені відносять до однієї з чотирьох категорій: від А до Г. Найякісніша огранювання, при якій дотримуються всі визнані еталонними параметри, позначається буквою «А». Так, діаманти в прикрасах SOKOLOV мають саме таку огранювання.
колір діаманта
Існує кілька відтінків діаманта. Деякі з них мають такі незначні, на погляд обивателя, відмінності, що розмежувати їх може тільки досвідчений фахівець-гемолог.
У Росії критерії оцінки кольору діаманта регламентуються ТУ 117-4.2009-2002. Відтінки каменю варіюються від блакитно-білого до коньячного і позначаються цифрами від 1 до 9. Оцінка кольору, як і визначення інших характеристик діаманта, є копіткою процесом, який потребує високого професіоналізму геммолога. Про це говорять використовуються в ТУ терміни «ледь вловимий», «яскраво видимий», «незначний відтінок» і ін., На підставі яких діамант відносять до тієї чи іншої групи кольору.
Відповідно до діючих технічних умов, по-різному оцінюється колір діамантів з 17 гранями, з 57 до 0.29 карата і 57 гранями від 0,30 карат. Тому відтінок дрібного кристала 4 кольори буде більш насиченим, ніж колір більш великого діаманта 4 класу від 0,30 карат.
Серед 17-гранних каменів найбільш оптимальними за ціною і якістю вважаються діаманти 2 групи ( «з ледь помітним відтінком» або «з незначним жовтим відтінком»). А для більш великих кристалів з 57 гранями таким є 3 клас кольору. За американською системою GIA (від назви Геммологичеського інституту Америки) цим цифрам відповідають позначення F, G і H.
Шкала кольору діамантів різних розмірів
Опис Група кольору діаманта Кр-17 Кр-57 до 0,3ct від 0,3ctБлакитно-білий
1 1 + 1З ледь помітним відтінком
2 2 2 3З незначним жовтим відтінком
3 4З невеликим відтінком
3 5Білий, з видимим кольоровим відтінком
4 6З яскраво видимим кольоровим відтінком
7Жовтий колір
5 8-1 - 8-5 *Коричневий колір
4 6 9-1 - 9-4 * 7* Друга цифра після основної вказує на інтенсивність кольору в одній колірній групі.
Чистота діаманта
Як і визначення кольору каменю, оцінка його чистоти не відбувається однаково для всіх діамантів. У російських ТУ докладно описаний характер включень (їх обсяг, кількість, розташування і т. П.), Що впливають на віднесення діаманта до конкретного класу чистоти.
Для застосовуваних в ювелірних виробах діамантів Кр-17 оптимальними групами чистоти є 2 і 3. Для Кр-57 до 0.29 карата це 4 і 5 група, а для більших діамантів з 57 гранями - 4-6.
Важливо враховувати, що групи мають досить широкий діапазон. Простими словами: п'ять п'яти ворожнечу. Тому не поспішайте з висновками, побачивши занадто «низький», на вашу думку, клас чистоти. В такому випадку краще уточнити у виробника прикраси більш детальну інформацію про постачальників діамантів, особливості ограновування і інших аспектах, що впливають на якість каменю.
Чистота діамантів
Характеристика груп чистоти Група чистоти діаманта КР-17 КР-57 GIA До 0,29ct Від 0,29ct Без дефектів 1 1 + 1 IFДефекти: одна світла точка в центральній зоні, помітна тільки при перегляді з павільйону; не більше двох ледь помітних світлих точок або однієї ледь відчутною смужки в середній або периферійній зоні
2 2 + 2 WS-1Дефекти: не більше трьох незначних світлих точок в центральній зоні; не більше двох дефектів у вигляді незначних темних точок або смужок в середній і периферійних зонах
3 3 WS-2Дефекти: не більше двох незначних темних точок в центральній частині; не більше чотирьох невеликих світлих точок, не більше двох смужок або однієї смужки і трьох невеликих світлих точок в будь-якій зоні; незначна тріщина в периферійній зоні
4Дефекти: одне невелике світле хмарка або одна невелика тріщина в центральній зоні або не більше шести дефектів у вигляді невеликих світлих смужок; не більше трьох незначних тріщин у середній і периферійної зонах
3 4 5 VS-1 VS-2Дефекти в будь-яких зонах: не більше восьми дрібних розсіяних світлих дефектів у вигляді точок, смужок, дрібних тріщин, бульбашок, мікрошвов і ліній зростання, або до п'яти невеликих темних точок, або одне незначне графітове включення
5 6 SI-1Дефекти в будь-яких зонах: не більше восьми дрібних розсіяних дефектів (в т. Ч. Слабо видимих неозброєним оком) у вигляді точок, смужок, дрібних тріщин, хмарок пилу або одне невелике графітове включення
7Численні дефекти в будь-яких зонах: не більше двох невеликих графітових включень, або не більше двох невеликих тріщин, або не більше одного невеликого хмарки в поєднанні з графітовим включенням, або однієї невеликої тріщини в поєднанні з графітовим включенням, або кілька дрібних тріщин в поєднанні з графітовим включенням
7a SI-2 SI-3Численні дефекти в будь-яких зонах: крім графітових включень, в тому числі у вигляді тріщин, видимих неозброєним оком
4 6 8 I-1Численні дефекти в будь-яких зонах: у вигляді графітових включень або графітових включень в поєднанні з тріщинами, видимими неозброєним оком
9 I-2Дефекти в будь-яких зонах: різного виду, видимі неозброєним оком, прозорі для перегляду не менше 60% граней павільйону діаманта
7 10Дефекти в будь-яких зонах: різного виду, видимі неозброєним оком, прозорі для перегляду менше 60% граней павільйону діаманта
5 8 11 I-3чорні діаманти
В останні роки в моду ввійшли прикраси з чорними діамантами. Деякі помилково вважають, що ці мінерали є низькосортних.
Вартість чорних діамантів, дійсно, значно нижче, однак вони є більш рідкісними. Завдяки цьому прикраси з ними часто вважаються ексклюзивними. При відборі чорних діамантів враховується насиченість кольору каменя, рівномірність забарвлення, відсутність відколів і тріщин.
Вибирайте прикраси з діамантами грамотно і радуйте дорогоцінними подарунками себе і своїх коханих.