"Моя дочка любить вивертати кисті рук так, що у неї похрустивают суглоби. Чи не небезпечна ця звичка?" Зоя Василівна Несмеянова, Перм
На запитання читачки відповідає артрології Центральної поліклініки № 2 Міністерства оборони РФ, лікар вищої категорії Валерій Микитович ЗОЗУЛЯ.
Часом зустрічаються любителі так згинати пальці рук, щоб навмисно витягнути з них клацали звук. Починається це "захоплення", як правило, ще в дитинстві. Тоді хрящова структура в суглобах переважає над кістковою, що додає їм підвищену гнучкість. Взаємодіючи один з одним, м'які хрящі здатні видавати характерні клацання. Молодим це подобається, і вони готові проробляти такий "фокус" знову і знову. В результаті звичка "хрустіти пальцями" залишається на все життя. Але при цьому суглоби постійно травмуються, чому втрачають рухливість. А разом з тим зростає ризик появи раннього артрозу.
Потім з'являється хрускіт у суглобах - перша звісточка артрозу, що насувається. Про його появу можна не підозрювати досить довго. Суглобові хрящі руйнуються роками. Їх гладка, дзеркальна поверхня розтріскується, а покриває її клейка мастило поступово втрачає вологу. В результаті кістки в місці з'єднання набувають нерівності і шорсткості. Тертя між ними збільшується, а їх переміщення відносно один одного супроводжується специфічним тріском.
Самі хрящі не мають нервових закінчень, тому немає і хворобливих відчуттів. Але з віком всі ці зміни прогресують, і кістки, об`єднані в суглоб, повністю оголюються. А в них-то якраз нервові закінчення присутні. При русі головки кісток труться між собою, викликаючи сильний біль. Навколо суглобів знаходиться велика кількість сухожиль, які теж втягуються в процес руйнування, деформуються, в них починаються різні запальні явища.
Медики схильні вважати артроз віковою хворобою. Але нерідко він вражає і досить молодих людей. Особливо, якщо їх діяльність пов'язана з великими фізичними навантаженнями. Передчасного старіння суглобів схильні, наприклад, вантажники, спортсмени та професійні танцівники. До артрозу також огрядність. Зайва вага створює дуже велике навантаження на ноги. У повних людей досить часто першими виходять з ладу тазостегнові і колінні суглоби. Жертвами артрозу нерідко стають жінки, що вступають в клімактеричний період, що пов'язано з гормональною перебудовою організму.
Поки він ще не заволодів суглобами повністю, є можливість припинити його наступ. Чимала роль у цьому відводиться спеціальної лікувальної гімнастики. Правильно підібрані фізичні вправи в ряді випадків здатні не тільки зупинити хворобу, але навіть стимулювати ріст стоншеного хряща. Вони покращують кровопостачання оточуючих суглоб м'язів і тканин, забезпечують хрящі киснем і відновлюють обмінні процеси.
У боротьбі з артрозом можна домогтися успіху за допомогою лікарської терапії. З цією метою використовують препарати, які сприяють відновленню суглобових хрящів. До них відноситься Румалон, створений з тваринного матеріалу. Він застосовується внутрішньом'язово, курс лікування складається з 25-30 уколів. Подібним дією володіють також Мукартрін і Артепоран, які зажадають 15-20 ін'єкцій. Ці лікарські засоби можна доповнити такими препаратами, як Структум в капсулах, Мета Т, що випускається і в капсулах, і в ампулах, або Траумель С. Прийом препаратів всередину триває до 4 місяців. До їх підтримки було б розумно вдаватися кожні півроку - рік.
Одночасно з основними ліками для лікування і профілактики артрозу зазвичай рекомендують судинорозширювальні засоби, до яких відносяться Трентал і Пентоксифілін. Завдяки їм поліпшується кровопостачання суглобів. Крім того, призначають біологічні стимулятори - екстракт алое, Фібс, склоподібне тіло. Жінкам після сорока не завадить також поповнити втрати кальцію, приймаючи Кальцид, Кальцій D3 Нікомед або Вітрум Кальциум. У цих препаратах присутній вітамін D, без якого кальцій не всмоктується в кісткову тканину.
ВПРАВИ ДЛЯ РУК при артрозі
Для кистей рук хорошим тренажером служить кільцеподібний гумовий валик. Його просто треба частіше м'яти в руках. Корисно також раз від разу сильно стискати і розтискати кулаки. Або постарайтеся складеними разом пальцями дістати долоні. Найбільш уразливі для артрозу великі пальці рук. Тому їм варто спеціально приділити увагу. Розкривши долоню, потрібно зігнути великий палець, щоб його кінчик доторкнувся до мізинця. Потім випрямити його, і потім повторити вправу.
Увага: розробляти суглоби можна лише до того часу, поки артроз не подає хворобливих сигналів. В іншому випадку їх необхідно залишити в спокої до тих пір, поки біль не пройде зовсім.
Анастасія ВИНОГРАДОВА
Дізнатися більше про дієти, покопатися в сонниках, прочитати гороскопи на цей день ви можете на ресурсі, який взялися вести читачки "Правди.Ру" "Леді".
Чи не небезпечна ця звичка?