Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





3 міфи, в які я перестала вірити, коли перейшла на совиний режим

  1. Що за жайворонки та сови?
  2. сова
  3. жайворонок
  4. голуб
  5. Міфи, в які я так старалася вірити
  6. Міф 1: совиний режим - неприродний
  7. Міф 2: режим дня залежить від звички
  8. Міф 3: всі успішні люди - жайворонки

Хлопці, ми вкладаємо душу в AdMe.ru. Дякуємо за те,
що відкриваєте цю красу. Дякую за натхнення і мурашки.
Приєднуйтесь до нас в Facebook і ВКонтакте

Сучасний світ належить жайворонків. Але я пішла проти системи і дозволила собі жити в режимі сови. Вже 2 роки я лягаю спати не раніше 02:00, а встаю близько 10:00. І це змінило моє життя на краще.

Я вирішила поділитися з читачами AdMe.ru своїм досвідом і розвіяти деякі усталені міфи про опівнічників.

Що за жайворонки та сови?

Вчені виділяють два основних хронотипівхворих , Що впливають на режими сну і неспання, - це сови і жайворонки. Деякими дослідниками описується також проміжний вид - голуби.

сова

сова

жайворонок

жайворонок

голуб

голуб

Однак цей поділ умовний. Вчені все частіше приходять до висновку, що біологічні ритми суто індивідуальні. наприклад, дослідники з Гарварду провели експеримент, в ході якого виявили велику різницю в хронотипів різних людей і з'ясували, що ритми сну і неспання можуть змінюватися з віком.

Щоб більш точно визначити свій циркадний ритм, можете пройти тест Хорна - Остберг тут .

Міфи, в які я так старалася вірити

Міфи, в які я так старалася вірити

Пам'ятаю часи, коли я працювала 5 днів в тиждень і вставала о 5:40, щоб проскочити пробки. В офісі я дуже довго розгойдувалася, працювати плідно могла тільки після обіду. Зате вечірній приплив бадьорості дозволяв мені займатися, крім основної роботи, улюбленою справою, залишалися сили на хобі і спілкування. Вранці я мріяла дожити до вихідних і скоріше виспатися. Звичайно, такий порядок справ мене не влаштовував, так що я намагалася підлаштуватися під щоденний робочий ритм. Я чула багато порад, які виявилися не більше ніж міфами. На своєму прикладі я розвію найпоширеніші з них.

Міф 1: совиний режим - неприродний

Міф 1: совиний режим - неприродний

Деякі люди завзято переконували мене, що біологічний годинник людини повністю залежать від світлового дня: все ми повинні прокидатися на світанку, а засипати після заходу, як диктує нам сонце. Тому мою тягу до нічного життя вважали неприродною і нездорової, роздаючи поради по лікуванню. Але своїм прикладом я ставила доброзичливців в ступор, і на цьому зазвичай суперечка втрачав всю конструктивність.

Справа в тому, що я виросла на Крайній Півночі, де взимку сонце з'являється все на пару годин, а влітку ночі білі. Відповідно до теорії про світловому дні, сіверяни повинні пильнувати все літо, а з настанням холодів впадати в сплячку, але так не відбувається. Щось не сходиться, люди таки не ведмеді.

Ну і якщо правило зимового анабіозу поширюється на всіх ведмедів, то у людей все набагато складніше. Британські та американські вчені 7 років вивчали різні хронотипів і прийшли до висновку, що люди-сови частіше страждають недосипом, відчувають стрес і мають підвищений ризик передчасної смерті. І все це через те, що сови змушені рано вставати і підлаштовуватися під звичний для більшості режим всупереч своїм природним ритмам. Шах і мат, натуралісти.

Міф 2: режим дня залежить від звички

Міф 2: режим дня залежить від звички

«Тобі просто потрібно привчити себе лягати і вставати в один і той же час» - найпоширеніший міф, який мені доводилося чути. Зламати мене не змогли ні школа, ні університет, ні офісний режим. Тоді я задумалася: може, справа в генах? Мій молодший брат пару раз засинав під час уроків: в цьому безумовно щось є. Медики з університету Суррея , Мабуть, теж задалися цим питанням і виявили в ДНК ген, який відповідає за режими сну і неспання. Ген називається PER3 і має 3 спадкові форми, що цілком співвідноситься з описаними вище хронотіпамі.

Коли я була вимушеним жайворонком, то мені часом було мало і 10 годин сну, щоб відпочити і відчувати себе комфортно. Я навіть зверталася до лікарів, які поставили мені діагноз «гіпотонія» і пояснили, що людям з низьким тиском потрібно більше часу для сну, порадили починати ранок з чашки кави для підняття тиску. Можу похвалитися, що зараз мені цілком вистачає 7-8 годин, щоб виспатися. Головні болі більше не турбують, я забула про млявості і апатії після пробудження.

Міф 3: всі успішні люди - жайворонки

В інтернеті є безліч порад про те, як навчитися вставати в 4 ранку, щоб заробляти мільярд в день. Я навіть пару раз ставила над собою експерименти, чим неабияк помучила свій організм: я дуже довго не могла включити мозок і налаштуватися на роботу, вдень нестерпно хилило на сон, а бадьорість приходила тільки під вечір. Шляхом самобичування і самокатування я майже змирилася з безнадією випадку, але сучасні вчені змогли врятувати мою самооцінку.

Британські дослідники з'ясували, що інтелектуально розвинені люди частіше є совами, а обдаровані діти виростають і стають опівнічників. Епідеміологи з Саутгемптонського університету порівняли матеріальний добробут сов і жайворонків і з'ясували, що сови в цілому заробляють більше.

Серед відомих людей теж виявилося чимало опівнічників. Наприклад, співзасновник сайту Reddit Алексіс Оганян лягає спати не раніше 2:00, гендиректор торговельної марки Genius Том Леман спить з 3:00 до 10:30. А чи варто згадувати творчих людей? Адже відомо, що муза найчастіше приходить ночами.

Моє життя змінилося з тих пір, як я перестала вставати щоранку з 10-го дзвінка будильника, а дозволила собі змістити свій робочий режим. Я позбулася проблем зі здоров'ям, почала висипатися за більш короткий термін, підвищила свою продуктивність і в цілому стала більш щасливою. Звичайно, не всі можуть собі дозволити жити в злагоді зі своїми біологічними ритмами через роботу, навчання або інших зобов'язань, але головне, що я хотіла донести до читачів-сов: не потрібно вважати себе неправильними і вічно виправдовуватися перед іншими за свою ранкову дратівливість і сонливість. Це наша природа, а не недолік.

Ілюстратор Leonid Khan спеціально для AdMe.ru

Хлопці, ми вкладаємо душу в AdMe.ru. Дякуємо за те,
що відкриваєте цю красу. Дякую за натхнення і мурашки.
Приєднуйтесь до нас в Facebook і ВКонтакте

Що за жайворонки та сови?
Що за жайворонки та сови?
Тоді я задумалася: може, справа в генах?
30. А чи варто згадувати творчих людей?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»