Цивілізація майя мала значний вплив на навколишнє середовище. Нові дослідження показали, що наслідки цього впливу помітні досі.
Дані, отримані з тропічних низовин Центральної Америки, показали, як діяльність людини, розпочата більше 2000 років, продовжує впливати на умови життя сьогодні.
Дослідники говорять, що епоху майя можна розуміти як початок антропоцен - періоду, коли діяльність людини стала сильно впливати на умови навколишнього середовища. «Найпопулярніші джерела говорять про початок антропоцен і впливу людини на клімат з тих пір, як відбулася промислова революція, але ми дивимося глибше в історію», - заявив професор географії та навколишнього середовища в Університеті Техасу Тім Біч.
При цьому професор підкреслив, що, безумовно, процеси впливу на навколишнє середовище з боку людини прискорилися в XX столітті, проте процес почався задовго до цього часу.
Аналізуючи дії майя на клімат, рослинність, гідрологію і літосферу в період від 3000 до 1000 років тому, дослідники виявили, що передові міські і сільські інфраструктури майя змінили екосистеми в межах важливих тропічних лісів.
Дослідники визначили шість маркерів, які вказують на масштабні перетворення майя: глиниста порода, унікальне поєднання грунтів, вуглецеві ізотопні співвідношення, масштабне хімічне збагачення, будівельні руїни і зміна ландшафту.
Наприклад, близько заболочених місць через вирощування зерна і сільського господарства в принципі посилилися вуглецеві відносини ізотопу, що і було виявлено в розрізах грунту. Дослідники також відзначили різке збільшення відкладень фосфору всюди.
Найбільш вплив майя на навколишнє середовище проявляється в зміні ними ландшафту. Дослідники вважають, що це демонструє, як майя управляли водними ресурсами, щоб адаптуватися до зміни клімату. «Геохімічні зміни показали, що деякі водно-болотні угіддя були природними, в той час як інші були створені штучно - для вирощування сільськогосподарських культур для великого населення», - пояснила завідуюча кафедрою географії та навколишнього середовища Шеріл Люззаддер-Біч.
Дослідникам вдалося багато дізнатися про те, як майя змінили своє середовище для створення величезних польових систем і як реагували на підвищення рівня моря, пише The Daily Mail . Вирубка лісів і інше землекористування сприяли потеплінню і висушування регіонального клімату, а багато лісу і по сей день залежать від діяльності майя: різні структури, тераси і водно-болотяні угіддя існують досі.