Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Хлопчиків і дівчаток виховувати по-різному?

Необхідно купувати дівчаткам ляльки, а хлопчикам - машинки. Але крім статі слід враховувати і індивідуальні особливості вашої дитини: його темперамент, активність, міру комунікабельності. Зустрічаються тихі, спокійні хлопчики, які в «войнушку» не грають, яких марно віддавати на футбол, - не люблять вони всього цього.

У Видавничому домі «Никея» вийшла нова книга «Душа вашої дитини. 40 питань батьків про дітей ». У цій книзі зібрані запитання батьків і відповіді 28-ми експертів, серед яких є і професійні психологи, і педагоги, і священики, і багатодітні батьки. Безумовно, дитячо-батьківські відносини не обмежуються цими 40 питаннями, але особисті поради і маленькі секрети, якими діляться експерти, допоможуть батькам краще зрозуміти і відчути своїх дітей, а можливо навіть попередити виникнення складнощів і конфліктів у відносинах з дітьми. Частина питань і відповідей ви могли вже зустріти в журналі «Нескучний сад» в рубриці «Дитяче питання». Іншу частину видавці підготували спеціально для цієї збірки. Ми пропонуємо читачам «Правміра» одну з глав нової книги.

- Одного мені зіпсувала, тепер іншого псуєш! - бушує Борис.

Митя щільно притиснувся спиною до кута диванчика і вчепився в пупса, загорнутого в махрову пелюшку. Саша робить вигляд, що перебирає на столі папірці.

- Скрипочка! Музей образотворчих мистецтв! Нюню якогось з хлопця зробила, він же мужик, навіщо він у тебе пупсиків сповиває? Ще б пак грудьми годував! Дай сюди!

Митя притискає пупса до себе і починає плакати. Наташа кидається батькові напереріз, закриваючи Митю.

- Ага, давай, сопелькі йому витри і бантик прив'яжи. І на скрипочку віддай. Як вони в армію підуть? Цей же віджатися жодного разу не може. Ну, давай, покажи мені, як ти віджимаєшся!

Саша закушує губу і витирає сльозу, намагаючись, щоб тато не помітив.

- Не буду, - ледь чутно, але твердо каже він.

- Не буду, - ледь чутно, але твердо каже він

«Як виховати хлопчика справжнім чоловіком, а дівчинку - справжньою жінкою? Чи треба для цього щось робити спеціально? І якщо хлопчик грає в ляльки і не цікавиться зброєю - справа погано?

Ольга Краснікова, психолог:

Велику помилку роблять батьки, коли очікують дитину певної статі. «Я хочу дівчинку!» Питання - а навіщо? Чим хлопчик заздалегідь не догодив? Виходить, що дитина ще не народився, а від нього вже щось потрібно. А він зовсім не повинен задовольняти потреби батьків і відповідати їхнім очікуванням. Інакше дитині буде складно розвиватися.

Фото: detskiy-psiholig.ru

Я багато працювала з людьми, які «не виправдали» батьківські очікування такого роду. Ось реальна історія з практики. Мама говорила дочці: «Твій батько мене кинув, бо чекав сина, а народилася ти ...» У виросла дівчинки виникли серйозні проблеми з тим, щоб прийняти свою жіночність.

Не варто й маніпулювати підлогою дитини: «Ти ж дівчинка (хлопчик), а дівчатка (хлопчики) так не роблять!»

Не дивно, що діти чинять опір такому ставленню до себе, причому особливо гостро реагують на це підлітки. Одна дівчина, коли в черговий раз її батьки поскаржилися на те, що вона - дівчинка, а посуд не вимила, вибухнула: «Та не дівчинка я, а гермафродит, відчепіться від мене!» Зрозуміло, ні про яку маніпуляції не йдеться в тих випадках, коли мама ласкаво примовляє: «Ах, ти моя дівчинка! Яка ти красива, намилуватися на тебе не можу! »

Дуже шкідливі деякі стереотипи і установки, що існують в суспільстві. Наприклад: «хлопчикам не можна ображати дівчаток». А дівчаткам хлопчиків ображати можна? Уявіть собі таку картину: стоїть щуплий другокласник, а навколо нього - п'ять дівчат, які в цьому віці іноді на голову вище своїх ровесників. І вони над ним знущаються.

Він би міг або втекти, або спробувати якось себе захистити, але в його вухах лунають голоси мами, бабусі, виховательки дитячого саду - всіх тих жінок, які його оточували і оточують, і всі вони твердять йому: «Хороші хлопці дівчаток не ображають ! »

І ось він стоїть і терпить, а потім «чомусь» в підлітковому віці стикається з проблемами в спілкуванні з однолітками. Просто для нього приниження і беззахисність асоціюються з протилежною статтю. Так може бути, нехай краще вже він дасть здачі, навіть якщо потім його і поставлять за це в кут?

Зате, можливо, він уникне в майбутньому серйозних особистісних спотворень, не страждатиме від комплексу неповноцінності, що не вип'є, не стане підкаблучником або гомосексуалістом, і нам не доведеться ставити собі і один одному риторичні запитання: «Куди ж поділися чоловіки? Чому вони перевелися? »

Якщо хлопчика вчасно навчити захищатися від будь-якої агресії, він надалі не тільки за себе постоїть, а й жінку зможе захистити.

Ще одна помилкова установка: «хлопчики не плачуть». Однак, заборона на прояв чутливості може привести навіть до розвитку серцево-судинних захворювань. У чоловіків, які приходять до мене на консультацію, я зазвичай цікавлюся: «А плакати ви вмієте? Якщо немає, то доведеться вчитися ».

Прекрасно, якщо чоловік вміє плакати (звичайно ж, я маю на увазі не «п'яні» сльози!), Чудово, що він може дозволити собі висловлювати емоції. Інакше для того, щоб зняти емоційну напругу, чоловіки п'ють, «зависають» в комп'ютерних іграх або ... вмирають від інфарктів.

вмирають від інфарктів

Фото: proza.ru

Необхідно купувати дівчаткам ляльки, а хлопчикам - машинки. Але крім статі слід враховувати і індивідуальні особливості вашої дитини: його темперамент, активність, міру комунікабельності. Зустрічаються тихі, спокійні хлопчики, які в «войнушку» не грають, яких марно віддавати на футбол, - не люблять вони всього цього. Вони віддадуть перевагу малювати, читати книги або займатися музикою. Не потрібно вимагати від них любові до «чоловічим» занять, принижувати їх або обурюватися: «Що ти поводишся, як дівчисько?»

Нерідко батьки, надмірно чіплятися до своїх синів, самі страждають від заниженої самооцінки і самостверджуються, принижуючи інших. І скільки їм не кажи, як слід поводитися з хлопчиком, нічого не зміниться до тих пір, поки у тата не з'явиться відчуття власної цінності. Однак далеко не кожен чоловік знайде в собі сміливість визнати свою слабкість і почати серйозно працювати над собою.

З іншого боку, деякі дівчатка ростуть справжніми паливодами в спідницях, всі паркани їх ... Але все одно вони - принцеси, і ляльки, і платтячка, і бантики у них неодмінно повинні бути. Дівчинка не хоче грати в ляльки? Не біда, можливо, її просто цього не навчили. Рольових ігор діти рідко вчаться самостійно, як правило, вони беруть з кого-то приклад. Зараз в магазинах величезний вибір: і коляски для ляльок, і іграшкові меблі, і посуд - рідкісна дівчинка не захоче в це пограти.

Одне з головних умов нормального розвитку дитини - щиру повагу батьками представників протилежної статі.

Ось типова картинка: в пісочниці граються діти, а поруч сидять мами і обговорюють, які мужики ... А їхні сини тим часом уважно слухають (багато дорослих переконані, що діти «нічого не розуміють», але це зовсім не так!), Як мама каже , що чоловік, в якого хлопчикові належить вирости, істота другого сорту ... Чи захочеться йому виростати в чоловіка?

Фото: rewalls.com

Зараз нерідко можна почути міркування про те, якими мають бути справжні чоловік і жінка. Однак, навіть якщо зовні чоловік аніскільки не нагадує героя кінобойовика, він володіє внутрішньою силою, і жінці важливо бачити і поважати в ньому саме це. Чоловіча сила цілком може поєднуватися і з сумнівами, і зі страхом. Згадайте старозавітного Мойсея. Скільки разів він відмовлявся від того, щоб очолити єврейський народ?
Жінкам потрібно не конкурувати з чоловіками на їхньому полі, а бачити і свою жіночу силу, і свою жіночу слабкість, тому що без жіночої слабкості чоловік не стане по-справжньому сильним.

Один чоловік з нетрадиційною сексуальною орієнтацією зізнався: «Я завжди мріяв бути таким же сильним, як моя мама ...» А мамина «сила» виявлялася в контролі і влади над чоловіками.

Насправді, жіноча сила - щось прямо протилежне. Вона як раз і полягає в тому, щоб довірити чоловікові себе і своїх дітей. Чи не контролювати його в дрібницях, не лізти «вперед паровоза». Ну а якщо він раптом помилиться? Значить, їм удвох доведеться ліквідувати наслідки його помилки. У будь-який момент жінка повинна бути готова «підхопити прапор», в цьому і проявиться її справжня сила.

У здорових відносинах, як правило, чоловік вимагає, а жінка просить. Чоловік може крикнути: «Молоток!», А дружина попросить: «Будь ласка, коли знайдеш час ...» У неї в запасі повинно виявитися досить терпіння і такту і почекати, і знайти потрібні слова, тому що для жінки важливі, перш за все, почуття і відносини, а для чоловіка - дії і результати. Чоловік займається цілями, контролем і здоровим глуздом. А жінка - створенням умов для розвитку.

У нас є спотворене уявлення, що жінка - дає. Насправді дає - чоловік. А жінка - бере. І добре б їй навчитися приймати від чоловіка з радістю і вдячністю те, що він може сьогодні їй дати. Це - справжнє мистецтво. Якщо дівчинка бачить з дитинства щасливу маму і сильного тата, якщо у неї перед очима гармонійні відносини її батьків - можна вважати, що їй дуже пощастило.

Головне у вихованні хлопчиків - не заважати їм. Найчастіше проблема полягає в тому, що з них хочуть зробити «хороших» дітей, а не «живих» хлопчаків. В уявленні багатьох мам кращий хлопчик - це дівчинка.

Тихий, спокійний, слухняний ... «Сильної» мамі, яка не займається створенням умов для розвитку особистості дитини, а відповідає за життя і захист сім'ї (тобто виконує татові функції), потрібно, щоб їй не заважали.

Вона починає раз у раз зупиняти сина: «Не лізь!», «Припини негайно!». Такі окрики і для дівчаток непродуктивні, але для хлопчиків особливо - вони блокують всі їх чоловічі прояви. Важливо підтримувати хлопчика в його ризикованих вчинках. Зрозуміло, мова про вседозволеність не йде, проте не варто зупиняти його весь час. У нас же слово «не можна» чується постійно.

У нас же слово «не можна» чується постійно

Фото: avivas.ru

Відповідальність за виховання сина більшою мірою лежить на батька. Інтереси хлопчика багато в чому залежать від того, чим тато з ним займається. Втім, і дочки батько потрібен не менше, адже він допомагає утвердитися її жіночності. Дівчинці важливо, що тато дивиться на неї з захопленням і милується нею. Я знаю не з дуже красивих жінок, які відчували себе прекрасними, і особисте життя у них чудово складалася, - і все тому, що тата їх дуже любили.

Дмитро Тюттерін, педагог:

У формуванні людини величезну роль грає фізіологія. На жаль, дуже часто ця обставина не враховується - ні в освітніх процесах, ні в виховних доктринах. А тим часом проти фізіології не попреш і дію гормонів не можна «вилікувати» виховними способами.

Під час статевого дозрівання дитині все пов'язане з цією тематикою до крайності цікаво, йому хочеться говорити про це, його захльостують емоції, у нього всередині вирують бурі. Багато вчених вважають, що гормональні сплески в підлітковий період викликають стан, схоже з сп'янінням.

І що знаходиться в такому стані молодій людині неможливо заборонити думати про це, повторюючи, що «це соромно». Так можна лише зародити в ньому почуття крайньої неповаги до самого себе, тому що підліток, з одного боку, усвідомлює, що нічого з собою вдіяти не може, а з іншого - що суспільством в особі, насамперед, батьків це не схвалюється.

Значить, батьки повинні відповідати на всі питання дітей, пов'язані зі статевою сферою (а питання такого роду з'являються набагато раніше підліткового віку). І робити це так, щоб дитина не соромилася свого питання. Численні спостереження свідчать про те, що людина взагалі від природи сором'язливий і при здоровому відношенні палицю тут перегнути важко.

Що стосується боязні відхилень у сексуальній орієнтації, то науково доведено, що, якщо хлопчикові подобається рожевий колір або якщо він любить грати в ляльки, це жодним чином не говорить про його відхилення у статевій сфері. Все це вигадані вузькою частиною суспільства стереотипи. І одяг, і іграшки ні в якому разі не можуть виховати в хлопчика щось «не те».

Взагалі під мужністю і жіночністю ми розуміємо деякі очевидно позитивні риси характеру, які насправді не залежать від статі. «Жіноче» терпіння і увагу до деталей, «чоловіче» вміння приймати рішення і відповідати за свої вчинки - все це в принципі не завадило б представникам обох статей. Насправді ми поки ще толком не знаємо, чому якісь якості більшою мірою притаманні чоловікам, а якісь - жінкам. Скільки у всьому цьому наносного, придуманого суспільством, а скільки справжнього?

Скільки у всьому цьому наносного, придуманого суспільством, а скільки справжнього

Фото: womanews.ru

Звичайно, ніхто не ставить експерименти на дітях, але, коли трапляється, що дитина виростає поза соціального контексту, можна зіткнутися з тим, що у нього «чоловіче» або «жіноче» відрізняється від загальноприйнятого.

І все-таки ми ростимо дітей в конкретних умовах і обставинах, і ці обставини вимагають від чоловіка і жінки певної поведінки. Батько повинен це враховувати, щоб дитина вписався в існуючу картинку світу, тому що соціальна адаптація - одна з тих речей, яким мати з батьком зобов'язані навчити свою дитину. Але соціальна адаптація, вміння вести себе в суспільстві мало пов'язані з вихованням. Тому що якщо хтось із задоволенням на дозвіллі відриває виробами голови, але знає, що при свідках цього робити не варто, то так, він соціально адаптований, але сказати про таку людину, що він вихований, м'яко кажучи, важко.

На відміну від виховання, з соціальною адаптацією все набагато простіше: існують правила, згідно з якими так-то надходити можна, а так-то не можна, і, якщо дитина не страждає аутизмом, всі ці правила він без праці сприйме. Більш того, засвоєння поведінкових правил - в його інтересах, тому що одна з базових потреб людини - потреба в соціальному схваленні.

Фото: screenbox.ru

Є певний заданий суспільством стандарт, якісь уявлення про те, як повинні поводитися чоловіки і жінки. І мені здається вкрай неправильним, якщо батьки вважають цей стандарт недостатнім і вимагають від дитини більшого. Наприклад, у мене була одна знайома, яка змушувала свого сина цілувати дамам руки, вважаючи, що таким чином виховує з нього галантного джентльмена. Все-таки те, чого ви хочете від дитини, не повинно виглядати в сучасному суспільстві дико і смішно.

Що ж потрібно робити хлопчикам і дівчаткам, щоб в них розвивалося «чоловіче» та «жіноче»? Ну, наприклад, хлопчики повинні пропонувати дівчаткам свою допомогу, а дівчатка хлопчикам - свою турботу. Батьки ж повинні подавати і тим і іншим позитивний приклад взаємин із протилежною статтю - відносин добрих, поважних, галантних, красивих. Такий приклад діє набагато ефективніше будь-якого «виховання».

Взагалі є багато хороших книжок, в яких описані правила поведінки для хлопчиків і дівчаток. Почитайте їх - можливо, якісь речі стануть відкриттям і для вас самих.

Насправді, міфічна «мужність» і «жіночність» - всього лише набори позитивних якостей, необхідних кожній людині. І вже, звичайно, ні в якому разі не можна боятися, що ви можете виховати свого сина недостатньо мужнім, а дочка - недостатньо жіночною. Ви можете виховати хорошого або поганого людини. Все інше - гормони.

Презентація книги «Душа вашої дитини» та зустріч з її експертами відбудеться в московському магазині «Бібліо-Глобус» у неділю, 13 квітня, о 15:00.

Відразу три експерта готові відповідати на питання про виховання дітей:

    • Ірина Лук'янова, педагог, письменник, журналіст
    • Леонід Клейн, викладач літератури з 18-річним стажем
    • протоієрей Максим Первозванский, головний редактор журналу «Спадкоємець»

Адреса: вул. М'ясницька, 6/3, стр. 1, магазин «Бібліо-Глобус», 2 рівень, 14 зал

Нюню якогось з хлопця зробила, він же мужик, навіщо він у тебе пупсиків сповиває?
Як вони в армію підуть?
«Як виховати хлопчика справжнім чоловіком, а дівчинку - справжньою жінкою?
Чи треба для цього щось робити спеціально?
І якщо хлопчик грає в ляльки і не цікавиться зброєю - справа погано?
» Питання - а навіщо?
Чим хлопчик заздалегідь не догодив?
А дівчаткам хлопчиків ображати можна?
Так може бути, нехай краще вже він дасть здачі, навіть якщо потім його і поставлять за це в кут?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»