Уже в продаже

Опрос

Пользуетесь ли вы дисконтной картой "Чудо"?

Да
Нет
Впервые слышу о существовании такого дисконта





Флорентійська лілія ... або Фіалковий корінь?

«Флорентійська лілія» ... Лілія чи?
«У перших рядках листа» відразу розвінчаємо (або розвіємо? ..) загадку, винесену в заголовок статті:
- Напевно, мало хто знає, що знаменитий «фіалковий корінь», з давніх часів широко застосовувався в парфумерії, насправді - корінь ірису, яких (ірисів, стало бути) існує кілька видів і сотні чудових, просто дивовижних сортів ... Любителі цього справи мене зрозуміють :)
При висиханні він, ірисів корінь, набуває ніжний запах фіалки. Це чиста правда.
Тепер коротко, зовсім коротенько, трохи сухої довідкової інформації:
Ірис німецький, півники, «півники»
Iris germanica L.
Півники німецькі (укр.)
(Сімейство Ірисові, або Касатикова - Iridaceae)
Що з себе являє ірис? Це багаторічна трав'яниста рослина з товстим повзучим м'ясистим кореневищем. Прикореневі листя мечовидні, з піхвами, стеблові листя лінійні. Квітки поодинокі, розташовані на верхівці гілок в пазухах листків. Оцвітина проста з трьох внутрішніх синіх або блакитних і трьох зовнішніх темно-фіолетових пелюсток, зрощених в довгу трубочку. Плід касатика - трехгнездная багатонасінні коробочка.
Цвіте ірис, як правило, в травні - на початку червня, в чому і полягає його цінність, по-перше, раннього медоноса ... а також просто дуже красивого декоративного рослини.
Слово «iris» перекладається з грецької як «веселка» (згадаймо подібне слово «іридодіагностика» - медична діагностика за райдужною оболонкою очей, свого часу стала модною до божевілля). Великі мислителі давнини Теофраст, Діоскорид і Аристотель вважали, що рослина безумовно заслуговує такого красивого назви.
З дванадцятого століття іриси прикрашали герб французьких королів, хоча іменувалися офіційно королівської, чи флорентійської «лілією».
Згадаймо «Флорентійську лілію» з фільмів або книг, з пісні Атоса ( «... Є в графському парку чорний ставок, там лілії цвітуть ...»), яку прекрасно виконував Веніамін Смєхов ... (здається, його дочка на одному з проектів центрального телебачення теж дуже мило виконала цю, практично знакову, пісню)
Один з мушкетерів, розповідаючи д'Артаньяном історію своєї фатальне кохання, згадує, як, бажаючи полегшити дихання впала з коня молодої дружини, «рве тканину з її плеча ... кат-то був мастак, і ось ... там лілія цвіте».
... Трагедія в тому, що клеймо у вигляді стилізованого ірису - «флорентійської лілії» - ставили на плечі небезпечних злочинців, засуджених до суворої кари.
Але повернемося до лікувальними властивостями легендарного рослини. Основна дія препаратів з кореневища - відхаркувальний і протизапальний. Використовуються вони переважно при катарах верхніх дихальних шляхів (кореневища касатика входять до складу різних видів грудного чаю) і при шлунково-кишкових захворюваннях. У давнину порошком з коріння загоювали рани.
Гомеопатичний препарат, що готується з іншого виду ірису, Iris versicolor, застосовується у високих розведеннях при головному болю на тлі захворювань шлунка і печінки, яка часто починається туманом перед очима (по Е. Нешу). При цьому недугу можуть спостерігатися супутні симптоми - паління в роті, на мові, в горлі, шлунку, а також послаблення стільця, блювота ниткоподібної слизом, кисла або гірка блювота, дратує слизову поверхню горла, рясне слинотеча. Малоприємні симптоми, «про що йдеться».
Отже, фітотерапія і гомеопатія солідарні один з одним з приводу користі «фіалкового кореня». Офіційна медицина (особливо болгарська) також на стороні «Флорентійської лілії».
Цілющі властивості мають багато видів ірисів - півники блідий, болотний і флорентійський (Iris pallida, Iris pseudacorus, Iris florentina), що відрізняються від ірису німецького в основному або більшою висотою (наприклад, ірис болотний - від 60 до 150 см), або іншим забарвленням пелюсток - білі (рідше блакитні) пелюстки у касатика флорентійського, жовті - у болотного, і світло-фіолетові у касатика блідого.
Крім цього, існує безліч сортів, що володіють квітками просто фантастичною розмальовки (і настільки ж різноманітними солодкими ароматами, особливо на початку цвітіння), виведених на основі декількох ботанічних видів ірисів. Перебування всього лише поруч з окремими представниками особливо запашних сортів нагадує відвідування ... ну, скажімо, кондитерської фабрики!
У тибетській медицині трава і плоди близьких видів здавна використовуються як проносне, особливо при отруєннях і шлункових кольках - особливо коли друге є симптом першого. (Читачеві порадимо, по-перше, у міру можливості обходитися без харчових отруєнь і не кидатися стрімголов на явно нявкати напередодні м'ясо в сумнівних вуличних «піщеточках», а по-друге, застосовувати і більш звичні методи - хоча б ту ж «швидку допомогу »... не дай бог, звичайно)
Для приготування настою дві столові ложки подрібнених кореневищ заливають склянкою води, через 8 годин проціджують і п'ють протягом дня малими порціями.
Спиртово-водний екстракт з кореневища касатика (в концентрації 1: 300) пригнічує розвиток туберкульозних мікобактерій. Можливо, після більш ретельних досліджень шанованих фармакологів спектр цілющої дії препаратів з «флорентійської лілії» значно розшириться.
... І в останніх рядках, напевно, слід було б нагадати, що «Флорентійська лілія» є дуже сильним алергеном - а оскільки «фіалковий корінь» застосовується (і дуже активно застосовується) в повсюдно рекламованої сучасної косметиці, то може викликати алергію не тільки при безпосередньому контакті зі шкірою чарівною «шукачки краси», але навіть при контакті хворих з ... «особами, що входять з ними в контакт».
***
коментар:
ілюстрація "на чолі" запропонованого Вам тексту - авторська графіка, яка побувала в 90-х роках на п'яти персональних виставках в Україні та Росії, в т.ч. в Бєлгородському державному художньому музеї - "Дівчина з флорентійської лілією"
***
Основою для цього, а також інших нарисів про рослини, послужили фрагменти з колишніх моїх книг, а саме:
1) А. Рябоконь «Довідник лікарських рослин» (більше сотні авторських ілюстрацій, графіка, регулярно перевидавалася до 2009 року, відомості є в інтернеті);
2) А. Рябоконь «Сам собі травник, або Харчові рослини-цілителі (київське видання);
3) А. Рябоконь «Новітній довідник лікарських рослин» (Ростов-на-Дону, «Фенікс» - одне з найбільших видавництв СНД, з'явилася в Будинках книги)
***
... також Ви можете інші мої книги (наприклад, "Веселу Енциклопедію Харчових
Рослин Цілителів "погортати на сайті електронного видавництва" ЛітРес "
***


рецензії

Хочу вказати на те, що фіалковий корінь для лікування слід заготовлювати від дикорослих ірисів. Цим коренем добре полегшують болі при запаленнях підшлункової залози. Це одне з небагатьох рослин, яке показано при гострому панкреатиті. Перевірено на власному організмі, і досвід цей безцінний.
З повагою і запрошенням взяти участь в нашому проекті. Гл. ред. Катерина Мосіна.
Квіточки-Ягідки Лікарські Ра 12.07.2011 3:49 Заявити про порушення ... на жаль, цей сайт (і взагалі, половина інтернету) у нас тут вже НЕ відкриваються ...
... ймовірно, Ви пам'ятаєте - на жаль! - ту похмуру історію ...
:(
...Шкода, дуже шкода...
... а так хотілося УЧАСТЬ ...
Андрій Рябоконь 20.09.2017 14:15 Заявити про порушення Лілія чи?
Або розвіємо?

Войти

Найти








Контакты

г. Запорожье
пр. Ленина, 170-В, к. 26
Тел.: (061) 270-62-58/59
© 2009 Журнал для родителей «Чудо»