Частина 1. Походження породи
Частина 2. Опис породи
Частина 3. Стандарт породи
Перш, ніж зануритися в історію і з'ясувати звідки з'явилися британські кішки, згадаємо одне влучне висловлювання А. Сміта: «Там, де є один англієць, буде сад. Де є два англійці, буде клуб ». Можна сміливо продовжити це твердження і сказати, що там, де є три англійця, буде об'єднання любителів кішок. Адже саме в Великобританії ставлення людей до кішок вийшло за рамки простого домашнього захоплення. Численні клуби і асоціації кошководов серйозно підійшли до розведення своїх домашніх вихованців і, по суті, заклали основи для майбутньої науки - фелінології. Звідки ж з'явилися кішки на туманних островах?
Загальновизнаною вважається версія, що кішки потрапили до Британії з Риму в першому столітті, так як вже в 43 році н.е. почалися систематичні завоювання римлянами британської території. Протягом багатьох століть під впливом прохолодного і вологого клімату, що панував на британських островах, кішки формували свій особливий тип. Головним достоїнством аборигенних британців була коротка щільна шерсть, прекрасно захищає від вологи і комах.
Домашні кішки довгий час залишалися головним чином захисниками будинку від дрібних гризунів. Увага до їх гармонійної зовнішності почало з'являтися тільки в кінці XVI століття. Перша відома виставка котів пройшла у місті Вінчестер в 1598 році. Наступним, які залишили слід в історії, подією було шоу кішок в Лондон Хаус в 1861 році.
Однак, офіційні виставки кішок зі своїми правилами і стандартами почали проводитися лише в 1870-х роках. Громадському ентузіазму тих часів щодо будь-яких демонстрацій не було меж. Досить згадати першу офіційну британську виставку котів у Крістал Пелас в Лондоні, відбулась 13 липня 1871 року. Навіть її організатор відомий письменник і художник Гаррісон Вейр не очікував такого успіху. Учасниками першого шоу стали 170 осіб, а за відвідувачами, які прийшли подивитися, майже неможливо було побачити самих кішок, затишно розташувалися в голубиних клітинах. Британські кішки теж брали участь у виставці. Кращою на виставці була визнана 14-річна кішка з забарвленням блакитний табби, що належить самому Вейр. Крім того було видано ще 53 нагороди в різних інноваційних класах, деякі з яких зовсім незвичні для нашого вуха - «найтовстіша кіт» і «найбільший кіт».
Виставки кішок в Кристал Пелас проводилися щороку аж до 1936 року, поки легендарний палац не згорів під час пожежі.
У 1880-х роках британські кішки завдяки Гаррисону Вейр отримали своє перше офіційне назва - «короткошерста порода».
У 1901 році Сер Клод і Леді Александер заснували перший клуб, в якому розлучалися британці. Якщо в XIX столітті розведення кішок залишалося прерогативою виключно багатих і знатних людей, то засновники цього клубу зробили важливий крок в сторону доступності такого вишуканого для тих часів хобі. Вони суттєво знизили початковий вступний внесок і залучили нових членів з бідних верств населення.
У тому ж році британець забарвлення червоний таббі на ім'я Белль був імпортований в США, де незабаром був зареєстрований як перший «американський короткошерстих».
На початку XX століття кішки британської породи були розділені на класи відповідно до їх забарвленню, але типові ознаки породи вже були сформовані і закріплені в стандартах. Ті кішки, мабуть, відрізнялися від їх сучасних нащадків лише трохи меншими розмірами.
Перша світова війна залишила інтерес до кішок набагато позаду інших проблем. За роки війни заводчики британських кішок фото втратили величезну кількість племінного матеріалу, і щоб відновити унікальний британський тип їм довелося вдатися до схрещуванням з іншими породами. Селекційна робота проводилась з додаванням кровей перський кішок і шартрез.
Збереженням породи в роки другої світової війни і після займалася міс Кіт Вілсон, експертний британський суддя на котячих виставках, фаворитами для якої завжди були ці кішки. Постійні вступні схрещування британців з персами, шартрез, шотландськими фолд і навіть домашніми кішками, а також цілеспрямований відбір на укрупнення і ускладнення тварин привели до початку 1960-х років до істотної зміни породного вигляду. Сучасний породний тип відрізняється більш потужним кістяком і шерстю більш ніжної структури з дуже щільним підшерстям. Британці також запозичили у породи шартрез повні щоки. Для ранніх представників породи настільки розвинені щоки були характерні.
Американський інтерес в розведенні короткошерстих породи з Великобританії був надзвичайно низький до середини 1960-х років. Але вже в 1970 році американська асоціація любителів кішок (CFA) офіційно визнала існування породи «Британські кішки». Спочатку ними вважалися тільки кішки блакитного і чорного забарвлення.
У 1980 році CFA затвердила для британців статус чемпіонства, і першою чемпіонкою на континенті стала кішка Tikikats Snowmaiden з розплідника Denimar. Саме ця кішка стала прикладом для написання стандарту британської породи в США.
В СРСР британська кішка була вперше завезена в кінці 1980-хх років з Чехословаччини. Відтворення породи у нас в країні починалося експериментальним чином шляхом численних міжпородних скрещеваній. Міжнародний чемпіон кіт блакитного забарвлення Bagoas Pirandello, імпортований з Голландії став засновником найбільш знаменитої родоводу лінії британців в Росії.
Звідки ж з'явилися кішки на туманних островах?