- Загальна характеристика небезпечних вантажів і їх класифікація
- Клас 1 - вибухові речовини
- Клас 2 - гази
- Клас 3 - легкозаймисті рідини
- Клас 4 - легкозаймисті тверді речовини
- Клас 5 - речовини, що окислюють і органічні пероксиди
- Клас 6 - отруйні (токсичні) і інфекційні речовини
- Клас 7 - радіоактивні речовини
- Клас 8 - корозійні речовини
- Клас 9 - інші небезпечні речовини
Міністерство транспорту Російської Федерації
ДЕПАРТАМЕНТ АВТОМОБІЛЬНОГО ТРАНСПОРТУ
КЕРІВНИЦТВО
від 08 лютого 1996 року
№ РД-3112199-0199-96
Керівництво по організації перевезень небезпечних вантажів автомобільним транспортом
(Витяг)
Загальна характеристика небезпечних вантажів і їх класифікація
Як відомо, до небезпечних вантажів належать будь-які речовини, матеріали, відходи виробничої та іншої діяльності, які в силу притаманних їм властивостей і особливостей можуть під час перевезення створювати загрозу для життя і здоров'я людей, завдати шкоди навколишньому природному середовищу, привести до пошкодження або знищення матеріальних цінностей .
За характером і способам переробки вантажі, в т. Ч. Небезпечні, можуть бути умовно розділені на три групи: тарно-пакувальні, навалочні та наливні.
Найбільш масовими вважаються тарно-штучні вантажі, що налічують понад дванадцять тисяч найменувань продукції промисловості і сільського господарства, що перевозиться в критих транспортних засобах і зберігається в критих складських приміщеннях. Тара, в якій перевозяться тарно-штучні вантажі, дуже різноманітна і може бути жорсткою (ящики, бочки, балони), полужесткой (коробки, кошики) і м'якою (мішки, лантухи).
Відзначається швидке зростання контейнерних перевезень. Це обумовлено великою перевагою їх у порівнянні з доставкою тарно-штучних вантажів дрібними відправками в критих транспортних засобах. Поряд з універсальними контейнерами широко застосовуються спеціальні контейнери різних типів для перевезення цементу, мінеральних добрив і т.д.
Переробка сипучих вантажів, серед яких основне місце займають пестициди, мінеральні добрива, речовини загальнопромислового значення, здійснюється вантажниками, вагарями, водіями вантажно-розвантажувальних механізмів.
Пестициди діляться на засоби знищення бур'янів (гербіциди), шкідливих комах (інсектициди), круглих черв'яків (нематоциди), гризунів (зооциди), молюсків і слимаків (лімаціди), збудників грибкових хвороб (фуктіціди), бактерій (бактерициди).
До пестицидів ставляться також предуборочного обезліствленія (дефоліанти) і висушування (дессіканти) рослин, видалення зайвих квіток і зав'язей (дефлоранти), регулятори росту і розвитку рослин (гіберреміни), що відлякують речовини (репеленти).
За хімічною будовою отрутохімікати поділяються на хлорорганічні, фосфорорганічні, елементоорганіческіе (ртутьорганічних, мишьяксодержащіе, що містить мідь і т.п.).
Більшість отрутохімікатів перевозиться в затареному вигляді (в мішках, контейнерах, барабанах), що має важливе гігієнічне значення, так як практично усувається контакт робітників з пестицидами.
Значний обсяг перевезених сипучих хімічних вантажів складають мінеральні добрива. Вони діляться на фосфорні, азотні, калійні і мікродобрива.
Прикладами фосфорних добрив є суперфосфат, преципітат, томасшлак, фосфоритне борошно; азотних - селітри (аміачна, натрієва, калієва, кальцієва), сульфат амонію, аміачна вода, карбамід; калійних - хлористий калій, сильвініт, Каннито, калійні солі кислот; мікродобрив - добрива бор-, мідь-, Марганець, цинк, молибденсодержащих.
Велика частина добрив не затарюється і перевозиться навалом. Лише деякі добрива (азотні, мікродобрива), що випускаються промисловістю у вигляді гранул, лусочок, рідких розчинів, перевозяться в мішках, контейнерах, посудинах.
Значним є перелік вантажів загальнопромислового призначення: сипучі будівельні матеріали, такі як алебастр, азбест, вапно, крейда, цемент і т.п.
Особливе місце серед перевезених вантажів займають небезпечні вантажі, небезпечні властивості яких давно змушують все держави строго регламентувати порядок звернення з ними в процесі перевезення, зберігання і використання.
***
Рекомендації Комітету експертів ООН з перевезення небезпечних вантажів містять найбільш повну класифікацію і коротке визначення небезпечних вантажів.
Клас 1 - вибухові речовини
Клас 1 включає:
а) вибухові речовини (речовина, яка сама по собі не є вибуховою, але може утворити вибухонебезпечну атмосферу газу, пари чи пилу, в клас 1 не включається), за винятком тих, які дуже небезпечні для транспортування або з точки зору виду основної небезпеки відносяться до іншого класу;
б) вибухові вироби, крім пристроїв, що містять вибухові речовини в такій кількості або такого характеру, що їх ненавмисне або випадкове займання або виникнення ініціюючого дії при перевезенні ніяк не проявиться зовні по відношенню до пристрою у вигляді розкидання, вогню, диму, нагрівання, гучного шуму ;
в) речовини і вироби, не згадані вище в підпунктах "а" і "б", які виготовлені з метою досягнення практичного вибухового або піротехнічного ефекту.
Перевезення особливо чутливих вибухових речовин або вибухових речовин настільки активних, що вони схильні до спонтанної реакції, забороняється.
У Рекомендаціях (ООН) використовуються такі визначення:
а) вибухова речовина - це тверде або рідке речовина (або суміш речовин), яка сама по собі здатне до хімічної реакції з виділенням газів такої температури і тиску і з такою швидкістю, що це викликає пошкодження оточуючих предметів. Піротехнічні речовини, навіть якщо вони не виділяють газів, відносяться до вибухових;
б) піротехнічне речовина - це речовина або суміш речовин, призначена для виробництва ефекту у вигляді тепла, вогню, звуку, газу або диму або їх комбінацій в результаті самоподдерживающейся ізотермічної хімічної реакції, що протікає без детонації;
в) вибухова виріб - це виріб, що містить одне або кілька вибухових речовин.
Клас 1 включає підкласи ::
- Підклас 1.1. Речовини і вироби, які характеризуються небезпекою вибуху в масі (вибух в масі - це такий вибух, який практично миттєво поширюється на весь вантаж вибухових речовин).
- Підклас 1.2. Речовини і вироби, які характеризуються небезпекою розкидання, але не створюють небезпеку вибуху в масі.
- Підклас 1.3. Речовини і вироби, які характеризуються небезпекою загоряння, а також або незначною небезпекою вибуху, або незначною небезпекою розкидання, або тим і іншим, але створюють небезпеку вибуху в масі:
а) які виділяють значну кількість променевої теплоти;
б) які, займаючись один за одним, характеризуються незначним вибуховим ефектом, або розкиданням, або тим і іншим. - Підклас 1.4. Речовини і вироби, що не становлять значної небезпеки.
До цього підкласу відносяться речовини та вироби, що представляють лише незначну небезпеку в разі займання або виникнення ініціюючого дії під час перевезення. Результати проявляються в основному усередині упаковки, при цьому не очікується викид осколків значних розмірів або викид на значну відстань. Зовнішня пожежа не повинна служити причиною миттєвого вибуху майже всього вмісту упаковки.
Примітка. Речовини і вироби даного підкласу відносяться до групи сумісності, якщо вони упаковуються або конструюються таким чином, що будь-які небезпечні ефекти, що виникають в результаті випадкового спрацьовування, обмежуються даної упаковкою, а при пошкодженні упаковки в разі пожежі весь ефект вибуху або розкидання обмежується в такій мірі, що майже не перешкоджає прийняттю протипожежних або інших екстрених заходів в безпосередній близькості від упаковки. - Підклас 1.5. Речовини дуже малої чутливості, що представляють небезпеку вибуху в масі.
До цього підкласу належать вибухові речовини, які володіють настільки низькою чутливістю, що існує дуже мала ймовірність їх ініціювання або переходу від горіння до детонації при нормальних умовах перевезення. Мінімальною вимогою до них є відсутність вибуху при зовнішньому вогневому випробуванні.
Примітка. Імовірність переходу від горіння до детонації значно більше при перевезенні таких речовин у великих кількостях на транспортному засобі. - Підклас 1.6. Вироби, що містять виключно нечутливі до детонації речовини, що не вибухають масою і характеризуються низькою ймовірністю випадкового ініціювання.
Примітка. Вибухові суміші газів, парів і пилу не розглядаються як вибухові речовини.
Унікальний характер класу 1 полягає в тому, що тип пакувального комплекту нерідко має вирішальне значення з точки зору включення даного небезпечного вантажу в певний підклас.
***
Клас 2 - гази
Клас 2 включає гази стислі, зріджені або розчинені під тиском.
Речовинами класу 2 вважаються речовини, що відповідають хоча б одній з таких умов:
- абсолютний тиск парів при температурі 50 ° C дорівнює 300 кПа (3 бар);
- критична температура нижче 50 ° C.
За фізичним станом гази діляться на:
- стислі, критична температура яких нижче мінус 10 ° C;
- зріджені, критична температура яких дорівнює або вище мінус 10 ° C, але нижче 70 ° C;
- зріджені, критична температура яких дорівнює або вище 70 ° C;
- розчинені під тиском;
- глубокоохлажденние зріджені гази, наприклад рідкий повітря, кисень і т.п .;
- аерозолі і разові балони зі стисненим газом, що потрапляють під дію спеціальних розпоряджень.
За своїми хімічними властивостями речовини і вироби класу 2 підрозділяються на підкласи:
- підклас 2.1 - незаймисті гази (аргон, азот, повітря);
- підклас 2.2 - незаймисті отруйні гази (фтор, фторид бору, аміак, Бромметан);
- підклас 2.3 - легкозаймисті гази (водень, метан, бутан, циклопропан, пропан, ізобутан);
- підклас 2.4 - легкозаймисті отруйні гази (окис вуглецю, хлоретан, хлорметан, сірководень);
- підклас 2.5 - хімічно нестійкі;
- підклас 2.6 - хімічно нестійкі отруйні.
***
Клас 3 - легкозаймисті рідини
Легкозаймистими є рідини або суміші рідин, а також рідини, що містять тверді речовини в розчині чи суспензії (наприклад, фарби, політури, лаки і т.п., крім речовин, які класифікуються інакше відповідно до їх небезпечними властивостями), які виділяють пари, легкозаймисті при випробуванні в закритій посудині при температурах не вище 61 ° C або при випробуванні у відкритій посудині при температурах не вище 65,6 ° C.
- Підклас 3.1 - легкозаймисті рідини з низькою температурою спалахи і рідини, що мають температуру спалаху в закритому тиглі нижче хвилин 18 ° C або мають температуру спалаху в поєднанні з іншими небезпечними властивостями, крім Легкозаймистість (бензин моторний неетильований, бензол, ацетон, газолін).
- Підклас 3.2 - легкозаймисті рідини з середньою температурою спалаху - рідини з температурою спалаху в закритому тиглі від мінус 18 ° C до плюс 23 ° C (рідини гідротормозние, рідина Арктика, рідина Холод-40, лаки кремнийорганические, масла ацетон, масла сивушні).
- Підклас 3.3 - легкозаймисті рідини з високою температурою спалаху - рідини з температурою спалаху від 23 ° C до 61 ° C включно в закритому тиглі (лаки, латекси, нафта, розчинники, розчинники, паливо дизельне, паливо пічне побутове, уайт-спірит).
***
Клас 4 - легкозаймисті тверді речовини
Клас 4 об'єднує легкозаймисті тверді речовини:
- здатні до самозаймання;
- виділяють легкозаймисті гази при взаємодії з водою;
- легкозаймисті речовини і матеріали (окрім класифікованих як вибухові), здатні під час перевезення легко загорятися від зовнішніх джерел займання, в результаті тертя, вологи, мимовільних хімічних перетворень, а також при нагріванні.
Цей клас включає:
- Підклас 4.1 - легкозаймисті тверді речовини, що не відносяться до вибухових речовин, які в умовах, що зустрічаються під час перевезення, здатні легко загорятися, або можуть призвести до виникнення пожежі, або сприяти виникненню пожежі в результаті тертя (вата бавовняна, залізо карбонильное, капролактану, кіно- і фотоплівка на нітроцелюлозні основі (за винятком вiдходiв), кінофільми, нафталін плавлений, вичіски бавовняні, пакля, сірники безпечні запальні).
- Підклас 4.2 - речовини, здатні до самозаймання. Речовини, здатні до мимовільного нагрівання при нормальних умовах перевезення або здатні нагріватися при взаємодії з повітрям, а потім займатися (ганчір'я промаслена; волокна тваринного або рослинного походження промаслені; залізо рубчастий, відходи; макухи; борошно рибна; тирса і стружки металеві обмасленние; відходи целулоїду , відходи бавовни, просочені маслом; відходи вовни, вологі; цемент металевий; цирконій).
- Підклас 4.3 - речовини, що виділяють легкозаймисті гази при взаємодії з водою. Речовини, які при взаємодії з водою здатні мимовільно вогонь чи виділяти легкозаймисті гази в небезпечних кількостях (алюміній кремнистий, порошок непокритий; алюмінію гідро; амальгама натрію; калію амід; калію гідрид; калію сплави; кальцій фосфористий; кальцію гідрид; натрію гідрид; натрію сплави ; олово монофосфід; цинк порошок або пил).
***
Клас 5 - речовини, що окислюють і органічні пероксиди
Цей клас небезпечних вантажів включає речовини, які здатні легко виділяти кисень, підтримувати горіння, а також можуть у відповідних умовах або в суміші з іншими речовинами викликати самозаймання і вибух:
- Підклас 5.1 - речовини, що окислюють. Речовини, які, самі по собі не обов'язково будучи самозаймистими, можуть, головним чином шляхом виділення кисню, викликати запалення інших речовин або сприяти цьому (амоній хромокисле, алюміній хлористий, вісмут азотнокислий, двоокис марганцю, двоокис свинцю; калій азотнокислий; кальцій марганцевокислого; магній азотнокислий; натрій азотнокислий; перекис водню, тверда; перекис калію; перекис кальцію; селітра аміачна; срібло азотнокисле).
- Підклас 5.2 - органічні пероксиди. Речовини, які в більшості випадків горючі, можуть діяти як окислюють речовини і небезпечно взаємодіяти з іншими речовинами. Багато з них легко спалахують і чутливі до удару і тертя (перекис бензоїлу, паста флегматизированні; перекис дікуміна, перекис ларуоіла, технічно чиста).
***
Клас 6 - отруйні (токсичні) і інфекційні речовини
Отруйні (токсичні) і інфекційні речовини, здатні викликати смерть, отруєння або захворювання при попаданні всередину організму або при зіткненні зі шкірою і слизовою оболонкою.
Цей клас включає:
- Підклас 6.1 - отруйні (токсичні) речовини ( "токсичні" повинен мати те ж значення, що і "отруйні"). Речовини, які викликають смертельний результат або тяжке ушкодження або завдати серйозної шкоди здоров'ю людини при прийомі всередину, вдиханні або при контакті з шкірним покривом.
Отруйні (токсичні) стислі гази можуть бути віднесені також і до класу 2 "Гази", як це має місце в деяких кодексах (ацетон ціангідріди стабілізований; барію ціанід; бензил бромід; броміди ртуті, бромацетон, Бруці, дезінфікуючі засоби; калій фторид; кислота арсенові рідка; кислота арсенові тверда). - Підклас 6.2 - інфекційні речовини. Речовини, що містять життєздатні мікроорганізми або їх токсини, які є інфекційними або вважаються здатними викликати захворювання тварин або людей (свіжі сухожилля, обрізки свіжих шкур і т.д .; свіжі роги і копита, кістки; відходи виробництва мездрового клею, пресовані; здорова, оберігає від розкладання сеча; гній; фекальні речовини; порожня тара і мішки, брезенти).
***
Клас 7 - радіоактивні речовини
Радіоактивним вважається будь-яка речовина, питома активність якого перевищує 70 кБк / кг (2 кКи / г). В даному контексті питома активність на одиницю радіонуклідів, активність на одиницю маси даної речовини.
Рекомендації, що стосуються перевезення радіоактивних речовин, розроблені Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) при консультації з Організацією Об'єднаних Націй, відповідними спеціалізованими установами та державами - членами МАГАТЕ.
***
Клас 8 - корозійні речовини
До цього класу належать речовини, які за своїм хімічним впливу можуть викликати серйозні пошкодження живої тканини при контакті з нею або, в разі витоку або прокидання, можуть викликати пошкодження або навіть руйнування інших вантажів і транспортних засобів; вони можуть також мати і іншими небезпечними властивостями.
Цей клас включає:
- Підклас 8.1 - кислоти (кислота азотна, концентрації вищє 75%; кислота азотна, концентрація 75% и нижчих; кислота Мурашина; кислота сірчана; кислота соляна; кислота оцтова, Крижана и концентрована более 90%; кислота фосфорна).
- Підклас 8.2 - луги (їдкій натрій; поташ; окис натрію; їдкій калій; лужні відходи; розчини аміаку, що містять понад 10%, но НЕ более 35% аміаку; сульфід амонію; етілендіамін).
- Підклас 8.3 - різні їдкі і корозійні речовини (розчини гіпохлориду калію і розчини гіпохлориду натрію, що містять більше 5%, але менше 16% активного хлору; водні розчини перекису водню, що містять 8% і більше, але менше 20% перекису водню; формальдегід у водних розчинах, наприклад формалін).
***
Клас 9 - інші небезпечні речовини
Речовини з відносно низькою небезпекою при транспортуванні, не віднесені до жодного з попередніх класів, але вимагають застосування до них певних правил перевезення і зберігання.
Цей клас Включає:
- Підклас 9.1 - тверді і рідкі горючі речовини і матеріали, які за своїми властивостями не відносяться до 3-му і 4-му класах, але за певних умов можуть бути небезпечними в пожежному відношенні (горючі рідини з температурою спалаху від плюс 61 ° C до плюс 100 ° C в закритій посудині, волокна і інші аналогічні матеріали) (бітуми в'язкі, бітуми рідкі, бітуми тверді, гідронім, мазути, нафтову сировину для виробництва оліфи).
- Підклас 9.2 - речовини, що стають їдкими і корозійними за певних умов (углеамміакат, аміакати, добриво рідке азотне).
***
Перелік документів, необхідних при перевезенні небезпечних вантажів