Про сучасні зенітно-ракетних системах, які знаходяться на озброєнні російської армії, в прямому ефірі Pravda.Ru розповів колишній начальник Зенітно-ракетних військ командування спеціального призначення, полковник Сергій Хатилев.
- Зенітно-ракетна система С-400 "Тріумф" не має аналогів в світі і є найдосконалішою не тільки на думку наших фахівців. У 90-х роках з'явилася ідея створити комплекс дальньої дії для того, щоб знищувати цілі на максимальній дальності на середніх висотах і максимально використовувати бойові можливості зенітно-ракетних систем зенітно-керованої зброї.
Ракети, які були розроблені раніше для С-300, також застосовуються і в комплексі С-400. Дальність дії систем виявлення визначається не тільки технічними параметрами, але і географією. Тому в С-400 є кілька варіантів далекого наведення.
В основі С-400 - головка змішаного активного і полуактивного самонаведення яка розроблялася практично з 80-х років. Вона має функцію пошуку повітряного противника в заданій області. Тобто ракета прибуває в зазначений район і самостійно шукає мета.
Також за зовнішнім целеуказанию від зовнішніх джерел ракета може отримувати інформацію про повітряного противника і безпосередньо наводитися на нього в точці заданої для знищення. Над створенням цієї цілковитою системи працював колектив під керівництвом генерального конструктора ДСКБ "Алмаз-Антей" професора Леманський.
Він особисто очолював всі роботи, приїжджав на полігони, зустрічався з керівниками бойових розрахунків. Ми з ним на полігоні провели більшу частину часу при випробуваннях і при проведенні початкових бойових стрільб системи "Тріумф". В ході проведення на полігоні Капьяр в астраханської степу виникали позаштатні ситуації. Дуже багато питань вирішувалися прямо на коліні, допрацьовувалися бойові алгоритми, проводилися доопрацювання техніки.
Був випадок, коли для відновлення техніки і вивчення небажаних процесів, які були виявлені в ході стрілянини, довелося здійснювати марш в 500 км. Люди не спали ночами, але завдання виконувалися своєчасно і в строк. Всі знали для чого вони працювали. Вони створювали нову зброю, яке може працювати не тільки з аеробалістичних, але по балістичним цілям, для охорони неба нашої Росії. На жаль, при проведенні заключних випробувань в 2007-му році Леманський трагічно помер прямо на полігоні. Його ім'ям названа вулиця в місті Електросталь.
- Які цілі виявляє і вражає "Тріумф"?
- Зенітно-ракетний комплекс С-400 здатний виявити і знищувати літаки тактичної, стратегічної авіації, а так само літаки радіолокаційного далекого виявлення, літаки радіопротидії, вертольоти, крилаті ракети, гіперзвукові крилаті ракети, їх бойові блоки, керовані авіаційні бомби, вразливі елементи наземних, надводних цілей, балістичні ракети середньої дальності, оперативно-тактичні та аеробалістичних ракети і безпілотні літальні апарати. Дуже широкий спектр.
- Комплекс С-400 складається з декількох бойових машин?
- Так, це - кілька бойових машин. До складу зенітно-ракетного комплексу входить командний пункт в складі радіолокаційного комплексу і засобів автоматизації, багатофункціональна радіолокаційна станція і пускова установка зі стартовою автоматикою, яка забезпечує підготовку і все передстартові перевірки виробів.
Локатор МРЛС може виявляти одночасно триста трасових цілей. Ця техніка виконує завдання не тільки по виявленню цілей, постановці ракет на підготовку і ведення вогню. Автоматика пропонує командиру варіанти, а він приймає і реалізує це рішення. Електроніка самостійно аналізує повітряну обстановку, бере на приціл мети. Людина керує і приймає рішення по обстановці за допомогою апаратури.
Це обчислювальний комплекс і багато інших пристроїв, які допомагають командиру оперативно і ефективно прийняти рішення на відкриття вогню. У комплексі готують варіант реалізації рішення командира приборно-автоматично при призначенні режимів роботи зенітно-ракетних систем. Командир полку і дивізіону приймають рішення по нинішній ситуації і відповідно до поставленим завданням найефективніше виконують це завдання.
У комплексі С-400 можливе застосування чотирьох типів ракет і чотирьох варіантів отримання цілевказівки, отримання інформації від власних і зовнішніх джерел.
Тому, власне, рішення на відкриття і ведення бою буде диктуватися відповідно до цієї обстановкою, станом техніки і рівнем підготовки бойових розрахунків.
На сьогоднішній день аналогів зенітно-ракетної системи "Тріумф" в світі немає. Це визнано всіма фахівцями світу. Американський "Патріот" - версія ПАК-5 - це жалюгідна подоба системи С-300 ПМ-2. А з системою С-400 він абсолютно не можна порівняти, абсолютно ніяк не дотягує до неї за всіма характеристиками.
Свого часу за пропозицією наших воєначальників на виставці в Абу-Дабі було запропоновано провести стрільби американського комплексу "Патріот" і нашого С-300. Ми були готові до стрільби, американці відмовилися.
- Чому вони відмовилися?
- Вони знали, що ефективність їх стрільб не дозволить виконати завдання на тому рівні, на якому її виконає С-300. Це не дозволяє їм діяти оперативно.
Багато мінуси системи "Патріот" не дозволяють вести бойові дії також ефективно, як здатний навіть наш старий добрий комплекс С-300. Також дуже важливо, що ми обороняємося вкруговую, американці чекають повітряного противника тільки в якомусь секторі.
Тому вони не готові працювати, якщо мета несподівано виникає з іншого напрямку. У них немає обертання антенного поста, старт ракет відбувається в похилій площині.
Наші сучасні комплекси тим більше здатні надійно і ефективно охороняти повітряно-космічний простір країни. І звичайно, наша ППО продовжує вдосконалюватися.
Інтерв'ю до публікації підготував Юрій Кондратьєв
Розмовляла
Читайте статтю на англійської версії Pravda.Ru
Які цілі виявляє і вражає "Тріумф"?Комплекс С-400 складається з декількох бойових машин?
Чому вони відмовилися?