- Переклад з сайту GIA Ця стаття написана в розрахунку на звичайного читача - споживача ювелірних виробів....
- Чистота
- огранювання
- Вага в каратах
- типи алмазів
Переклад з сайту GIA
Ця стаття написана в розрахунку на звичайного читача - споживача ювелірних виробів. У ній викладаються загальні поняття про якість діамантів, які допоможуть покупцеві зорієнтуватися при виборі свого вироби серед великого асортименту, пропонованого торговими мережами. GIA (Американський гемологічний інститут) - найбільш авторитетна організація в області досліджень і оцінки дорогоцінних каменів. Там працюють найкваліфікованіші в світі фахівці. GIA report (висновок про якість каменю) - вважається абсолютно достовірним і визнається в усьому світі.
Найперша річ, яку необхідно засвоїти покупцеві діамантів, - це те, що всі вони різні. Кожен алмаз унікальний. Діаманти бувають різних розмірів, форм, кольорів, а також вони всі мають різні внутрішні характеристики.
Всі діаманти - дуже коштовне каміння. Перш за все, тому, що це рідкісний камінь. Однак одні діаманти мають більш цінними і рідкісними якостями і характеристиками, ніж інші.
Фахівці-геммологи для оцінки діамантів використовують певну систему. Інакше не було б ніякої можливості порівняти один алмаз з іншим. Для цього вони застосовують систему класифікації діамантів, розроблену GIA в 1950-і рр. Ця система заснована на 4 характеристиках діаманта: чістотa, колір, якість ограновування і вагу в каратах.
Щоб підкреслити красу діаманта, йому надають певну форму, найбільш підходящу для цього унікального каменю.
Вони відомі як 4K (Clarity, Color, Cut, and Carat Weight). Всі разом вони визначають якість діаманта. Оцінка готового алмазу заснована на цій комбінації.
Часто на оцінку діаманта впливає рідкість одного або декількох з 4К. Безбарвні алмази зустрічаються рідше, більшість алмазів з оттенкм жовтого або коричневого кольору. Тому безбарвний діамант стоїть вище за шкалою кольору, ніж світло-жовтий. Вартість і рідкість пов'язані: в цьому випадку безбарвний алмаз є більш рідкісним і ціннішим, ніж діамант з невеликою домішкою жовтого. Те ж співвідношення між рідкістю і ціною існує для чистоти, якості ограновування і ваги в каратах.
4К визначають індивідуальні якості алмазу, а вартість окремого алмазу заснована на цих якостях. Терміни, які використовують в цій системі, прийняті на міжнародному рівні і використовуються професіоналами для опису і оцінки окремих алмазів.
На сьогоднішній день опис кожного з 4К є більш точними, ніж ті, які застосовуються до будь-якого іншого споживчому продукту. І вони мають довгу історію. Три з них: колір, чистота і вага в каратах послужили основою для найпершої системи класифікації діамантів, встановленої в Індії понад 2000 років тому.
колір
Незначні відмінності в кольорі можуть істотно вплинути на вартість діаманта. Два камені однієї і тієї ж чистоти, ваги і якості огранювання можуть істотно відрізнятися за вартістю, виходячи тільки з оцінки кольору. Навіть найменший натяк на колір призведе до різкого зниження вартості діаманта.
Цей діамант смарагдового огранювання безбарвний і відноситься до колірного класу D.
У стандартному діапазоні кольорів чим ближче алмаз до безбарвному, тим вище його ціна за карат. Особливо великий стрибок спостерігається в ціні на безбарвні діаманти, які зустрічаються вкрай рідко. Алмази бувають різних кольорів. Алмази, колір яких варіюються від безбарвного до світло-жовтого і коричневого, нвходятся в межах стандартного діапазону кольорів. У цьому діапазоні безбарвні діаманти є найбільш рідкісними, тому вони цінніші. Вони встановлюють градацію для класифікації і ціни на інші алмази в стандартному діапазоні кольорів.
Ці діаманти, градуйовані як E, K і Z-представляють колір поблизу верхньої, середньої та нижньої частини GIA колірної гами.
У лабораторії GIA колір діаманти в контрольованих умовах визначають, порівнюючи їх з еталонами - круглими діамантами відомого кольору.
Щоб уникнути можливих помилок при оцінці кольору діаманта оцінювачі порівнюють його з майстер-камінням, які представляють відомі кольору за шкалою GIA від D до Z.
DZ шкала GIA є галузевим стандартом для колірної класифікації діамантів. Кожна буква являє собою діапазон кольорів, заснований на тоні алмазу і його насиченості.
Багато алмази мають флуоресценцией. (Флуоресценція - це явище, коли речовина поглинає променисту енергію одних довжин хвиль (кольори), а виділяє (світиться) в іншому світловому діапазоні (іншим кольором) - прим. Перекладача). Алмази випромінюють видиме світло після воздействяю ультрафіолетового (УФ) випромінювання. УФ-випромінювання не видно для людського ока, але міститься в сонячному світлі. Флуоресцентні лампи його теж випромінюють. При правильних умовах можна спостерігати флуоресценцию приблизно у 35 відсотків дорогоцінних алмазів.
Найбільш поширене флуоресцентне світіння алмазів - синє. Але може бути білого, жовтого, оранжевого або якого-небудь іншого кольору.
Сильне синє флуоресцентне світіння може привести до того, що світло-жовтий діамант буде виглядати майже безбарвним в сонячному світлі. Синій і жовтий кольори протилежні і, як правило, компенсують один одного, так що синє флуоресцентне світіння маскує жовтий колір. Якщо флуоресценція занадто сильна, то камінь може виглядати каламутним або "жирним", і це може знизити вартість алмаза.
Чистота
У природі мало абсолютно досконалих речей. Це твердження повною мірою отнoсітся і до діамантів. Алмази містять різні включення і неоднорідності, звані плямами. Разом вони визначають чистоту каменю. Чистота - відносна відсутність включень і плям.
Крім усього іншого, на поверхні діаманта можуть бути подряпини і відколи. Включення, як правило, розташовуються усередині діаманта і деякі з них можуть зруйнувати поверхню каменю. Іноді під час зростання кристала усередині нього як у пастці опиняються крихітні кристали алмазу або інших мінеральних кристалів. Залежно від того, де вони розташовані, вони можуть залишитися і після того, як камінь пройшов огранювання і полірування, що може вплинути на зовнішній вигляд алмазу.
Характеристика чистоти діаманта може мати негативний вплив на його вартість, але, в той же час, може мати і позитивний ефект. Наприклад, вони допомагають геммологам відрізнити алмаз від підробок. (Це простіше для алмазу з включеннями, ніж для бездоганного.) Так як ніякі два алмаза не мають абсолютно ідентичні включення, це допомагає ідентифікувати окремі камені. Вони також можуть надати вченим цінну інформацію про те, як формуються алмази.
Немає двох алмазів з абсолютно однаковими характеристиками чистоти і включеннями в одних і тих же місцях. Цей факт допомагає геологам ідентифікувати окремі алмази.
Як і для інших характеристик діаманта, вплив чистоти каменю на ціну безпосередньо пов'язано з поняттям рідкості. Бездоганний (flawless) - це вищий сорт в системі класифікації GIA. Алмази, градуйовані як flawless, не мають видимих включень або плям при розгляді з 10-кратним збільшенням (10X) кваліфікованим і досвідченим оцінювачем.
У міру збільшення чистоти при інших рівних характеристиках ціна алмаза за карат також збільшується.
Бездоганні алмази так рідкісні, що можна все життя пропрацювати в ювелірній промисловості, і так і не побачити ні один, такі алмази диктують найвищі ціни.
На іншому кінці шкали знаходяться алмази з включеннями, які можна легко побачити неозброєним оком. Між цими двома крайнощами розташовуються алмази з включеннями, які видно тільки під 10-кратним збільшенням. Камені в середньому діапазоні складають основну частину роздрібного ринку.
В системі GIA існує 11 класів чистоти: бездоганні, внутрішньо бездоганні, дві категорії з дуже, дуже невеликими включеннями, три категорії з невеликою кількістю включень і три категорії з включеннями. Клас чистоти залежить від кількості і якості включень і плям.
Шкала чистоти GIA включає в себе одинадцять категорій чистоти діаманта. Шкала звужується нагорі, тому дуже мало алмазів вищої чистоти.
Іноді один з чинників грає бо 'більшу роль при оцінці чистоти каменю. Відносна значущість кожного фактора варіюється від алмаза до алмазу. Наприклад, включення, розташовані безпосередньо під верхньою межею мають більший вплив на оцінку чистоти, ніж ті, що розташовані на периферії каменю. У цьому випадку положення, можливо, буде визначальним фактором.
Характеристики, які впливають на визначення чистоти діаманта, визначаються 5 факторами: розміром, числом, розташуванням, природою, кольором або рельєфом включень.
Якщо характер включень такий, що вони можуть привести до пошкодження каменю, то це істотно вплине на його оцінку. Однак такі випадки рідкісні і зустрічаються тільки для класів «I».
Фахівці використовують набір термінів, які спочатку включали в себе: дуже і дуже небагато недосконалий, дуже небагато недосконалий, трохи недосконалий, і недосконалий. В останні роки термін недосконалий був замінений на "з включеннями". (GIA використовує ці терміни при класифікації чистоти.)
Ці терміни були скорочені до VVS, VS, SI і I. Абревіатури в кінцевому підсумку отримали визнання в рамках міжнародного алмазного спільноти. Їх використання в даний час широко поширене незалежно від того, як ці слова перекладаються на різні мови. Скажімо, у Франції можуть перевести як «très petites inclusions», але абревіатура його залишиться як і раніше VS. Навіть така країна, як Росія, з абсолютно іншим алфавітом, використовує ті ж скорочення.
огранювання
Красиво оброблений алмаз сліпучий, кожним фасетів він показує майстерність і професіоналізм огранщика. Коли алмаз взаємодіє зі світлом, кожен кут і кожна грань впливає на кількість світла, що повертається очам. Це те, що виявляє всі його пишність.
В останнє десятиліття в умовах зростаючої конкуренції і підвищення вимог до ограновування каменів виробники стали більш строго підходити до якості своєї продукції. Зверніть увагу на пропорційність і точність малюнка граней в цьому 1,54 каратном діамант.
Пропорції діаманта визначаються тим, як світло проходить крізь камінь. Якщо світло проникає через коронку, а виходить через павільйон, алмаз буде виглядати темним і непривабливим. Пропорції алмазів повинні бути такими, щоб при хорошій поліровці краще використовувати світло, робити діамант яскравим, барвистим і іскристим.
Добре огранений діамант показує всю свою красу, яку і очікує від нього покупець.
Прекрасним діамант буде виглядати в результаті поєднання трьох оптичних ефектів: відображення білого світла, званого яскравістю, спалахи світла, звані блиском, і поєднання світлих і темних областей, званих блиском. Просторова сітка діаманта - це співвідношення розмірів і розташування граней і контраст світлих і темних областей, які визначають внутрішнє і зовнішнє відбиття світла діамантом. Повинен бути достатній контраст між світлими і темними областями, щоб проходить через діамант світло чітко розподілявся по гранях.
Виробникам діамантів вже давно відомо які пропорція найкращим чином надають сяйво каменю. Однак в останні роки, вчені і дослідники в GIA показали, що існує безліч варіацій і пропорцій, які будуть максимально збільшувати блиск і блиск круглих діамантів.
Як правило, чим вище якість ограновування, тим яскравіше діамант. При флуоресцентному освітленні, ці алмази (зліва направо) показують сильну, помірну і низьку яскравості.
Термін "огранювання" може також описувати форму діаманта. Крім стандартної круглої діамантового форми існують і інші, звані фантазійними. Незвичайні форми також мають власні імена. Найбільш відомі з них: «маркіза», «принцеса», грушоподібна, овал, серце, і смарагдове ограновування.
Діаманти фантазійної форми поряд з класичними круглими є популярним вибором для сучасного ювелірного споживача.
Вага в каратах
Багато товарів продаються за вагою: в кілограмах, унціях, фунтах або тоннах. Навіть люди, які ніколи не купували діаманти, звикли до думки, що вага і ціна пов'язані між собою. Вони розуміють, що великий діамант, ймовірно, більш цінний, ніж маленький. Але є дві речі, які часто дивують людей, коли вони починають дізнаватися про діаманти і їх каратном вазі.
Першою з них є точність, з якою зважують діаманти. Вага діаманта вказано в метричних каратах, скорочено "карат". Один метричний карат складає дві десятих (0,2) грами - трохи більше семи тисячних (0,007) унції. Одна унція містить майже 142 карат. Невелика скріпка важить близько карата.
Метричний карат ділиться на 100 пунктів. Пункт становить одну соту карата.
Алмази зважуються до тисячної (0,001) карата, а потім округлити до найближчої сотої, або пункту. Різниця у вазі може означати різницю в ціні в сотні і навіть тисячі доларів, в залежності від якості алмазів.
Вага алмазу більше одного карат зазвичай записують до сотих часток карата. Наприклад, 1.03 карата озвучується як «1 і три сотих карата». Маса алмазів, які важать менше карата, зазвичай вказується в пунктах. Алмаз, який важить 0,83 карата озвучують як алмаз в «вісімдесят три пункту»
Великі діаманти високої якості - рідкісні і коштовне каміння. Цей чудовий діамант важить 100,20 карата, він внутрішньо бeзупречен.
Cотношеніе між рідкістю, вагою і ціною можуть вас здивувати. Люди знають, що фунт цукру коштує вдвічі більше, ніж півфунта. Але алмази не є таким же товаром, як і цукор. Їх ціна залежить від ряду змінних і вага є лише однією з них. Тому не завжди легко зрозуміти або пояснити, чому 1-каратний алмаз варто, скажімо, $ 6000, в той час як 2-каратний алмаз аналогічної якості може коштувати $ 15000.
Насправді все просто: великі алмази більш рідкісні, ніж дрібні. Чим рідше зустрічається річ, там дорожче вона коштує. Тому великий камінь буде не тільки коштувати дорожче, але і дорожче за карат. 1-каратний алмаз важить стільки ж, скільки чотири алмазу по 0,25 карат. Але навіть якщо всі інші фактори якості рівні, то бо 'льшие алмаз буде коштувати набагато більше, ніж сума чотирьох дрібніших.
Каратний вага може бути чисто символічним. Хоча візуальна різниця між 0,98 - каратним діамантом і 1,01- каратним незначна, багато людей будуть вибирати бо 'льшие камінь навіть за набагато вищою ціною. Деякі ваги вважаються "магічними": півкарата, три чверті карата, один карат, і т.д. Там не так багато різниці у вазі, але якщо обидва кольори D, круглі і однакової чистоти і якості огранювання, розмір визначають всю різницю в ціні. Вони дійсно не сильно відрізняються на око, але якщо серце споживача спрямовано на вагу в один карат, різниця виходить величезною. Той факт, що другий камінь трохи більше «магічного розміру» в один карат може збільшити його ціну на 20 відсотків за рахунок різниці у вазі всього в 6 пунктів.
Цей діамант овальної форми вагою 1,01 карата входить в «магічний» розмір в 1 карат. Коли діамант входить в так званий «магічний розмір», ціна за карат зростає.
Примітка: Не плутайте вага каменю в каратах з каратной пробою, що показує вміст золота в сплавах.
типи алмазів
дивіться на цій сторінці сайту.